Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.08.2009, 21:22:35
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit intrebare

Ce inseamna ''pomenire la psaltire''?
De ce nu mi-a spus nici-un duhovnic,nici-un preot despre aceasta?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.08.2009, 21:41:45
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
Dorin, te rog frumos sa imi explici si mie ce ai vrut sa spui prin: "problemele celor pomeniti se vor rezolva. Daca sunt de la Domnul se vor statornici si mai mult". Multumesc!
In general, pomenirea la Psaltire se recomanda (dupa cate am vazut pana acum) in cazul unor necazuri mai mari, probleme foarte grave, divorturi, accidente, batai in familie, etc. Drept aceea, am gandit ca unele sunt lucrari ale diavolului (de fapt toate), insa o parte dintre acestea sunt de folos celor care le indura, caci prin ele ei devin mai buni sau se intaresc si mai mult in rabdare, credinta, dragoste si rugaciune. La acestea din urma ma refeream, cand spuneam ca "se vor statornici", ca fiind "incercari de la Domnul".

De asemenea, cele rele care se vor rezolva pot fi vraji, farmece, invidii si alte rautati ale diavolului, randuite prin oameni care li s'au inchinat lui. Cred ca acestea sunt cele care se vor rezolva, in urma rugaciunii cu Psaltirea. Aceasta nu inseamna ca e un fel de magie, adica citeste parintele la Psaltire, si gata rezolvata problema. Este nevoie de mare nevointa si rugaciune si din partea celui pomenit, care a facut cererea de rugaciune.

Sa'mi fie cu iertare. Nu prea ma pricep la problema asta, am intrat poate prea mult in detalii pentru care nu am marturii anterioare. Mai bine cautati raspunsul la preoti si calugari blanzi si plini de dragoste. Multa pace si bucurie !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.08.2009, 21:51:39
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Psaltirea, asa cum s-a mentionat aici, este o rugaciune foarte puternica, poate una dintre cele mai puternice, dupa experienta mea.

Cind se dau pomeniri la Psaltire, este indicat, sa se faca post, iar persoana care a dat aceste pomeniri, sa citeasca Psaltirea lui David.

Perioada "de curatenie" in timpul Psaltirii, este in general intre Catisma a 10-a si a 15-a, insa nu este o regula.

In perioada "curatirii" trebuie sa ne concentram asupra lururilor cele diavolesti, sa nu raspundem la ele. Sint ispitele si incercarile, care sint nelipsite.

Dupa ce valul "cel rau" a trecut, lucrurile se indrepteaza pe un fagas normal.

Uneori, apar certuri in casa, cu prieteni, cu familiari, necazuri, insa toate astea trebuiesc lasate fara raspuns, adica nu raspundeti la provocari, ca rugaciunea dvs sa fie implinita.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.08.2009, 00:10:42
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Patinina, cum adica perioada "de curatenie"?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.08.2009, 01:17:21
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

inteleg. la asta banuiam si eu ca te referi. sa inteleg deci, in continuare, ca pentru a da pe cineva in pomenire la Psaltire, cel care face asta pentru altcinevam trebuie sa se inarmeze bine de tot, sa stie ca va avea o catisma pe zi de citit? corect? si aiba neaparat binecuvantarea duhovnicului. postul se tine toate cele 40 de zile?

se pot pomeni la Pslatire cei decazuti din credinta? ( voi intreba si duhovnicul, dar daca tot vorbim despre asta, va intreb si pe voi) .

si daca sunt greutati special date de la Domnul, atunci prin pomenirea la Pslatire se mai rezolva? ( nu stiu daca m-am exprimat corect acum la ora asta, dar sper ca voi veti intelege la ce ma refer.. vezi postarea lui Dorin legat de care aveam nelamuriri).

multumesc, dragii mei!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.08.2009, 21:11:56
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Ce inseamna ''pomenire la psaltire''?
De ce nu mi-a spus nici-un duhovnic,nici-un preot despre aceasta?
Nu stiu nici eu prea bine... e o altfel de pomenire, dar nu stiu exact cum...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.08.2009, 09:03:53
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Unii preoti nu pomenesc despre asa ceva: nu este nimic rau, insa noi ca mireni, daca stim, intrebam.

Curatirea = este metaforic folosita expresia aici, d emine, inseamna ca si noi avem pacatee si slabiciunile noastre, sintem inconjurati d eoameni buni si de oameni rai.
Problema este ca dupa ce ai facut psalmii, vei vedea ca unii se indeparteaza de tine, altii, se vor apropia mai mult.

In orice caz, sint foarte multe incercari aici, peste care trebuie trecut, perioade negre si triste cu intimplari ciudate si rautacioase si de tot felul, necazuri....dar toate astea trec, deci curaj pentru cine o face pentru prima data...putere sa cereti de la Domnul, si toate trec cu bine, pina l aurma.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.08.2009, 09:50:05
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

va spun din experienta mea, ca trebuie sa va asteptati la ispite mari cand cititi psaltirea si paralel va mai pomeneste si la o manastire.
Eu, personal am trimis la Frasinei si dupa nici cateva zile, lucrurile incepuseara sa o ia razna, certuri, vorbe urate...pana am facut legatura cu asta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.08.2009, 17:18:46
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
va spun din experienta mea, ca trebuie sa va asteptati la ispite mari cand cititi psaltirea si paralel va mai pomeneste si la o manastire.
Eu, personal am trimis la Frasinei si dupa nici cateva zile, lucrurile incepuseara sa o ia razna, certuri, vorbe urate...pana am facut legatura cu asta.
Citat:
În prealabil postat de marilena12 Vezi mesajul
Pana sa aflu si eu toate astea, citeam din psaltire fara binecuvantare, din nestiinta. S-a luat bietul parinte cu mainile de cap ingrozit cand a aflat: aoleuuu, pai Psaltirea este rugaciune pura, dupa Sfanta Liturghie are cea mai mare putere, nu se citeste ca lectura! Tot asa cum nu se fac acatiste 40 de zile fara binecuvantare, nu se citeste psaltirea fara pregatire duhovniceasca si dezlegare, cat considera preotul ca este potrivit, pt ca altfel, din mandrie mari ispite diavolesti pot aparea, chiar hula si alte pacate impotriva Duhului Sfant! Sa fim cu luare aminte, sa ascultam de duhovnic!
.......................
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.08.2009, 17:40:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand incepi sa calatoresti e firesc sa apara si oboseala, foamea, setea. Asa ca e bine sa ai la tine tot ce iti trebuie pentru a duce la bun sfarsit calatoria. Asa se intampla si cu rugaciunea. Atat timp cat nu te rogi, nu esti o persoana de luat in seama pentru diavol. Dar cu cat te rogi mai mult, cu atat va veni sa te ispiteasca mai mult pentru a te intoarce din drum. De aceea nu e de ajuns sa ne multumim cu faptul ca cineva se roaga pentru noi, ci sa depunem si noi efortul sa ne rugam - atat pentru noi, cat si pentru altii.

Nu citirea Psaltirii face rau, ci faptul ca de multe ori citim Psaltirea dar traim in continuare in pacat. Orice citire, orice rugaciune trebuie sa fie ca o dimineata pentru noi. Din pacate de multe ori pentru noi e o noapte, facem o rugaciune si ne punem pe "somn" - pe lenevire.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
citirea din psaltire, noaptea.. onyx235 Generalitati 96 07.09.2015 18:48:27
DESPRE PSALTIRE iubire Rugaciuni 121 14.09.2011 11:33:00
randuieli psaltire si metanii mariusmanta75 Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 23:27:49
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 18:01:04