Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 26.02.2011, 12:30:00
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Probabil, dar statisticile din Romania nu fac decat sa confirme ceea ce vor cei care le fac sau le comanda, fie ca sunt politice sau altele.
Unele, probabil, da. Dar nu as merge foarte departe cu generalizarea asta. Asta in afara faptului in care ai dovezi ca aceste sondaje de care vorbesc sunt viciate.

Citat:
Avem nevoie de pita in plus pentru cineva, hai sa facem educatie sexuala.
Cand acest argument e adus de cei care se opun orelor de religie in scoli (care asigura o "pita" miilor de absolventi de teologie, pe banii Statului), e intotdeauna dat la o parte de catre credinciosi.
Repet: nu cer sa se reinventeze roata. Educatie sexuala se face si in alte tari, si functioneaza. E un argument puternic, pentru ca nu ne lansam in necunoscut.

Citat:
N-or fi parintii autoritatea suprema, dar cred ca sunt in masura sa-mi povesteasca din experienta proprie.
Nu, nu sunt. Si repet, pana nu se gasesc dovezi care sa arate ca respectivele statistici sunt viciate, raman la punctul de vedere exprimat mai inainte: copiii care primesc educatie sexuala acasa sunt exceptia.

Mai mult, ramane sa mai si definim ce intelegem prin "educatie sexuala". Nu de alta, dar sunt sigur ca sunt si parinti care le spun fetelor ca ii va bate Dumnezeu daca saruta un baiat, si isi imagineaza ca si asta e educatie sexuala.
Atata timp cat nu vom defini termenii cu care lucram, nu vom putea comunica.

Citat:
Morala nu e relativa sau oricat de relativa ar fi sunt cateva lucruri care raman aceleasi: crima e tot crima, orice act de agresiune asupra celuilalt fie el fizic sau psihic ramane tot agresivitate, violul este tot viol, avortul este tot avort, adica crima, actul sexual prematur este tot ceva nefiresc
Morala este relativa. Singurul exemplu din cele date de tine mai sus pe care nu il pot relativiza este violul. Restul sunt cat se poate de flexibile, in functie de situatie.

Si ca sa vezi ca nici morala crestina nu e batuta in cuie, citeste Biblia, fa o lista cu toate regulile batute in cuie acolo (atat din NT cat si VT) si vezi cate sunt de actualitate in lumea in care traim.

Si inca ceva: crima, agresiunea si violul nu sunt incriminate datorita crestinismului, ci cu mult inaintea crestinismului.

Citat:
konijiro,tati!mai,da' destept esti!cum le stii tu pe toate!konijiro draga(interesant nume,unde l-ai gasit?)da-mi voie sa fiu naiv(chiar si idiot-se poarta,nu?)si sa te contrazic:sexul nu este cel mai important.de ce?pt ca sex se face in case de toleranta.oamenii normali(si nu cei anormali,pe care-i prezinti cu atata satisfactie)fac dragoste!oooo,da!ce cuvant,nu?pe asta n-o stiai,nu?acest cuvant nu exista in statisticile tale,crede-ma!
Si cine esti tu sa decizi ce e normal si ce nu? Te intereseaza teocratie? Muta-te intr-o tara islamica, fa-te imam si o sa ai drept de viata si de moarte asupra credinciosilor.
Pana atunci, revino la realitate si invata ca sunt o gramada de oameni care nu sunt de acord cu tine, si care prefera sa traiasca in prezent, nu in trecut.
Si daca tot faci efortul asta, poate pui mana un pic si te prinzi si ce sunt alea semne de punctuatie, propozitii care incep cu majuscule, si asa mai departe.

Citat:
hai,mai!ce induiosator!iar imi dau lacrimile(oricum am fost acuzat ca plang ca un tampit)dar sincer,cuvintele tale mau marcat profund.saracul arsenie boca!oare cum a supravietuit?(sti cine este arsenie boca,nu?)saracul arsenie papacioc,iustin miron,iustin parvu......ce greu duc viata asta!iti dai seama?ce fac ei cu atata abstinenta!dragul meu,acum hai sa vb serios....tu ai auzit de post,de rugaciune,de impartasanie......sau sunt cuvinte straine care nu intra in statisticile tale?
Citind ce au scris respectivii, da, inclin sa cred ca abstinenta dauneaza, mai ales pe termen lung. In plus, nu sunt atat de sigur ca erau abstinenti. Nici tu nu stii, dar preferi sa crezi asta, ca se potriveste viziunii asupra lumii pe care o ai, si pe care o aperi cu orice pret.

In al doilea rand, oamenii aia au ales modul ala de viata. Ai inteles? Nu a venit cineva si le-a spus ca asa trebuie sa faca, in numele unei dogme bazate pe carti scrise de niste anonimi cu o intelegere limitata asupra lumii inconjuratoare.

Vrei sa fii abstinent? Foarte bine. Nu te opreste nimeni.

Citat:
ataci continuu BOR,pe monahi samd.dar cine esti tu,prietene draga de formulezi cu atata nonsalanta aceste aprecieri?
Unul dintre romanii care, desi nu vrea, e silit sa contribuie lunar cu bani catre BOR. Si unul dintre romanii care e afectat direct de influenta nefasta pe care BOR o are asupra politicienilor lipsiti de coloana vertebrala din Romania.

In momentul in care BOR va inceta sa imi bage, abuziv, mana in buzunar, si in momentul in care religia va deveni o chestie privata, nu publica, bagata pe gatul tuturor, atunci nu ma vei mai vedea atacand BOR.
La fel, cand BOR va trece si la fapte (nu doar vorbe, adresate altora) cand e vorba de dat lectii de moraitate, prin eliminarea preotilor corupti si prin incetarea jocului de-a v-ati ascunsea cu dosarele preotilor turnatori a Securitate, poate chiar o sa incep sa le dau eu bani, benevol.

Citat:
acea societate traditionala romaneasca(care acum nu mai este de realitate,chipurile!)cum sa distrus?asa de la sine?ca sa plictisit-ea, societatea- si a vrut sa se schimbe in una demonica?aaa,gata,stiu!BOR,normal,cine altcineva!
Uita-te la perioada '47 - '89, si dupa aia la ce s-a intamplat pana in prezent cu agricultura (ca tot vorbesti de tarani).

Schimbarea adusa de timp e normala. La noi insa a fost implementata de un regim criminal, urmat de un regim bazat pe furaciune. Si nu, nu aveam de gand sa zic nimic de BOR, dar daca tot ai adus vorba, poate imi explici si mie care sunt actiunile BOR de a se opune oricarui regim din perioada de mai sus. Sau poate imi explici afirmatia lui Iustinian Marina, conform careia "Isus e comunist". Sau poate iti mai rupi doua minute si imi spui sub ce percept moral crestin au operat preotii care turnau la Securitate ce au auzit la spovedanie, si sunt ascunsi acum de BOR?

Deci da, Romania rurala, aia pe care o iubesti atat de mult, a fost violata si tarata in noroi in ultimii 70 de ani de diversi politicieni. Politicieni care s-au bucurat de sprijinul BOR, in schimbul diverselor beneficii.

Citat:
*in manastiri sunt inca sclavi?mai prietene!deja vb mintea fara tine!te plictisesti rau?am tot urmarit ce aberezi pe forum si cum ai tu la fiecare cate-o replica de dat,dar deja intreci masura!
Nu era vorba de timpul prezent, dar ma rog, se pare ca asta ti-a scapat.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #102  
Vechi 26.02.2011, 12:55:34
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

hai,frate.......deja chiar bati campii.stai linistit,ma inchin in fata inteligentei tale,si-mi cer iertare ca nu am folosit semnele de punctuatie.....cat despre o discutie cu tine,nu vad rostul.este de prisos.tu ai niste conceptii,care pe mine ma depasesc si poate as putea continua,dar discutia nu ar duce la nimic.exact genul sectantilor:"daca nu esti cu mine,esti impotriva mea".o persoana care imi ataca intimitatea(adica religia),ma debarasez de ea.deci,dragul meu,intoarce-te la religia ta(care o fi si aia)si lasa-ne in prostia si ideologia noastra.lasa-ne in coruptia noastra din BOR....prefer sa fiu aici decat......
*te-am salutat
__________________
http://www.facebook.com/home.php?sk=...051924725&ap=1
-intra pe: "COMUNITATEA ORTODOXA"
  #103  
Vechi 26.02.2011, 13:01:48
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
hai,frate.......deja chiar bati campii.
Afirmatie care ar fi mult mai puternica daca ar fi sustinuta si de argumente, nu doar de un atac la persoana.

Ia zi, care din lucrurile pe care le-am zis nu sunt adevarate? Daca am spus neadevaruri, ar trebui sa fie foarte usor sa le demontezi. Astept.

Citat:
o persoana care imi ataca intimitatea(adica religia),ma debarasez de ea.
Aaa, deci vrei sa impui altora regulile tale religioase de la sfarsit de secol 19, si cand cineva contesta asta, brusc religia ta devine intima si de neatacat.
Religia ta nu tine de intimitate, e cat se poate de publica. Deci oricine are dreptul sa o conteste sau sa o atace. Asta se intampla cu crestinismul de pe la 1800, poate ar fi timpul sa te obsinuiesti cu ideea.

Citat:
deci,dragul meu,intoarce-te la religia ta(care o fi si aia)si lasa-ne in prostia si ideologia noastra.lasa-ne in coruptia noastra din BOR....prefer sa fiu aici decat......
V-as lasa, daca ati renunta la ideea de a va impune ideologia respectiva si asupra altora.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #104  
Vechi 27.02.2011, 01:11:46
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

nu,dragul meu.am voie aici,sa-mi exprim dreptul religios,pt ca este un forum crestin-ortodox.daca nu-ti comvine,esti liber sa alegi cultul jehovist,de exemplu.nu am nevoie de morala ta hidoasa,pt ca nu-ti impun religia si nici nu-ti voi impune vreodata.farsa asta,am tot auzit-o deci....nu mai am nevoie de inca un purtator de cuvant al ateilor, pt ca sunt scarbit de pusderia lor.
*atac la persoana?hai fi serios si mai lasa plangerea asta caraghioasa.nu-ti ataca nimeni intimitatea.cine crezi ca se deranjeaza,pt tine,sa faca asta?crede-ma,nimeni.sau esti un fel de haiduc al ateilor?
*pai,da!de la 1800 va bate-ti joc de tot ce este traditional.bravo voua!ati reusit!dar mai aveti mult de luptat.se ve-ti pierde razboiul.sunte-ti mult prea slabi.
__________________
http://www.facebook.com/home.php?sk=...051924725&ap=1
-intra pe: "COMUNITATEA ORTODOXA"
  #105  
Vechi 27.02.2011, 13:27:09
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
nu,dragul meu.am voie aici,sa-mi exprim dreptul religios,pt ca este un forum crestin-ortodox.
Afirmatiile tale depasesc teritoriul acestui forum, pentru ca propui un stil de viata pe care ar trebui urmat de toata lumea, in viziunea ta. Nimeni nu s-a legat de "dreptul" tau religios, ci de dorinta de a-ti impune viziunea asupra altora. Si nu am atacat, ci am expus argumente.

Citat:
*atac la persoana?hai fi serios si mai lasa plangerea asta caraghioasa.nu-ti ataca nimeni intimitatea
Atacul la persoana nu are legatura cu invadarea intimitatii. Nu imi pune vorbe in gura doar pentru ca nu intelegi diferenta dintre cele doua concepte.

Citat:
pai,da!de la 1800 va bate-ti joc de tot ce este traditional.
Religia este un subiect deschis la orice discutie critica. Poate mai mult decat orice alt subiect, avand in vedere ca se bazeaza pe afirmatii cu caracter extraordinar, fara sa aduca dovezi pe masura.

Cat despre conflictul traditional - modern, el exista de cand lumea. Si ar trebui sa te bucuri ca exista, pentru ca altfel traiam inca in pesteri, si probabil nici tu, nici eu nu am fi avut sansa de a ne naste.

Citat:
dar mai aveti mult de luptat.se ve-ti pierde razboiul.sunte-ti mult prea slabi.
O pozitie intelectuala sau de opinie se bazeaza pe cat de puternice sunt argumentele care o sustin. Si atat. Agumente pe care crestinismul (sau orice alta religie) nu le-a avut niciodata. Diferenta e ca, in ultima vreme, lumea a cam inceput sa se prinda de asta.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #106  
Vechi 27.02.2011, 14:33:51
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

*argumentatia ta este foarte puerila.depaseste limita acestui forum?am spus eu ca stilul respectiv de viata,trebuie urmat de toata lumea?nu dragul meu,inca o data iti spun(vad ca nu intelegi,sau nu vrei)aici este un forum crestin ortodox,da?daca "te-ai prins" de micnimicia crestinismului,ce cauti aici?din ce in ce m ai multi oameni si in special tineri,revin la crestinism pt ca vad jegul care predomina in societatea care "a inceput sa se prinda" si pe care o iubesti!
*citat:Cat despre conflictul traditional - modern, el exista de cand lumea. Si ar trebui sa te bucuri ca exista, pentru ca altfel traiam inca in pesteri, si probabil nici tu, nici eu nu am fi avut sansa de a ne naste.
sa nu traiam inca in pesteri?las' ca traim in mall-uri,noua biserica!
*citat:O pozitie intelectuala sau de opinie se bazeaza pe cat de puternice sunt argumentele care o sustin. Si atat. Agumente pe care crestinismul (sau orice alta religie) nu le-a avut niciodata. Diferenta e ca, in ultima vreme, lumea a cam inceput sa se prinda de asta.
-in ce iluzii traiti!ce pot sa mai zic la aceasta replica?nimic!doar ca imi este mila de voi!
__________________
http://www.facebook.com/home.php?sk=...051924725&ap=1
-intra pe: "COMUNITATEA ORTODOXA"
  #107  
Vechi 27.02.2011, 15:53:48
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
am spus eu ca stilul respectiv de viata,trebuie urmat de toata lumea?
Sigur ca nu. De-aia ai adus vorba de un anumit stil de viata pe un thread pe care se discuta despre ce ar trebui facut la nivel national pentru rezolvarea problemei numarului mare de avorturi.

Citat:
din ce in ce m ai multi oameni si in special tineri,revin la crestinism pt ca vad jegul care predomina in societatea care "a inceput sa se prinda" si pe care o iubesti!
Da? Ai niste date statistice care sa dovedeasca asta, sau asa crezi tu? Si daca ar fi adevarat, asta nu dovedeste nimic apropo de fundamentele crestinismului.

Citat:
sa nu traiam inca in pesteri?las' ca traim in mall-uri,noua biserica!
Unii dintre noi mai trecem si pe la biblioteca, scoala si muzee.

Citat:
-in ce iluzii traiti!ce pot sa mai zic la aceasta replica?nimic!doar ca imi este mila de voi!
Evident, in afara de gramatica, mai ai de citit si din alte domenii. Incepe cu Biblia, asezonata cu istorie si logica. Succes.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #108  
Vechi 27.02.2011, 16:38:21
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

ooooo,super raspunsul asta!imi place.unii mai stau si prin biblioteci....of doamne!nu vb eu pacatosul.mai bine citeste asta.si baga la cap:
*Inviind pe fiica lui Iair, Domnul „a poruncit cu stăruință” părinților ei „ ca nimeni să nu afle de aceasta”. Prin asta ni se arată: „Nu căuta slavă și urechea ta să n-o ciulești spre ascultarea laudelor de la oameni, chiar dacă faptele tale bune nu pot fi ascunse”. Fă ceea ce te povățuiește frica de Dumnezeu și conștiința, iar vorbele oamenilor să-ți fie ca și cum n-ar fi. Fii cu luare aminte și la suflet: îndată ce se pleacă oricât de puțin spre laudele celorlalți, întoarce-l la rânduiala sa. Dorința ca oamenii să afle faptele tale bune se naște din dorința de a fi lăudat. Atunci când primești lauda, ți se pare că ți-ai atins țelul, iar asta taie râvna și curmă faptele vrednice de laudă, prin urmare și laudele încetează. De aici reiese că cel care vrea ca oamenii să afle faptele lui bune se trădează pe sine însuși. Faptul că oamenii laudă fapta bună este firesc – cum să nu lauzi un lucru bun? Dar tu să nu ai gândul la laude, să nu le aștepți și să nu le cauți. Dacă îți vei îngădui să primești laude te vei strica de tot. Dacă îți îngădui o dată, îți vei îngădui și a doua oară și așa mai departe. Cel ce face adeseori un lucru caută obișnuință – și vei ajunge iubitor de laude; iar dacă vei ajunge aici, nu toate faptele tale vor mai fi vrednice de laudă, iar lauda va înceta. Lipsind laudele celorlalți, vei începe să te lauzi singur, lucru pe care Domnul îl numește „a trâmbița înaintea ta”. Asta e și mai rău. Sufletul tău va deveni atunci ticălos, va alerga numai după strălucire mincinoasă, și de la el nu mai este de așteptat nici un bine. Tâlcuiri din Sfânta Scriptură pentru fiecare zi din an – Sf. Teofan Zăvorâtul (Gal.2, 6-10; Mc. 5, 22-24, 35; 6, 1)
__________________
http://www.facebook.com/home.php?sk=...051924725&ap=1
-intra pe: "COMUNITATEA ORTODOXA"
  #109  
Vechi 27.02.2011, 16:46:56
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
ooooo,super raspunsul asta!imi place.unii mai stau si prin biblioteci....of doamne!nu vb eu pacatosul.mai bine citeste asta.si baga la cap:
Care e problema? Te plangi ca oamenii stau in mall, si cand vine cineva si iti spune ca mai sunt si oameni care fac ceva constructiv cu timpul lor, iar nu e bine. Un pic de ordin in ganduri nu ti-ar strica.

Cat despre citatul ala, as prefera sa spui ce ai de spus, in loc sa dai copy/paste. Dar ma rog, daca tot l-ai pus, poate imi si explici ce vrei sa zici. Nu de alta, dar cu textele astea religioase, cam fiecare intelege fix ce vrea.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #110  
Vechi 28.02.2011, 16:20:39
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Imi dau cu parerea

Nu credeti ca daca disperatii dupa sex s-ar autoexcita mai mult ar putea sa scada numarul de avorturi si numarul bolilor cu transmisie sexuala ?
Stiu ca nu e solutie prea buna deoarece autoexcitarea tot pacat este, dar totusi cred ca are aceste doua avantaje.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
manuscrisele de la marea moarta pavel92 Generalitati 3 14.06.2018 15:17:08
un cap si doua aripi Silencer Generalitati 1 04.05.2011 00:31:41
Romanie, Romanie... eodor nastasa Generalitati 45 06.06.2010 02:03:32
Dulcea Romanie Anca-Miha Generalitati 92 07.03.2009 23:34:21