Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.05.2011, 11:40:34
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
sunt foarte multi intelectuali care inca lupta cu gandirea de fier,din Romania si Moldova.....actualii guvernanti,nici macar nu au curaj sa deschida gura.singurul care deschide gura(si-o deschide foarte prost)este basescu.mai bine ar tace.in schimb in romania?cu-i mai pasa de unire?gata,s-a pus tapetul!romanii nu sunt patrioti,romanii sunt lenesi,romanii........etc.bucurati-va,pentru ca incet,incet auto-distrugem romania.nu trebuie sa vina nici rusul,nici americanul,nimeni!noi singuri ne-o facem cu mana noastra!
aaaaaa,parca si vad,intelectualii de serviciu de pe forum, cum sar ca arsii!stai d-le ca sondajele.....
care sondaje?alea facute dupa ureche?alea care intreaba aceiasi persoana de 100 de ori?merg in R Moldova de foarte multe ori si am observat putin atmosfera din capitala,Chisinau.mergeti intai acolo si vedeti realitatea si apoi veniti cu vrajelile din sondaje.
http://www.timpul.md/articol/365-de-...bia-23408.html
de ce nu vorbeste Basescu bine ?
E singurul politician din romania care a adus vorba despre asa ceva !
Restul au tacut malc !
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.05.2011, 21:26:29
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

basescu doar a vorbit!atat!Nu a facut absolut nimic.....abureala cu cetatenia romana,sa o spuna lui Boc.Fa dumnule ceva concret!E simplu sa dai un pasaport romanesc si sa faci romani pe banda rulanta....dar esenta?
__________________
http://www.facebook.com/home.php?sk=...051924725&ap=1
-intra pe: "COMUNITATEA ORTODOXA"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.05.2011, 23:59:51
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

O declarație de bun simț? România + Republica Moldova, o unire necesară? Și prin ce să devină: fuziune sau achiziție? E secolul XXI, impregnat de capitalism / societate de consum, firme și companii, monopoluri care controlează state și economii naționale și ne-am trezit și noi români - întârziați prin secol XVIII...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.05.2011, 15:47:13
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
basescu doar a vorbit!atat!Nu a facut absolut nimic.....abureala cu cetatenia romana,sa o spuna lui Boc.Fa dumnule ceva concret!E simplu sa dai un pasaport romanesc si sa faci romani pe banda rulanta....dar esenta?
Si ce ar fi trebuit sa faca, dupa parerea ta?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.05.2011, 06:34:47
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu am ajuns la concluzia ca basarabenii nu prea vor sa se uneasca cu Romania. Ceea ce m-a surprins sincer, pentru ca mereu am avut impresia ca si ei vor asta. Dar, citind mai multe articole, comenturi si forumuri, am inteles defapt ca ei nu vor o unire, ei vor independenta. Ei nu prea vor sa fie asociati cu romanii, ei nu fac parte din neamul romanesc care il pupa pe Basescu si pe americani undeva. Nu vor sa fie pusi in aceiasi oala cu tiganii de romani, cu hotii de romani. Noi nu suntem romani, noi suntem romi, sau cel putin asa am vazut ca ne spun. Si nu am scos de la mine aceste cuvinte, le-am citit si auzit. O parte din ei da vor, dar majoritatea nu, mai ales acum cand Romania e la sapa de lemn ca sa zic asa. Daca situatia Romaniei ar fi fost alta mult mai buna, poate dorinta lor era diferita. Romanii sunt cei care in principal vor unirea, cel putin cei din Ardeal majoritatea vor. Am si eu o intrebare. Daca ardelenii, care au fost sub Ungaria decenii, au reusit cu chiu cu vai sa pastreze traditia romaneasca si au luptat pentru unire, basarabenii de ce nu pot?sau nu vor?
Legat de Iliescu. Din cate stiu eu dupa revolutie Regele Mihai s-a intors in tara sa isi reia tronul si romani chiar s-au intors catre ei, dar Iliescu i-a luat cetatenia si l-a dat fara din tara. Stiu gresit?
off-topic. app de Ardeal. Sunt zvonuri cum ca, ungurii ar face propaganda anti-romani in SUA. Cu alte cuvinte, se plang americanilor ca romanii le-au luat Ardealul si vor ajutor sa il ia inpoi.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.05.2011, 09:32:57
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare. Daca ardelenii, care au fost sub Ungaria decenii, au reusit cu chiu cu vai sa pastreze traditia romaneasca si au luptat pentru unire, basarabenii de ce nu pot?sau nu vor?
Poate cel mai intelept rationament de pana acum din discutia asta. A, si bun venit pe forum.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.05.2011, 09:49:10
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@horatiu.miron
Multumesc.
Chiar recent mi-am bagat nasu' si am cercetat problema cu unirea. Ar fi un vis ideal mai mult al romanilor decat al lor. Chiar am fost neplacut surprinsa de cum vorbesc despre noi. Nu prea mai poti spune ca sunt fratii nostrii si ca ai avea cu cine sa te unesti. Nu pot sa inteleg atitudinea asta anti-romani a lor. Trist si dureros.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.05.2011, 11:01:47
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
@horatiu.miron
Multumesc.
Chiar recent mi-am bagat nasu' si am cercetat problema cu unirea. Ar fi un vis ideal mai mult al romanilor decat al lor. Chiar am fost neplacut surprinsa de cum vorbesc despre noi. Nu prea mai poti spune ca sunt fratii nostrii si ca ai avea cu cine sa te unesti. Nu pot sa inteleg atitudinea asta anti-romani a lor. Trist si dureros.
In Basarabia ,venitul pe cap de locuitor e foarte mic.
Nu stiu daca vor sau nu unirea cu Romania ,stiu ca nici noi ,romanii ,nu prea mai suntem patrioti.
Cei religiosi stiu ca o unire cu Romania va duce in cele din urma la buletine biometrice ,de exemplu.
In tara la noi au venit medici din Republica Moldova ,de diferite specialitati.
Mai sunt basarabeni care lucreaza la diferite firme rusesti deoarece ei stiu limba rusa.
Nu am auzit ca basarabenii sa ne numeasca tigani ,si pe la ei sunt tigani destui.
Sa ne intristam pentru noi ,tinerii nostri nu mai au interes pentru trecut ,nu stiu istorie ,vor numai distractii .

Last edited by anita; 24.05.2011 at 11:05:25.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.05.2011, 11:19:46
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
In Basarabia ,venitul pe cap de locuitor e foarte mic.
Nu stiu daca vor sau nu unirea cu Romania ,stiu ca nici noi ,romanii ,nu prea mai suntem patrioti.
Cei religiosi stiu ca o unire cu Romania va duce in cele din urma la buletine biometrice ,de exemplu.
In tara la noi au venit medici din Republica Moldova ,de diferite specialitati.
Mai sunt basarabeni care lucreaza la diferite firme rusesti deoarece ei stiu limba rusa.
Nu am auzit ca basarabenii sa ne numeasca tigani ,si pe la ei sunt tigani destui.
Sa ne intristam pentru noi ,tinerii nostri nu mai au interes pentru trecut ,nu stiu istorie ,vor numai distractii .
Uite ca eu am auzit si citit asta. Si da si ei au tigani, dar ei sustin ca tiganii lor au drepturi si sunt civilizati ca sa zic asa. Uite aici un site unde gasesti parerea lor.
http://www.basarabeni.ro/stiri/polit...a-nimeni-1498/
Un exemplu doar.
"La noi sunt nu mai mult de 10 mii de romi, care au scoli primare in limba tiganeasca, ansamblu profesionist de cantece si dansuri. Romii nostri sunt recunoscuti ca natie aparte si lor li se da toate drepturile - ei nu au nevoie neparat sa invete romana si sa ni se bage sub piele ca romani - ei vorbesc mai mult ruseste. Romania i-a facut pe tzigani romani, vorbitori de romana si acum rromii romani ii inlocuiesc in Bucuresti si nu numai pe romanii veritabili. Deoarece un tigamn si o tiganca sunt mai vrednici in a naste copii decat un impotent de intelectual cu aere aristocrate roman - nmarea batalie dintre romaniicare vorbesc toti limba romana, dar se impart in europeni si asiatici 100% va fi in favoarea tiganimii - se poate de calculat dupa sporul de populatie in ce an tiganii vor alcatui 50% din populatia Romaniei si ii vor conduce pe romani, asa cum se intampla in organizatia PSD Bucuresti in frunte cu Vanghelie. Tiganizarea Romaniei e greu de oprit - unica salvare ar fi chemarea in ajutor a unor eliberatori rusi, care sa faca ordine. Ne oare rau dar voi smecherilor ii socotiti pe tigani mai ceva decat pe basarabeni si mai intai sunteti frati, cuscri, socri, cumnati cu ei si apoi cu noi. Iar noi, basarabenii, multumim lui Dumnezeu ca ne-a facut frati de cruce cu rusii si nu cu tziganii, altfel ajungeam ocupati de mafia tiganeasca cum e Romania de azi si de maine. Sa ne unium cu tziganii - fereasca sfantul! Rromania - tzara furata, bucuria bucuresteana a rromilor.
A comentat ivan pe 02.03.2010, ora 13:14 "

Stiu ca au o situatie grea si asa mai departe. Dar vorbind strict de parerea lor despre noi si despre unire nu e una prea buna. Eu asa am observat. Poate gresesc, poate nu.
Am citit niste articole referitoare la asta, recente chiar, si aprox. 40% dintre basarabeni ar dori unirea cu Rusia si daor 3 % cu Romania. In schimb in jur de 50% dintre romani considera unirea cu Moldova fireasca.
http://yellowgondolin.wordpress.com/...moldovenii-ba/
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.05.2011, 13:20:49
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

E bine.....Cu mentalitati de felul acesta,ne meritam soarta,domnilor!De fapt,cu-i mai pasa de reantregirea Romaniei Mari?Nimanui.Doamne,ce doare acest lucru!Macar unii moldovenii de peste Prut,dupa atatia ani de prigoana(chiar si dupa 89), doresc unirea si nu-si fac tara si neamul de rusine,iar foarte multi artisti s-au sacrificat pentru acest ideal.Dar cu-i mai pasa?De fapt,ma asteptam la aceste raspunsuri d e pe forum,dar forma lor ma ingrozeste.....
Chiar asa de reci am ajuns?Raspuns:Da!Si vom plati pentru asta!
Dumnezeu sa ne fereasca!
__________________
http://www.facebook.com/home.php?sk=...051924725&ap=1
-intra pe: "COMUNITATEA ORTODOXA"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Basarabia e Romania-mars pt unire antiecumenism Generalitati 3 20.10.2012 00:07:38
Unire din iubire,cofratietate si comuniune in unitate sau din interes? Seraphim7 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 67 09.11.2010 13:32:28
intrebare necesara anaily Intrebari utilizatori 7 27.08.2010 18:33:54
Presedintele parlamentului din Republica Moldova:"Niciodată nu ne vom uni cu România" mihailt Generalitati 1 18.02.2010 19:45:03
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28