Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 10.08.2011, 17:24:13
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Eu nu sint nici pentru nici impotriva. Sa asteptam. Daca se va realiza -sa o vedem adica terminata- atunci asta a fost bine. daca nu atunci nu-i bai.
Macar neamu sa fie mintuit fara o catedrala decit o catedrala fara mintuire.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 10.08.2011, 17:45:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Eu nu sint nici pentru nici impotriva. Sa asteptam. Daca se va realiza -sa o vedem adica terminata- atunci asta a fost bine. daca nu atunci nu-i bai.
Macar neamu sa fie mintuit fara o catedrala decit o catedrala fara mintuire.
sa nu fiu inteles gresit.
nu sunt impotriva catedralei. nu imi place actualul proiect, dar asta e doar parerea mea.
orice cult recunoscut are dreptul sa-si construiasca oricate catedrale vrea. dar nu cu bani de la buget.
pana acum s-au dat cateva milioane de euro. nu e un capat de tara.
problema este ca urmeaza un an electoral atat pentru Oprescu cat si pentru Boc.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 11.08.2011, 16:59:16
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

am incetat sa mai particip la acest site.am intrat doar sa vad ce se mai intampla....din pacate,aceiasi situatie!o cearta continua,fiecare cu dreptatea lui,unul mai intelept decat altul iar unii sunt aici doar ca sa atace pe altii.acesta este un site ortodox?nu se poate!nu asta inseamna ortodoxia.
__________________
http://www.facebook.com/home.php?sk=...051924725&ap=1
-intra pe: "COMUNITATEA ORTODOXA"
Reply With Quote
  #264  
Vechi 13.08.2011, 17:18:53
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

"Probabil ne vom bucura mai tarziu. O parte din raspunsul Patriarhului:

“„Situația de astăzi seamănă cu toate situațiile din istorie când au fost construite cele mai frumoase mănăstiri și biserici. După fiecare război când țara a fost prădată, în mare parte arsă, pârjolită de năvălitori, Ștefan cel Mare a construit o biserică. Chiar și atunci când a pierdut o luptă a construit o biserică în semn de pocăință. Când câștiga o victorie spunea „cu ajutorul Preamilostivului și Atotputernicului Dumnezeu am biruit”. Iar când pierdea o luptă, s-a întâmplat aceasta de două ori, foarte rar, spunea „pentru păcatele noastre au biruit dușmanii”. Noi ne punem nădejdea în Dumnezeu și când ne merge bine și când trecem prin greutăți”, a mai spus Patriarhul, potrivit Basilica.

Citiți mai mult: De ce e nevoie de Catedrala Neamului? Pentru că nu mai e loc în vechiul altar ”

Cati dintre noi mai ascultam macar cele 10 porunci. Cati se mai duc Duminica la Biserica, cati tin posturile, cati sunt feciorelnici la nunta, cati …….

Daca cineva doneaza bani pentru construirea unei Biserici sau chiar a Catedralei Neamurilor, fiecare dupa posibilitati, va fi vesnic pomenit ca unul dintre ctitorii ei. Si sa zicem ca o Biserica poate rezista o perioada, dar Catedrala si mai mult.

Si poate este chiar unul din lucrurile pozitive, fiind atat de mare si costisioare, vor fi multi care vor dona si intr-un fel vor contribui la Mantuirea lor. Adica poti presupune ca ar fi putut face altceva cu banii, dar uite ca s-ar putea ca banii astia sa cantareasca in balanta in alta parte, ca sa nu mai spun de rugaciunile saptamanale din Biserica. "

Anonim
Reply With Quote
  #265  
Vechi 14.08.2011, 00:21:22
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
“„Situația de astăzi seamănă cu toate situațiile din istorie când au fost construite cele mai frumoase mănăstiri și biserici. După fiecare război când țara a fost prădată, în mare parte arsă, pârjolită de năvălitori, Ștefan cel Mare a construit o biserică. Chiar și atunci când a pierdut o luptă a construit o biserică în semn de pocăință. Când câștiga o victorie spunea „cu ajutorul Preamilostivului și Atotputernicului Dumnezeu am biruit”. Iar când pierdea o luptă, s-a întâmplat aceasta de două ori, foarte rar, spunea „pentru păcatele noastre au biruit dușmanii”. Noi ne punem nădejdea în Dumnezeu și când ne merge bine și când trecem prin greutăți”, a mai spus Patriarhul, potrivit Basilica.
Patriarhul probabil traieste in cu totul alta realitate, daca i se pare ca tocmai am trecut printr-un razboi, iar tara e in mare parte arsa si parjolita de navalitori. Sau ca viata romanilor de acum e similara cu cea a moldovenilor din vremea lui Stefan.

Oricum, e clar cat de bine sta la nivelul argumentelor pro-catedrala, daca se apuca sa traga o paralela intre lumea secolului 15 si cea a secolului 21.

Citat:
Citiți mai mult: De ce e nevoie de Catedrala Neamului? Pentru că nu mai e loc în vechiul altar ”
Da, si facem un nou altar, inconjurat de un edificiu care va costa 600 de milioane de euro. Asta e ideea?

Citat:
Daca cineva doneaza bani pentru construirea unei Biserici sau chiar a Catedralei Neamurilor, fiecare dupa posibilitati, va fi vesnic pomenit ca unul dintre ctitorii ei.
Nu ai inteles. Nu discutam despre bani donati benevol aici. Nici BOR nu discuta despre asta, ca daca s-ar baza pe aia, ar termina Catedrala pe la 2300, toamna.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 18.08.2011, 14:40:52
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Sa spunem ca statul anunta ca a aprobat o investitie (nu conteaza suma) pentru organizarea unui, sa zicem, Institutul de Propaganda Atee (denumirea nu conteaza).
Tu ai fi de acord ca Statul roman sa plateasca o suma de bani pentru asa ceva?
Dar BOR ar fi de acord cu asta?
Astept un raspuns sincer din partea ta.
chear ti-o fi greu sa faci diferenta intre:1cu busola si fara busola?.2intreaba un fost marinar ce amu face alte cele.as fi curios: cind statul roman o sa faca ceia ce ii propune moa?.eu sunt un executant silit si fac si ce nu vrea moa.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 18.08.2011, 14:56:46
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de AllegroNonTroppo Vezi mesajul
sectar ateu. haha. macar imbunatatiti-va si voi atacurile la persoana.



si noi ne bucuram pentru tine
eu nu umblu dupa atac la persoana, stimate domn ateu, ci ateii in general, intra pe forumul crestin ortodox vrind cu orce pret a le tulbura linistea cea alaturi de Domnul.sa stai mata mult si bine pina ce te voi deranja pe forum de atei, ca iti va creste barba pina la pamint si nu te voi deranja in veci.

daca spui ca va bucurati si voi, moa se bucura dublu.

sa ai sanatate si te mai gindeste ca intr-o zi poate va venii si ziua ta: cea,a intilniri cu: Domnul cel Bun, Iubitor, Iertator si Milos.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 07.09.2011, 23:40:09
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit Subventionarea Catedralei "Arena Nationala"

Citat:
În prealabil postat de Robertworld Vezi mesajul
In timp ce verificam noutatile de azi, am dat si peste site-ul asta, de unde am aflat ca primaria capitalei doneaza 10 milioane pentru constructia Catedralei Mantuirii Neamului. Si eu sunt revoltat in aceasta privinta, pentru ca nu ii vad rostul acum.
Acea primarie infama care e in cardasie cu BOR a dat pentru Catedrala, nu stiu daca va puteti dumneavoastra imagina, 10 milioane. Nu e normal sa te scandalizezi? Nu e normal iti vina sa-i impusti? Pai la cati oameni mor de foame si la cate spitale tre` sa se construiasca in Romanica... Sa dai 10 milioane de Euro, pe criza asta, e o adevarata nebunie iresponsabila. Sa zic asa...

Tot stau si ma intreb de ceva vreme incoace de ce oare nu am auzit nici un ateu sa discute aprins despre subventionarea stadionului Arena Nationala. Aveti idee dragi atei cam cat a costat magaoaia aia adapostitoare generoasa a campurilor de cartofi romanesti? Si aveti idee si de unde au venit banii?

Hai sa va dau eu informatia mura-n gura: a costat 234 milioane. De euroi, nu de lei vechi.
Stiti cat a finantat Primaria aia care are prostescul obicei de a arunca cu bani pentru Catedrala? Pai sa va zic eu: acea primarie infama care e in cardasie cu BOR si i-a dat pentru Catedrala 10 milioane, pentru Arena Nationala a dat de... 2 ori mai mult.
Ce am zis, de doua ori? Ce calcule sunt astea tata? De 5 ori mai mult, baieti. Sau poate chiar si mai mult...

Ati putea face voi un calcul? Ca eu, fiinca am fost credincios si inca nu mi-am revenit complet la ateism, stau cam prost cu IQ-ul.
Da` am auzit asa: Primăria Capitalei a finantat Arena Nationala cu 199 de milioane. Normal, de euroi, nu de lei vechi.

Problema pe care eu mi-o pun: mie sportul nu-mi trebe nici sa-l vad in ochi. Urasc pana si sa-l privesc la tembelizor. Dau pe telenovele mai bine. De ce fratioare imi ia astia mie banii sa faca ditamai mastodontul de stadion in plina criza?

Nu era mai corect sa sa-si faca coruptii din FRF tot ce doreste muschii lor insa din donatii si resurse lor personale? Sau (pentru a parafraza un ateu clasic in viata) le-a fost teama ca nu-l termina decat prin 2300, toamna?

Last edited by un_nepocait; 07.09.2011 at 23:49:01.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 07.09.2011, 23:56:28
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Tot stau si ma intreb de ceva vreme incoace de ce oare nu am auzit nici un ateu sa discute aprins despre subventionarea stadionului Arena Nationala. Aveti idee dragi atei cam cat a costat magaoaia aia adapostitoare generoasa a campurilor de cartofi romanesti? Si aveti idee si de unde au venit banii?
Dragii de atei stapanesc suficient logica cat sa isi dea seama, spre deosebire de tine, ca National Arena si Catedrala sunt doua chestii total diferite. Pentru ca se pare ca nu te prinzi de ce, hai ca iti explic eu de ce:

National Arena e cladire PUBLICA, finantata din fonduri PUBLICE. Fiecare banut pe care National Arena il produce se intoarce la Primarie, adica cetatenii beneficiaza de asta. Nu stiu cati bani va aduce, ca e devreme, gandeste-te doar cam cati bani vor cheltui cei care vor veni la Finala UEFA Cup in 2012.

Catedrala e o cladire a unei entitati PRIVATE (adica BOR), care de 20 de ani incoace, are comportament de stat in stat, si scoate coltii la oricine indrazneste sa o critice (daca vrei citate pline de evlavie si iubire crestina, iti dau). Avand in vedere ca BOR plateste ZERO taxe catre Stat (asta in timp ce preotii, personalul auxiliar si profesorii de religie sunt platiti de acelasi Stat), cam care crezi tu ca sunt sansele ca Statul (si cetatenii, pana la urma) sa beneficieze financiar de pe urma constructiei Catedralei?

Pe scurt, in cazul Catedralei, Statul contribuie cu sume importante la construirea unui simbol al megalomaniei de prost gust al unei entitati private. Ai inteles diferenta?

Citat:
Ce am zis, de doua ori? Ce calcule sunt astea tata? De 5 ori mai mult, baieti. Sau poate chiar si mai mult...
Baiete, stii la cat e evaluat terenul pe care l-a primit BOR gratis de la Stat? 200 milioane. Normal, de euroi, nu de lei vechi, ca sa te citez.

Si nu stiu de ce vorbesti la modul derizoriu de aia 10 milioane dati de Primarie de parca au zis cumva: "gata, asta e, nu va mai dam nici un ban de acum incolo". E campanie electorala la anul. Ce iti spune asta? Oare va mai primi BOR bani de la Stat pentru Catedrala?

Si ia zi, nu cumva spunea Patriarhia, bastionul verticalitatii crestine, acum ceva vreme ca nu vor lua in sfantz de la Stat si ca totul se va face din donatii? (asta, bineinteles, DUPA ce pusesera deja mana, gratis, pe teren).

Patriarhia se pare ca nici macar nu le are cu matematica elementara, asa ca nici nu ma astept la mai mult. Acum cateva zile, au lansat un comunicat intitulat "toti ortodocsii vor Catedrala". Argumentul suprem? 29.000 de oameni din toata tara au donat deja pentru constructie! Te las pe tine sa imi explici cum 29.000 de oameni din cei 85% ortodocsi (din 22 milioane) inseamna "toti".
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 08.09.2011, 00:33:45
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu stiu cati bani va aduce, ca e devreme, gandeste-te doar cam cati bani vor cheltui cei care vor veni la Finala UEFA Cup in 2012.
Iti spun eu, ca am relatii la Primarie: un milion de euro pe an profit.
Cam in trei sute de ani se vor amortiza costurile si apoi o sa intram la castig.
Daca va creste pretul cartofilor.
Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Catedrala e o cladire a unei entitati PRIVATE (adica BOR)
Asta e tare...
Pai pana si noi ateii si cvasiateii vom putea intra acolo.
Si nici nu platim 400 RON bilet. Ca e Intrarea Libera.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Si nu stiu de ce vorbesti la modul derizoriu de aia 10 milioane dati de Primarie de parca au zis cumva: "gata, asta e, nu va mai dam nici un ban de acum incolo". E campanie electorala la anul. Ce iti spune asta?
Oare va mai primi BOR bani de la Stat pentru Catedrala?
Normal, restul pana la 199 de miloane cat a dat la Catedrala Arena Nationala.
Cum ar veni Primaria Capitalei este datoare BOR inca 189 de milioane de Euro.
Sper sa-i dea cat mai curand. La alegeri 100 si anul celalalt inca o suta. Sau daca-i da pe toti odata, fie, doar 189.


Deci asa...esti un ateu microbist, te-am prins.
De aia taceati mâlc cand coruptii dadeau sute de milioane de euro pe intinsele campii de cartofi.
Da` mie nu-mi convine, intelegi? Nu pe banii mei tata. De ce nu s-a facut un referendum national?
Si apoi trebuiau sa construiasca spitale.
Si tu la cati concetateni de-ai nostri mor de foamete nu te gandesti, hurdubaie de stadion ne trebuia pe criza asta?

Last edited by un_nepocait; 08.09.2011 at 00:41:30.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului blue_cat Biserica Ortodoxa Romana 272 22.07.2010 16:46:46
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41