Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2010, 11:51:32
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit ce este prostia asta cu feng shui?

BUNA TUTUROR

A venit o prietena la mine, si eu numai oglinzi prin casa si a inceput sa imi spuna (ea apelase la un consultant feng shui) sa scot aceste oglinzi( adica mai bine spus sa distrug mobilierul, ptr ca am numai oglinzi) ptr ca nu stiu cum, aceste oglinzi iti sug energia.
Eu nu stiu ce sa cred, o fi sau nu adevarat, poate ma ajutati si pe mine cu un raspuns.
Totusi cand moare cineva dc daca se afla o oglinda in jurul celui decedat trebuie acoperita?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2010, 12:16:17
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Asa cum spui

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
BUNA TUTUROR

A venit o prietena la mine, si eu numai oglinzi prin casa si a inceput sa imi spuna (ea apelase la un consultant feng shui) sa scot aceste oglinzi( adica mai bine spus sa distrug mobilierul, ptr ca am numai oglinzi) ptr ca nu stiu cum, aceste oglinzi iti sug energia.
Eu nu stiu ce sa cred, o fi sau nu adevarat, poate ma ajutati si pe mine cu un raspuns.
Totusi cand moare cineva dc daca se afla o oglinda in jurul celui decedat trebuie acoperita?
Asa cum singura spui, e o prostie!.
Lasa-ti mobila intreaga, nu te apuca sa o spargi cu toporu'!
Dupa ce moare cineva, faci o sfestanie, dupa ce trec cele 40 de zile, dupa pomenire.
Acoperirea oglinzilor in casa atunci cand persoana decedata este inca acasa, este un obicei vechi (pleaca, din cele stiute de mine de la oameni mai in varsta, de la ideea de a nu se vedea mortul pe sine insusi in oglinda... cum? nu stiu)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2010, 12:26:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Asa cum singura spui, e o prostie!.
Lasa-ti mobila intreaga, nu te apuca sa o spargi cu toporu'!
Dupa ce moare cineva, faci o sfestanie, dupa ce trec cele 40 de zile, dupa pomenire.
Acoperirea oglinzilor in casa atunci cand persoana decedata este inca acasa, este un obicei vechi (pleaca, din cele stiute de mine de la oameni mai in varsta, de la ideea de a nu se vedea mortul pe sine insusi in oglinda... cum? nu stiu)
Se refera la suflet.
"In traditia populara s-a incetatenit obiceiul ca, de la moarte pana in ziua inmormantarii, sa se acopere oglinzile din casa cu o panza alba, sa se rastoarne oalele cu fundul in sus si altele. Aceste practici - care sunt, evident, superstitii stravechi - ar avea darul de a impiedica intoarcerea defunctului sau poposirea lui mai indelungata in casa unde a trait si, eventual, a murit."
http://ortodoxism.ro/carte.shtml
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2010, 12:32:06
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Măi ingerul_pazitor, doar ești Creștin, dă-o încolo de treabă.

Feng shui-ul este o practică păgână la origini chinezească care se îmbină prea bine cu budismul care are ca obiectiv construcția și amenajarea casei / locuinței într-un mod în care niște „energii” să poată circula mai bine, asigurându-ți o viață mai bună. O prostie întreagă.

Sunt practic niște reguli ridicole precum să nu lași ușa deschisă la baie că toate energiile pozitive se duc și ies prin WC și nu-ți merge bine. Ne-am bucura noi dacă dracul s-ar băga în WC și nu ne-ar mai deranja...

Totul se reduce la agonisirea acestor „energii”. Să bagi cât mai mult în casă ca să îți meargă bine... Dar stai că există și energii negative care dacă se bagă într-un colț al casei acel colț devine malefic și na că trebuie să le filtrezi prin diferite sortimente și combinații de culori și forme ale obiectelor din casă...

Ia spune tu acum. Tu în cine crezi? În Iisus Hristos sau în niște energii bezmetice? Eu în locul tău i-aș face cadou prietenei tale, de ziua ei preferabil, o Biblie. Eu cred că îi va fi mult mai utilă decât „manualul de feng shui”.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.09.2010, 12:36:23
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Se refera la suflet.
"In traditia populara s-a incetatenit obiceiul ca, de la moarte pana in ziua inmormantarii, sa se acopere oglinzile din casa cu o panza alba, sa se rastoarne oalele cu fundul in sus si altele. Aceste practici - care sunt, evident, superstitii stravechi - ar avea darul de a impiedica intoarcerea defunctului sau poposirea lui mai indelungata in casa unde a trait si, eventual, a murit."
http://ortodoxism.ro/carte.shtml
Superstiții, ca pisica neagră, trecutul pe sub scară și alte fleacuri.

Când zice Iisus „Adu-l!”, El nu mai stă Să caute Să vadă măi dacă cumva are răposatul ăsta vreo oglindă neacoperită sau vreo oală nerăsturnată că dacă are Eu nu-l primesc la mine în Împărăție că doar cum își permite, El pur și simplu îți ia sufletul fără să mai stea la tocmeală.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.09.2010, 14:42:09
rittaciobanu rittaciobanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2010
Mesaje: 1
Implicit Eu cred in IISUS si in a lui iubire !!

Cred ca obiectele pe care le primim ca dar de ziua noastra ,mai degraba au semnificatia unui gest venit din partea rudelor,prietenilor etc.Nimic ( mie ) nu mi poate umple sufletul de mai mare bucurie ca atunci cand ma aflu in biserica.Dar din pacate pentru mine nu sunt toate la fel desi stiu foarte bine ca aceasta este << Casa Domnului >> Si nu sunt la fel pentru ca nu se predica la fel .Fiecare preot are stilul sau , insa da , aceeasi tema .Mie insa sincer va spun i mi plac foarte mult pricesnele si i mi place mai ales sa le cant, dar nu se canta in toate bisericile.Nu sunt o credincioasa desavarsita ,iubesc biserica dar mai fac greseli, insa i mi place sa merg la biserica.Si de cate ori merg il simt pe Dumnezeu cu iubirea lui langa mine si stiu ca de cate ori am avut nevoie a fost langa mine.Va mai spun ca o buna bucata de vreme cand intram in biserica , nu pute am sa stau .ori mi se facea rau ,ori ma enervam ori nu aveam rabdare.Iar un parinte de la Manastirea din sag Timiseni mi a spus ca trebuie sa lupt eu cu mine si ca ,cu cat voi merge mai des cu atat ma voi apropia mai mult de Dumnezeu si voi invinge.Asa a fost.Insa mai am o problema foarte grava pentru mine pe care nu mi o explic si nici nu pot si nu stiu cum sa o rezolv.Si aceasta este faptul ca de cate ori ajung acasa ( chiar si de la biserica ) dar si de la servici ma cuprinde o mare de nervi pe biata maica mea care este si batrana si bolnava si cu alzaimer.Si nu o pot stapani ...marea de nervi. Este drept ca face multe prostioare dar stiu ca si eu am facut cand am fost copil si ea m a crescut.Va spun toate acestea ca sa mi descrc sufletul insa daca cineva care citeste crede ca poate sa mi dea un sfat eu acept.Iertati ma daca va surprind sau va plictisesc ....nu aceasta este intentia mea.Vreau si i mi doresc sa fiu mai blanda ,mai rabdatoare dar cum?ce sa fac?doar mila lui Dumnezeu si bunatatea lui este nemarginita la fel ca si a celei care ne este << mama >> tuturor , Sfanta Fecioara Maria.Iar mama mea ii poarta numele si este buna si a si fost cred ca eu sunt rea si am uitat cate sacrificii a facut pentru mine si fratii mei.Eu oare cu cine sau cu ce ma lupt,ori de cine sau de ce ma lasa condusa sau ce se intampla cu mine?
Ajutati ma cu un sfat sau judecati ma dar iertati ma daca v am plictisit.cred ca aici ne putem spune necazurile si mai cred ca ne putem ajuta unii pe altii macar cu sfaturi si rugaciuni.Da rugati va si pentru mine caci si eu il rog pe bunul Dumnezeu sa va aibe in paza si sa va binecuvanteze.Amin si doamne ajuta ne si iarta ne.!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.09.2010, 16:52:06
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Poate acoperitul oglinzii este pentru ca se impiedice cand a raposat cineva sa te ingrijesti de infrumuseterea proprie (ca nu mai poti sa te uiti in oglinda sa te aranjezi,sa te piepteni,sa te fardezi/rujezi pentru femei etc),din evlavie pentru acela.
La fel si a te imbraca in negru (a purta doliu) pentru cel care a raposat,de a nu te casatori o vreme dupa ce ti-a raposat cineva apropiat etc.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.09.2010, 17:00:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Poate acoperitul oglinzii este pentru ca se impiedice cand a raposat cineva sa te ingrijesti de infrumuseterea proprie (ca nu mai poti sa te uiti in oglinda sa te aranjezi,sa te piepteni,sa te fardezi/rujezi pentru femei etc),din evlavie pentru acela.
La fel si a te imbraca in negru (a purta doliu) pentru cel care a raposat,de a nu te casatori o vreme dupa ce ti-a raposat cineva apropiat etc.
Nu cred ca are sens sa filozofam si ca cautam sensuri noi, mai "crestine".
Astea sunt obiceiurile la romani. Asa cred romanii ...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.09.2010, 17:08:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Feng shui e o prostie ce nu are legatura cu crestinismul. Poti sa ai in casa 1000 de obiecte care se spune ca sug energia si sa ai la usa 1000 de tiganci vrajitoare,daca tu esti spovedit,impartasit,ai casa sfintita si crezi in Domnul oare ti se va putea intampla vreun rau? Stai linistit frate si nu-ti mai tulbura sufletul cu astfel de lucruri. Noi,crestinii (ortodocsi) credem in Iisus Hristos,si daca El e cu noi,de cine ne vom teme??
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.09.2010, 17:29:30
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

De cand e ceva necrestin sa tii doliu dupa o ruda care a raposat,de cand e ceva necrestin sa nu te uiti in oglinda ca evlavie pentru cineva care a raposat?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre feng shui? Corina1982 Teologie si Stiinta 8 19.01.2012 00:54:26
prostia nu doare: algoritmii genetici si evolutia flying Teologie si Stiinta 41 30.03.2011 20:08:02
Nu este asa pacat lucrul asta euftalia Homosexualitatea 617 02.08.2010 17:33:57
Parintele Steinhardt - CRESTINISMUL RESPINGE PROSTIA SI PASIVITATEA LAȘĂ CA PE EREZII andrei_im Generalitati 49 15.01.2010 01:01:10