Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.03.2012, 12:03:35
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
nu stiu daca 10 era numarul ideal ptr multi copii.Dar in general fugim la extreme ptr a ne motiva mai bine puctul de vedere.
Hai sa luam o varianta intermediara 3...4. E mai aproape de 1, 2. Nu credeti?
Si acum, sa fim seriosi, unde mananca doi mai manaca si al treilea, chiar si al patrulea, hainele raman de la unii la altii, sau mai nou sunt multi parinti instariti care nu fac decat un singur copil si dupa ce acesta mai creste incep sa tot ii dea din hainute. Si noi am primit asa destule hainute.
Daca e invatat sa manace mancare gatita, la oala de 4 litri mai pui un litru de apa , un morcov, o mana de fasole verde si deja ai mancare ptr 6 persoane.
Palatul copiilor ofera foarte multe variante de activitati interactive ptr copii la preturi foarte mici(gimnastica, pictura , modelaj, dansuri, instrumente muzicale s.a)- in jur de 2,5 lei pe ora.
Desi, teoretic se poate. Acum ramane sa vedem cum se imbina teoria cu practica:)

Draguta povestea cu elefanteii! Nu fug la extreme, persoana care a deschis topicul a vorbit de 10 copii si eu am incercat sa raspund strict la intrebare.

Nu e vorba de numarul copiiilor aici, e vorba de strict spatiul locativ si posibilitatile materiale.

Nu contest ca la tara, se pot creste mai multi copii, dar la bloc unde spatiul e mai mic, si cheltuielile sunt altele e cam dificil.

Plus ca vorbeam si de cazul in care tinerii casatoriti nu au casa sau apartamentul lor, pentru ca stau cu parintii, sunt cazuri si cazuri.

Din ce stiu eu preturile sunt ridicate la Palatul copiilor, pe vremuri erau mici.

Da, daca sunt mai multi copii se pot folosi hainele in comun desi nu e prea igienic, ideal ar fi sa aiba toti hainele proprii.

Ce sa faca cei care au un singur copil si nu au nici bani nici posibilitati sa ia haine de undeva? Trebuie sa le cumpere, ori ati vazut si d-voastra ce preturi sunt in magazine la haine si jucarii, ori sa cumperi haine second hand pentru adulti e una, pt copii sugari, sau mai mici e total aiurea, nu stii ce boli pot lua.

E mult de discutat, ideea e ca multi oameni sunt saraci si nu isi permit, dar nici nu au ajutor de niciunde, exista si cazuri fericite in care reusesc sa se descurce cu mai multi copii, dar si mai multe cazuri in care nu se descurca, am intalnit multe cazuri in care multor femei singure le era extrem de greu sa creasca si un copil in lipsa unui ajutor din partea unui barbat.

Copiii saraci sunt chinuiti, se compara cu ceilalti copii, e destul de greu sa ii spui unui copil , nu am bani sa iti cumpar asta sau asta etc. In plus, un copil se creste si cu carne nu doar cu ciorba. etc etc
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.03.2012, 13:37:29
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

stiti care e chestia? astora care au bani multi si eventual traiesc intr-un oras prosper, le vine usor sa-i judece pe cei care nu au facut copii sau au copii putini din cauza lipsurilor si perspectivelor dezolante, dar daca ar fi in locul saracului ce ar face???
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.03.2012, 13:42:01
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
in jur de 2,5 lei pe ora.
caaat???? pai asta e painea pe o zi pentru toata familia!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.03.2012, 14:41:28
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

stiu ca nu ar trebui sa avem obiectii in ceea ce priveste voia lui Dumnezeu, dar eu zic ca 3 is de ajuns ... eu cel putin ma rog sa se nasca in iunie si al treilea copil cu bine, sa fie sanatos, dar apoi nu stiu daca as mai avea nici forta, nici curaj sa mai fac inca unul. adica vreau sa ii cresc pe astia 3 cu bine, sa le ofer strictul necesar si poate putin mai mult si daca ar mai ramane un ban in plus se pot ajuta si alti copii care provin din familii sarace ... si nu e vorba ca nu as avea incredere in Dumnezeu ca stiu ca acolo unde trimite Dumnezeu un copil, trimite si binecuvantarea Lui ... ca El decide ce e mai bun pentru noi ... si nici vb de comoditate nu ar fi in cazul meu, ca cu 3 copii, cum a zis si lore86, nu prea ai liniste si pace ... dar eu m-as opri doar la 3 ... cel putin asa gandesc acum ... poate peste vreo 2 3 ani imi voi schimba parerea ...

stiu ca multi prefera comoditatea si bunurile materiale, sa aiba casa pusa la punct, masina noua, sa aiba banuti in banca, sa vada intai lumea si apoi sa faca un copil si vai de mine tot greu o duc ... na treaba lor ... eu am preferat intai sa imi fac familia, sa termin doctoratul si cu ajutorul lui Dumnezeu voi gasi cu siguranta un post de lucru si am speranta ca Dumnezeu ne va ajuta sa ne descurcam ... si poate atunci voi vrea si al patrulea :P

oricum, eu pentru copiii mei vreau tot ce e mai bun, cu siguranta orice mama ar vrea, si sa nu aiba parte de dificultati de nici un fel, sa aiba mancarica buna si sanatoasa, sa aiba hainute curate, sa mearga la gradinita, scoala, liceu, facultate ... sa nu se simta inferiorizati din nici un punct de vedere ... in romania e greu cu serviciile, dar nu imposibil de gasit unul bun ... mergem cu Dumnezeu inainte ..
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.03.2012, 16:38:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
stiti care e chestia? astora care au bani multi si eventual traiesc intr-un oras prosper, le vine usor sa-i judece pe cei care nu au facut copii sau au copii putini din cauza lipsurilor si perspectivelor dezolante, dar daca ar fi in locul saracului ce ar face???
lobagii aveau câte 16 copii. Și erau slugi!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.03.2012, 16:39:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
da, nu-i va lasa sa moara de foame, insa greutati foarte mari vor avea.
Unde scrie asta? În cartea "Profetului" cumva?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.03.2012, 17:39:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
oricum, eu pentru copiii mei vreau tot ce e mai bun, cu siguranta orice mama ar vrea, si sa nu aiba parte de dificultati de nici un fel, sa aiba mancarica buna si sanatoasa, sa aiba hainute curate, sa mearga la gradinita, scoala, liceu, facultate ... sa nu se simta inferiorizati din nici un punct de vedere ... in romania e greu cu serviciile, dar nu imposibil de gasit unul bun ... mergem cu Dumnezeu inainte ..
Să-ți dea Dumnezeu înțelepciunea de a le oferi ceea ce este cu adevărat cel mai bun. Am admirație pentru mamele care în ziua de azi, în condițiile vieții moderne mai fac 3 copii (sau mai mulți). Însă dificultățile pe care le-ar avea în viață nu sunt neapărat rele. Cred că, din contră, sunt stimulative. Viața lipsită de greutăți nu e cea mai bună viață. Generații întregi de părinți au dorit „o viață mai bună” pentru copiii lor, iar consecința o trăim astăzi, când comoditatea și traiul bun au ajuns idealurile lumii actuale. E o lume egoistă, individualistă, lipsită de comunicare reală, indiferentă la necazurile altora.

În lumea săracă și proastă a satului era mai multă dragoste . Nu vreau să idealizez; erau și destule rele, însă oamenii se cunoșteau între ei, se bucurau să vadă fețele altora; cel puțin așa îmi amintesc eu oamenii din satele bunicilor mei. Însă viața era grea, într-adevăr, pământul tot mai puțin pe măsură ce copiii se înmulțeau, așa că cei mai mulți au trebuit să plece. Au câștigat un trai mai bun, dar au pierdut o viață mai curată.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.03.2012, 19:44:36
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Eu inca nu am copii dar am un prieten care are 3 fetite scumpe din care doua sunt finutele mele.Vreau sa va spun aici despre situatia lor materiala mai mult accentuand ca de multe ori ideea de ai oferi tot c-i mai bun unui singur copil este total gresita si se refera mai mult la un pretext pentru comoditatea parintilor.Eu sunt singur la parinti si desi ambii parinti au lucrat si lucreaza..nu am avut parte nici de o educatie aleasa..nici de conditii deosebite de crestere sau viatza si in tot acest timp inclusiv acum mi-as dori sa mai fi avut cel putin un frate sau o sora.Cred ca un copil care a crescut singur este mai individualist si mai rece leaga mai greu prietenii si este putin antisocial.Tatal finutelor mele provine dintr-o familie cu multi copii care a ramas singur in Bucuresti la 18 ani pentru ca ai lui au vandut apartamentul de aici si s-au mutat impreuna cu ceilalti 5 copii la tara.De atunci s-a descurcat singur,si-a intemeiat o familie si in cel mai nepotrivit moment(cadn nu avea salariul luat de 2 luni ..locuia cu chirie..etc) sa nascut Luiza .Din salariul de 3 mil . la vremea aceea(2002)..platea 1 mil chiria,0,5 mil intretinerea si de reste incerca sa acopere strictul necesar pentru sotie si copil.Tin minte ca a primit si de la mine incaltari vechi pe care le reconditiona pentru ca nu putea sa cumpere nici macar din cele mai ieftine pentru el..In acea iarna au crescut cheltuielile la intretinere asa ca nu mai ramanea nimic din salariu..noi primeam bani de taxi seara pentru ca lucram intr-un restaurant iar el pentru a pastra cei 60 000 lei(6 lei) mergea pe jos de la Stefan Cel Mare pana la complexul Europa in Colentina.Dar acei bani ajungeau pentru a cumpara de mancare pentru o zi ..sotiei si fetitei.El manca la serviciu.Intre timp a progresat la serviciu(suntem colegi) a inceput sa catige mai bine,sa mutat intrun spatiu mai mare si nu a mai fost nevoit sa mearga pe vos acasa.Sotia a ramas iar insarcinata si au hotarat sa pastreze copilul..dar..Dumnezeu a vrut sa fie fetite gemene.Asa ca acum au 3 fetite..Ea in continuare nu lucreaza pentru ca trebuie sa aibe grija de copii care au 9 si respectiv 4 anisori iar el a progresat acum castiga 2500 lei pe luna iar din acesti bani bine dramuiti platesc chirie la un apartament cu doua camere si pot spune ca au tot ce le trebuie exceptand luxul.Dar repet dramuiesc foarte bine banii.Cauta produsele cu raportul calitate pretz cel mai bun,hainutze nu de firma dar bune(aici mai particip si eu).Iar Fetele cresc fericite.Este greu dar se poate.In acelasi timp un fost sef deal meu care castiga 2000 de euro pe luna..are un copil si nu plateste chirie se vaita ca nu-i ajung banii si ca nu incape vorba sa mai aibe un copil.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.03.2012, 20:20:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Unde scrie asta? În cartea "Profetului" cumva?
Da. In cartea profetului: "Sa-mi mai dau cu parerea". Probabil sa singurul capitolas in care nu scrie "cum sa ii uram pe penticostali" si unde mai scrie sa nu ne asumam nici o identitate si nici o convingere confesionala.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.03.2012, 08:33:34
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Unde scrie asta? În cartea "Profetului" cumva?
stiti ce spune apostolul Pavel ....la 1 Cor. 7:28
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La multi ani! Patrie si Credinta Diverse Sarbatori 1 30.08.2011 18:06:20
La multi ani! mara2008 Generalitati 8 08.11.2008 17:32:06
La multi ani ! cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 30.08.2008 17:05:03