Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.12.2020, 20:01:39
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Vreau doar sănătate de la Dumnezeu.

Cum sa am parte și eu de sănătate de la Dumnezeu în viața asta?
Sufăr de anxietate și schizofrenie și de 12 ani am numai probleme psihologice,sunt sub tratament dar nu am viața socială și nu sunt fericit deloc,nu prea am niciun viitor fără părinți și as vrea mult macar pace interioara sa am și Dumnezeu să fie cu mine..nu pot merge la biserică căci e multa lume și mă simt foarte anxios ,înainte mă duceam.Am 26 de ani și când nu au fost probleme psihologice ,au fost probleme fizice de sănătate ,practic mult timp din viața mea scurtă am suferit..nu vreau decât sănătate și pace.De rugat mă rog zilnic dar liniștea sufletească îmi e tulburată de frica și gânduri negative intruzive care vin fara voia mea,pesimiste etc..
Cum mă poate ajuta Dumnezeu?
Va rog rugati-va pentru mine daca puteți ,mă cheamă Alin..nu îmi doresc decat sănătate și pace interioara în viața asta..in afara de o copilărie frumoasa ,toată tinerețea și adolescente am avut probleme de sănătate..
Mulțumesc din suflet!
Dumnezeu sa ne ajute pe toți și să dăruiască vindecare și pace întregii planete!Amin!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2021, 10:07:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dragule citeste rugaciuni de dimineata pana seara.
Si o sa vezi ca pas cu pas luna cu luna o sa-ti fie mai bine.

Citeste Paraclisul Maicii Domnului, citeste acatistul sfantului mina cateva luni de zile si o sa vezi diferenta.

Pot sa iti zic de pe acum ca te chinuiesti inafara rugaciunii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2021, 17:39:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dragule citeste rugaciuni de dimineata pana seara.
Si o sa vezi ca pas cu pas luna cu luna o sa-ti fie mai bine.

Citeste Paraclisul Maicii Domnului, citeste acatistul sfantului mina cateva luni de zile si o sa vezi diferenta.

Pot sa iti zic de pe acum ca te chinuiesti inafara rugaciunii...
Adevarat ai spus.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2021, 21:21:26
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Cum sa am parte și eu de sănătate de la Dumnezeu în viața asta?
Sufăr de anxietate și schizofrenie și de 12 ani am numai probleme psihologice,sunt sub tratament dar nu am viața socială și nu sunt fericit deloc,nu prea am niciun viitor fără părinți și as vrea mult macar pace interioara sa am și Dumnezeu să fie cu mine..nu pot merge la biserică căci e multa lume și mă simt foarte anxios ,înainte mă duceam.Am 26 de ani și când nu au fost probleme psihologice ,au fost probleme fizice de sănătate ,practic mult timp din viața mea scurtă am suferit..nu vreau decât sănătate și pace.De rugat mă rog zilnic dar liniștea sufletească îmi e tulburată de frica și gânduri negative intruzive care vin fara voia mea,pesimiste etc..
Cum mă poate ajuta Dumnezeu?
Va rog rugati-va pentru mine daca puteți ,mă cheamă Alin..nu îmi doresc decat sănătate și pace interioara în viața asta..in afara de o copilărie frumoasa ,toată tinerețea și adolescente am avut probleme de sănătate..
Mulțumesc din suflet!
Dumnezeu sa ne ajute pe toți și să dăruiască vindecare și pace întregii planete!Amin!
Dacă ai televizor în cameră sau radio pune-l pe Trinitas sau pe canalele de radio ale ortodoxiei și ascultă rugăciuni și liturghii și când te apucă anxietatea și gandurile rele sau panica, noaptea, lasă becul aprins și să meargă televizorul pe Trinitas cu sonorul mai mic. Credința și rugăciunile din background aduc liniște și pace și sănătate. Chiar și atunci când stai pe calculator pune sa meargă ceva ca sa auzi ceva din ortodoxie și o să vezi că cu efort minim o să ai beneficii maxime. E bine să folosim ce avem bun la care să participi mereu. Poți să ai și icoane sau iconițe lângă tine pe perete sau pe birou și așa nu vei fi niciodată singur. Nu ai voie însă să păcătuiești pe cât posibil. Te va calma mult prezența divinității și te vei liniști. Dacă te mai și rogi o să fie foarte bine. Vorbește cu Dumnezeu și cu sfinții ”Doamne Iisuse Hristoase, miluiește-mă pe mine păcătosul, ai milă și mă iartă, ai milă și mă ajută” sau citești rugăciuni si acatiste cand simti ca ai nevoie. Nu te stresa, nu te chinui, nu te speria ci vorbește și spune tot ce te doare și te sperie lui Dumnezeu. El te aude și te vede acolo în camera ta, acolo în ascuns. Nu vorbi cu demonii si cu mortii căci te vor amăgi și te vor păcăli. Vorbește exclusiv cu Domnul Hristos sau cu sfinții și te roagă lui Dumnezeu. Mâncă cât mai puțin și bea cât mai puțin și nu fă sex, malahie sau alte păcate. Te vei liniști și vei merge cu viața ta spre Dumnezeu. Nu e greu să reprimești în camera ta și în viața ta pe Dumnezeu. Nu te va lăsa singur, nu te va lăsa la greu și sigur va răspunde rugăciunilor sau strigătelor tale. Când ți-e frică sau ai gânduri depresive, anxioase, triste, când ai dureri strigă spre Hristos vorbind, cerând ajutorul, rugându-L să te ierte și să te ajute să nu te omori și te va scoate din orice rău. Nu-ți fie frică să-L chemi pe Dumnezeu în ajutor și să-L primești în inima și în camera ta. Poartă mereu o iconiță la tine și pune-ți încrederea numai în Domnul. Nu te vei mai simți singur. Nu vei mai fi trist, nu te vei mai deprima. Toate relele astea psihologice și psihiatrice vin de la păcat-desfrânare și de la faptul că lovești în Dumnezeu, în iubire, în viață, în suflet, în Credință. Împacă-te cu Dumnezeu și vei vedea că toate problemele și ghinioanele dacă nu dispar te vor ajuta să te faci un om mai bun.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 04.01.2021 at 21:39:11.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare