Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.08.2010, 02:37:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Aici e ceva mai subtil, nu e vorba de a falsifica datele si a evita infractionalitatea informatica. Hai sa extidenm orizontul scenariului: datele din cipuri sunt centralizate de stat; ei bine, daca in acel stat are loc un episod 'rusia 1917' si vin niste grupari ostile libertatii omului iar prin lovitura de stat pun mana pe putere, ce fac ei cu tine daca te opui lor? Ar putea sa iti dea un delete la tot ce esti tu, doar prin cip? Sigur!
Haha, ce glumet esti, adica nu o sa vina sa te puna in genunchi si sa-ti traga un glont in ceafa, o sa-ti dea "delete" din calculator si ai sa fii lasat sa-ti traiesti viata mai departe, chiar daca undeva mai pe la periferia societatii cum fac multi altii bine mersi si in ziua de azi.

Citat:
Si atunci..., aici e problema libertatii cu cipurile nu de infractionalitate informatica. Ai vazut Minority Report si cum libertatea lui i-a fost afectata cand a intrat in conflict cu sistemul?
Poti sa spui acelasi lucru si daca intri in conflict cu "sistemul" intr-o societate aflata in epoca de piatra a tehnologiei.
Vei fi urmarit, vanat, pedepsit, etc.
Regulile sunt reguli..
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.08.2010, 02:52:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Daca de exemplu le ceri sa modifice codificarea in codul de
bare astfel incat barele de siguranta sa nu se asemene cu
cei trei de 6, vor spune ca nu se poate sau ca e mult prea
complicat. Nu e asa, sunt din bransa si nu pot fi pacalit.
Eu zic ca nu esti in bransa ci pe langa.
Care va sa zica n-ar fi prea complicat schimbarea hardware -ului de sute de milioane de $$$ (case de marcat, cititoare, etc) din zeci si sute de mii de magazine de pe tot globul din cauza catorva indivizi care li se pare ca vad "666" in codul de bare si totusi nu se jeneaza sa cumpere produse cu "marca diavolului".

Citat:
Si nu e nici intamplatoare acea asemanare. Daca era
intamplatoare atunci ar fi schimbat-o numai sa nu se
spuna ca sunt uneltele diavolului.
Da-mi voie sa te contrazic.
Majoritatea celor implicati in aceste chestiuni nu dau doi bani pe reperele tale religioase, cu atat mai mult cu cat asa zisele tale convingeri nu-ti afecteaza comportamentul de consumator.
Adica esti in continuare bine mersi clientul lor.
Si chiar daca n-ai fi, nici nu ti-ar simti lipsa.

Citat:
La fel si cu RFID-ul,
sub masca utilului se pregateste adormirea vigilentei
noastre ca mai apoi sa acceptam adevaratele peceti ale
satanei. Culmea marsaviei este ca cei care au planuit acel
cod stau tacuti in umbra, iar de agitat in favoarea lor
se agita cei ce habar nu au de plan, si sunt credibili in
naivitatea lor si in dorinta de a face bine.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Iarasi te afli in eroare, chestiunea cu "pecetea satanei" e o chestiune de discernamant spiritual nu o problema tehnologica.

Adormirea vigilentei spirituale o face doar pacatul.
Trezirea o face doar pocainta, nu scandaluri pseudo-ortodoxe desfasurate pe Internet de indivizi cvasi-anonimi si cu orientari dubioase (ex. "Apologeticum").

Last edited by AlinB; 26.08.2010 at 03:01:04.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.08.2010, 02:53:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
E mult spus controlat. Ei intr-adevar vor fi controlati, dar PRIN
intermediul cipurilor si prin alte metode de un centru unic, dar
nu la nivel de gand sau sentiment, ci la nivel fizic, adica vor
stii unde te afli si ce faci. Cipul nu controleaza, el INDUCE doar
la nivel de stari de repulsie/atractie. El nu-ti va dicta ce sau cum
sa gandesti, dar vei simti o oarecare repulsie in a-ti face semnul
crucii.
Pai vezi ca te cam contrazici.
La ceea ce ai afirmat, diferenta dintre a controla si a induce e cvasi-nula.

Si care va sa zica consideri ca suntem atat de bine pusi la punct duhovniceste ca e nevoie sa ti se faca lobotomie electronica pentru a-ti submina spiritualitatea.

Mai sa fie. Inseamna ca majoritatea Occidentului si o buna parte din crestinii nostri scriptic-ortodocsi trebuie sa fie deja implantata cu cipuri din astea SF de sunt atei si ostili in fapte si/sau gand, ideii de Dumnezeu.

Citat:
Daca ti se pare ca fabulez, urmareste putin cercetarile in
domeniul roboticii si te vei convinge singura. Rezultatele acelor
cercetari vor fi aplicate in domeniul uman. Chiar unii roboti vor
fi cei ce ne vor controla, dar ti-am spus, nu la nivel de gand,
ci la nivel fizic.
Cred ca confunzi cercetarea cu literatura SF.

Citat:
La ora actuala o cercetatoare in robotica a pus
la punct un robot care recunoaste sentimentele umane si stie
sa mimeze aceste sentimente. Deci se lucreaza intens la asta.
Pai cum le recunoaste? Din mimica fetei. Si intr-o masura cred destul de limitata.
E o chestiune de suprafata.
Si nu e asa dificil sa faci o masca sa zambeasca sau sa simuleze alte sentimente, insa de aici la a induce sentimente/preferinte unui om este o prapastie imensa care doar cei cu o imaginatie bogata o trec cu atata usurinta.

Si explica-mi si mie de unde stiu ei ca te gandesti sa-ti faci semnul crucii?
Sau au de gand sa-ti monteze o camera legata de un bat in frunte ca sa-ti urmareasca toate gesturile si sa stie cand sa-ti induca "repulsie"?

Citat:
Har, smerenie si jertfa de sine.
Cred ca pe undeva "har, smerenie si jertfa de sine" vine in contradictie cu imaginatia exagerata mai ales cand incepe sa aiba tente anti-duhovnicesti si deturneaza atentia de la adevarata lupta pe care ar trebui sa o duca omul.

Dar cum spuneam, cand omul e plin de sine si se crede prea induhovnicit, ajunge sa creada ca diavolul nu are alte metode sa-l corupa decat tehnologii Science Fiction

Last edited by AlinB; 26.08.2010 at 03:00:39.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.08.2010, 03:14:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
E o ingradire a libertatii. Din moment ce n-am strigat Allah Akbar si n-am deturnat avioane nu vad de ce trebuie sa fiu amprentat facial, digital si imprimat intr-un cip cu radio-frecventa. Unde mai e demnitatea si libertatea mea ca individ daca sunt insemnat ca un bou intr-o cireada.
Ai auzit de notiunea de "identificare pozitiva"?

De unde vrei sa stie vamesul de pe aeroportul din Zanzibar ca tu esti Georgica Stefan, cetatean roman credincios ortodox si bun meserias, tata a 6 copii si cu morala de fier si nu Zahir Alhakar terorist international si suicidal bomber?

Ar trebui sa fie telepat? Sa vina in Romania sa te cunoasca personal in prealabil si eventual si pe ceilalti cativa zeci/sute de mii de indivizi care ii verifica lunar?

Sau poate ai fi mai fericit sa nu verifice pe nimeni si sa fii tu si toata familia in acelasi avion cu Zahir Alhakar?

Citat:
Am dat in cap la cineva ca sa fiu pus in lanturi si monitorizat in societate?
Si sa inteleg ca daca esti oprit noaptea cand vii de la servici de o patrula si ti se cer actele de identitate o consideri o ofensa personala?

Citat:
De unde a venit toata nevoia asta de siguranta? De la 9/11
Asta o crezi tu ca asa te-au pacalit altii, nevoia asta de siguranta vine de la inceputul inceputurilor societatii, atunci cand grupuri de indivizi au inceput sa lege relatii cu alte grupuri de indivizi pe care nu ii cunoasteau in mod direct.
Si cum se realiza asta? Apeland la o autoritate care putea identifica acei indivizi care aveau un statut pozitiv de cei care aveau un statut mai putin pozitiv (ca sa zic asa).

Atunci lucrurile stateau chiar mai prost decat acum, ca daca nu erai de partea care trebuie, statutul nu iti era trecut intr-o baza de date (cazier) ci inscris direct in carne.
Mai o arsura, mai o taietura, un membru lipsa..

In orice caz, relatiile fiind mult mai limitate si nu atat de globale ca acum, era mai mult loc pentru incredere.
Acum lucrurile stau altfel si la timpuri noi, provocari noi, solutii noi..
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.08.2010, 03:40:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Eu am citit si ce pot sa spun este ca e o mare varza ca si asa zisa lucrare "teologica" de anul trecut a par. Valica vizavi de chestiunea cipurilor, cand incearca cu o disperare care atenteaza grav la bunul simt si logica de baza, ca sa nu mai vorbim de respectul pentru teologia ortodoxa care e ciuntita si denatura sa creeze un fundament teologic pentru condamnarea noilor acte de identitate.

In ceea ce priveste scandalul de anul asta, reluat in forta si dus la noi cote ale absurdului, afisul de care se vorbeste acolo, a fost pus la loc dupa ce a fost (temporar) scos in urma scandalului generat de absurditatile scrise in el.

Dar sa trecem la subiect:

"Cei ce au acceptat actele biometrice este greu de spus că au căzut din har ori s-au lepădat de Hristos, deoarece ei nu au primit pecetea antihristică, ci au dat dovadă de puțină credință față de profețiile din apocalipsă și trebuie canonisiți pe măsură."

Unde este legatura intre actul biometric si pecetea antihristica?
Unde sunt canoanele ortodoxe ale "pacatului putinei credinte fata de profetiile din Apocalipsa"? Ca sa stim si noi care este "masura" despre care se vorbeste acolo.

"Cred că acțiunea în sine de punere în practică a catagrafiei biometrice, precum și documentele biometrice, reprezintă doar o etapă pregătitoare venirii lui antihrist."
Bun, astea sunt convingerile matale, sa fii sanatos.
Dar nu inteleg de ce in baza unor convingeri personale, trebuie canonisita intreaga Biserica?

"Cine va accepta cu ușurință actele biometrice fără să opună o rezistență morală, acela va primi cu aceași ușurință si pecetea în vremurile de apoi."

Iarasi sentinte absurde date cu usuratate de cineva care ar trebui vezi Doamne, ca preot si duhovnic sa cunoasca itele incurcate ale sufletului omenesc.
Ori o astfel de sentinta generica nu dovedeste din pacate decat superficialitate.

In baza acesti gandiri usuratice par. Valica isi permite sa afirme:

"Creștinii trebuie să fie îndrumați duhovnicește să renunțe de bună voie la actetele biometrice ca un exercițiu spiritual de pregătire pentru confruntarea cu forțele răului în zilele de apoi și nicidecum pedepsiți de duhovnici cu asprime, ca și când aceștia au primit deja pecetea antihristică."

Am auzit ca Biserica recomanda postul, rugaciunea, participarea la sfintele slujbe, toate exercitii spirituale meninte a-l pregati, intari pe om in confrunta cu fortele raului, nu doar in zilele de apoi ci si in viata de zi cu zi.

Insa de unde si pana unde crestinii ar trebui sa practice sinuciderea sociala ca forma de antrenament pentru zilele de apoi, luandu-si poveri mai mari decat e nevoie a duce si mai ales, punand poveri inutile pe umerii celor de care ar trebui sa aiba grija?

De ce sa nu renunte, nu-i asa, in numele acestei virtuoase pregatiri in virtutea unei iminente si apropiata apocalipse promise de profetii Internetului, inca de pe acum la actele de identitate, slujbe, casa, bani, etc. ca exercitiu pregatitor cand toate aceste lucruri nu vor fi optionale ci obligatorii?

Mai ales, ca ne ameninta dumnealui ca: "Este o eroare teologica și pastorală gravă și putem duce în derizoriu sau minimaliza profeția ioaneică din Apocalipsă 13-14 dacă procedăm altfel."

Care este insa legatura dintre aceasta sinucidere sociala comandata de acesti falsi profeti si profetiile din Apocalipsa, nu pot sa inteleg.

Refuzul de a urma acest indemn si a periclita binele fizic si chiar spiritual al familiei mele inseamna refuzul de a crede in profetiile din Apocalipsa?
Nu cred.
Este strict scepticism fata de calitatile duhovnicesti si discernamentul spiritual a celor care cer acest lucru cu argumente absurde sau chiar deloc.


O minoritate din fericire, care insa din pacate, prin actiunile lor nesabuite pun in primejdie unitatea Bisericii, ca sa nu mai vorbim de periclitarea mantuirii celor a caror interese sustin ca le slujesc.

Last edited by AlinB; 26.08.2010 at 03:44:48.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.08.2010, 14:15:22
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai auzit de notiunea de "identificare pozitiva"?

De unde vrei sa stie vamesul de pe aeroportul din Zanzibar ca tu esti Georgica Stefan, cetatean roman credincios ortodox si bun meserias, tata a 6 copii si cu morala de fier si nu Zahir Alhakar terorist international si suicidal bomber?

Ar trebui sa fie telepat? Sa vina in Romania sa te cunoasca personal in prealabil si eventual si pe ceilalti cativa zeci/sute de mii de indivizi care ii verifica lunar?

Sau poate ai fi mai fericit sa nu verifice pe nimeni si sa fii tu si toata familia in acelasi avion cu Zahir Alhakar?



Si sa inteleg ca daca esti oprit noaptea cand vii de la servici de o patrula si ti se cer actele de identitate o consideri o ofensa personala?



Asta o crezi tu ca asa te-au pacalit altii, nevoia asta de siguranta vine de la inceputul inceputurilor societatii, atunci cand grupuri de indivizi au inceput sa lege relatii cu alte grupuri de indivizi pe care nu ii cunoasteau in mod direct.
Si cum se realiza asta? Apeland la o autoritate care putea identifica acei indivizi care aveau un statut pozitiv de cei care aveau un statut mai putin pozitiv (ca sa zic asa).

Atunci lucrurile stateau chiar mai prost decat acum, ca daca nu erai de partea care trebuie, statutul nu iti era trecut intr-o baza de date (cazier) ci inscris direct in carne.
Mai o arsura, mai o taietura, un membru lipsa..

In orice caz, relatiile fiind mult mai limitate si nu atat de globale ca acum, era mai mult loc pentru incredere.
Acum lucrurile stau altfel si la timpuri noi, provocari noi, solutii noi..
Ca o buna parte a subiectelor de pe forum, opiniile sunt prea polarizate fara sansa unui compromis. Prin perceptia ta subiectiva denaturezi exprimarea mea, de asemenea subiectiva. Acum sa nu picam in parerea de sine, deja Danion Vasile, pr. Valica sunt eronati, etc. Fiecare sa citeasca, sa fie in cunostinta de cauza despre aceste cip-uri si apoi decizia sa cu privire la tabara unde se situeaza ii apartine.
Doamne Ajuta!
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.04.2013, 00:47:08
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Noile buletine de identitate. Ce trebuie să știi despre DATELE BIOMETRICE

De la 1 iulie ne vor fi eliberate cărți de identitate după model european. Mai mult, cine dorește poate opta pentru cărți de identitate electronice. Așa au anunțat autoritățile care susțin că noile buletine vor conține inclusiv amprentele titularului.

Într-o anexă a proiectului normativ, există o serie de informații privind procedurile de preluare a datelor biometrice pentru emiterea documentelor electronice, scrie capital.ro.
Datele biometrice incluse în documentele electronice sunt imaginea facială în format digital și imaginile impresiunilor papilare a două degete, în format digital.

"Datele biometrice se colectează în scopul includerii în documentele electronice, în vederea verificării autenticității acestora și a identificării fără echivoc a titularului, printr-o comparare directă între datele puse la /dispoziție de titular și cele incluse în documentele electronice", se arată în anexă.

Procedurile de preluare a imaginii faciale și a impresiunilor papilare în format
digital utilizate pentru emiterea documentelor electronice se realizează numai în prezența titularului, la sediul serviciilor publice comunitare pentru eliberarea și evidența pașapoartelor simple, respectiv al serviciilor teritoriale ale Inspectoratului General pentru Imigrări. (Sursa: Realitatea)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.07.2013, 00:30:45
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

S-a anuntat ca noul buletin se va vrea sa contina si cardul de sanatate.

http://www.apologeticum.ro/2013/07/n...toate-in-unul/

Putem sa anuntam si noi preotii din parohie descarcand un DVD in 10 parti:

http://www.apologeticum.ro/2013/07/s...a-poarta-alba/
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.07.2013, 00:55:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sectarismul prinde aripi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.07.2013, 09:17:49
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Imi cer iertare. Misionari ortodocsi pot fi doar cei pusi de Biserica.
Doamne iarta-ma. Dar se pot gasi inregistrari cu Parintele Iustin Parvu, care ne spune ce trebuie sa facem ca crestini. Cred ca ar trebui sa ne consultam si cu duhovnicul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Invitatie la rugaciune publica Man Teo Generalitati 0 11.08.2011 14:05:18
Cartea de istorie vs Cartea Vietii cornel cornel Intrebari utilizatori 0 18.01.2011 16:01:21
Dezbatere ortodocsi-baptisti; Chisinau Ioana-Andreea Secte si culte 44 06.11.2010 21:39:48