Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.08.2011, 16:34:42
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Cred ca da. Nu am referinte sigure, dar ar fi o solutie pentru criza americana (apropo: cu multi ani in urma, adventistii vorbeau despre criza americana si salvarea venita de la Vatican - criza a venit). Vaticanul vine cu banii si America se supune unei institutii catolice (pazirea zilei duminicii). Astfel, cele doua mari puteri pot forma o alianta periculoasa.
Intr-adevar. Cred ca Vaticanul a acumulat averi uriase de la Constantin cel Mare pana acum.
  #12  
Vechi 27.08.2011, 16:36:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Oamenii trebuie sa cunoasca adevarul despre aceasta “profetesa” adventista si in niciun caz sa se rezume la imaginea cosmetizata pe care o prezinta site-urile adventiste, deci cel mai bine e sa citeasca ceea ce ea a scris si abia dupa parerile “pro” si “contra”.

Dansa n-a fost profet, a avut preocupari spirituale de aici si numeroasele carti cu sfaturi si recomandari pentru o viata sanatoasa (mintala si spirituala), insa a fost si puternic ancorata in realitatea contemporana, exprimandu-si punctul de vedere asupra unor probleme politice, deci a fost un analist, un observator.Nu trebuie sa fii profet pentru a "prezice" ca "Ierusalimul vechi nu se va reface", deci miscarea sionista (care atunci prindea contur in SUA) e una eminamente politica si nu fundamentata real pe Scripturi.

p.s cu siguranta am citit mai mult decat ati citit dmv. din opera Sf. Parinti sau a marilor teologi ortodocsi

Last edited by ioanna; 27.08.2011 at 16:45:30.
  #13  
Vechi 27.08.2011, 16:45:13
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Intr-adevar. Cred ca Vaticanul a acumulat averi uriase de la Constantin cel Mare pana acum.
In plus, cred ca i-a si investit cu profit. Am citit, mai demult,aceasta carte: http://www.editurazappys.com/RLV.htm. Se pare ca vaticanul detine multe prorpietati si actiuni la mari concerne.
  #14  
Vechi 27.08.2011, 16:54:06
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dansa n-a fost profet, a avut preocupari spirituale de aici si numeroasele carti cu sfaturi si recomandari pentru o viata sanatoasa (mintala si spirituala), insa a fost si puternic ancorata in realitatea contemporana, exprimandu-si punctul de vedere asupra unor probleme politice, deci a fost un analist, un observator.
Va respect parerea. Ca o completare, pot sa va spun ca nici eu nu ma dau in vant dupa profetiile dansei si prefer sa-i citesc "cartile cu sfaturi si recomandari pentru o viata sanatoasa (mintala si spirituala)".

Apropo: stiti ca in cartea "Divina vindecare" (scrisa acum 100 de ani) se dau sfaturi care uimesc medicii din ziua de azi, pentru valoarea lor (desi la vremea aceea erau respinse de lumea medicala)?



Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
p.s cu siguranta am citit mai mult decat ati citit dmv. din opera Sf. Parinti sau a marilor teologi ortodocsi
Foarte posibil.
  #15  
Vechi 09.12.2011, 23:46:03
alinmatei alinmatei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2011
Mesaje: 3
Smile Revino cu lucruri mai concrete te rog...

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
1.In primul rand, vreau sa inlatur un nedevar spus in mod repetat despre adventisti: acela ca ar fi prezis vre-o data calendaristica a intoarcerii Domnului Iisus Hristos. Miller intradevar a prezis o data dar el nu era adventist de ziua a saptea (biseirca adventista de ziua a saptea urmand sa apara cativa ani mai tarziu).

2. Profetiile adventiste sunt, in general, comentarii la profetiile Bibliei. Voi reveni cu lucruri mai concrete, in acest sens.

Verifica te rog mai atent data aparitiei Bisericii Adventiste si ai sa vezi ca nu este asa cum crezi. Inainte de a te pronunta, cel mai bine este sa te documentezi temeinic. Da bine sa stii si sa nu vorbesti de la tine...
  #16  
Vechi 10.12.2011, 00:34:09
alinmatei alinmatei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2011
Mesaje: 3
Implicit Cat despre Ellen White...

Avem BIBLIA ca indrumator, ca profet. Ea prezinta istoria neamului omenesc de la facerea lumii si pana la refacerea ei. Acum ca avem acest Adevar, facut atat de clar pentru cei ce aud si vor sa inteleaga, la ce este nevoie de alti profeti? Este incomplet Cuvantul lui Dumnezeu? Are nevoie de "carje"?
Analizeaza-ti viata foarte atent, si identifica clar cerintele lui Dumnezeu fata de tine, ca sa fi mantuit.

Dorinta mea este sa putem face ceva constructiv pentru vietile noastre, nu sa le irosim pe nimicuri.
Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa-L putem gasi si sa-I slujim dupa voia Sa!
  #17  
Vechi 10.12.2011, 08:24:51
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinmatei Vezi mesajul
Verifica te rog mai atent data aparitiei Bisericii Adventiste si ai sa vezi ca nu este asa cum crezi. Inainte de a te pronunta, cel mai bine este sa te documentezi temeinic. Da bine sa stii si sa nu vorbesti de la tine...
Biserica Adventista de Ziua a Saptea, a fost fondata, oficial, in anul 1863. Miller si profetiile lui sunt legate de anul 1844. Nu sesizezi o diferenta?Sau, vrei sa pui in carca bisericii AZS ceea ce ar fi facut cand inca nu exista?

Corecteaza-ma, te rog.

P.S. Probabil faci confizie intre biserica AZS si curentul adventist (la a carui idei au aderat credinciosi din diferite confesiuni si lcuri ale globului pamantesc).
  #18  
Vechi 10.12.2011, 08:33:29
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinmatei Vezi mesajul
Avem BIBLIA ca indrumator, ca profet. Ea prezinta istoria neamului omenesc de la facerea lumii si pana la refacerea ei. Acum ca avem acest Adevar, facut atat de clar pentru cei ce aud si vor sa inteleaga, la ce este nevoie de alti profeti? Este incomplet Cuvantul lui Dumnezeu? Are nevoie de "carje"?
Analizeaza-ti viata foarte atent, si identifica clar cerintele lui Dumnezeu fata de tine, ca sa fi mantuit.
Biblia este Cartea mea de capatai. Pretuiesc fiecare frantura de slova din Biblie. Asta nu inseamna ca trebuie sa arunc la cos scrierile care dau invataturi in armonie cu Biblia. In plus, unele scrieri chiar iti deschid "apetitul" pentru Sfanta Scriptura (cum sunt cartile Ellenei White - de fapt acesta este si scopul ei declarat - sa ne indrepte catre Scriptura).

Nu Scriptura are nevoie de "carje" ci noi avem nevoie de ele, pentru a ajunge la Scriptura.

Cat despre profetii, cine ti-a spus ca acestea au incetat deja?

Citat:
În prealabil postat de alinmatei Vezi mesajul
Dorinta mea este sa putem face ceva constructiv pentru vietile noastre, nu sa le irosim pe nimicuri.
Concret. Da exemple de ceea ce am putea face "constructiv pentru vietile noastre". Ai impresia ca noi (ma refer, in special, la membrii bisericii AZS) le irosim si nu facem ceea ce trebuie?

Last edited by grasu77; 10.12.2011 at 08:40:28.
  #19  
Vechi 10.12.2011, 14:10:44
alinmatei alinmatei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2011
Mesaje: 3
Implicit Domnul sa ne dea intelepciune la toti!

Cand vorbim despre lucrurile spirituale, frumos este, sa vorbim fara sa ne certam. Si nu ca as avea mai multe pretentii de la voi, adventistii... desi voi aveti alt fel de a trai credinta, sau cel putin asa sustineti.
Daca vorbim frumos, putem ajunge la ceea ce eu numesc constructiv.
Deci, nu vorbesc numai de voi... vorbesc de toti cei care intr-adevar Il iubim pe Dumnezeu.

Constructiv este atunci cand ne prezentam punctele de vedere cu argumente clare, dovezi palpabile si o minte obiectiva. Doar nu vrem sa incepem alte "cruciade in numele si de dragul lui Dumnezeu". Persoanele care citesc de pe acest forum, trebuie ca la despartirea de acest loc sa plece cu dorinta de a se reintoarce cu placere.

Sunt convins ca stii lucrurile acestea.
__________________
"Si balaurul, maniat pe femeie, s-a dus sa faca razboi cu ramasita semintei ei, care PAZESC PORUNCILE lui DUMNEZEU, si TIN MARTURIA lui ISUS HRISTOS." (Apocalipsa 12:17)
  #20  
Vechi 10.12.2011, 21:30:17
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinmatei Vezi mesajul
Daca vorbim frumos, putem ajunge la ceea ce eu numesc constructiv.
Daca vorbim frumos fara sa spunem nimic, nu iese nimic constructiv. Tu, ce vrei sa spui? Fii mai clar, mai concret.

P.S. Din semnatura ta, sa inteleg ca esti un pazitor al poruncilor lui Dumnezeu? Din postarile tale am inteles ca nu esti adventist.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16