Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.01.2021, 18:22:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul

Însă este foarte greu de incorporat informația pe care tu o aduci în învățătură ortodoxă, pe care unii, ca gpalama, Demetrius, iorest etc, o mănâncă pe pâine doar din priviri.

Asa ca te rog ia-o încet, pas cu pas, ca zici bine ce zici. :))
Frate Seraphim eu nu cred în filetism etnic sau ceva de genul, nu știu de ce mă introduci în discuție, ortodoxia a fost copiată de la greci și altoită cu diverse alte figuri precum Antim Ivireanul din Georgia, Velcicovski, în spațiul Țărilor Române nu s-a format exclusiv pe criteriu etnic.
Daniile pentru Muntele Athos ale Domnitorilor Români au fost o recunoaștere pentru că s-a permis preluarea învățăturii ortodoxe și s-au făcut episcopi în țările române de către greci.

De unde știi că nu există români cu gene chiar de la turci și tătari, maghiari, este un fond divers, au fost și triburi de pecenegi și cumani prin zonă, chiar și goți, nu știu nici măcar cât e fond genetic dacic.

Nu știu de unde ai fi dedus așa ceva despre mine, prin a fi tradițional eu înțeleg a studia izvoarele care au dus la formarea ortodoxiei, Sinoade, școli duhovnicești, anumite vetre monahale și părinți Patristici care au introdus principii și rânduieli certificați unanim de consensul patristic.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.01.2021 at 18:29:27.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.01.2021, 18:48:00
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Frate Seraphim eu nu cred în filetism etnic sau ceva de genul, nu știu de ce mă introduci în discuție, ortodoxia a fost copiată de la greci și altoită cu diverse alte figuri precum Antim Ivireanul din Georgia, Velcicovski, în spațiul Țărilor Române nu s-a format exclusiv pe criteriu etnic.
Daniile pentru Muntele Athos ale Domnitorilor Români au fost o recunoaștere pentru că s-a permis preluarea învățăturii ortodoxe și s-au făcut episcopi în țările române de către greci.

De unde știi că nu există români cu gene chiar de la turci și tătari, maghiari, este un fond divers, au fost și triburi de pecenegi și cumani prin zonă, chiar și goți, nu știu nici măcar cât e fond genetic dacic.

Nu știu de unde ai fi dedus așa ceva despre mine, prin a fi tradițional eu înțeleg a studia izvoarele care au dus la formarea ortodoxiei, Sinoade, școli duhovnicești, anumite vetre monahale și părinți Patristici care au introdus principii și rânduieli certificați unanim de consensul patristic.
Am eliminat trimiterea către tine și ceilalți 2 membrii.

Iertare

De fapt am eliminat toată postarea ca era de prost gust, asta e mai scăpări prostești ei eu...

Intenția era sa evidențiez prin exemplificare niște piloni puternici ai ortodoxiei în raport cu ceea ce expune inițiatorul topicului... În fine m-am exprimat poate eronat, nu știu exact ce anume te-a deranjat, însă, greșeala mea, îmi cer scuze.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 09.01.2021 at 18:57:21.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.01.2021, 21:12:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Am eliminat trimiterea către tine și ceilalți 2 membrii.

Iertare
Apreciez frate, stai liniștit că nu mă supăr niciodată pe tine, te respect pentru că ești un om care se luptă și se ridică și ești sincer în luptele și căutările tale, iertare și eu dacă am fost aspru cu tine.

Chiar și în Israel să-ți spun sincer sunt oameni care m-au impresionat cu privire la cunoașterea locurilor sfinte, ghizi turistici care știu mai bine decât mine un simplu turist istoricul creștin al locurilor și care se poartă cu respect, oameni care cunosc mai multe limbi străine și sunt mulți cetățeni simpli acolo care iubesc România, vorbesc cu respect față de țară, spre deosebire de românii nemulțumiți aici vizavi de țară.

Nu mai vorbesc de respectul față de memoria locurilor pe care o au ei, față de familie și valori, chiar și cu agricultura se descurcă și trag conducte kilometri prin deșert, eu încerc să preiau constructiv ce e bun din fiecare țară.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.01.2021 at 21:15:54.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.04.2021, 10:09:30
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

si acu, luati-va o camera la hotel...MA dece sunteti voi niste snobi? RAMANETI MA ASA CUM SUNTETI..."CERCETATI MIEZUL LUCRURILOR CA SA AFLATI ADEVARUL,AFLATI-L SI EL VA VA ELIBERA"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.04.2021, 11:55:50
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

https://www.facebook.com/romaniawien...9601846841998/

https://cersipamantromanesc.wordpress.com/tag/viitor/

http://yomisyo.blogspot.com/2020/11/rumunii.html

https://cersipamantromanesc.wordpres...tatea-noastra/

http://www.worldwideromania.com/2016...n_afara_tarii/

Vad ca sunt multe linkuri online cu aceeasi informatie. Merita mentionat ca sunt copiate si aduse pe site.

Sunt totusi afirmatii rupte de context, poate merita mai multa atentie daca se dorea sublinierea unui punct, sau viabilitatea etnica, sau prezenta istorica, sau importanta istorica, sau orice punct.

Dar pe langa astea de mai sus mai sunt si multe alte comentarii istorice care nu sunt prea fericite pentru noi.

Last edited by gpalama; 06.04.2021 at 12:00:21.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.04.2021, 13:27:22
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Nu exista popor roman cu o anumita gena daco-romana, cu anumiti parinti biologici, asa ca o rasa speciala. Genetic si spiritual arhaic suntem o amestecatura bolnava.

Cand vorbesti despre poporul roman arhaic atunci te referi la parintii biologici si la spiritualitatea daco-romana milenara cu participarea spiritualitatilor invecinate, slavii, ungurii, turcii, tatarii, grecii, sarbii, bulgarii, nemtii, francezii, italienii, anglosaxonii, vichingii, popoarele nordice, popoarele nomade, rromii, africanii, egiptenii colonizati pe aici... si peste aceste culturi si amestecuri de culturi vechi, pagane, s-a altoit Duhul Crestin pur, curat, Duhul Ortodox al Credintei in adevaratul Dumnezeu si in Domnul Iisus Hristos Fiul Mariei care a ascultat de Dumnezeu si a rabdat pana la sfarsit si a inviat din morti biruind pacatul, raul si moartea.

Cand te referi la poporul român gandindu-te la ceva pur, la un popor de soi, ales, atunci te referi la un neam-popor pur Duhovnicește, la poporul crestinat de apostoli, la poporul ortodox curat-pur neamestecat cu lumea si cu credintele pagane, care si-a curatit si cultivat Credinta si care merge mai departe cu crestinismul, cu ortodoxia, dupa păstorul cu Crucea, dupa Domnul Hristos-Cuvantul ca sa fie ca un pom roditor, ca o vița duhovniceasca de soi ales, popor preotesc, credincios, sfant.

Cand zici ROMÂN te referi deci nu la originea etnica, nu la rasa, nu la parintii biologici ci la CREDINTA si invatatura curata, pura, de soi bun, cultivata de Dumnezeu si de sfinti pe aceste meleaguri binecuvantate.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.04.2021 at 13:38:10.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.05.2021, 09:15:18
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit eroare masonica

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu exista popor roman cu o anumita gena daco-romana, cu anumiti parinti biologici, asa ca o rasa speciala. Genetic si spiritual arhaic suntem o amestecatura bolnava.

Cand vorbesti despre poporul roman arhaic atunci te referi la parintii biologici si la spiritualitatea daco-romana milenara cu participarea spiritualitatilor invecinate, slavii, ungurii, turcii, tatarii, grecii, sarbii, bulgarii, nemtii, francezii, italienii, anglosaxonii, vichingii, popoarele nordice, popoarele nomade, rromii, africanii, egiptenii colonizati pe aici... si peste aceste culturi si amestecuri de culturi vechi, pagane, s-a altoit Duhul Crestin pur, curat, Duhul Ortodox al Credintei in adevaratul Dumnezeu si in Domnul Iisus Hristos Fiul Mariei care a ascultat de Dumnezeu si a rabdat pana la sfarsit si a inviat din morti biruind pacatul, raul si moartea.

Cand te referi la poporul român gandindu-te la ceva pur, la un popor de soi, ales, atunci te referi la un neam-popor pur Duhovnicește, la poporul crestinat de apostoli, la poporul ortodox curat-pur neamestecat cu lumea si cu credintele pagane, care si-a curatit si cultivat Credinta si care merge mai departe cu crestinismul, cu ortodoxia, dupa păstorul cu Crucea, dupa Domnul Hristos-Cuvantul ca sa fie ca un pom roditor, ca o vița duhovniceasca de soi ales, popor preotesc, credincios, sfant.

Cand zici ROMÂN te referi deci nu la originea etnica, nu la rasa, nu la parintii biologici ci la CREDINTA si invatatura curata, pura, de soi bun, cultivata de Dumnezeu si de sfinti pe aceste meleaguri binecuvantate.
...esti indoctrinat cu "educatia" masonica...care "formeaza" idioti care stau pe sarma asa cum cer ei...poporul roman este descendent al evei si al adamului dintai...care ERAU IN SPIRIT...cand si-au primit pedeapsa "MOARTEA , e plata pacatului", s-au intrupat in "EDENU" fizic, si anume teritoriul actual al romaniei(arcul capatic),ADN u "amestecaturii bolnave" este congruent cu ADN u ingerilor(vezi pe rusi & vatican CARE DETIN UN SCHELET DE INGER gasit in taigaua rusa).Nu romanii sunt descendeti din diversi CI DIVERSI SUNT DESCENDETI DIN "AMESTECATURA BOLNAVA" numiti romani,
siacu, "prostu parca nu e prost destul, daca nu e si fudul"...tipule elucubrezi cu gratie...frizand idiotenia
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.05.2021, 16:23:21
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Nu exista popor roman cu o anumita gena daco-romana, cu anumiti parinti biologici, asa ca o rasa speciala. Genetic si spiritual arhaic suntem o amestecatura bolnava.

Cand vorbesti despre poporul roman arhaic atunci te referi la parintii biologici si la spiritualitatea daco-romana milenara cu participarea spiritualitatilor invecinate, slavii, ungurii, turcii, tatarii, grecii, sarbii, bulgarii, nemtii, francezii, italienii, anglosaxonii, vichingii, popoarele nordice, popoarele nomade, rromii, africanii, egiptenii colonizati pe aici... si peste aceste culturi si amestecuri de culturi vechi, pagane, s-a altoit Duhul Crestin pur, curat, Duhul Ortodox al Credintei in adevaratul Dumnezeu si in Domnul Iisus Hristos Fiul Mariei care a ascultat de Dumnezeu si a rabdat pana la sfarsit si a inviat din morti biruind pacatul, raul si moartea.

Cand te referi la poporul român gandindu-te la ceva pur, la un popor de soi, ales, atunci te referi la un neam-popor pur Duhovnicește, la poporul crestinat de apostoli, la poporul ortodox curat-pur neamestecat cu lumea si cu credintele pagane, care si-a curatit si cultivat Credinta si care merge mai departe cu crestinismul, cu ortodoxia, dupa păstorul cu Crucea, dupa Domnul Hristos-Cuvantul ca sa fie ca un pom roditor, ca o vița duhovniceasca de soi ales, popor preotesc, credincios, sfant.

Cand zici ROMÂN te referi deci nu la originea etnica, nu la rasa, nu la parintii biologici ci la CREDINTA si invatatura curata, pura, de soi bun, cultivata de Dumnezeu si de sfinti pe aceste meleaguri binecuvantate.
...esti indoctrinat cu "educatia" masonica...care "formeaza" idioti care stau pe sarma asa cum cer ei...poporul roman este descendent al evei si al adamului dintai...care ERAU IN SPIRIT...cand si-au primit pedeapsa "MOARTEA , e plata pacatului", s-au intrupat in "EDENU" fizic, si anume teritoriul actual al romaniei(arcul capatic),ADN u "amestecaturii bolnave" este congruent cu ADN u ingerilor(vezi pe rusi & vatican CARE DETIN UN SCHELET DE INGER gasit in taigaua rusa).Nu romanii sunt descendeti din diversi CI DIVERSI SUNT DESCENDETI DIN "AMESTECATURA BOLNAVA" numiti romani,
siacu, "prostu parca nu e prost destul, daca nu e si fudul"...tipule elucubrezi cu gratie...frizand idiotenia
Masonii nu te invata adevarul ci corceala, isi fac o mafie a creierelor pe care le amagesc ca sunt valoroase pentru faptul ca cred, in orice si oricine, ca sa poata sa impuna lumii un amestec bolnav al credintelor si astfel in oameni si in conducaori creste un pagnism-globalist, o corceala, lumea si omul devenind un mostru-nebun si nicidecum un creier sanatos, serios, normal. Toti se inchina si urmeaza lumina marelui arhitect care e defapt luxifer. Nu le pasa si impreuna se cred mari si importanti, se cred stapanii lumii care impun politicile in fiecare tara din ascuns. Au ritualuri pagane si slujesc corcelii in credinta si minciunii corcita cu adevarul, deci sunt o boala toxica pentru mintea si interiorul uman. Ce am scris nu vine din invatatura masoneriei.

Domnule stiu ca doare ce am scris, ii doare pe ”marii” nationalisti gen Lorin Fortuna care din atata nationalism daco-getic si rasism-arian pur a ajuns sa sustina ca satanismul e o spiritualitate pozitiva dacica si ca ar trebui sa revenim la vechile noastre spiritualitati de pe vremea lui Burebista lepadand filo-semitismul si Crestinismul.

Nu stiu daca e schelet de inger sau de inger cazut preschimbat in om-liliac.

Nu neg ca vechea Dacie a fost leaganul omenirii si ca de aici au plecat grecii, slavii, vikingii si anglosaxonii, popoarele nordice, italienii, portughezii si spaniolii. Dar nici tu nu poti nega amestecul multi etnic si rasial pe care il avem astazi fiind corciti fizic cu ungurii, turcii, romii, nemtii, slavii... etc, in timp ce doarAdevarul si Credinta Ortodoxa ne este curata si neamestecata, pastrata si lasata ca mostenire urmasilor.

Nu elucubrez frizand idiotenia absolut deloc. Problema e ca tu nu vrei sa vezi realitatea si nu intelegi ca nu exista rasa romaneasca ci doar Credinta Crestina pura Ortodoxa Romaneasca. In asta consta valoarea si stralucirea Romaniei si a poporului român de pretutindeni.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.05.2021, 09:51:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
...esti indoctrinat cu "educatia" masonica...care "formeaza" idioti care stau pe sarma asa cum cer ei...poporul roman este descendent al evei si al adamului dintai...care ERAU IN SPIRIT...cand si-au primit pedeapsa "MOARTEA , e plata pacatului", s-au intrupat in "EDENU" fizic...
..."prostu parca nu e prost destul, daca nu e si fudul"...elucubrezi....
Se pare ca tu esti asa de fudul( inchipuit) ca nu te mai intereseaza ca IN SPIRIT, adica fara trup, nu poate nimeni pacatui (deci nici muri); pacatul este intotdeauna trupesc.
Oare cum s-au intrupat in "EDENU" fizic daca erau IN SPIRIT? Sau elucubrezi si tu?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.05.2021, 14:21:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de eusingur
Citat:
În prealabil postat de Moroco
...
...esti indoctrinat cu "educatia" masonica...care "formeaza" idioti care stau pe sarma asa cum cer ei...poporul roman este descendent al evei si al adamului dintai...care ERAU IN SPIRIT...cand si-au primit pedeapsa "MOARTEA , e plata pacatului", s-au intrupat in "EDENU" fizic...
..."prostu parca nu e prost destul, daca nu e si fudul"...elucubrezi....
Se pare ca tu esti asa de fudul( inchipuit) ca nu te mai intereseaza ca IN SPIRIT, adica fara trup, nu poate nimeni pacatui (deci nici muri); pacatul este intotdeauna trupesc.
Oare cum s-au intrupat in "EDENU" fizic daca erau IN SPIRIT? Sau elucubrezi si tu?
Cum adica si tu? Pai eu n-am elucubrat!!!

Voi doi elucubrati!!!

Susti ca dracii nu pot pacatui si ca cei in spirit nu pot pacatui si muri?
Pai duhurile rele ce te mint si te ispitesc PACATUIESC, adica fac rau! Cad in trup, cad in om, animale, plante sau idoli si apoi mor! Poate asta e scheletul de care vorbea eusingur: marturia caderii si mortii ingerilor neascultatori!

Noi ca si crestini ar trebui sa mergem in sens invers, dupa sfinti!.. sa ajungem ascultand de Dumnezeu sa fim ca ei, sa nu mai pacatuim nici in duh si nici in trup.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 11.05.2021 at 14:25:39.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare