Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.03.2012, 01:29:00
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa inteleg ca e bine ca nu suntem mai multi tineri? Sa inteleg ca moartea a acelor copii avortati a fost un lucru bun pana la urma nu?

Imbatranirea in lume. Stiti de perioada baby-boom nu? Adica dupa ultimul razboi mondial, s-au nascut multi copii. Adica actualii batrani+-. Si de ce nu s-au mai nascut tineri? Pentru ca s-a introdus educatia sexuala care a spalat pe creiere oamenii si s-a legalizat avortul. Si credinta in Dumnezeu e aproape nula. Prezentul este viitorul trecutului. Generatia actuala de tineri, este viitorul generatiei trecute.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.03.2012, 10:41:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu se intreaba nimeni de ce Sua organizeaza loteria vizelor, accepta imigranti din america latina etc.. ?
SUA, Cananda, Marea Britanie astea sunt cele mai notorii ..

Spunea un roman care a incercat sa se angajeze la un moment dat in Anglia, ca nu avea loc de indieni. Si asta pe un post cu o inalta specializare tehnica.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.03.2012, 10:57:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Sa inteleg ca e bine ca nu suntem mai multi tineri?
Sa intelegi ca e un non-sens sa militezi pentru cresterea/reintinerirea populatiei atat timp cat situatia economica este care este, cel putin la noi.

Tinerii de acum abia reusesc sa se intretina pe ei insisi, multi muncesc la negru pentru ca toate costurile asociate cu salariul trec si de 50% iar din restul care ramane urmeaza alte taxe si impozite.
Munca la negreu => nici un venit pentru fondul de pensii, de unde si pana unde sa intretina actualii pensionari?

Problema nu este doar demografica, este politica, economica si tine si de contextul globalizarii.

Citat:
Imbatranirea in lume. Stiti de perioada baby-boom nu? Adica dupa ultimul razboi mondial, s-au nascut multi copii. Adica actualii batrani+-. Si de ce nu s-au mai nascut tineri? Pentru ca s-a introdus educatia sexuala care a spalat pe creiere oamenii si s-a legalizat avortul. Si credinta in Dumnezeu e aproape nula. Prezentul este viitorul trecutului. Generatia actuala de tineri, este viitorul generatiei trecute.
Serios? Chiar atunci sa se fi introdus educatia sexuala?

Legalizarea avortului sa fie oare esenta problemei?
Cum se face ca tu ai un cutit in casa si totusi nu-ti omori copii si vecinii asa cum vezi la ProsTV?

Interzicerea avortului pentru ce?
Atunci cand nativii din tarile astea considerate superdezvoltate sunt din ce in ce mai putini si mai incapabili si exista un flux constant de emigranti, chair calificati din tarile cu excedent de populatie, pentru ce ar lua in serios cei care conduc aceasta abordare?

Daca stai sa te gandesti bine, functioneaza ca un fel de sistem de epurare a populatiei la nivel global.

Nativii acelei tari, deveniti incapabili din cauza imbuibarii, lenei, alcoolismului si lipsa unui sistem de valori autentic sa-si mai sustina propria tara, vor dispare in decurs de 1-2 generatii printr-un act de sinucidere demografica.

Locul lor va fi luat de cei care vin din locurile unde se stie ce inseamna lupta pentru supravietuire, in care omul si-a modelat o vointa si atitudine fata de viata ca atare, unde este cultul vietii si oamenii nu-si omoara propriile progenituri.

Parintele Tanase spunea ceva de genul ca in decurs de o generatiei sau doua vor sta casele bunicilor nostri chinezi, indieni.

Oameni care in tara lor dadeau cu sapa printre stanci pentru a trai de pe o zi pe alta pamantul nostru pentru ei va fi un adevarat Canaan.

Apropo, stiti ca India are propriile companii de microelectronica, in timp ce noi nu stim decat sa rebranduim marfa chinezeasca?
Ca au cercetari in domeniul urmatoarei generatii de energie nucleara bazata pe toriu - mai sigura, mai eficienta, mai putin costisitoare si mai putin poluanta in timp ce tarile asa zis dezvoltate inca se intreaba daca le iese vreun tun din treaba asta ca sa merite efortul?

De China nu mai vorbim..

Si inca ceva interesant: poate fi (de fapt este?) si mai rau.

5 grafice care arată că populația României putea să fie chiar mai mică

Last edited by AlinB; 19.03.2012 at 11:07:08.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.03.2012, 11:54:23
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Problema nu este doar demografica, este politica, economica si tine si de contextul globalizarii.

Apropo, stiti ca India are propriile companii de microelectronica, in timp ce noi nu stim decat sa rebranduim marfa chinezeasca?
Ca au cercetari in domeniul urmatoarei generatii de energie nucleara bazata pe toriu - mai sigura, mai eficienta, mai putin costisitoare si mai putin poluanta in timp ce tarile asa zis dezvoltate inca se intreaba daca le iese vreun tun din treaba asta ca sa merite efortul?

De China nu mai vorbim..
Chestiile astea le pun impreuna ca sa ne dam seama cu totii ca de fapt..... tocmai este foarte demografica, cat si geografica tarile de care amintesti sunt China, India, care au fiecare un miliard de locuitori, peste, plus teritoriu berechet.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Chiar atunci sa se fi introdus educatia sexuala?
Da, in America educatia sexuala s-a introdus de la 1950 incolo, parca. Pana atunci a fost si America un stat moral.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Legalizarea avortului sa fie oare esenta problemei?
Cum se face ca tu ai un cutit in casa si totusi nu-ti omori copii si vecinii asa cum vezi la ProsTV?

Interzicerea avortului pentru ce?
Atunci cand nativii din tarile astea considerate superdezvoltate sunt din ce in ce mai putini si mai incapabili si exista un flux constant de emigranti, chair calificati din tarile cu excedent de populatie, pentru ce ar lua in serios cei care conduc aceasta abordare?

Daca stai sa te gandesti bine, functioneaza ca un fel de sistem de epurare a populatiei la nivel global.

Nativii acelei tari, deveniti incapabili din cauza imbuibarii, lenei, alcoolismului si lipsa unui sistem de valori autentic sa-si mai sustina propria tara, vor dispare in decurs de 1-2 generatii printr-un act de sinucidere demografica.

Locul lor va fi luat de cei care vin din locurile unde se stie ce inseamna lupta pentru supravietuire, in care omul si-a modelat o vointa si atitudine fata de viata ca atare, unde este cultul vietii si oamenii nu-si omoara propriile progenituri.

Parintele Tanase spunea ceva de genul ca in decurs de o generatiei sau doua vor sta casele bunicilor nostri chinezi, indieni.

Oameni care in tara lor dadeau cu sapa printre stanci pentru a trai de pe o zi pe alta pamantul nostru pentru ei va fi un adevarat Canaan.
Foarte interesant. Eu nici macar nu mi-am pus problema din punctul asta de vedere.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.03.2012, 14:42:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Chestiile astea le pun impreuna ca sa ne dam seama cu totii ca de fapt..... tocmai este foarte demografica, cat si geografica tarile de care amintesti sunt China, India, care au fiecare un miliard de locuitori, peste, plus teritoriu berechet.
In India nu ma auzit de un program de reducere a (cresterii) populatiei, cum are China de exemplu.

Culmea e ca nu tarile sarace consuma cele mai multe resurse si produc cea mai mare poluare ci tocmai cele "civilizate" cu standarde "inalte" de trai.
Si ca tocmai ele mizeaza pe un consumism accelerat - produse cu ciclu de viata tehnica, morala cat mai scazut si preturi ridicate la mancare (de proasta calitate, in general).

De asta NU este o problema strict demografica ci si una politica, de politica economica si ceea ce decurge de aici.


Citat:
Da, in America educatia sexuala s-a introdus de la 1950 incolo, parca. Pana atunci a fost si America un stat moral.
Oare chiar stii cum e educatia sexuala in America si controversele legate de ea?
Sapa putin, ai sa fii surprins.

Citat:
Foarte interesant. Eu nici macar nu mi-am pus problema din punctul asta de vedere.
Raul este ca o bacterie proasta - se multiplica irational, acapareaza toate resursele si sfarseste prin a-si ucide gazda si a muri impreuna cu ea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.03.2012, 16:42:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Sa inteleg ca e bine ca nu suntem mai multi tineri? Sa inteleg ca moartea a acelor copii avortati a fost un lucru bun pana la urma nu?

Imbatranirea in lume. Stiti de perioada baby-boom nu? Adica dupa ultimul razboi mondial, s-au nascut multi copii. Adica actualii batrani+-. Si de ce nu s-au mai nascut tineri? Pentru ca s-a introdus educatia sexuala care a spalat pe creiere oamenii si s-a legalizat avortul. Si credinta in Dumnezeu e aproape nula. Prezentul este viitorul trecutului. Generatia actuala de tineri, este viitorul generatiei trecute.
Mama avea o vorba, cam ciudata"cauza atator rele? traiul bun si nesimtirea."
Acum judecand, vad ca nu sunt chiar vorbe aruncate in vant.
Traiul bun te transforma intr-un individ comod, masmedia promoveaza ideea de relaxare, de a te gandi in primul rand la tine insuti de a-ti face viata cat mai usoara.
Ei si? veti zice.Nu e normal sa vrei sa traiesti comod?
Nu e normal, ptr ca acolo unde exista comoditate hop si aghiuta incepe sa isi faca treaba. Incepem sa simtim comoditate, lene, ne chinuie akedia, nu mai avem timp de rugaciune, incepem sa ne maniem mai des, sunt mai irascibili, ne simtim mai deranjati daca sotul/sotia indraznesc sa ne strice linistea si sa ne rapeasca placerea de a urmari filmul preferat/meciul....
DE aceea calugarii muncesc pana la istovire, ca intr-un trup odihnit patimile incep sa isi faca culcus.

Viata cu mai multi copii nu e o viata usoara. Numai o mama poate sa spune ce inseamna sa dormi iepureste, uneori chiar si cateva ore pe nopate ani de zile.Sa tresari cand il auzi ca geme, arzand ca un cuptor, sa te trezesti aducandu-i un pahar cu apa, sau ceai, sau compot atunci cand e bolnav, sa il iei in brate si sa il linistesti atunci cand viseaza urat.Iar cand exista mai multi, si fiecare are nevoile lui, durerile lui exista sansa ca mama sa doarma si 2-3 ore pe noapte. asta ca sa nu mai vorbim de jertfa de ale pregati mereu mancare proapata, de a-i spala, de a-i tine curati, de a-i scoate la plimbare, de a-i duce la medic,de a face activitati didactice cu ei ptr a le oferi un suport in procesul educational. Sa nu mai zic de momentele in care iti tremura picioarele de oboseala iar ei vor....sa se joace cu tine. Sau iti cad ochii de somn si ei te roaga staruitor sa le spui povesti.
Unii prieteni au un copil, si se plang ca e greu....Mi se pare comic. Altii au doi...si la fel.
Unora Dumnezeu le-a dat mai multi. Culmea e ca cei care depasesc trei parca incep sa invete sa rabde, sa nu mai vada lucrurile asa gri. Cred ca pana la doi e mai greu.De acolo pune umarul Domnul si numai simti povara asa apasatoare.

Cred ca atunci cand te protejezi prea mult pe tine, are Domnul grija sa iti dea pe alta parte activitate.oricum pacatele trebuiesc platite.Or din varful patului nu s-a mantuit nimeni.Toti sfintii s-au mantuit prin jerfa, nevointa, ascultare. Asadar, asta e singura cale.Alta nu. Calea comoditatii e un drum sigur spre iad.Eu asa cred.
Cred ca cea mai frumoasa jertfa pe care as putea sa o fac cu bucurie ar fi cresterea copilor.Chiar daca asta ar insemna sa imi sacrific cariera mea. Si drept vorbind, prefer sa-mi investesc timpul si energia ptr cresterea copiilor decat ptr prosperitatea vre-unui italian. asta nu inseamna ca ii condam pe cei care lucreaza in multinationale. Doar ca in viata mereu trebuie sa sacrifici ceva. Depinde de noi sa hotaram ce.

Mass-media ne manipuleaza in ultimul hal. Nu e musai sa oferi copilului haine de firma si iaurturi Danone. Important e ca el sa aiba haine, mancare, acces la educatie si servicii medicale.Restul sunt mofturi...
cred ca daca noi parintii am fi mai putin manipulabili si copii ar creste mai sanatosi.dar asta presupune o lupta continua...Iar lupta presupune jerfa, nu comoditate.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 19.03.2012 at 16:45:54.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.03.2012, 17:56:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
daca acum sistemul de asigurari de sanatate si cel de pensii nu mai fac fata, cum va fi peste 25-30 de ani cand si noi vom fi pensionari?
Va fi cumplit daca omul va uita de Dumnezeu si va fi minunat daca omul se va uni cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.03.2012, 11:47:39
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
De ce nu mai au in ziua actuala oamenii credinciosi mai multi copii. Uita Parintele Cleopa s-a nascut intr-o familie cu 10 copii. Este adevarat ca au murit de tineri toi fratii lui. Dar acum cu progresul medical copiii au sanse sa traiasca.
Pe vremuri si pretentiile erau altfel. La tara se faceau cati copii veneau dar ei nu erau ingrijiti corespunzator, nu exista asistenta medicala, nu erau hraniti cum trebuie, nu se avea grija de ei pentru ca parintii erau la camp si nu aveau timp. Multi mureau de mici din cauza bolilor si a proastei ingrijiri.

Era mai usor pentru parinti, pentru ca nu aveau cheltuieli mari , nu aveau chirie sau cheltuieli ca la bloc, nu existau cheltuieli mari pentru ca nu existau magazine, nu se prea cumparau haine ci se faceau in casa, la fel si cu mancarea se producea la casa etc.
Astazi multi locuiesc la bloc si au salariul minim pe economie, de unde sa mai faci zece copii in conditiile astea, multi tineri locuiesc cu parintii pentru ca nu au bani pentru chirie sau locuinta unde sa mai tina si zece copii? Plus cheltuielile foarte mari pentru hainutele de copii, mancare, carucior etc.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.03.2012, 12:51:27
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Va fi cumplit daca omul va uita de Dumnezeu si va fi minunat daca omul se va uni cu Dumnezeu.
Frumoasa sinteza...
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.03.2012, 15:58:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Pe vremuri si pretentiile erau altfel. La tara se faceau cati copii veneau dar ei nu erau ingrijiti corespunzator, nu exista asistenta medicala, nu erau hraniti cum trebuie, nu se avea grija de ei pentru ca parintii erau la camp si nu aveau timp. Multi mureau de mici din cauza bolilor si a proastei ingrijiri.

Era mai usor pentru parinti, pentru ca nu aveau cheltuieli mari , nu aveau chirie sau cheltuieli ca la bloc, nu existau cheltuieli mari pentru ca nu existau magazine, nu se prea cumparau haine ci se faceau in casa, la fel si cu mancarea se producea la casa etc.
Astazi multi locuiesc la bloc si au salariul minim pe economie, de unde sa mai faci zece copii in conditiile astea, multi tineri locuiesc cu parintii pentru ca nu au bani pentru chirie sau locuinta unde sa mai tina si zece copii? Plus cheltuielile foarte mari pentru hainutele de copii, mancare, carucior etc.
nu stiu daca 10 era numarul ideal ptr multi copii.Dar in general fugim la extreme ptr a ne motiva mai bine puctul de vedere.
Hai sa luam o varianta intermediara 3...4. E mai aproape de 1, 2. Nu credeti?
Si acum, sa fim seriosi, unde mananca doi mai manaca si al treilea, chiar si al patrulea, hainele raman de la unii la altii, sau mai nou sunt multi parinti instariti care nu fac decat un singur copil si dupa ce acesta mai creste incep sa tot ii dea din hainute. Si noi am primit asa destule hainute.
Daca e invatat sa manace mancare gatita, la oala de 4 litri mai pui un litru de apa , un morcov, o mana de fasole verde si deja ai mancare ptr 6 persoane.
Palatul copiilor ofera foarte multe variante de activitati interactive ptr copii la preturi foarte mici(gimnastica, pictura , modelaj, dansuri, instrumente muzicale s.a)- in jur de 2,5 lei pe ora.
Desi, teoretic se poate. Acum ramane sa vedem cum se imbina teoria cu practica:)


Aporpos, exista un desen tare dragut"Famila Gigant", despre o familie de sase elefantei(mama, tata si patru copii). E interesant de urmarit serialul ptr a vedea bucuriile pe care le are o familie numeroasa vs o familie cu un singur copil(elefantel), vecinul lor.
Tocmai datorita nr "extrem de mare" de membrii, vecinii i-au poreclit "FAmila Gigant".
Culmea e ca ai mei se cam regasesc cu totii intr-un personaj de acolo. Si atunci le place si mai mult desenul.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La multi ani! Patrie si Credinta Diverse Sarbatori 1 30.08.2011 18:06:20
La multi ani! mara2008 Generalitati 8 08.11.2008 17:32:06
La multi ani ! cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 30.08.2008 17:05:03