Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 31.12.2021, 13:53:41
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Esti ortodox Serafime ? Ca nu vad nimic la confesiunea ta.

Te-as intreba despre credinta familiei tale, a bunicilor, unde ai crescut, ce mediu ai avut.

Vad ca traiati intr-un mediu duhovnicesc, zici ca mama ta iti zicea sa zici rugaciunea.

De undeva trebuie sa vina toate intamplarile astea...

Care e starea ta duhovniceasca acum? Te duci la Biserica? Te rog? Esti spovedit?
Momentan supraviețuiesc:))

Mă rog,când simt că nu mai pot,după care iar cad, ultima dată m-am spovedit prin vară,la biserica nu am fost de atunci.Nu sunt împărtășit de foarte multi ani,ultima dată cred că a făcut-o un preot greco-catolic care îmi era oarecum prieten,dar nici cu el nu mai țin legătura.Iti dai seama că nici un preot nu prea are curajul sa se lege de mine după ce mă spovedesc lor,nici să mă împărtășească.Am refuzat să mai caut duhovnici sau învățători spirituali fiindcă majoritatea mă trimiteau de la unu la altul,nu am simțit nici la unul acea înțelegere și deschidere,adică ii cred probabil mai degrabă sau speriat,sau au avut o reticență,așa că aleg să mă deschid în general doar față de Dumnezeu sau persoane dornice sa asculte,sau aici în virtual.

Vreau să îmi (re)creez realatia mea cu Dumnezeu,și vreau să găsesc și un mediu sau grup spiritual unde sa particip la slujirea comună,o biserică,un îndrumător.

Dacă nu simt nicio atracție spre preotul și biserica de unde locuiesc eu,chiar nu are rost sa mă duc, fiindcă mai degrabă mi-aș face sminteală decât folos.

O sa continui să mă rog lui Dumnezeu să mă îndrume,că sa pot găsi un îndrumător și un mediu potrivit pentru mine.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote