Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 29.09.2016, 03:13:23
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Acuma, daca ne-am apucat sa ne contram pe probleme ... monahale, ce sa zic?
Nimic.
Pesemne ca asta-i prioritatea/urgenta noastra, azi. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 29.09.2016, 10:23:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Acuma, daca ne-am apucat sa ne contram pe probleme ... monahale, ce sa zic?
Nimic.
Pesemne ca asta-i prioritatea/urgenta noastra, azi. Doamne ajuta!
Dar de unde stie ca este pregatit ? Daca-i ispita ? Sa-l bage in manastire ca
apoi sa-l scoata afara ?
Reply With Quote
  #113  
Vechi 30.09.2016, 22:12:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Vă rog, fraților, nu vă pierdeți timpul... Și mai ales nu vă fie frică să iubiți, să mărturisiți, să vă îmbunătățiți, să vă îndumnezeiți.

Vă citesc în tăcere și mă mir de frumusețea voastră, vă văd frumusețea, parcă, la fiecare, sunteți nespus de frumoși, fiecare practic căutând să se lămurească pe sine, arătându-și credința, mărturisind măsura lui, dragostea lui de Hristos, iar omenirea... oh... atât de preafrumoasă...

Sus să avem inimile, nu? Toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

"Cine ține la sufletul lui îl va pierde, iar cine-și pierde sufletul lui pentru Mine îl va găsi." - Matei 10, 39.

Deci? Simplu, nu? :) Nu să ne călugărim toți, dar să avem conștiință de monahi cât mai mulți, iubiților.

Nu vă fie lehamite și silă de așa ceva... Cu cât dăm mai mult lui Hristos, cu atât vom primi înmiit și infinit mai mult !
Dovedit ! Empiric. Prin expriență vă spun !

Aș fi vrut să vă răspund la fiecare în parte, cu drag și folos, în măsura mea preamică, dar răspunsurile le aveți în Noul Testament, le aveți la Sfinții Părinți, în Sfintele Canoane, în Sfintele Icoane ale Sfinților lui Hristos... în acrivie și discernământ, în dragostea voastră și mai ales măsura voastră...

Aș fi vrut să vă spun de ce mi-e atât de dor de Hristos, de ce Îl iubesc atât de mult pe Domnul Treime Savaot Iubire, pe Maica Domnului și pe Sfinții Lui, dar simțămintele sunt mai presus de cuvinte...
Pentru ei trăiesc... Pentru ei să adormim, să ne trezim și iar adormim și ne trezim... până când nu vom mai adormi niciodată... :)

Aș fi vrut să vă spun de ce vă iubesc pe voi atât de mult... pe toți... întâi fiindcă toți purtați chipul lui Hristos, după Care am fost creați, fie noi creștini, sau atei, păgâni sau eretici, suntem frați prin Adam și Eva și suntem egali în drumul spre mântuire.

Biserica sunt eu și tu și voi. Biserica nu este doar un patriarh, un episcop, preot sau diacon, Biserica nu este Sfântul Sinod, Biserica suntem noi, Hristos care locuiește în noi, Care Îl aducem în noi, la măsura noastră, după putința noastră, a dragostei, smereniei, doririi imitării Sfinților Părinți, a Sfinților Mucenici, martiri.

Nevoința noastră, numai nevoința, suferința, cât de mult ne pasă, cât de mult ne doare, cât de mult ne jertfim și ne răstignim, acestea ne ridică măsura, ne îmbunătățește acrivia și discernământul, ne înmulțește și întărește dragostea și smerenia, rugăciunea și toată virtutea.

Scopul creștinismului, scopul Bisericii, scopul Ortodoxiei, nu este mântuirea, nu este pocăința, nu este dragostea, nu este asceza și nevoința, răstignirea, sau orice virtute bineînmiresmată, ci altul este scopul, unul singur: vindecarea. Când omul dorește vindecare în și prin Iisus Hristos, atunci se va deschide harului, pocăinței, smereniei, dragostei, atunci nu va mai putea trăi fără Biserica Domnului, numită politic azi, Ortodoxia, deci Sfânta Ortodoxie, atunci nu vei mai putea trăi decât lucrând cu frică și cu cutremur la mântuirea ta, fie tu episcop, preot, diacon, sau orice creștin mărturisitor și slujitor Domnului și oamenilor, nu vei mai putea trăi fără Sfântul Maslu, Sfânta Spovedanie și toată rânduiala mântuitoare a Bisericii, atunci vei dori cu sârg să imiți pe Sfinți și să te jertfești la fiecare răsărit de soare, pentru Domnul și oameni, prin răstignirea noastră în dragoste curată pentru toți, smereniei, rugăciunii, discernământului și a toată virtutea. Când vrei să fi vindecat, Domnul te va vindeca și te va face vindecător, și împlinitor și jertfitor, următor, mărturisitor și propovăduitor al Împărăției Sale. Că doar atunci aducem rod și ne facem vase ale Sale, prin care El poate să lucreze prin har și prin Duhul Sfânt, pentru Biserica Sa și pentru toți oamenii.

Oh, ce multe aș vrea să vă spun... Iubiților, toți de pe forum, și toți din România și Rusia și Grecia și America și orice țară unde există creștini, mărturisitori, voi cei ce luminați spre vindecarea ereziilor apusului latin, protestant, ecumenist, păgânismului și ateismului, înmulțiți-vă în Domnul, doriți pe Domnul, îmbrăcați-vă în Sfintele Slujbe în blândețe, înțelepciune, dragoste, simplitate, discernământ, smerenie, isihie, trezvie, dreaptă socoteală, acrivie, asceză, jertfă și toată virtutea, aceasta este frumusețea, aceasta este Biserica, vindecarea și drumul mântuitor și așa vom birui în Domnul.

Închei aceste rânduri, cu o rugăciune, ce am compus din dragoste pentru Dumnezeu și oameni :

Doamne slavă Ție Stăpâne Creator, Treime Iubire, îți mulțumim pentru binecuvântările și harul revărsat peste noi, în Sfânta Liturghie în Biserica Ta și la toate Sfintele Slujbe și slujiri, îngenunchiem cu adânc de smerenie și zdrobirea inimii înaintea Sfântului Tău Altar și a Sfântului Iconostas și a oricărui loc de rugăciune ce are o Sfântă Cruce și o Sfântă Icoană purtătoare de Duhul Tău Cel Sfânt și cerem cu îndrăzneală și umilință, Ție Celui Care ai zis: "cere și ți se va da, caută și vei găsi", Doamne Dumnezeule, cât timp vor fi mai mult de 10 drepți iubitori de îndumnezeire, de pocăință, de jertfă, de Sfânta Liturghie, de răstignire și plângere după oițele pierdute, după fiii risipitori, eretici, păgâni și atei, Doamne, pentru aceia 10 ai Tăi, să nu sfârșești pământul. Iar dacă în neputințele lor, vor ajunge mai puțini de 10, atunci poți să-i răpești și să aduci Cerul nou și pământul nou, Ierusalimul cel ceresc, cu infinitul veșniciei celor mai presus de orice minte. Dar până atunci, Doamne, sunt atât de frumoși cu toții, fiecare la măsura lui, pentru rugăciunile Preacuratei Maicii Tale, și ale tuturor Sfinților Preaiubiți ai Tăi, îngăduie și iartă, în nemăsurată milostivirea Ta, și rânduiește prin pronia Ta, în libertatea dată nouă, să ne vindecăm, să fim mulțumiți în slujirea înmulțirii jertfei în egalitate, să nu dorim deșertăciuni, și în măsura la care suntem să ajutăm la vindecarea altora, să ne înmulțim în cărarea strâmtă și îngustă și grea, pe care puțini o află, deschide căi de conlucrare în dragoste, în smerenie, în rugăciune, mărturisire, credință, nădejde, discernământ, curajul și îndrăzneala cea mântuitoare de a lămuri luminat ereziile cele mari ale apusului și orice stricăciune ieșită din hotarul mântuirii tale și a nu crede minciunile ateilor și jocurile păgânilor, dăruiește, întărește și păzește pe episcopii, preoții, diaconii și toată suflarea creștinească fără erezie, căci noi suntem turma Ta cea mică, noi suntem Biserica Ta și nu ne temem de cei neputincioși, cei bolnavi care nu te doresc pe Tine, în orbirea lor, pe care îi iubim și îi dorim, fiindcă noi vrem să urmăm învățătura Ta și Te iubim cu toată ființa noastră, împlinind cuvintele Tale în Biserica Ta, luăm povara Ta ușoară și trăim pentru Tine, Doamne, înmulțește măsurile noastre și apără-ne de risipitori și de orice lucru rău, văzut și nevăzut, de la cei ce nu te doresc pe Tine și Împărăția Cerurilor dată oricui vrea să te iubească pe Tine și Biserica Ta, ridică-ne la mărturisirea dragostei, Adevărului, propovăduirii curățirii, luminării și îndumnezeirii, deci a Evangheliei păcii, sănătatea sufletului, minții și trupului, că Ție se cuvine toată slava, cinstea și închinăciunea, a Tatălui, a Fiului și a Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor, amin.

"Îndrăzniți. Eu am biruit lumea".

Pomeniți și iertați.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.09.2016 at 22:29:12.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 30.09.2016, 23:21:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 14:42:08.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 30.09.2016, 23:49:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

"Cu măsura cu care judeci, vei fi judecat", Iorest.

Spune-mi, frate, un "Sfânt Sinod" care calcă în picioare Sfintele Canoane de dinaintea lui, care se face tâlhăresc, cum s-a petrecut în istorie, este acolo în acel "sfânt sinod", Biserica?

Un patriarh, deci un episcop, (funcția de patriarh fiind doar administrativă) sau preot sau diacon, care învață minciuni și erezii, este în el Biserica?

Era în Arie, în Origen, în Luther, în patriarhii de la Roma de după 1054 și de puțin înainte de 1054 și Dumitru Cornilescu și alții, este în ei Biserica?

Rândurile care le-ai scris... dacă atât ai înțeles din ce am scris, atunci... măsura iubirii tale e mică... Nu știu cât e, n-o pot măsura, dar ești departe de vindecare.

Repet, întăresc și susțin:
Biserica nu este doar un patriarh, un episcop, preot sau diacon, Biserica nu este doar un sfânt sinod, Biserica suntem noi, Hristos care locuiește în noi, Care Îl aducem în noi, la măsura noastră, după putința noastră, a dragostei, smereniei, doririi și imitării Sfinților, Părinților, a Sfinților Mucenici, martiri, mărturisitori.

Acesta este Adevărul, Hristos, drumul mântuitor și vindecător în Împărăția Cerurilor.

Domnul să vă vindece de desfrânare și de toată pofta cea rea și stricată și de toate of-urile cele lipsite de Hristos.

Pomeniți și iertați.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #116  
Vechi 01.10.2016, 00:24:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 14:42:55.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 01.10.2016, 00:35:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Iorest, ispitirile canonice, mi le îngăduie Hristos, prin demoni, lume și însumi trupul meu, în fiecare minut al vieții, de la naștere până la adormire. Cu cât biruim în Domnul, mai mult mai devreme și mai potrivit mântuirii, cu atât mai bine, dar Domnul primește oricât Îi dai, fiecare cât poate și cât vrea, la măsura lui, numai să nu stricăm Biserica cu erezii, păgânism sau ateism, căci "vai de cel prin care vine sminteala". Nu zbor niciunde, țin mintea în iad și să nu deznădăjduiesc. Nu vreau să te conving de nimic și nu vreau și nu pot să dovedesc nimic nimănui. "Nu știți că nici voi nu sunteți ai voștri?"
Iar dacă era să am nevastă și copii, aveam demult, dar dorirea inimii mele e alta, simțirile sunt altele, iar frăția ta ești un pic habotnic, și prea le vezi toate pesimist, fiindcă te vezi bătrân și înțelept și nu-i bine, nu spun că nu ești, dar să nu-ți atribui ceva ție, ci toate lui Hristos și să fi mai îngăduitor și să porți din neputințele altora. Iar acela din Sfântul Munte Athos, care a ieșit și are nevastă și copii, Dumnezeu să-l ierte și să-l ajute și pe el și pe familia lui, cu pocăință Dumnezeu îl iartă și-l ajută în viața nouă aleasă, numai să dorească pe mai departe vindecarea și pe Domnul. Iar eu dacă merg acolo, merg acolo să rămân acolo, să adorm acolo, dacă vrea să se milostivească Dumnezeu de mine, se va milostivi, dacă vrea să mă strivească în iad, mă va strivi, toate le primesc, fiindcă cele rele le merit, cele bune, sunt date pentru a fi dăruite altora, întotdeauna.
Vindecare și mântuire îți doresc. Pomenește-mă și iartă-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #118  
Vechi 01.10.2016, 01:13:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Daca ajungi in Athos poti imparti aceeasi chilie cu monahul Ioan.

Reply With Quote
  #119  
Vechi 01.10.2016, 01:25:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Igor nu ne spuneai tu mereu ca vrei sa te insori sa-ti faci o casuta undeva intr-un sat si sa devii preot ? Ca asa imi aduc aminte, ca ne spuneai ca e simplu sa-ti faci o casa undeva la tara si ca tu asta o sa faci. Acum dintr-o data ne zici ca ai fi putut face toate astea daca ai fi vrut, dar tu ai visat de cand erai mic sa te duci la munte. :)
Reply With Quote
  #120  
Vechi 01.10.2016, 01:32:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 14:43:22.
Reply With Quote
Răspunde