Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.10.2010, 14:44:51
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Patriarhul Bartolomeu nu am auzit sa fi slujit Sfanta Liturghie si sa se fi impartasit din acelasi potir si apoi daca fratele tau vine la tine, chiar daca a facut si face unele greseli, tu nu il vei primi in casa il vei tine afara?
Se pare ca tu ai citit tratatele vaticanului, dar pe o carte a Sfintelor Sinoade, mana nu o ai pus. Daca ai fi pus, nu m-ai fi intrebat asta, sau ai fi priceput ca raspunsul ar fi fost: ce treaba are Biserica cu umanitatea ta? Ce treaba are slujirea cu prietenia ta? Daca mama a trecut la anglicani si este episcop, trebuie s-o bage preotul de la noi in altar si sa slujeasca cu ea, pentru ca eu sunt buna prietena cu el? Sa fim seriosi...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.10.2010, 15:40:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Istoria bimilenara a crestinismului constituie cea mai buna dovada a faptului ca schismele survenite de-a lungul timpului nu au condus la o lume mai buna si nici la o credinta traita intr-un mod mai autentic. Starea actuala a lumii crestine este cum este, tocmai din cauza faptului ca nu am fost in masura (vrednici) sa pastram unitatea.

Este usor sa judecam situatia Bisericii Ortodoxe Romane sau starea morala ai ierarhilor. La fel de usor este sa formezi o "biserica paralela". Dar cui ii foloseste? Exemplul Sfantului Maxim Marturisitorul si al Papei Martin cred ca este pilduitor in acest sens. Cand Sfantul Maxim era prigonit pentru ca era impotriva ereziei monoteliste, care era impartasita de majoritatea ierarhilor vremii, acesta a marturisit adevarul pana la martiriu. Nu s-a rupt de Biserica si nici nu a intemeiat o biserica paralela, cu toate ca ar fi putut, avand Adevarul de partea sa.

Pe cand acum, prigoana nici macar nu a inceput, si frati de-ai nostri deja se separa cu de la ei putere "precum oile de capre".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.10.2010, 17:46:43
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Prigoana deja a inceput impotriva Bisericii, tocmai prin ierarhi si sa-ti spun de ce marturisesc aceasta:
In perioada comunista, ierarhii, bine stiut este, erau cei care tradau pe cei mai de seama duhovnici si acestia erau inchisi pe diferite motive si martirizati prin inchisori, scazand numarul parintilor de o inalta stare duhovniceasca ce ar fi putut ajuta la dezvoltarea trairii ortodoxe din Romania. Dupa ce a trecut aceasta prigoana ierarho-comunista, incepe una noua: Propovaduirea abuziva a ecumenismului. Acum, in toate ziarele patriarhale si pe posturile de televiziune vezi comuniuni cu catolicii, afirmatii in care ierarhii nostri ii numeste pe ei frati, sau mai rau, ierarhi care fac slujbe cu ereticii, ca si cand "si acestia sunt buni, dar de alta credinta". In acest fel credinciosii romani sunt pusi in situatii foarte dificile, iar cei cei sunt mai slabi duhovniceste merg pe la catolici ca la "fratii lor". Ei bine, catolicii au misionari si pot atrage oameni, pe cand Biserica Ortodoxa are misionari care DOAR OFERA, nu si aduc oamenii la Ortodoxie. De aceea lipta a inceput de mult, pentru ca prin aceasta libertate impusa, de a participa la ecumenism, poporul este pus intr-o situatie foarte grea
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.10.2010, 00:51:39
paradosis paradosis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 141
Implicit

Atentie mare!!! Acest Damaskin Balabanov (autoproclamat Mitropolit al Moscovei si de care tine acesta “manastire”) si cei care il insotesc nu sint recunoscuti nici macar de schismatici de nici unul dintre sinoadele ortodoxe (calendariste, stiliste) rusesti. Iata ce se afirma in hotarirea sinodului condus de Ips Agafanghel din decembrie 2007 cu privire la acest grup care s-a desprins dintr-un cu totul alt sinod:
“In ceea ce priveste relatiile cu grupurile apartinind lui Damaschin (Balabanov) si Ioan (Zinoviev) si cei care ii urmeaza s-a hotarit ca este imposibil pentru ROCA (Russian Orthodox Church Abroad – Biserica Ortodoxa Rusa din Strainatate -) sa le recunoasca activitatile religioase, ceea ce totusi nu exclude posibilitatea pocaintei lor personale in vederea mintuirii propriilor suflete.” (Regarding relations with the groups belonging to Damascene (Balabanov) and John (Zinoviev) and their followers, it was decided that it is not possible for ROCA to recognize their religious activities, though this does not preclude the possibility of their personal repentance for the sake of their souls. – pt. conformitate vezi aici (http://sinod.ruschurchabroad.org/eng071206posl.htm)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.10.2010, 09:24:05
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aurelia2010 Vezi mesajul
Schisma se primeste inapoi in Biserica prin Mirungere, erezia prin botez! Deci, erezia este mult mai mare. Un eretic se departeaza de invatatura Sfintilor Parinti, isi face noi principii si nu vrea sa se conformeze Sf. Sinoade, pe cand schismaticul se departeaza de catre episcopul lui, fapt care se poate face canonic prin canonul 15 al Sinodului Local 15 din Constantinopol.
Cei de la Copaceana sunt separati de ce fel de episcopi? Ca Teodosie si ca fostii secursti care au tradat Biserica timp de atatia ani, iar acum se dau drept mantuitori? Si noi, cei din BOR, ce facem? Ne plecam inaintea unor ecumenisti care pe vremea comunismului stricau Biserica prin turantorie, acum o strica prin ecumenism! NU vi se pare ca exageram cand judecam unii oameni care se razvratesc cu dretpate? Nu este un sistem de alarma pe care trebuie sa ni-l tragem cu totii?
Draga Aurelia, este evident pentru toti faptul ca ai venit pe forum sa faci fatis o campanie schismatica - poate de aceea ti se pare "mai de iertat" decat erezia.

Mi se pare incredibil pentru un crestin sa gaseasca scuze pentru departarea de Hristos. Multi au crezut de-a lungul timpului ca fac bine separandu-se de Biserica (in fapt, toti schismaticii), mergand in neascultare dupa mintea lor cea lipsita de luminarea Duhului Sfant.

Daca vrei sa-i urmezi, n-ai decat. Dar nu veni aici sa ne predici noua despre ereziile si schismele voastre.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.10.2010, 09:56:02
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Am inteles din dicutiile unor preoti ca Patriarhia a impus un bir fiecarei parohii din tara. Este un impozit ilegal. La aceasta se mai adauga si atitudinea pro-ecumenica a Patriarhului, agresivitatea diferitilor ierahi sau birocrati din mitropolii impotriva celor prea ortodocsi stareti din tara, etc...Imi este teama ca noua conducere BOR va duce la scindarea Bisericii...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.10.2010, 18:12:52
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Lavrentiu, daca tu consideri ca eu fac propaganda, inseamna ca nu ai citit primele mesaje, care au fost sa va cer parerea, pentru ca nu stiu exact ce sa fac: sa raman sub BOR-ul ecumenist sau sa trec cu acestia care au cat de cat o marturisire foarte curata si pe care nu o calca prin eresuri, cum fac mai marii BOR. Uite, daca tu crezi ca nu este indreptatita decizia mea daca as dori sa trec cu ei, citeste bine Canonul acesta dat de Sf. Parinti, care erau destul de constienti cand au spus:

„Cele rânduite pentru preoți, episcopi și mitropoliți, se potrivesc cu mult mai vârtos pentru patriarhi. Drept aceea, dacă vreun preot, episcop sau mitropolit ar îndrăzni, să se depărteze de împărtășirea către patriarhul său, și n-ar și n-ar pomeni numele lui precum este hotărât și rânduit, la dumnezeieștile taine, mai-nainte de înfățișarea Sinodului și condamnarea lui definitivă, face schismă. Sfântul Sinod a hotărât ca acest străin de toată preoția, în caz că se va vădi de acest nelegiuit lucru. Acestea s-au pecetluit și s-au hotărât mai ales pentru cei ce aduc vinovății și se depărtează de întâii lor stătători, fac schismă și rup unirea Bisericii. Pe de altă parte cei ce se despart de împărtășirea ce către întâiul stătător al lor, pentru oarecare eres condamnat de Sfintele Sinoade, sau de Sfinții Părinți, aceia care predică eresul în public și cu capul descoperit îl învață în Biserică, unii ca aceștia nu numai că sunt supuși certării, canonice, îngrădindu-se pe sine de împărtășirea cu numitul episcop, înainte de cercetarea Sinodului, ci și de cinstea cuvenită dreptslăvitorilor se vor învrednici, că n-au osândit episcopi, ci mincinoși episcopi și mincinoși învățători. Și n-au rupt unirea Bisericii, prin schismă, ci s-au silit a izbăvi Biserica de schismă și de dezbinare” (Canonul 15 al Sinodului ce s-a numit I-II, din Constantinopol, întrunit la anul 861).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.10.2010, 18:22:48
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aurelia2010 Vezi mesajul
Lavrentiu, daca tu consideri ca eu fac propaganda, inseamna ca nu ai citit primele mesaje, care au fost sa va cer parerea, pentru ca nu stiu exact ce sa fac: sa raman sub BOR-ul ecumenist sau sa trec cu acestia care au cat de cat o marturisire foarte curata si pe care nu o calca prin eresuri, cum fac mai marii BOR.
...
atata timp cat parintele Parvu, parintele Arsenie si altii raman ... nu plecam

va veni vremea si pentru asta, dar sa speram ca nu in timpul vietii noastre
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.10.2010, 18:27:30
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Patriarhul Bartolomeu nu am auzit sa fi slujit Sfanta Liturghie si sa se fi impartasit din acelasi potir si apoi daca fratele tau vine la tine, chiar daca a facut si face unele greseli, tu nu il vei primi in casa il vei tine afara?
DA !,il vei tine afara pentru ca asa spun canoanele din Pidalion....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.10.2010, 18:31:06
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Am inteles din dicutiile unor preoti ca Patriarhia a impus un bir fiecarei parohii din tara. Este un impozit ilegal. La aceasta se mai adauga si atitudinea pro-ecumenica a Patriarhului, agresivitatea diferitilor ierahi sau birocrati din mitropolii impotriva celor prea ortodocsi stareti din tara, etc...Imi este teama ca noua conducere BOR va duce la scindarea Bisericii...
De pilda, la Manastirea Nicula, se cere LEGAL 10 milioane pentru binecuvantarea cosului de pasca in noaptea de pasti!!! Daca nu credeti, mergeti cu cosul si veti fi facut de ras ca nu vi se va sfinti cosul daca nu veti prezenta chitanta. Deci, afacerea "canonica" prospera. O alta parte care mie chiar nu-mi place la noi, este ca Tainele sunt facute pe bani. SE CERE TAXA OBLIGATORIE pentru fiecare BOTEZ sau Cununie. Daca nu ai cat ti se cere, ramai necununat sau iti ramane copilul nebotezat pentru ca preotul trebuie sa dea la episcopie obligatoriu o taxa pentru fiecare Cununie sau Botez. Au si ales bine tainele taxabile, intrucat acestea sunt de baza! Daca nu este asa, contrazice-ti-ma.

Preotia a ajuns o calificare obisnuita, care nu se bazeaza in general pe trairea spirituala! Un absolvent de teologie depune dosarul la episcopie si sta in asteptare pana cand i se elibereaza un post. Episcopul controleaza dosarul, daca are toate actele!!! si apoi il cheama pentru hirotonie, bineinteles nu inainte de a plati, iarasi, o taxa, la care se taie chitanta (LEGAL), iar daca plateste taxa cea mai mare, atunci primeste o parohie buna, in oras, iar de nu are posibilitatea si plateste mai putin, primeste o parohie la cel mai laturalnic sat, unde nici din munca campului nu ar supravietui DE UNUL SINGUR, ce sa mai vorbim despre familia sa! Cat despre cel ce chiar nu are deloc parte financiara dezvoltata, ramane in asteptarea parohiei dorite si asteptarea aceasta ajunge de cele mai multe ori sa se fie intrecuta de barba alba. Este greu de crezut, dar asta se intampla in Biserica noastra. Biserica este Sfanta, Curata, Singura adevarata, insa, trebuie sa vedem si ca BISERICA NU ESTE FORMATA DIN ACTE, APROBARI DE LA CULTE SAU NUMAR DE CREDINCIOSI PARALELI CU TRAIREA DUHOVNICEASCA, ci este formata din acei crestini care traiesc ce marturisesc, iar trairea si marturisirea lor este intocmai Sfintilor Parinti. Acum revin la problema initiala: CARE SFINTI PARINTI SLUJEAU CU ERETICII? CARE SFINTI PARINTI AU DECLARAT BISERICI ERETICE PURTATOARE DE HAR??? Care Sfinti Parinti au spus ca "biserica nu este formata, ci se va forma cand toate sectele si religiile se vor uni". Fratilor, stam intr-un eres si nu ne dam seama! Cum facem sa iesim din aceasta problema? Ma tem pentru MANTUIREA MEA! Nu pentru ca unii isi fac manastire sau altii nu asculta de BOR. Pe mine ma intereseaza: cum facem sa iesim din erezie? Cat despre ascultarea de ierarh nu pot spune ca mai este valabila, CUM SPUNE SI CANONUL 15, pentru ca majoritatea ierarhilor BOR-ului nostru marturisesc despre catolici ca sunt una si aceeasi Biserica cu cea Ortodoxa. Cred ca Biserica Ortodoxa inca nu este descoperita de mine, desi sunt din BOR. Asta pentru ca nu ma va mantui faptul ca BOR este prima institutie intre culte, ci faptul ca urmam niste ierarhi care nici ei nu pasesc spre mantuire, dara-mi-te sa mai duca si pe altii. La catolicizare da... cum spunea Mircea Vulcanescu, dar la mantuire si pazirea predaniei, nu se vede! Desi suntem intr-o perioada de libertate si nu este necesar un compromis de existenta...
Sincer sa fiu, nu am prea multe sperante ca ierarhia va iesi din ecumenism, va renunta sa faca erezii spunand ca ereticii sunt de o credinta cu noi, ca sunt si ei buni si ca tainele lor mantuiesc, sau ca preotii altor culte sunt "frati intru Hristos" cu ei, cum il numesc pe Papa. Foarte sincer spun ca nu mai am deloc incredere in ierarhie, nu in Biserica, pentru ca nu ierarhia este Biserica, intrucat la Sinodul 7 TOATA IERARHIA ERA ICONOCLASTA iar cei mai putini erau drept-credinciosi. Acum este vremea si mai grea decat atunci. Este si clar... se adevereste ce s-a spus ca "vor veni vremuri mult mai grele, cand vom merge in iad cu ierarhi cu tot" si cand a spus-o sf. Lavrentie, nu a gresit. Iata vremea noastra, o adevereste! Din nefericire.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
manastirea copaceana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Donatii pentru manastire München Ion Pop Despre Biserica Ortodoxa in general 4 17.09.2011 23:42:28
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
O manastire care ingrijeste de 140 de copii spre_rasarit Despre Biserica Ortodoxa in general 3 18.11.2010 22:53:23
Sfanta Liturghie - cind a aparut pentru prima data? patinina34 Sfanta Liturghie 11 04.06.2009 02:11:51
Ajutor pentru o manastire! nastac_miruna Umanitare 5 16.12.2008 15:07:44