Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2007, 16:01:58
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Urmeaza Duminica Floriilor. Cand ma gandesc la aceasta sarbatoare imi vin in minte imaginile din Patimile lui Hristos: alternarea imaginilor din intrarea in Ierusalim cu cele de pe drumul crucii. Cei care astazi Il aclama, maine Il vor trada. Nu suntem aproape fiecare dintre noi cei ce poarta ramuri de finic si totusi niste tradatori?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2007, 16:12:57
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Urmeaza Duminica Floriilor. Cand ma gandesc la aceasta sarbatoare imi vin in minte imaginile din Patimile lui Hristos: alternarea imaginilor din intrarea in Ierusalim cu cele de pe drumul crucii. Cei care astazi Il aclama, maine Il vor trada. Nu suntem aproape fiecare dintre noi cei ce poarta ramuri de finic si totusi niste tradatori?
Punem pericopa, Iosif? :p Glumesc...
Binenteles ca suntem... Asta este unul dintre motivele pt. care ar trebui sa fim atenti atunci cand vorbim despre evrei ca fiind ucigasii lui Hristos... nu ne deosebim cu nimic de cei care strigau `Ia-L, ia-L, rastigneste-L`...din pacate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.03.2007, 17:25:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

e groaznica ushurintza cu care te intorci sau te lepezi sau te revoltzi... si totusi Iisus ne-a iubit pana la sfarshit... nu stiu cum se face ca zilnic lepadarile sunt iminente, iar mai nou nu stiu de la ce am capatat si un soi de repulsie... e groaznic, dar...
Nu trebuie sa fim tradatori,
Nu trebuie sa fim uracioshi
Nu trebuie sa fim obtuzi,
Nu trebuie sa fim rautaciosi,
Nu trebuie sa fim fanatici si cerebralizatzi
Nu trebuie sa fim delasatzi si nestiutori
Nu trebuie sa fim tradatori de tradatori ai unor tradatori cu tradatori
Vorbe goale pana la urma... zic unii (gurile rele).
Iisus ne-a iubit si a rezistat pana la sfarshit fiind mereu dispus sa ne reprimeasca. Nu e niciodata prea tarziu sa faci un bine...
Nu ne-a cerut sa fim altfel de cum suntem dar nici sa ramanem neschimbatzi in cele rele ca o medalie a personalitatzii...
Mereu mi-e frica si mereu am impresia ca daca ceva ma da peste cap, sau ma reintoarce impotriva ash fi mai rau chiar ca un demon obijnuit... si apoi de ce am impresia ca ash fi mai bun? Poi deja m-am obijnuit sa cam fac ce fac si ei:
-sa urasc desi n-ash vrea, sa posed ca poate mi-ar place, sa fiu buricul pamantului ca nu strica, sa ma maniu, se neglijez, sa fiu rau si intransigent... sa nu fie... ei vedetzi ca iar am ajuns in centrul discutziei, subtil m-am infiltrat... si practic un pic deja am si tradat, fireshte... trist si dinpacate adevarat, sa nu fie... ca ce poate fi mai urat si mai josnic decat nishte spurcaciuni indulcite, micshorate si perverse... dar Domnul nu ne-a lasat, si sfintzii lui lucreaza pentru noi si nu ne lasa... ca Domnul a intrat in Ierusalim, A trecut piatra printre pietrele Sale si nimeni nu l-a cunoscut... nimeni nu l-a auzit... nimeni nu l-a stiut nici ce face si nici unde se duce nici incotro merge nici de unde vine... Si piatra lepadata ajunge incet insfarshit si la inima noastra, sa ne acopere cu puterea sa... pentru ca:
Sa fim iubitori si oneshti
Sa fim altruishti si buni
Sa fim iertatori si modeshti
Sa fim simpli si in cele din urma:
Sa meritam sa fim ai Lui... candva, peste timp!

Raspuns catre Iosif:
-suntem!, trist este ca ne cam place si sa ne cam laudam cu asta! (teoretic si ipotetic vorbind fara a face referire catre cineva anume)
si intrebare?
-ce este pericopa domnilor ca m-atzi omurat cu ea?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.03.2007, 18:42:15
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
e groaznica ushurintza cu care te intorci sau te lepezi sau te revoltzi... si totusi Iisus ne-a iubit pana la sfarshit... nu stiu cum se face ca zilnic lepadarile sunt iminente, iar mai nou nu stiu de la ce am capatat si un soi de repulsie... e groaznic, dar...
Nu trebuie sa fim tradatori,
Nu trebuie sa fim uracioshi
Nu trebuie sa fim obtuzi,
Nu trebuie sa fim rautaciosi,
Nu trebuie sa fim fanatici si cerebralizatzi
Nu trebuie sa fim delasatzi si nestiutori
Nu trebuie sa fim tradatori de tradatori ai unor tradatori cu tradatori
Vorbe goale pana la urma... zic unii (gurile rele).
Iisus ne-a iubit si a rezistat pana la sfarshit fiind mereu dispus sa ne reprimeasca. Nu e niciodata prea tarziu sa faci un bine...
Nu ne-a cerut sa fim altfel de cum suntem dar nici sa ramanem neschimbatzi in cele rele ca o medalie a personalitatzii...
Mereu mi-e frica si mereu am impresia ca daca ceva ma da peste cap, sau ma reintoarce impotriva ash fi mai rau chiar ca un demon obijnuit... si apoi de ce am impresia ca ash fi mai bun? Poi deja m-am obijnuit sa cam fac ce fac si ei:
-sa urasc desi n-ash vrea, sa posed ca poate mi-ar place, sa fiu buricul pamantului ca nu strica, sa ma maniu, se neglijez, sa fiu rau si intransigent... sa nu fie... ei vedetzi ca iar am ajuns in centrul discutziei, subtil m-am infiltrat... si practic un pic deja am si tradat, fireshte... trist si dinpacate adevarat, sa nu fie... ca ce poate fi mai urat si mai josnic decat nishte spurcaciuni indulcite, micshorate si perverse... dar Domnul nu ne-a lasat, si sfintzii lui lucreaza pentru noi si nu ne lasa... ca Domnul a intrat in Ierusalim, A trecut piatra printre pietrele Sale si nimeni nu l-a cunoscut... nimeni nu l-a auzit... nimeni nu l-a stiut nici ce face si nici unde se duce nici incotro merge nici de unde vine... Si piatra lepadata ajunge incet insfarshit si la inima noastra, sa ne acopere cu puterea sa... pentru ca:
Sa fim iubitori si oneshti
Sa fim altruishti si buni
Sa fim iertatori si modeshti
Sa fim simpli si in cele din urma:
Sa meritam sa fim ai Lui... candva, peste timp!

Raspuns catre Iosif:
-suntem!, trist este ca ne cam place si sa ne cam laudam cu asta! (teoretic si ipotetic vorbind fara a face referire catre cineva anume)
si intrebare?
-ce este pericopa domnilor ca m-atzi omurat cu ea?
Pericopa este un fragment din evanghelii care se citeste la liturghie de catre preot... Stii tu.. `Cu intelepciune, drepti sa ascultam Sf. Evanghelie`. Poti vedea ce pericopa se va citi in fiecare duminica uitandu-te in calendarul ortodox sub fiecare `duminica`. Se indica acolo locul de unde este luat textul (ex. Mc. 8, 12-47). Predica rostita de preot in acea duminica pleaca de obicei de la lectura respectiva.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.03.2007, 21:26:26
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Daca Iuda s-ar fi intors la Hristos, cu siguranta ar fi fost iertat. Eu cred ca tradarea are si ea vindecare! Mai hotarati, tinand cu mai multa bucurie, cu mai multa responsabilitate ramura de finic cu care sa slavim neincetat pe Mantuitorul nostru.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.03.2007, 00:41:54
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Urmeaza Duminica Floriilor. Cand ma gandesc la aceasta sarbatoare imi vin in minte imaginile din Patimile lui Hristos: alternarea imaginilor din intrarea in Ierusalim cu cele de pe drumul crucii. Cei care astazi Il aclama, maine Il vor trada. Nu suntem aproape fiecare dintre noi cei ce poarta ramuri de finic si totusi niste tradatori?
iNSTABILITATEA NOASTRA OMENEASCA NE VINE DIN PUTINA CREDINTA CE O AVEM SAU DIN LIPSA DE CREDINTA.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.03.2007, 19:30:56
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ce e de facut? Nu putem recurge mereu la instabilitatea noastra ca la o scuza!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.03.2007, 13:19:06
mikiuasa mikiuasa is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Ce e de facut? Nu putem recurge mereu la instabilitatea noastra ca la o scuza!
iosif, gindesti pe gustul meu.ce e de facut cu instabilitatea ?e lipsa de cunoastere si de credinta?, cineva cu care inevitabil te vezi zilnic iti face un deserviciu care te afecteaza dar in timp se estompeaza ca intensitate si care il accepti ca fiind de la Dumnezeu chiar il ierti in sinea ta si iti recapeti linistea.Dar uneori te revolti si nu-ti convine,mai ales cind vezi persoana,iti reamintesti ca ai iertat-o, dar asta nu e iertare, e instabilitate.deci, ce e de facut?ce e iertarea cea adevarata?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.03.2007, 23:53:00
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Iertarea e un exercitiu continuu, niciodata suficient. Iertarea nu se realizeaza deplin fara rugaciunea pentru cel ce ne-a ranit. E un exercitiu foarte greu, insa posibil prin putina noastra staruinta asupra acestei rugaciuni, prin implinirea cuvantului lui Dumnezeu.

Aceasta instabilitate, de care vorbesti tu, este de fapt un semnal al ramaasitelor ramase in urma iertarii nedepline si un semn ca trebuie insistat mai mult pe rugaciune pana dispare orice urma de reactie negativa.

Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.04.2007, 00:59:06
mikiuasa mikiuasa is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Iertarea e un exercitiu continuu, niciodata suficient. Iertarea nu se realizeaza deplin fara rugaciunea pentru cel ce ne-a ranit. E un exercitiu foarte greu, insa posibil prin putina noastra staruinta asupra acestei rugaciuni, prin implinirea cuvantului lui Dumnezeu.

Aceasta instabilitate, de care vorbesti tu, este de fapt un semnal al ramaasitelor ramase in urma iertarii nedepline si un semn ca trebuie insistat mai mult pe rugaciune pana dispare orice urma de reactie negativa.
Multumesc !Am inteles rugaciunea e "secretul"!:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrarea in Biserica a Maicii Domnului georgeval Diverse Sarbatori 19 21.11.2017 01:42:15
Intrarea Maicii Domnului in Biserica - Intrebari sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 24.11.2012 02:42:53
Intrarea in Rai ggmarius Generalitati 13 04.07.2011 14:58:54
Floriile - Intrarea Domnului in Ierusalim Manuela Intrebari utilizatori 1 17.04.2011 10:23:29