Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 09.10.2009, 10:59:40
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Meritoriu Vezi mesajul
cristiboss56 eu discutam cazul majoritatii. Majoritatea nu ucide, nu fura, nu este reprezentata de cei in afara legii. Principiul pe care se bazeaza aceste legi este simplu : sunt considerate si incriminate gesturile care afecteaza in orice fel existenta celorlalte persoane din jurul nostru. Spre exemplu, viata sexuala a cuiva, atata timp cat respecta legile, nu are cum sa te afecteze pe dumneata. Insa faptul ca persoana respectiva iti salveaza viata prin descoperirea sa revolutionara in domeniul medicinei, te afecteaza. Dumneata folosesti obiecte inventate, concepute, create, construite de oameni care au pacatuit mai mult sau mai putin. Dumneata esti un om care pacatuiesti. Nu ai de unde stii, insa, daca o faci mai mult sau mai putin decat cei din jurul tau. Asa ca orice discutie pe seama acestui subiect este redundanta. Chiar si prin ultimul comentariu denoti o deloc subtila aroganta :
" Esti in mare ratacire de asta data ! Faci mari confuzii , judecand pe toti la gramada , intr un joc periculos de " idei " si cuvinte ."
Cat despre explicatia lui topcat :Din cate am vazut, in viziunea crestina, omul e un summum de pacate, cele pe care le "mosteneste" plus cele pe care le acumuleaza singur in viata sa trupeasca. S-a ajuns sa se gaseasca o explicatie care implica pacatul pentru absolut orice. Tin minte ca cinema mi-a spus in momentul in care discutam despre copilul unei persoane apropiate, diagnosticat cu sindromul Down, ca el este cel ce ispaseste pacatele parintilor, pentru ca se mostenesc. Astfel, parintii sunt si ei pedepsiti pentru ca au pacatuit. Mi se pare o aberatie. Nu pot sa accept o asemnea explicatie fantezista ce jigneste inteligenta oricui. Cum sa pui pe fruntea unui copil un asemenea stigmat ? In loc sa te gandesti ce poti sa faci pentru a-l ajuta, sa inventezi corelatii de genul acesta. Ma scuzati, dar rar mi-a fost dat sa vad genul acesta de idei malitioase ( malitios e chiar un eufemism in situatia data ).

Dezvatati-va de obiceiul de a da tuturor fenomenelor o explicatie care va convine. Sau macar incercati sa va asumati subiectivismul.
Stai fara griji, pana la urma este doar un punct de vedere iar crestinismul, din pacate se cam multumeste sa se afiseze mai mult din latura teoretica astfel, caci, atunci cand vine vorba de practica suntem cam pe aceiasi unda, traim si ne confruntam cu acelasi " eu " complex si atat de firesc.
Iti sustin ideile fiindca incerc pe cat posibilul sa nu ma amagesc cu acel subiectivism de care vorbeai, cu atat mai mult cu cat stiu foarte bine ce-nseamna cu adevarat credinta in viata oamenilor , concret si nu in plan de iluzii.
Iar Cristi...ti-a raspuns pe masura, adica la fel de subiectiv si " rautacios", sa-i spunem asa, specific " credintei "....
Iluzii si iar iluzii....pierzand din vedere natutraletea si firescul omului deosebit, caci el este deosebit, noi il tot schimonosim de legi si principii pe cat de absurde pe atat de neputincioase ca patima in sine.
Draga Cristi, poate ca sunt in ratacire, dar te intreb pe tine, tu, tu unde esti, esti deja in rai ?
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 09.10.2009 at 11:11:39.
  #562  
Vechi 09.10.2009, 11:29:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Stai fara griji, pana la urma este doar un punct de vedere iar crestinismul, din pacate se cam multumeste sa se afiseze mai mult din latura teoretica astfel, caci, atunci cand vine vorba de practica suntem cam pe aceiasi unda, traim si ne confruntam cu acelasi " eu " complex si atat de firesc.
Iti sustin ideile fiindca incerc pe cat posibilul sa nu ma amagesc cu acel subiectivism de care vorbeai, cu atat mai mult cu cat stiu foarte bine ce-nseamna cu adevarat credinta in viata oamenilor , concret si nu in plan de iluzii.
Iar Cristi...ti-a raspuns pe masura, adica la fel de subiectiv si " rautacios", sa-i spunem asa, specific " credintei "....
Iluzii si iar iluzii....pierzand din vedere natutraletea si firescul omului deosebit, caci el este deosebit, noi il tot schimonosim de legi si principii pe cat de absurde pe atat de neputincioase ca patima in sine.
Draga Cristi, poate ca sunt in ratacire, dar te intreb pe tine, tu, tu unde esti, esti deja in rai ?
În nici un caz nu sunt în Rai, dar din partea ta mă așteptam la altceva, mai ales că te-ai dăruit ani buni lui Dumnezeu prin Mănăstiri . Sincer m-ai dezamăgit ! Dacă tu ai o astfel de atitudine, poziție și gândire , ce pretenții să ai de la un amărât și păcătos ca mine. Te-ai schimbat mult Ory în ultima vreme , dar nu este problema mea, ci numai și numai a ta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #563  
Vechi 09.10.2009, 13:03:09
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu, nu m-am schimbat deloc, doar ca oamenii vor sa ma schimbe in acceptiunea lor....cred ca este o diferenta mare. Oamenii nu doresc sa ma i-a asa cum sunt, iar cand mai stiu si faptul ca am fost adesea prin manastiri, cu atat mai mult doresc sa=si formeze o imagine despre mine, neaparat pioasa si habotnica, dar eu nu sunt astfel si nici nu-mi doresc, prefer sa nu ma mint , chiar daca teorii convenabile despre credinta imaginara pot emite si eu cu duiumul, dar ma doare cumplit aceasta ipocrizie in care nu izbutim sa fim mai buni, dar ne pretindem prin predici si povesti....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #564  
Vechi 09.10.2009, 13:22:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu, nu m-am schimbat deloc, doar ca oamenii vor sa ma schimbe in acceptiunea lor....cred ca este o diferenta mare. Oamenii nu doresc sa ma i-a asa cum sunt, iar cand mai stiu si faptul ca am fost adesea prin manastiri, cu atat mai mult doresc sa=si formeze o imagine despre mine, neaparat pioasa si habotnica, dar eu nu sunt astfel si nici nu-mi doresc, prefer sa nu ma mint , chiar daca teorii convenabile despre credinta imaginara pot emite si eu cu duiumul, dar ma doare cumplit aceasta ipocrizie in care nu izbutim sa fim mai buni, dar ne pretindem prin predici si povesti....
Uiți că tu mi-ai deschis ochii în multe privințe , și-ți mulțumesc pentru asta, dar văd că tot tu, vrei să mi închizi . Asta simt , asta spun , dar deja suntem în afara topicului . Toate cele bune ție !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #565  
Vechi 09.10.2009, 20:13:02
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Uiți că tu mi-ai deschis ochii în multe privințe , și-ți mulțumesc pentru asta, dar văd că tot tu, vrei să mi închizi . Asta simt , asta spun , dar deja suntem în afara topicului . Toate cele bune ție !
Cristi, in realitate, ochii nostri exteriori si interiori vad si simt multe din jur, dar cel care ni-i deschide sau ni-i inchide suntem doar noi insine.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 09.10.2009 at 20:18:00.
  #566  
Vechi 09.10.2009, 20:29:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Cristi, in realitate, ochii nostri exteriori si interiori vad si simt multe din jur, dar cel care ni-i deschide sau ni-i inchide suntem doar noi insine.
Hai mai Ory, sti foarte bine ca nu este asa ! Dar, fie ca tine,. pentru a-ti mai calma M A N D R I A . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #567  
Vechi 09.10.2009, 20:52:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Of !, Cristi, esti Capricorn si de aceia nu mai continui sa ma contrazic cu tine, chiar daca nu este vorba nici de mandrie si nici de umilinta, ci doar de realitate si de ceea ce cred, daca se intelege.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #568  
Vechi 09.10.2009, 21:12:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Of !, Cristi, esti Capricorn si de aceia nu mai continui sa ma contrazic cu tine, chiar daca nu este vorba nici de mandrie si nici de umilinta, ci doar de realitate si de ceea ce cred, daca se intelege.
Sa nu crezi in zodii ! ! ! Ce stiu exact, ca pe mine ma cheama : Cristian Stefan si pe tine : Ory , atat si nimic mai mult . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 09.10.2009 at 23:51:33.
  #569  
Vechi 10.10.2009, 09:17:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ory ,tot ii dai cu neputintele omenesti.
Stiut este ca suntem neputinciosi insa Hristos a venit pentru a ne ajuta sa ne ridicam din aceste neputinte si sa ne mantuim .Dar pentru asta trebuie sa ne pocaim cum zice sf.Ioan Hristosom "Doamne eu ca un om am gresit ,iar Tu ca un Dumnezeu ma miluieste vazand neputinta sufletului meu".Nu zice sa zacem in pacat pentru ca suntem neputinciosi.
Iar ce spui tu despre pacatele parintilor ispasite de copii , daca nu e adevarat inseamna ca negi sfintele Scripturi de care zice sf.Pavel "Acestea s-au scris spre stiinta noastra"
Nu vreau sa iti dau citate ,sunt destule.
De ce a oranduit Dumnezeu asta ,o stii si tu ,pentru mantuirea noastra ,caci bietii copii oricum vor ajunge ingerasi.
Cristi ,cu statul in manastiri ,asta nu imi spune prea mult daca nu iti deschizi ochii sufletului sa te bucuri de sfintenia locurilor .
Ne povestea parintele de o doamna care nu a fost prin cine stie ce manastiri ,a fost doar la o manastire unde a primit canon de rugaciune pentru nepotii ei grav bolnavi care au primit vindecare de la Dumnezeu la implinirea celor 40 de zile de rugaciune.
Doamne ajuta !
  #570  
Vechi 13.10.2009, 10:22:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

iar va luptatzi intre voi 'prieteneshte si parinteste', constat sau judec, nu shtiu exact, poi voi nu stiatzi ca nemultzumirea este cea mai nociva forma de mallahenism?... desavarshita desfranare cruda din nemultzumire pentru multzumire sulimenizanta a placerilor shi poftelor rele, poi smerenia trufasha ce are la baza necredintza bine asezonata cu credulitatea natangei pripeli, este, asta este... shi astfel exagerand din accedie shi plictis se adanceshte omul-maimutza cu coarne in trufia de a 'demonstra' ca shtie el mai bine ceea ce shtie el de la trufia de a nadajdui in nascocelile lui... caci puii ashtia de pui de naparparca au o stare judecatoreasca a conshtiintzei imbracata in cugetul inimii sfant, dar defapt sunt nishte autoinshelatzi auto adulatzi auto laduatzi shi vin shi intreaba mereu ca sa te imbete, intreaba de Dumnezeu flatandu-te dar ispitind shi amagind pe Duhul Sfant in loc sa aiba ei o atitudina de mila, de multa shi mare umila fatza de Duhul Sfant... nu au umila de Duhul Sfant shi nu le pasa, ca daca ar avea multa umila de Duhul Sfant atunci s-ar stradui ca sa asculte porunca: "... shi iubeshte pe aproapele tau ca pe tine insutzi!" deci nu zice oare oare oare oare oare oare oare ca pe el sa-l iubeshti ca pe tine shi nu pe tine ca pe tine?


deci dragii mei prieteni ai lui Hristos sper sa nu mai fac eu pacatosul macel de ci-borgane... sper, ca din sadism mereu fac prapad caci maniindu-ma distrug din ispistetzita ispismuire... pentru intietatzi... cautandu-mi slava mea... slava de la oameni... visand, nascocind, punand in scena, scenarizand ca sa ma mir tare, sa deznadajduiesc tare... la cerbice... shi cer mereu... deci ajung ca sa-mi inchipui una alta asha cum zice ory shi asta pentru ca nu ascult... ca asha trebuie sa ascult: fiind conshtient ca pana seara voi muri... cum zice sf Parinte, unul dintre sfintzi,... ca s-ar putea sa nu mai apuc ceasul urmator... clipa odihnei binecuvantate urmatoare... ah starea aia de odihna... ah groaznic e sa fi prea mult shi prea des mallahishtiintzifico-fanatisitic... din vina ta ca daca nu tu ishti in culpa atunci cine? fireshte ca mana sau oqlulhul... poi "sa n-aiba putere" ne spune pe undeva CLD

Last edited by vsovi; 13.10.2009 at 10:34:40.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
ce este prostia asta cu feng shui? ingerul_pazitor Generalitati 29 07.10.2010 12:22:57