Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.09.2015, 14:14:38
thewayiam85 thewayiam85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2015
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
30 de ani ? Si nu aveti colegi care deja au divortat la varsta asta ? Fata de ei, ganditi-va cat sunteti de fericit si laudati-L pe Domnul, care v-a ferit de necaz!


La aceleasi depuneri de acatiste.



Intre prudenta binecuvantata si mizantropia care nu de la Dumnezeu vine, e un pas mare cat o prapastie.

Acuma: trebuie sa stiti ca, de auzit, Dumnezeu aude TOATE rugaciunile oamenilor (altfel nu ar fi omniprezent, nici omniscient). Dar, de ascultat, asculta numai unele rugaciuni si numai ale unor oameni.

Stiind acest lucru, tot ce trebuie sa faceti este sa:
-va straduiti sa faceti parte din grupul (minoritar) de oameni carora Dumnezeu le asculta rugaciunile
-cand deja veti fi facut parte din acel grup, aveti grija ce Ii cereti. El asculta rugaciunile care sunt in concordanta cu binele (=mantuirea) oamenilor.

Prin urmare, prima etapa este sa intrati in grupul celor care au curatat chipul lui Dumnezeu din ei, astfel incat El sa Se poata oglindi si recunoaste in ei. Acest lucru se realizeaza prin Sfantul Sacrament al Spovezii. Pentru a fi buna (adica: de folos), o preconditie a spovezii este pocainta sincera si completa. Sincera, adica trebuie 1) sa va para rau, realizand enormitatea lucrurilor care v-au despartit de Cristos si 2) sa fiti hotarat sa nu mai repetati pacatele. Completa, adica ea cuprinde TOATE pacatele de care va amintiti.

Altfel, desi sunt lucruri foarte bune, nu va sunt de folos nici rugaciunile de seara si de dimineata, nici acatistele. Tot asa cum un tabel de conjugare in latina este de folos NUMAI celui care 1) este hotarat sa invete latina si 2) a prins a silabisi deja primele cuvinte. De exemplu: Do-mi-nus Pa-ter, Ec-cle-si-a Ma-ter.

Curaj si hotarare! In pocainta, in frangerea inimii veti regasi izvorul vietii noi. Putina umilitate (care e altceva decat umilinta). Cel care ne este noua exemplu s-a umilit incat din inaltul tronului cerului s-a facut serv, zicand ca nu a venit ca sa fie slujit, ci ca sa slujeasca. Fiti asemenea Lui!

Gustati si vedeti cat de bun este Domnul!
Stiu cazuri care au divortat..Da fiecare cu viata lui..
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.09.2015, 17:16:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thewayiam85 Vezi mesajul
Cred ca da.Solutia e sa-mi gasesc jumatatea.
S rugaciunea e doar unealta strict spre acest scop punctual?

Si cum spunea si M.D, mai bine singur si doritor, decat casatorit si divortat, eventual cu copii.

Sa te casatoresti, pana la urma nu e greu, e in logica sociala ca barbatul sa-si gaseasca femeie, doar nu ai vrea sa-ti sara una in brate peste noapte.

Faptul ca 2 relatii de lunga durata (desi nu stiu ce intelegi tu prin asta) s-au terminat, nu e motiv sa te descurajeze si mai ales sa ai atitudini de genul "eu imi recit poezia pentru Dumnezeu, sa-mi trimita Dumnezeu din Cer femeie cu harzobul".

Decat daca, poate, vina e a ta si atunci daca nu schimbi ceva, risti sa ai si a 4-a, a 5a, a 10-a la fel indiferent de cat si ce reciti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.09.2015 at 17:27:09.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.09.2015, 19:03:51
thewayiam85 thewayiam85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2015
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
S rugaciunea e doar unealta strict spre acest scop punctual?

Si cum spunea si M.D, mai bine singur si doritor, decat casatorit si divortat, eventual cu copii.

Sa te casatoresti, pana la urma nu e greu, e in logica sociala ca barbatul sa-si gaseasca femeie, doar nu ai vrea sa-ti sara una in brate peste noapte.

Faptul ca 2 relatii de lunga durata (desi nu stiu ce intelegi tu prin asta) s-au terminat, nu e motiv sa te descurajeze si mai ales sa ai atitudini de genul "eu imi recit poezia pentru Dumnezeu, sa-mi trimita Dumnezeu din Cer femeie cu harzobul".

Decat daca, poate, vina e a ta si atunci daca nu schimbi ceva, risti sa ai si a 4-a, a 5a, a 10-a la fel indiferent de cat si ce reciti.
Relatii de peste un an si jumatate..O sa vad eu ce o sa fac.Incep sa regret oarecum ca am postat oful meu aici.Nu e vb.de depresie,descurajare sau sentimente asemanatoare.E vb.ca sunt ingandurat deseori si abatut si trist.Insa,ma iau cu munca si cu altele ca sa nu ma gandesc..Eu nu-mi recit poezia catre Dumnezeu- ma rog si eu ca tot pacatosul atat cat pot si stiu mai bine.Multumesc pt.parere.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.09.2015, 22:30:27
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thewayiam85 Vezi mesajul
Nu sufar de depresie in privinta asta, ci doar de singuratate ceea ce ma face sa ma framant interior f.mult uneori.
Am pus si acatiste plus ca ma rog si seara si dimineata..
P.S:Tin sa precizez ca nu prea am prieteni ci doar amici,de iesit in oras,de jucat un tenis de masa un sah etc.Nu prea am incredere in oameni.Experientele traite m-au facut sa devin asa.
Singuratatea e ceva ce tine de noi.Cei care ne simtim singuri, fiind singuri, cam tot asa ne vom simti, indiferent pe cine am avea alaturi.I deea de casatorie e una foarte frumosa si de dorit.Insa nu trebuie sa facem pasul asta doar ca sa scapam de singuratate, ca nu sapam, vine dupa noi si se face si mai mare.

Spune o vorba batraneasca, ca sa uitam de suferinta noastra, sa ne intoarcem spre cei din jur, spre suferinta lor.Eu mi-as umple timpul liber(daca l-as avea) cu munca voluntara la un orfelinat sau ceva de genul asta.As socializa mult cu cei asemeni mie(intr-o forma pozitiva) ,si as trai fiecare zi ca pe ultima(intr-o forma pozitiva).Adica m-as concentra in primul rand pe mine.Si poate, relationandu-te

cu persoanele potrivite, va aparea si cineva cu care sa te casatoresti.Iar daca nu va fi sa fie, vei fi atat de prezent in viata ta, incat vei uita


de singuratate.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.09.2015, 22:38:04
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

P.S. Sunt doar gandurie mele, daca nu ajuta sari peste.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.09.2015, 11:04:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thewayiam85 Vezi mesajul
Relatii de peste un an si jumatate..O sa vad eu ce o sa fac.Incep sa regret oarecum ca am postat oful meu aici.Nu e vb.de depresie,descurajare sau sentimente asemanatoare.E vb.ca sunt ingandurat deseori si abatut si trist.Insa,ma iau cu munca si cu altele ca sa nu ma gandesc..Eu nu-mi recit poezia catre Dumnezeu- ma rog si eu ca tot pacatosul atat cat pot si stiu mai bine.Multumesc pt.parere.
Glumesti? 1 an si jumatate - astea sunt relatii de lunga durata in ziua de azi?

O analiza nu ti-ai facut, nu te-ai gandit unde ai gresit in relatiile astea?

Fetele respective unde le-ai gasit?
Poate ar trebui sa le cauti in alta parte.

La biserica unde mergi, nu sunt?

Abatut si trist din cauza ca iti lipseste o femeie sau alte motive?
Te-ai intrebat daca nu sunt si niste lipsuri interioare?

Citesti Sf. Scriptura?
Stii ce a spus Hristos?

"Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă." (Matei 6:33)


Cine e centrat pentru ca nu are cutare sau cutare lucru trecator si se roaga doar ca sa le obtina si nu pentru caderile sale, nu stiu cat se foloseste din asta.
S-ar putea sa nu aiba nici una nici cealalta.
Si chiar cand obtine ce vrea in cele pamantesti, tot nu e multumit.

Casatoria s-ar putea sa fie ceva diferit fata de ceea ce iti imaginezi tu ca este, esti sigur ca ai face fata?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.09.2015 at 11:06:19.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.09.2015, 16:15:04
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thewayiam85 Vezi mesajul
Subiectul pe care urmeaza sa-l pun in discutie,stiu ca a mai fost discutat.Cu toate astea,as vrea sa vorbesc despre ce ma macina pe mine,pentru a putea primi eventual niste sfaturi calificate.Nu imi voi pune viata pe tapet,povestind cu lux de amanunte tot ce am trait din pct.de vedere sentimental.Pot sa sintetizez,spunand ca am avut cateva relatii pana acum,vreo 2 chiar lungi insa nu reusesc sa incheg ceva care sa se concretizeze printr-o casatorie.Am 30 de ani si intr-un fel sunt putin abatut ca nu am gasit inca femeia cu care sa-mi petrec si eu cate zile voi mai avea pe acest pamant.
Nici nu stiu unde s-o mai caut,cum o sa gasesc.
Mi-am luat si un apartament de vreo luna si ceva si ai mei imi tot zic ca nu e bine sa ma mut singur,de parca n-as constientiza treaba asta..Imi doresc o familie si copii,dar nu se leaga nimic efectiv..
Nu sufar de depresie in privinta asta, ci doar de singuratate ceea ce ma face sa ma framant interior f.mult uneori.
Am pus si acatiste plus ca ma rog si seara si dimineata..
P.S:Tin sa precizez ca nu prea am prieteni ci doar amici,de iesit in oras,de jucat un tenis de masa un sah etc.Nu prea am incredere in oameni.Experientele traite m-au facut sa devin asa.
Poate te-ar ajuta mai mult un sfat venit din partea unei femei:)
Uite ce iti propun:
1) Incearca sa uiti de obsesia de a te casatori cu cineva si de a nu mai fi singur. In primul rand, intai trebuie sa cunosti persoana, nu te poti arunca direct la o casatorie. In al doilea rand, se intelege din postarea ta ca in primul rand tu nu mai vrei singuratate. Nu ca iti doresti sa ai langa tine femeia pe care s-o iubesti toata viata ta.
2) Ce pasiuni ai? Care sunt lucrurile care iti place sa le faci? Poate te pasioneaza drumetiile pe munte. Cititul, gatitul, mersul pe bicicleta, arta, un anumit sport sau iti plac anumite localuri din orasul tau. Gandeste-te la toate lucrurile pe care le faci cu placere. Aici ar fi un punct comun pe care l-ai putea gasi cu o anumita femeie.
3) In functie de pasiunile comune, poti cauta pe internet locuri unde se reunesc grupuri pentru a-si desfasura aceste activitati. Ducandu-te acolo, cu siguranta, vei avea posibilitatea de a discuta cu mai multe femei despre lucrurile pe care le aveti in comun.
4) Unde lucrezi? La serviciu nu ai colege singure pe care sa le consideri potrivite pentru o iesire in oras? Multe relatii se leaga la locul de munca.
5) Prietenii cu care iesi la sah sau la tenis sunt exclusiv barbati? Daca nu, in grup nu este nicio fata singura si pe care ai putea s-o inviti la un film, la un suc? Daca sunteti doar barbati, esti sigur ca niciunul din ei nu cunoaste o domnisoara cu care ai putea interactiona? Poate au o sora, o verisoara singura ca si tine.

Sunt multe posibilitati pentru a cunoaste fete/femei cu care te-ai putea potrivi. Insa sfatul cel mai important pe care ti-l ofer este urmatorul:
Nicio femeie nu vrea sa fie pentru un barbat un pansament pentru singuratate. Ci isi doreste sa fie o completare a vietii a unui barbat. Incearca sa pastrezi pentru tine aceasta dorinta de a nu mai fi singur. Pentru ca chiar daca vei cunoaste femeia potrivita sa devina sotia ta, s-ar putea ca ea sa nu fie multumita de acest statut in viata ta. Ea va aduce fericirea in viata ta in primul rand. Nu va elimina singuratatea.

P.S. Problema nu e ca nu ai incredere in oameni. Ci ca nu ai incredere in tine.
Mult succes!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.09.2015, 16:36:40
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Ci isi doreste sa fie o completare a vietii a unui barbat. Incearca sa pastrezi pentru tine aceasta dorinta de a nu mai fi singur. Pentru ca chiar daca vei cunoaste femeia potrivita sa devina sotia ta, s-ar putea ca ea sa nu fie multumita de acest statut in viata ta. Ea va aduce fericirea in viata ta in primul rand. Nu va elimina singuratatea.

P.S. Problema nu e ca nu ai incredere in oameni. Ci ca nu ai incredere in tine.
Mult succes!
Wishful thinking corporatist.Parca ai vorbit din cartea recent scoasa de catre directorul de politici de cadre din
organizatia corporatista(pardon, pardon i se spune acum "keynote speaker"), intitulata:"Cum sa-ti refaci feng-shui-ul
barbatesc in mai putin de 10 zile"
ca sa ai productivitate...la munca.
Un fel de Jean-Gheorghiu sentimental feng-shui-ready.(geomantzie in toata regula, ce sa mai...)

Citat:
Nici nu stiu unde s-o mai caut,cum o sa gasesc.
Uite aici sfat de la un barbat:Sa ai Euro sau aur destul si vin la tine cate
femei vrei tu , chiar si cele corporatiste.
Adica bani, bani, bani, baga bani:
https://www.youtube.com/watch?v=ZgbJb6ybNe4

Si dupa ce vei avea aur si bani multi si o sa ai orice femeie vrei tu, tot n-o sa fii fericit.

Last edited by Copacel; 17.09.2015 at 16:49:01.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.09.2015, 09:30:46
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Nu toate femeile-s dupa bani, desi vad multe de genul in jurul meu. Asta nu eo solutie de elatie trainica. Relatiile pe interes n-o sa tina...

Problma principala cand ne simtim singuri e chiar la noi; nu ne simtim singuri ca nu avem pe cineva neaparat; avem prieteni, parinti, frati/surori, rude etc. De cele mai multe ori cand esti axat pe ceva (in cazul tau esti axat/fixat pe faptul ca vrei pe cineva), atunci e cel mai greu sa gasesti. Lasa lucrurile sa vina de la sine, nu te fixa pe ele, ca s-ar putea ca, e fixat ce esti pe ceva anume, sa nu vezi acel ceva anume, chiar e e in fata ta, caci, probabil ti-l imaginezi intr-un anumit mod.

Eu inainte sa ma casatoresc cu sotul, am fost iubiti cum se zice, 6 ani si ceva; in ianuarie facem 9 ani de cand suntem impreuna. Nici macar in 6 ani nu ajungi sa cunosti un om, nici in 9, nici intr-o viata de om (nu, nu am locuit impreuna inainte de casatorie, dar asta nu mi se pare ca a afectat in vreun mod negativ relatia); depinde si ce asteptari ai, unde poti face conpromisuri, ce poti sa accepti, ce nu poti sa accepti etc. Omul are si defecte; daca (,) cauti femeia perfecta, te nunt de pe-acum: nu o vei gasi; ea nu exista. exact asa cum nici un om nu este perfect.

In primul rand ar trebui sa ai incredere in Dumnezeu, apoi in tine, si sa lsi lucrurile sa evolueze de la sine.

La mine intotdeauna au mers asa lucrurile, cam in toate: am fost fixata sa ne luam o locuinta, am fost fixata si panicata ca nu raman insarcinata, am fost fixata ca nu ne ajung banii sa ne mobilam apartamentul (astea-s ultimele fixuri ce le-am avut), nici nu s-au intamplat. Cand am renuntat sa imi mai fac griji si sa las lururile a vina cand trebuie sa vina, au venit; si au venit cam toate deodata, atunci cand era nevoie: am ramas insarcinata; la foarte scurt timp am gasit apartament si ni s-a aprobat creditul; am luat apartamentul, apoi ne-au ajutat parintii (si ai lui si ai mei) sa ne mobilam tot apartamenul. Toate s-au intamplat la timpul lor, nu la comanda/dorinta noastra.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.09.2015, 17:50:46
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Wishful thinking corporatist.Parca ai vorbit din cartea recent scoasa de catre directorul de politici de cadre din
organizatia corporatista(pardon, pardon i se spune acum "keynote speaker"), intitulata:"Cum sa-ti refaci feng-shui-ul
barbatesc in mai putin de 10 zile"
ca sa ai productivitate...la munca.
Un fel de Jean-Gheorghiu sentimental feng-shui-ready.(geomantzie in toata regula, ce sa mai...)


Uite aici sfat de la un barbat:Sa ai Euro sau aur destul si vin la tine cate
femei vrei tu , chiar si cele corporatiste.
Adica bani, bani, bani, baga bani:
https://www.youtube.com/watch?v=ZgbJb6ybNe4

Si dupa ce vei avea aur si bani multi si o sa ai orice femeie vrei tu, tot n-o sa fii fericit.
Tu cate femei de genul asta ai cumparat pana acum?
Lasa-ma sa ghicesc: Niciuna. Probabil pentru ca n-ai avut noroc in viata de bani, cum au avut altii.
Dar lasa ca vine soarele si pe strada ta
Reply With Quote
Răspunde