Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.05.2007, 12:01:01
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

Dumnezeu e si intrun fir de iarba...
Reply With Quote
  #62  
Vechi 26.05.2007, 19:51:37
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

eu sunt ateu. spun ca nu exista dumnezeu. sunt convins de asta. nu exista dovezi stiintifice si tot dovezile stiintifice dezmembreaza biblia. pe de alta parte sunt o gramada de lucruri pe care inca stiinta nu le poate explica.

apoi sunt o gramada de oameni care spun ca dumnezeu exista. si acest oameni au pe dzeu in constiinta lor. acei oameni cred ca dumnezeu exista. si ei, la fel ca mine vor dezmembra evolutionismul cu dovezile credintei lor.

exista dzeu? nu exista dzeu? eu nu gasesc divinitate intr-o biserica nu o vad. ninsa sunt oameni care saruta icoanele si se gandesc ca de fapt se inchina la un sfant?

pot eu sa condamn acei oameni care poate fac lucruri bizare in numele lui dzeu? NU. su nu atata im cat prin actele lor nu imi fac mie rau.

Reply With Quote
  #63  
Vechi 26.05.2007, 23:05:42
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Eh..eu admit faptul ca se poate ca Dzeu sa existe...la fel cum se poate ca Dzeu sa nu existe. Stiintific nu putem demonstra nici una nici alta(pentru ca in fond existenta unui dumnezeu nu depinde de cat de corecta e biblia sau coranul sau alta carte sfanta). Fiecare prefera sa creada una sau alta...si e un lucru personal. Taberele se ataca: nonteisti arata erorile textelor sfinte si ale dogmelor, teistii arata problemele din teoria evolutionista, big bang etc. Dar e inutil sa incerci sa demonstrezi ca dzeu nu exista unui crestin,musulman,evreu,etc. convins cum e inutil sa incerci sa demonstrezi ca dzeu exista unui ateu. Si pana acum nimeni nu a reusit sa demonstreze una sau alta...si daca ar fi reusit...tot mai existau oameni care sa se indoiasca.
Sofia...stiu despre ce vorbesti...si nu cred ca pierd ceva. Linistea are un pret destul de mare...mai mare decat castigul.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.06.2007, 10:32:31
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

subscriu la sofiaiuga.....opriti-va..cum puteti intreba asa ceva
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.06.2007, 13:40:44
vali vali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 13
Implicit

Sunt Vali.
Daca poate cineva sa-mi explice pas cu pas, in perspectiva teoriei evolutiei, cum au ajuns plantele carnivore sa imite diverse insecte sau sa intinda capcane uluitoare altora, poate reuseste sa ia premiul Nobel si sa fie undeva deasupra lui Darwin in domeniul stiintei. Cred ca nu se prea poate sa explice logic asta, dar sa vedem cine se incumeta...
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.06.2007, 17:45:20
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

asta cu plantele nu e asa important, si un premiu NOBEL este nimic pe linga MINTUIREA SUFLETULUI.Dar cu smerenie am sa incerc sa dau niste sfaturi celor care se indoiesc sau nu cred in DUMNEZEU,DIN CELE CITITE IN CARTILE RELIGIOASE ORTODOXE DE-A LUNGUL TIMPULUI:
1. SA VA COMPORTATI CA SI CUM ATI CREDE,ADICA RUGACIUNO,MERS LA SF. LITURGHIE,SA FACETI FAPTE BUNE IN NUMELE LUI hristos SI SA OBSERVATI CE SE INTIMPLA.[asta am citit mai de mult in citeva carti ,dar nu mai retin titlurile].
2.Sa cititi cartea MARTURISITI[CONFESSIONES] de fericitul AUGUSTIN..EL A FOST NECREDINCIOS SI MOTIVEAZA CE A SCRIS CARTEApentru ca ,desigur,eu su oricine citeste acestea,sa cugetam din ce abis din ce abis trebuie sa strigam catre tine,adica catre Dumnezeu.Tot el se exprima:"tirziu TE-am iubit,frumusete atit de veche si atit de noua!Tirziu TE-am iubit!Si iata,TUerai inauntru,iar eu afara si Te cautam acolo.TU erai cu mine,dar eu nu eram cu Tine...."...caci ne-ai facut pe noi pentru Tine si nelinistit este sufletul nostru pina ce se va odihni in Tine.[/b]
2. de citit carteaINTOARCERA LA HRISTOS de Ioan Ianolidein cre se vede clar ca lupta in aceasta viata este impotriva stapiniilor ,a incepatoriilor si ca lupta ce se da in sufletul omului este intre voia omului si satan.
3.de ascultat muzica religioasa indeosebi psalmul50 si cintare de umilinta ,cintate de monahii de la man Putna[pt doanvald se aceseazawww.credo.ro,muzica psaltica ,audio si man Putna;la fel si cintecul IARTA-MA DUMNEZEUL MEU accesind la fel ,dar clic pe man Sucevita. desigur CA MAI SINT SI ALTE CINTECE PE cd-URI.iata 3 titluri semnificative:[b]
PRIVESTE DOAMNE PE PAMINT.IISUSE FIU VESNIC SFINT siROAGA-TE SI CREDE,toate pricesne ortodoxe de o mare sesibilitate si de ascultat cu atentie ce spun aceste texte,de o profunzime deosebita.
DOAMNE AJUTA.
PESTE O LUNA CEI CARE NU CRED SAU SE INDOIESC SA NE SCRIE PE ACI NOUTATI[IN CAZUL IN CARE AU TERMINAT DE CITIT CARTILE SI DE URMAT SFATURILE.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 11.06.2007, 21:51:36
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

am vrut sa scriu CONFESIUNI si HRISTOS CU MAJUSCULE DAR IMI FACE FESTE TASTATURA,IMI CER SCUZE.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 13.06.2007, 00:28:34
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

[size=ATENTIE,ATENTIE ,ATENTIE]
mai ales pt atei si cei indoielnici in credinta
Am AVUT IN ACEASTA DUPA AMIAZA O DISCUTIE INEDITA SI SIMPLA IN ACELASI TIMP ,DAR FOARTE ELOCVENTA ,PE CIT DE NEASTEPTATA A FOST DISCUTIA ,PE ATIT DE ELOCVENTA CARE DEMONSTREAZA CA EXISTA INGERI SI CA EI POT FI VAZUTI DE CINE DUMNEZEU RINDUIESTE SA FIE VAZUTI.DISCUTIA PE CARE O REDAU MAI JOS MERITA A FI CITITA ;EA E INTRE MINE SI UN BARBAT DE 65 ANI,PENSIONAR ,CARE PT A-SI COMPLETA PENSIA MICA MAI LUCREAZA CU ZIUA PE LA OAMENI LA DIVERSE MUNCI INERENTE LA TARA.IL STIU MAI DE MULT ,ESTE UN OM SIMPLU ,FARA SCOLI INALTE ,DAR CARE POSEDA INTR-UN INALT GRAD SCOALA BUNULUI SIMT,LUCRIND CA PT DUMNEZEUadica corect si nu numai ca sa treaca ziua si sa ia banii.Pt. acest lucru este de toti apreciat,care il cunosc.personajul se numeste SILVESTRU si i se spune VESTI.Iata dialogul.care s-a desfasurat intr-un visin pe care l-am cules azi cu ajutorul lui:
vesti: la 12 ani era sa mor din cauza visinelor.
eu: cum asa,de ce ?
vesti:am venit acasa de la joaca si am urcat intr-un visin din curte cu visine mari si am mincat multe si cu simburi;apoi mi-a fost foarte rau ,ca m-am tavalit prin curte de durere.pe atunci nu erau medicamente si am luat sare amara .
eu: dar mama ta nu ti-a spus sa nu le maninci cu simburi?
vesti: mama mea era moarta atunci si eu aveam grija de cei 3 frati ai mei eu fiid cel mai mare ,avind 12 ani.
eu:dar tatal tau nu ti-a spus?
Vesti: tata era la lucru si venea acasa doar la sfirsit de saptamina.
eu:dar voi cu cine ramineati? cine va gatea si cine avea grija de voi?
vesti: eu avam grija de sora mea si cei 2 frati toti mai mici ca mine;mai venea o matusa sa ne duca de mincare,dar noaptea eram singuri;dormeam toti 4 intr-un pat siiarna nu aveam foc in camera
eu:cum asa de ce?
vesti:pt ca sa nu ne jucam cu focul si sa dam foc la casa,cumva,fiind singuri noaptea.
eu: si nu va era frig!?[era in zona de munte in judetul Mures].
vesti:era in fiecare noapte ceva alb care emana caldura si lumina si nu ne era frig si vedeam in camera desi era bezna afara ca pe atunci nu era curent electric.
Discutia s-ar fi oprit aici daca nu l-as fi descusut in continuare ;am continuat sa cer detalii.
eu:cum adica ceva alb in camera,in ce parte a camerei?
vesti:la picioarele patului meu.
eu: si cum arata ?//
vesti: de cam un metru inaltime AVEA DOUA ARIPI SI RASPINDEA LUMINA SI CALDURA,NOUA NU NE ERA FRIG
EU:CIT TIMP AI VAZUT ASTA?
VESTI: IN FIECARE NOAPTE TOATA IARNA
EU:si ceilalti frati au vazut?
vesti:nu ,ei nu au vazut.
eu: ai spus tatalui tau despre asta?
vesti:la inceput am crezut ca bunica mea care a fost f credincioasa ne ocroteste de dincolo.
eu: si ce a zis tatal tau?
vesti: a zis ca e ingerul pazitor care are grija de noi cit e el plecat si ne-a spus sa ne rugam in fiecare seara si sa spunem ingerasul.Si noi in fiecare seara inainte de culcare stateam in genunchi linga pat toti 4 si spuneam ingerasul.
eu;si apoi l-ai mai vazut/
vesti: doua ierni la rind
Deci iata un om care copil fiind a vazut pe ingerul sau pazitor timp de doua ierni in fiecare noapte la capatul patului sau unde dormea cu fratii sai.
CONCLUZIILE:daca exista ingeri inseamna ca exista si CEL CE A FACUT PE INGERI SI PE OAMENI,ADICA EXISTA DUMNEZEU.Dar asta inseamna ca exista si demoni,care ne ispitesc ca nu exista DUMNEZEU.
De altfel si pricipesa Ileana devenita MAICA ALEXANDRA A VAZUT INGERI CIND ERA MICA SI A SCRIS SI O CARTE intitulata DESPRE INGERICARTE F. INTERESANTA CARE MERITA CITITA.Si parintele STANILOAIE a vazut odata ingeri si ii relateaza lui SORIN DUMITRESCU ,CARE MENTIONEAZA LA SFIRSITUL CARTII 7 DIMINETI CU PARINTELE STANILOAIE[care a fost uimit de frumusetea ingerului].cititi cartea ca e f. interesanta.
ASADAR ROGU-:)VA SA NU VA MAI INDOITI DE EXISTENTA LUI DUMNEZEU si sa fiti constienti ca este doar o ispita mai puternica a celui viclean si uritor de DUMNEZEU,diavolul.DUMNEZEU SI INGERUL PAZITOR AL FIECARUIA DINTRE NOI SA NE PAZEASCA DE ASTFEL DE ISPITE.!:)
.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 14.06.2007, 09:46:26
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

vali ai dreptate cu plantele carnivore, e ca si cand planta ar gandi mai ceva decat insasi Darwin!
Dar mai sunt multe alte lucruri, eu ma uit foarte mult la Animal Planet si arata in reclame repetat arta camuflajului, fiecare animal ia culoarea mediului, unele iarna isi schimba culoarea in alb sa nu fie vazute cand vaneaza, la fel pestii in apa, chiar ieri am vazut o sepie care arunca cu cerneala din aia in fata la pradatori ca sa nu o mai vada. Ce zici , nu cumva toate aceste animale sunt mai inteligente decat Darwin si toti oamenii de stiinta care nu explica fenomenele astea prin existenta lui D-zeu? Daca vine cineva sa ii vanezepe ei, le reuseste arta camulflajului asa bine (perfect) ca la aceste vietuitoare? De ce oamenii cand dau de greu invata de la animale? ati vazut emisiunea cu pelicanii de pe animal planet in care oamenii invata cum sa plonjeze in apa, imitand pasarile sa nu moara la impactul cu apa de la mare inaltime? Sau cand iau de la rechin o substanta din creer anti -cancer? Sunt mai destepte pasarile si pestii decat ei? Sau e mai destept cine le-a creat?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 14.06.2007, 15:07:30
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

oooof. oamenii de stiinta ne mint? sunt de fapt mici dracusori care vor sa ne atraga in iad? ideeaasta era foarte raspandita in evul mediu. orice descoperire era tratata "vrajitorie".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista dumnezeu? alexdu Generalitati 118 17.01.2011 13:02:21
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 20:11:56
Dumnezeu exista sofia_78 Generalitati 34 05.03.2010 22:57:48