Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 13.01.2011, 19:58:47
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex_geani Vezi mesajul
Vreau dovezi in care Dumnezeu si Iisus a zis sa iti faci Cruce!unde scrie???ca niste oamnei au zis tre sa ne ii copiem???
Crucea este semnul lui Hristos. Prin insemnarea cu sfanta cruce ne marturisim vizibil credinta. Cum crezi ca se deosebeau crestinii de pagani? De unde crezi ca stiau de multe ori paganii care sunt crestini si care nu?
Dar mai bine te-as intreba eu: ce vezi rau in a te insemna cu semnul crucii si a-ti plec a fata inaintea ei?


Citat:
În prealabil postat de alex_geani Vezi mesajul
Si cu sfantul matei etc....app de Sfantul Luca(care nu a fost martor al vietii lui Iisus Hristos)de ce sa il cred????ce zice??el a inceput sa scrie despre Iisus dupa 70 de ani de la Inaltarea lui!De ceeeeeee

Daca vei calcula la cati ani S-a inaltat Hristos la cer si anul in care s-a scris ultima carte a Bibliei (Apocalipsa) , vei observa ca au trecut aprox 70 de ani.
Ev. dupa Luca s-a scris in anul 63...deci la 30 de ani de la inaltare...
Faptele a fost scrise la sfarsitul anului 63...deci tot la 30 de ani...
De unde 70?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 02.03.2014 23:59:31
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Crucea catolica Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 135 06.12.2010 23:45:33
crucea celtica oncioiu Generalitati 4 14.10.2010 11:11:57
Crucea Lui - comoara mea Ioan_Ciobota Generalitati 0 30.03.2007 11:24:39