Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.05.2009, 21:18:21
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
lasa mass-media, tu ca si crestin botezat in numele sf.treimi tre sa iti aperi fratii chiar de sunt vinovati de moarte!!!! Sa mergi chiar in locul lor!!! Nu mai zic nimic de iertare...!!!

suntem departe de tine doamne... Lasa-neiin iad, ca acolo vrem!!! Nu a meritat ca ti-ai dat viata pt noi!!! Jertfa ta din iubire.. Nu a prins la nimeni... Numai cei ce te-au ascultat, au venit la tine... Dar noi nu mai vrem la tine, ci ne tragem sa fim impotriva ta, nemaiascultandu-ti cuvintele si mai ales poruncile...
Daca nu era fata bisericeasca si era politician oare mai vedeam noi la tine atata altruism si indemn la iertare?
  #22  
Vechi 05.05.2009, 21:27:13
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prietene, eu nu aveam de gind sa ma amestec in discutia asta. L-am judecat odata in sinea mea pe un IPS si apoi mi-am dat seama ca-i o gresala si de atunci ma tin deoparte.
Din pacate am facut gresala sa ma uit in profilul tau si sa vad ca esti un "viitor preot" Acolo mi-au explodat sigurantele. Daca erai un oarecare mesajul tau era de bun simt, dar ca fata bisericeasca (chiar in devenire) imi este prea lipsit de iubire! O sa fi unul din preotii care dau cu bita, sint corecti de dragul corectitudinii, fac totul dupa lege fara sa gindeasca fara sa faca diferentieri. Nici n-ai ajuns preot dar ai invatat toate datoriile pe care le au mirenii. Partea aia cu spalatul picioarelor ca majoritatea dintre voi astia teologii tineri ai omis-o!
Tu nu faci apel la sufletul omului, tu ameninti cu iadul, cu pedeapsa cu judecata.....ai fi bun deja de predicator la Iehovisti!

suntem departe de tine doamne... Lasa-neiin iad, ca acolo vrem!!! Nu a meritat ca ti-ai dat viata pt noi!!! Jertfa ta din iubire.. Nu a prins la nimeni... Numai cei ce te-au ascultat, au venit la tine... Dar noi nu mai vrem la tine, ci ne tragem sa fim impotriva ta, nemaiascultandu-ti cuvintele si mai ales poruncile...

Aici a vorbit "sfintul din tine"! DEMAGOGIE PURA!!!!!
Ce frumos ne judeci tu pe noi (si cu cita dragoste te incluzi ) intre noi pacatosii. Ma apuca plinsul, zau!

Domnule viitor preot daca vrei sa ne inveti ceva nu cu bita ca stim mai bine ca matale! Invata-ne cu frumosul, cu iubire, cu vorba dulce arata din ce spui ca esti altfel (nu ne spune discret ca esti altfel ca nu te credem)
Eu am cunoscut sfinti dar niciunul nu avea tonul sau stilul dumitale!
Nu faptul ca IPS a gresit este problema ci faptul ca multi pastori n-au nimic cu oieritul! Si atunci nu-i de mirare ca ecumenismul este in floare, ca exista masoni-crestini, ca lumea uita de Dumnezeu.
Nina spunea ca-i lipsa de preoti. E lipsa intr-adevar dar decit unul facut la norma mai bine lipsa!
  #23  
Vechi 05.05.2009, 21:33:04
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si un cuvint Cristi pentru tine. Ne cunoastem de mult si-mi permit sa ti-o spun: decit mesaje de tipul celui scris pt scrabble mai bine du-te la plimbare! Sa-mi arati unde-i un strop de iubire sau respect (pentru cit o fi Dumnezeu in scrabble) in cuvintele tale?
Exista facilitatea ignor list foloseste-o!
Nu fiecare ne este simpatic dar nici nu trebuie facut parada cu antipatia.
  #24  
Vechi 05.05.2009, 21:39:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Si un cuvint Cristi pentru tine. Ne cunoastem de mult si-mi permit sa ti-o spun: decit mesaje de tipul celui scris pt scrabble mai bine du-te la plimbare! Sa-mi arati unde-i un strop de iubire sau respect (pentru cit o fi Dumnezeu in scrabble) in cuvintele tale?
Exista facilitatea ignor list foloseste-o!
Nu fiecare ne este simpatic dar nici nu trebuie facut parada cu antipatia.
Culmea ,îl iubesc poate mai mult decât crezi tu, pe scrabble. Nu fi mânios pe mine, dragă Marius, pentru că problema mea cu scârbble e a mea și apoi nici mânia nu-i laudă pentru un creștin. Iți cunosc firea, așa că nu mă mâhnești nici 0,00001 % . Bucurii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #25  
Vechi 05.05.2009, 21:50:17
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristian nu-s minios dar "Problema ta" pe un forum, devine a noastra;
uite cuvintele tale:
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Spui tu: "ne primim fiecare papara la timpul potrivit". Incorect ! Tu nu ai primit papara la timpul potrivit și asta se simte, se observă de la o poștă. Ești nepăruit la timp !
si iata reactia viitorului preot la ele:
Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...mai tre sa scri la unul de aici... esti TARE!!! ...m-ai facut sa rad calumea...
Si nu te mai apara acuzind!
  #26  
Vechi 05.05.2009, 21:54:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Cristian nu-s minios dar "Problema ta" pe un forum, devine a noastra;
uite cuvintele tale:

si iata reactia viitorului preot la ele:

Si nu te mai apara acuzind!
Bun ! Discută cu Geo, nu cu mine. Eu i-am dat replică lui scrabble, nu ție. Discută bărbătește cu Geo ! Punct.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #27  
Vechi 05.05.2009, 21:59:02
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iritat prietene?
Cum barbateste? sint 2000 Km intre noi!
Si-apoi tu ma indemni sa lovesc o fata bisericeasca?
(Lasa nu te framinta ca noi ne-am spus ce am avut de spus si hai sa ne oprim ca sintem off topic!)
  #28  
Vechi 05.05.2009, 22:19:04
angelica2009 angelica2009 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.04.2009
Mesaje: 3
Implicit rugati-va pt ei

Oameni buni cat este de usor sa faci un rau.Asa cum a patit si parintele Sava pe care nu l-am cunosscut personal doar ce am citit pe forum si am vizionat filmul dat de pro TV.Oameni buni,nu va mai grabiti voi sa judecati.Au si ei ispite ca doar sunt oameni(nu este Om care sa nu greseasca nu mai Tu singur esti Doamne fara de pacat),ei duc o cruce mult mai grea decat a noastra.Sunt sigura ca atunci in postul pastelui satana si-a facut aparitia si a incercat sa lupte cu sufletele lor.Hai sa ne vedem barna din ochii nostrii.Stiti ce zicea Parintele Arsenie intr-o carte de-a sa?Daca vedem un preot beat in sant sa il ridicam si sa mergem sa ne spovedim la el.Nu avem noi voie sa judecam,Pe totzi ne asteapta Dreapta Judecata.Preotii se duc in rai dupa cat de multe suflete matuiesc .Rugati-va pt ei si nu ai mai tot intaratati atat cu reportaje ascunse ca veti da sigur socoteala dincolo.Dumnezeu sa va ajute si sa va lumineze mintile.Amin
  #29  
Vechi 05.05.2009, 22:20:26
oana_21 oana_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 17
Implicit IPS din pacate ?

Imi displace atat de mult acest titlu INALT PREA SFINTIA sa Xulescu. Daca nici Iisus Cristos nu si-a permis sa se numeasca asa, cum poate oare un om sa-si atribuie acest titlu ?
Niciodata nu am fost de acord cu asta, pentru mine sfant este doar Dumnezeu.
Iar cazul acesta nu face decat sa ma indeparteze si mai mult de Biserica Ortodoxa, biserica care in ultimul timp se dovedeste a fi tot mai pacatoasa de la cap in jos.
Pacat pentru crestinii adevarati.
  #30  
Vechi 05.05.2009, 22:22:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Marius,
Putregaiul din biserica de care vorbeste Par Arsenie Boca si Par Cleopa nu cade de la sine...astea sunt vise....iar daca-l ignori, se inmulteste ca o eczema si-i infecteaza pe toti...

Covorul nu se curata singur ci trebuie pus mina si scuturat si aspirat pentru a scapa de gunoi sau cea mai eficienta metoda este cind il bati bine pe batator
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A plecat la Dumnezeu Arhiepiscopul Buzaului si Vrancei maria-15 Generalitati 7 09.01.2013 14:38:47
Cum isi vinde cineva sufletul diavolului? elom Generalitati 40 18.07.2012 13:10:38
Daca vinde cineva unele carti sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 20.03.2012 22:34:34
IPS Teodosie padrevicentiu Generalitati 1 12.09.2009 21:08:35