Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.06.2011, 11:21:59
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Oamenii se mai schimba in timp, si ei si opiniile lor. Nu vad nimic extraordinar aici. Sau poate vroiai ca Marimira sa-ti spuna personal : Vai, Zaharia, ce maaaare dreptate aveai! si nu oricum, ci public. Astept luarea in tarbaca. :)
Cind m-am referit la parerile mele , am si precizat ca nu sunt ale mele ci ale sfintilor lui Dumnezeu ! Asadar, orice beneficiu care vi se pare ca l-as astepta eu de la cineva pt. marturisirea adevarului si a dreptatii sunt defapt numai nelinistile voastre deoarece in realitate toata cinstea si bunacuviinta pt. dreapta invatatura ortodoxa se cuvine desgur numai acestor sfinti .
Aveti un mod specific de a intelege postarile mele , ca si cum as fi bintuit de fronda putrida. Insa eu nu am asemenea intentii ci doar acelea de a marturisi vesnic adevarul si dreptatea .
Pe acestea nu le stie extrem de multa lume dusa la biserica, aruncindu-se direct cu dintii lor de lapte la virtuti f. fine , subtiri dar pline de tarie , din care neputinciosi a intelege si a le pune in viata doar vorbesc prin piata(forum) si pe la colturi pozind in crestini evlaviosi si grozav de devotati !
Aceasta stare de lucruri nu este cauzata de mine , ci din contra fiecare cu minuta si gurita lui si-o face ... eu dor privesc si spun ce vad !

Despre luarea in tarbaca poate vorbim cu alta ocazie , adica ce este si ce vrea sa fie ea ! Si aceasta se face cu un folos si nu doar ca sa ne aflam in treaba !

mihaila_alin : asa poti intelege dumneata frate discutia, pe marginea vietii in duh si adevar , ca fiind spalare si curatare nuferista! Ce bine ar fi ca ideile false si in general trairile false sa se poata spala si curati asa de usor . Ar fi buluc , in acest caz, la usa raiului ! De obicei omul sta in inselare atita timp cit vrea el . Dumneata cind atentionezi frati asupra corectitudinii ideilor si lucrurilor , asta faci ? speli si cureti ? S-au te-ai gindit cum procedezi dumneata si ce ai zis : ia sa vad, cu asta merge ?
Altfel de atitudini si pareri apreciez, nu genul ales acum de dumneata !

Cit despre intrebarea legata de mine am sa va raspund cu un cuvint al Sfintului Vasile cel Mare , nu este exact cum a spus sfintul , dar parafrazindu-l suna asa : noi nu indrasnim sa traim si sa invatam pe altii pareri de ale noastre, pt. a nu ne fi noua sminteala si osinda, ci traim si invatam ceea ce sfintii nostrii parinti ne-au lasat si ne-au poruncit noua !!

Cred ca este mai mult decit suficient acest raspuns pt. nelinistea dvs. legata de mine si de impecabilitatea lumii !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 16.06.2011 at 11:28:10.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.06.2011, 15:58:29
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Cind m-am referit la parerile mele , am si precizat ca nu sunt ale mele ci ale sfintilor lui Dumnezeu !
Okay si pana la urma care e problema ta vis-a-vis de Marimira, de te-ai simtit dator sa scrii postarea de ieri.
Daca a ajuns si ea la cuvintele Sfintilor Parinti, care e problema ta?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.06.2011, 16:02:11
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Zaharia draga,

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Despre luarea in tarbaca poate vorbim cu alta ocazie , adica ce este si ce vrea sa fie ea ! Si aceasta se face cu un folos si nu doar ca sa ne aflam in treaba !
Chiar vroiam un raspuns duhovnicesc din partea ta, sa vad si eu ce am de indreptat.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.06.2011, 19:07:23
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nimeni nascut din femeie, nu e liber de pacate:

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

Asa am avut lesne ocazia sa vad useri la care dupa ce am dat la o parte risipa de har sau de smerenie pe care o profereaza la tot pasul , ori felicitarile si binecuvintarile fata de simpatizanti , ori piosenia cabotina si smerenia mindra de care nu se sfieste sa faca risipa nu prea mai ramine mare lucru pe care sa-l apreciezi. Am vazut useri patimasi si fixati intr-o idee atit de tare.

Va observ de mult evolutia.
de unde sti ca acesti oameni nu sunt sinceri?asa cum au fost toata viata lor,facindu-si datoria la locul de munca,in biserica,in societate,si nu in ultimul rind in familie.dezbracindu-i de risipa de har, sau de zmerenie pe care o profereaza la tot pasul,piosenia ce nu sti de e sau nu cabotina,si ZMERENIA MINDRA,risipita raminind omul gol de orce virtute,de zici ca: tu esti cel ce trebuie sa aprecieze, ci nu Hristos Domnul.tea-si ruga frumos nu mai face caracterizarea userilor,si lasa-i asa cum sunt,ca asa ia lasat Tatal Ceresc.daca pe cel de linga tine, il vezi mai bun decit pe tine, atuncea sa sti ca pasesti pe urmele sfintilor.stind in postura de "observator federal"ai sa le vezi doar slabiciunile omenesti de care nici tu nu duci lipsa,dar poate nu iti dai seama.omul este supus greselilor,mai tot timpul.dar ca un exercitiu,hai sa vedem doar partile bune,si probabil vor rasarii mugurii dulci ai dragostei,fratesti crestine,completindu-ne si iubindu-ne unii pe altii,ca intr-o mare familie biserica.

Hristos Domnul,si Maica Domnului sa te binecuvinteze,pace sa iti daruiasca.Amin.

Last edited by mihaila_alin; 16.06.2011 at 19:12:19.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.06.2011, 19:38:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

" De-ti va gresi tie fratele tau , mergi , mustra-l pe el intre tine si el singur ( avem si mesagerie privata ! ! ! ) Si de te va asculta , ai castigat pe fratele tau ." ( Mt. 18,15 ) Din pacate , aici , se platesc polite , iar acest mod de abordare este din ce in ce mai raspandit pe acest forum . De multe ori suntem aspri cu cei care ne smintesc si ne gresesc noua . Consideram ca toata vina este a lor si astfel cadem si noi in alte pacate precum mandria sau marirea de sine . Hristos Domnul ne invata insa ca mustrarea greselilor sa se faca intr-o prima faza intre cei doi , pentru ca invinuirea sa fie mai usoara , iar cel care a gresit sa nu fie apasat si de maraiturile altor oameni , care ar creste incapatanarea acestuia , fiind greu de indreptat gresala lui . " Daca te va asculta " inseamna recunoasterea vinovatiei lui , convingerea ca a gresit si dorinta lui de schimbare . Faptul ca " ai castigat pe fratele tau " este satisfactia cea mai mare pe care o avem cu toti atunci cand reusim , cu ajutorul lui Dumnezeu , sa rupem dusmania ce pagubeste prietenia dintre noi . Bine este a-l mustra pe prietenul nostru sa nu greseasca . Prietenia nu inseamna trecerea cu vederea a greselilor , ci dorinta de a-l indrepta pe cel de langa noi (nu de a plati polite , nu de a ne fali si a ne arata desteptaciunea ! ! ! ) . Evanghelistul Luca ne invata :" De-ti va gresi fratele tau , dojeneste-l, si daca se va pocai iarta-l "( Lc. 17, 3 ). Ma intreb eu , in prostia mea : << DAR NOI CARE DOJENIM , CRITICAM , URECHEM , SUNTEM OARE POCAITI ? >> Revenind cu privire la aceasta iertare , noi crestinii rostim in Rugaciunea Domneasca cererea " si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri ". Este asadar si o fagaduinta pe care o facem in fata Arhiereului cel vesnic , caci asa cum dorim sa primim iertare de la El si noi sa ne smerim si sa iertam pe cei care ne-au gresit noua .Nu numai sa asteptam sa vina la noi cei care ne-au gresit ci sa mergem noi la eientru ca de multe ori cel care a facut gresala are mai mare greutate in a-si cere iertare din pricina rusinii . Legea Vechiului Testament ne invata ca ma bine este " sa nu dusmanesti pe fratele tau in inima ta , dar sa mustri pe aproapele tau , ca sa nu porti pacatele lui "( Lev. 19, 17 ) . Sfantul Macarie Egipteanul ne indeamna :" Sa nu judecam pe nimeni , nici pe cei rai si stricati , sa nu-i criticam , sa-i vedem curati si drepti , asa cum ar trebui sa fie si sa ne rugam neancetat pentru indreptarea lor , caci inca << NU STIU CE FAC >>. Asa priveste cel curat cu inima pe toti cei din jurul lui . Pentru ochiul curat , toate sunt curate , spun Sfintii Parinti , pe care tot ii citam si ii citam , si nimic mai mult nu facem , dar avem tinere de minte si platim polite " cu marea inteligenta si desteptaciune a noastra ! ! !. . . " DE MULTE ORI , FARA CA NOI SA STIM , IN ACESTI OAMENI STRICATI IN OCHII LUMII SE ASCUND SFINTI DE_AL LUI DUMNEZEU SAU VIITORI SFINTI >> , o spune Sfantul Macarie Egipteanul . Pentru cei interesati le recomand cu mare caldura : " Pocainta sau intoarcerea la Dumnezeu - omniliile duhovnicesti ale Sfantului Macarie Egipteanul - Editura Bizantina . Nejudecarea nu este doar un mod de raportare la celalalt , un exercitiu spiritual , ci este modul cel mai profund de a ne cunoaste si imbunatati pe noi insine . Aproapele este un fel de oglinda duhovniceasca pentru noi, poate chiar un fel de proiectie a noastra in exterior . De aceea , ceea ce vedem noi in aproapele nu este altceva decat noi insine , vedem in aproapele doar neajunsurile si patimile de care noi insine suferim . Sfintii Parinti , pe care-i citam , si iar ii citam , si nimic mai mult , indeamna :chiar daca cei mai multi credinciosi nu pot mangaia si intoarce un pacatos , macar sa fie atenti la vorba si cuvantul lor !
Attached Images
File Type: jpg 3cristiboss56images.jpg (9,7 KB, 2 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.06.2011, 20:02:35
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
<< Exista multi oameni rai, care nu vor sa fie rai >> : Am fost odata la parintele Arsenie Boca- Dumnezeu sa-l odihneasca ! -, la Bucuresti , cu un student la teologie de atunci, care acuma-i preot. A fost asta in 1965. Si parintele, vorbind cu el, dar ca sa aud eu, i-a spus un cuvant care mi-a ramas mie pentru cealalta vreme a vietii mele si cred ca si pentru vesnicie. N-am sa-l uit niciodata ! Zice : "Uîte, mai frate. O sa fi preot. Sa fi intelegator de neputinta omeneasca !" Nici nu va puteti inchipui cat m-am gandit eu la cuvintele acestea, de atunci incoace ; cat le-am urmarit in viata mea si in viata oamenilor. Si mi-am dat seama ca neputinta omeneasca este o realitate. Sunt atatia oameni rai in lumea asta , si ei nu vor sa fie rai. . . Noi trebuie sa intelegem rautatea lor de pe pozitia noastra, din situatia noastra. Sa intelegem ca ei insisi sunt nemultumiti de rautatea lor- "Pe cel rau rautatea il ucide", ii scris in Psalmi. Pomenirea de rau, spun parintii cei duhovnicesti, ca e o rautate fara margini, e o rautate ca o rugina care mananca sufletul ; rautatea-i cui infipt in suflet. Pomenirea de rau, nemultumirea, neiertarea este viermele mintii. Un parinte spune ca " raul sa-l scrii pe apa " . ( Arhim. Teofil Paraian , Manastirea Brancoveanu, Sambata de Sus- Jud. Brasov )
Tare frumos!
Multumesc.
„Cu cuvânt rău și pe cei buni îi faci răi, și cu cuvânt bun și pe cei răi îi faci buni”. (Sf. Macarie cel Mare).
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.06.2011, 20:39:32
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Okay si pana la urma care e problema ta vis-a-vis de Marimira, de te-ai simtit dator sa scrii postarea de ieri.
Daca a ajuns si ea la cuvintele Sfintilor Parinti, care e problema ta?
Nu este elegant si nici indreptatit ca sa iti raspund la intrebarile puse . Ele vizeaza o alta persoana si nu pe tine . Deci nu iti voi raspunde, nu este treaba ta .
Mai pe urma , aceste intrebari imi arata ca nu esti deloc familiarizata cu forta ei duhovniceasca sau teologica si ca pina acum ai luat asa , la gramada ce a postat ea , ca si inca multi altii ! Eu nu fac asa. obisnuiesc sa fiu atent la evolutia si la cunostintele celor ce posteaza . Nu intru pe forum ca nu am ce face ci din cu totul alte motive .

Despre luarea in tarbaca si nevoia de pareri duhovnicesti consider ca esti o glumeata , deoarece in ultimii 2 ani noi am avut si schimburi dure de replici si tu ai si apelat la admin , mult preocupata fiind de soarta forumului, recurgind la atitudini si gesturi mai putin meritorii .
Din aceasta cauza cred ca va mai dura ceva pina ma voi convinge ca intr-adevar ai avea nevoie de o discutie pe teme duhovnicesti . Pina atunci , ce sa zic , numai de bine !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #58  
Vechi 16.06.2011, 20:43:07
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
de unde sti ca acesti oameni nu sunt sinceri?asa cum au fost toata viata lor,facindu-si datoria la locul de munca,in biserica,in societate,si nu in ultimul rind in familie.dezbracindu-i de risipa de har, sau de zmerenie pe care o profereaza la tot pasul,piosenia ce nu sti de e sau nu cabotina,si ZMERENIA MINDRA,risipita raminind omul gol de orce virtute,de zici ca: tu esti cel ce trebuie sa aprecieze, ci nu Hristos Domnul.tea-si ruga frumos nu mai face caracterizarea userilor,si lasa-i asa cum sunt,ca asa ia lasat Tatal Ceresc.daca pe cel de linga tine, il vezi mai bun decit pe tine, atuncea sa sti ca pasesti pe urmele sfintilor.stind in postura de "observator federal"ai sa le vezi doar slabiciunile omenesti de care nici tu nu duci lipsa,dar poate nu iti dai seama.omul este supus greselilor,mai tot timpul.dar ca un exercitiu,hai sa vedem doar partile bune,si probabil vor rasarii mugurii dulci ai dragostei,fratesti crestine,completindu-ne si iubindu-ne unii pe altii,ca intr-o mare familie biserica.

Hristos Domnul,si Maica Domnului sa te binecuvinteze,pace sa iti daruiasca.Amin.
Imi pare rau frate ca nu ai inteles deloc care este subiectul pus in discutie de mine . Ai deviat pe altceva , ceea ce pe mine nu ma intereseaza . Din acest motiv ma opresc aici !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.06.2011, 22:14:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Cum sa traim ?

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul

Mie imi e greu cateodata sa ma pastrez asa. Pentru ca societatea simt cum trage de mine sa fiu altfel. Si de multe ori sunt in impas. Astazi de pilda primesc rau, asta inseamna ca am arat cele rele sau am aratat cele bune dar duhul lumii ma vrea rea?
" Cum sa gasim o iesire in viata noastra cotidiana ? Cum sa ne lucram Mantuirea ? Fara darul Divin al libertatii nu existam , dar aceasta libertate ne depaseste . Ea este necesara , dar noi nu putem nici s-o intelegem , nici s-o purtam . Cum sa traim ? Asceza ORTODOXA ne da un raspuns . Prin ea noi incepem sa traim constiinta limitelor noastre in frica de Dumnezeu ". ( Arhim . Sofronie )
Attached Images
File Type: jpg 3cristiboss56images.jpg (9,7 KB, 2 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.06.2011, 22:46:24
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LittleSparrow Vezi mesajul
Tare frumos!
Multumesc.

„Cu cuvânt rău și pe cei buni îi faci răi, și cu cuvânt bun și pe cei răi îi faci buni”. (Sf. Macarie cel Mare).
Subscriu. Multumim Cristi ca ai dat cu LUMINA si IUBIRE pe acest thread!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32
Caut niste raspunsuri NeInocentiu Secte si culte 108 18.04.2011 13:43:12