Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2011, 22:12:37
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit ceausescu-ura sau lacrimi?26 ianuarie se naste un mit

26 ianuarie 1918 se naste cea mai controversata figura a ultimilor 200 de ani.dupa cum se vede inca mai curg lacrimi la mormantul lui,au inceput din ce in ce mai multi tineri sa-l vada pe ceausescu ca un salvator al tarii.la extrema cealalta,inca este vie ura si groaza fata de sistemul cazut in 1989 prin lovitura de stat(sau ce-a fost).lacrimi sau ura.sunt doua romanii care inca discuta aprig acei ani sub conducerea lui nicolae ceausescu.in care dintre romanii sunteti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.01.2011, 22:26:29
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu sincer sunt comunist inrait. Normal ca sunt adeptul lui Ceausescu,doar nu o sa le tin partea masonilor si jidanilor!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.01.2011, 22:43:32
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

imi place ca esti sincer.multi spun ca nu sunt(poate ca este o moda) dar in inima lor sunt comunisti comvinsi.aconomic(atentie!economic)pana in anii 1982-83 era destul de bine fata de acum.si poate mai mult bun simt.in rest,comunismul a fost o utopie si un experiment nefericit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.01.2011, 23:13:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
in rest,comunismul a fost o utopie si un experiment nefericit.
Mai,nu ridic comunismul in slavi,nu zic ca nu a avut si parti rele etc. Dar spune-mi te rog (si detaliaza-mi!) ce te face sa crezi ca asa-zisa democratie de dupa '90 e un experiment mai reusit? Prin ce a "reusit" Romania atat de impresionant? Ca zau ca nu inteleg...

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.01.2011, 23:24:37
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Mai,nu ridic comunismul in slavi,nu zic ca nu a avut si parti rele etc. Dar spune-mi te rog (si detaliaza-mi!) ce te face sa crezi ca asa-zisa democratie de dupa '90 e un experiment mai reusit? Prin ce a "reusit" Romania atat de impresionant? Ca zau ca nu inteleg...

Doamne-ajuta!
Au fost construite atatea biserici dupa 90, au reinviat atatea manastiri distruse de comunisti. toti il regreta pe ceausescu, pentru ca toti se gandesc la bani. cat va gandeati ca mai rabda Dumnezeu comunismul? sau cat mai rabda atatea crime, preoti prigoniti, duhovnici ucisi? atatia tarani care si-au pierdut casa, pamantul, viata, pentru ca sa traiasca cativa bine. pentru mine, cine este cu comunismul, este impotriva lui Dumnezeu. inseamna ca spriijina acele crime si bisericile daramate.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.01.2011, 23:30:04
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Domnule, dar din ce punt de vedere privești? Din punctul de vedere al posibilității desăvârșirii duhovnicești? Atunci da, comunismul a dat mai mulți sfinți, mai mulți mucenici și mai mulți martiri pentru credință și pentru Hristos.

În vreme de prigoană înflorește Ortodoxia. Mai mult smintesc și distrug sufletele ăștia în ziua de azi cu funduri goale și cola cola decât în trecut cu ciomegele la tălpi.

Ambele: și democrație și comunismul, sunt de la drac: și ateismul infernal, și libertinajul pierzător. Nu admir nici una dintre aceste ideologii. De-ar fi să trăim într-o monarhie adevărată, alta ar fi treaba. Nu fac referire nici la javra de Carol al II-lea și nici la trădătorul de Mihai , ci sub conducerea unui monarh, rege, țar, împărat uns de Dumnezeu, ca să domnească așa cum a fost rânduit.

Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie,
Țara mea de glorii, țara mea de dor,
Să nu traiești nici în comunism, nici în capitalism, ci-n a minții trezvie
Și să-ți păzești, cu îndârjire și curaj, Sfântul tău ogor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.01.2011, 23:31:23
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Bine ar fi sa nu vorbim despre comunism daca nu am trait atunci. Sa ii lasam deci pe cei care au apucat sa muste din acea perioada. In orice caz comunismul a fost acoperit de multe minciuni, poate ca azi nu pare asa de oribil; dar tot ce pot sa spun este ca am citit o marturie a unui crestin care a petrecut decade in oribilele inchisori comuniste, fiind torturat prin niste metode greu de imaginat. Am fost dea dreptul socat cum de exemplu sefii de inchisori ii puneau pe detinuti dezbracati sa mimeze scene din NT samd (imi e greu sa va descriu exact...) Cartea aceasta poarta numele de "Intoarcerea la Hristos" si contine marturii ale lui Ioan Ianolide prieten apropiat al lui Valeriu Gafencu, alaturi de care a suferit in inchisoare. Mie mi-a fost recomandata de duhovnicul meu.

Mie mi-a schimbat radical pseudo-parerea pe care o aveam despre comunism si nazism; doua foarte mari rele ale ultimului veac. Ceausescu nu a facut decat sa continuie ceea ce au impus bolsevicii in Romania.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.01.2011, 23:37:14
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Pentru cei care admiră comunismul ... amintiți-vă că în acea perioadă, în închisori, tineretul dreptcredincios legionar (și nu numai) era torturat, schingiuit, umilit, batjocorit și dus la limitele rezistenței umane.

În acea perioadă, în camerele mizere, reci și împuțite ale închisorilor, erau forțați creștinii să se lepede de Hristos, să o batjocorească pe Maica Domnului, să își urască și ucidă semenii, să-și facă semnul crucii cu fecalele altora... Asta a fost realitatea vremurilor de atunci, când fiara bolșevică s-a năpustit asupra României și, răcnind ca un leu, s-a apucat a-i devora pe cei ce încă Îl păstrau pe Hristos în inimă.

Gândiți-vă la ei, la anii lor de chin și la jertfa lor, mai înainte de a slăvi comunismul...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.01.2011, 00:00:27
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si acum cati nu sunt condamnati pe nedrept si chinuiti in inchisori si batjocoriti? Cati nu ajung sa se chinuie pe strazi,muritori de foame etc.? Ati uitat de milioanele de avorturi... a facut comunismul mai multe crime? Plus ca atunci oamenii erau egali! Si stati linistiti ca mergeau si atunci oamenii la biserica,chiar si Ceausescu! Prea se exegereaza!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.01.2011, 00:21:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Au fost construite atatea biserici dupa 90, au reinviat atatea manastiri distruse de comunisti. toti il regreta pe ceausescu, pentru ca toti se gandesc la bani. .
SI ai cumva tu o solutie sa traiesti fara bani intr-o economie de piata asa cum ai ales sa traim?
Asta in cazul in care nu esti preot, deoarece daca esti cleric atunci se intelege de la sine de ce pui astfel problema :))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Artizanii noii ere, sau cum sa naste un new age... eodor nastasa Generalitati 15 12.09.2014 11:35:56
Nicolae Ceausescu si Muntele Athos Marius22 Generalitati 16 22.02.2014 16:03:38
L-au deshumat pe Ceausescu sergiu Generalitati 37 27.07.2010 20:01:13
15 IANUARIE.Se naste o stea iulyaan Generalitati 50 15.01.2009 09:08:54