Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.03.2006, 16:24:39
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

06dec; vrei sa te referi la inchinatul la idoli?;gresesti;daca ai fost in duminica ortodoxiei la biserica,ai fi auzit la sf.Sf,Slujbe,in cuvintarea despre Sf.Icoane;defapt,cind te inchini la o icoana,nu te inchini la materialul si care este facuta icoana;te inchini la sf.care este redat in icoana;
iarta-ma daca te-am suparat cu ceva;asta este parerea mea;acum,o astept pe a ta
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.03.2006, 10:34:28
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt foarte frumoase creatiile tale. Mie imi plac tare mult!:)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.03.2006, 12:46:48
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Frumoase iti sunt plansele ,mai ales cele cu flori ,.O mica probleme ar fi la icoana Sintei Treimi unde Mantuitorul este reprezentat in albastru nu in verde.O si sa nu uit apocalipsa nu mi se pare la fel de reusita.Sper sa nu te supere critica mea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.04.2006, 20:29:43
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Spinu,nu vad de ce m-as supara;fiecare cu parerea lui;De ce ar trebui sa fie Domnul Iisus in albastru?;sa de ce numai?;Spinu,Apocalipsa ,spui ca nu este reusita?ok;stii cum ar fi trebuit lucrata,dupa tine,sa fie reusita?;Ai studiat materiale despre Apocalipsa si am omis eu ceva?;te rog sa-mi raspunzi
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.04.2006, 23:00:37
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

...pai nu ma refeream la subiectul lor ci la felul in care sunt relizate ..comparativ cu celelalte picturi care sunt deosebite...as zice ca nu sunt facute de celasi pictor.
Si daca stii, sau vrei sa te documentezi poti afla ca exista o semnificatie a culorilor in iconografie.EX vredele simbolizeaza viata spirituala; negrul simbolizeza moartea, harul,nelinistea ; iar albastru pe de o parte albastru deschis care simbolizeaza cerul, credinta; si pe de alta parte albastru inchis simbolizeaza taina vietii divine.:D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.08.2006, 14:18:58
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

spinu,scuze ca am intirziat cu raspunsul;am avut intrerupt netul din cauza furnizorului;s-au modernizat;as vrea sa te rog,sa-mi spui,de unde stii semnificatia culorilorte superi?,ma intereseaza mult;sa stii,ca toate sunt realizate de mine;numai ca la Apocalipsa,am grupat cele 22 cap.in 13 lucrari;nu cred ca intereseaza pe cineva cu adevarat sa stie ce reprezinta cele 13 tablouri;stii de ce?;am facut expozitii n multe oase,am fost filmata,am lucrarea intrata in -CarteaTvRecordurilor--dar toti au fost interesati de cit am lucrat,cite culori am folosit etc.dar nimeni ,absolut nimeni,nu a avut rabdare sa le spun ce reprezinta fiecare lucrare;din aceasta cauza,am spus ca nu merita sa mai expun sau sa arat nimic din ce fac;pe mine m-a fi bucurat sa ma intebe fiecare lucrare ce reprezinta;asa ar fi vazut multe din semnele Apocalpse,in ziua de astazi;scuze pentru acest lung mesaj;
Doamne ajuta si post usor
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.08.2006, 21:25:49
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

semnifiactia culorilor in iconografie este o mica lectie de religie la clasa a XI -ea ,daca te intreseaza cu adevarat poti contacta un profesor de religie care te poate lamuri. :D
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.09.2006, 11:42:38
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
semnifiactia culorilor in iconografie este o mica lectie de religie la clasa a XI -ea ,daca te intreseaza cu adevarat poti contacta un profesor de religie care te poate lamuri. :D
hmmmm, nu cred ca trebuia sa fii atit de caustic... eu nu am facut religie decit citeva ore in clasa a opta si atit... (asta se intimpla prin 1991) in liceu nu stiu sa se faca religia nici acum...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.09.2006, 18:27:06
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

primus
La ora actuala se face religie obligatoriu pana in clasa a 8-a iar la liceu este facultativ...personal am predat religia la un liceu destul de cunoscut si mediatizat din Buc...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.09.2006, 09:51:14
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
primus
La ora actuala se face religie obligatoriu pana in clasa a 8-a iar la liceu este facultativ...personal am predat religia la un liceu destul de cunoscut si mediatizat din Buc...
sa nu-mi spui ca la jean monnet...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Rugati+va si pentru mine! andrutza151 Umanitare 23 11.07.2011 01:08:17
Pentru tine, pentru mine!... OmuBun Rugaciuni 22 02.08.2010 15:20:54
Obama acopera icoanele pentru un discurs oficial patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 40 23.04.2009 11:43:41
"A intelege totul inseamna a ierta totul" irina77 Generalitati 12 21.11.2006 10:31:25