Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.07.2012, 15:29:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai fost vreodata la spovedanie?

Ai macar notiunile de baza despre spovedanie?

Unde ai citit tu ca se da iertare pentru pacatele care urmeaza a fi savarsite?



Mai nou, dai si canoane?
Pe cand ai sa te hirotonesti singura?



Cu exceptia cazului cand e vorba de o problema psihica grava, fiecare poarta responsabilitatea deciziilor luate in dreptul sau, nu-i poate folosi pe cei din jur ca scuza.



Doar Dumnezeu poate stabili gradul de vinovatie al celor din jur si chiar daca este unul, este cvasi-derizoriu in comparatie cu sinuciderea..
Inainte sa dai cu bata, citeste mai atent postarile celorlalti.
Eu nu stiu cum de nu te potoleste/baneaza adminul, cand tot timpul ataci oamenii aici pe forum. Pe toti, fara discernamant.

1. Spuneam ca omul se poate duce la spovedanie pentru tot ce are si discuta si necazurile care il fac sa se gandeasca la sinucidere.
In general omul lupta mult pana se decide sa-si ia viata si mai ales cauta ajutor la cei din jur. Totul este sa observi si sa intervii la timp.
Ca sa intelegi mai bine: omul se poate duce la preot si spune: "parinte sunt disperat, bolnav, nu mai am alta cale decat sa ma sinucid".
Si atunci preotul poate ca poate (si asa ar si trebui) sa-l ajute. Si daca nu, atunci omul nu are de ce sa fie pacatos. eL El si-a spus totul de pe suflet.

Si un preot si familia, si prietenii sau colegii ajuta si impiedeca astfel de situatii grave, daca sunt atenti.

2. Gradul de vinovatie a celor din jur nu este derizoriu si nic cvasi-derizoriu, ci unul cel putin cu cel al sinugicasului. El practic nu are vina.
Este un om bolnav, ajuns la capatul puterilor, nu mai gandeste si nu mai poate nimic.
Pana cand acest lucru nu este inteles va ma trece mult timp si se vor mai duce vieti multe.

Si daca un ortodox gandeste ca tine, mai bine nu se mai numeste ortodox si credincios.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.07.2012, 17:08:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
stiu ca este mai usor de discutat, dar o boala lunga pe care pacientul nu o mai suporta si decide sa se omoare (cum este si moartea asistata medical), sau o serie lunga de necazuri exterioare care te duc intr-o stare disperata? daca omul ajunge la un stadiu asa de avansat al suferintei si nu mai poate sa mai lupte, de ce este pacat?
"nu pot" si "nu vreau" se confunda cam des din pacate.

In felul asta, nici o fapta imorala n-ar fi condamnabila: n-a putut rezista tentatiei, n-a putut sa refuze, n-a putut..
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.07.2012, 17:18:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
stiu ca este mai usor de discutat, dar o boala lunga pe care pacientul nu o mai suporta si decide sa se omoare (cum este si moartea asistata medical),
Să ne ferească Dumnezeu să ajungem în așa situație! Dar dragostea de Dumnezeu, nădejdea în El nu trebuie să ne părăsească niciodată.
Citat:
sau o serie lunga de necazuri exterioare care te duc intr-o stare disperata? daca omul ajunge la un stadiu asa de avansat al suferintei si nu mai poate sa mai lupte, de ce este pacat?
E păcat pentru că NIMENI nu are dreptul să distrugă ceea ce Dumnezeu i-a dat. Și nu există că nu poți duce. Dumnezeu nu ne dă niciodată cât nu putem duce.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.07.2012, 17:18:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Inainte sa dai cu bata, citeste mai atent postarile celorlalti.
Ba am citit f. bine, am citat din ce ai scris chiar tu:

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Daca cel ce planuieste sa se sinucida se spovedeste mai intai si spune ce vrea sa faca, se mai cheama pacat?
Si ti-am spus ca la spovedanie nu se iarta pacatele viitoare.

Citat:
1. Spuneam ca omul se poate duce la spovedanie pentru tot ce are si discuta si necazurile care il fac sa se gandeasca la sinucidere.
In general omul lupta mult pana se decide sa-si ia viata si mai ales cauta ajutor la cei din jur. Totul este sa observi si sa intervii la timp.
Ca sa intelegi mai bine: omul se poate duce la preot si spune: "parinte sunt disperat, bolnav, nu mai am alta cale decat sa ma sinucid".
Si atunci preotul poate ca poate (si asa ar si trebui) sa-l ajute. Si daca nu, atunci omul nu are de ce sa fie pacatos. eL El si-a spus totul de pe suflet.
Aha..chitzibusa gandire, adica daca ala si-a pus in cap sa se sinucida si preotul nu-l poate opri, e nevinovat.

Sau daca si-a pus in cap sa-si insele nevasta, si de asta e iertat, ca doar el a zis ce avea pe suflet.

Adicalea preotul e un fel de psiholog unde ti-ai facut ora si mai mult chiar, pleci usurata nu doar de pacatele trecute ci si de cele viitoare.

Clasic exemplu de intelegere "a la sohpia" a modului in care omul trebuie sa-si asume liberul arbitru.

Citat:
Si un preot si familia, si prietenii sau colegii ajuta si impiedeca astfel de situatii grave, daca sunt atenti.
Serios..vorbesti din experienta?

Citat:
2. Gradul de vinovatie a celor din jur nu este derizoriu si nic cvasi-derizoriu, ci unul cel putin cu cel al sinugicasului.
Asta fiind decretul sfintei sophia?

Citat:
El practic nu are vina.
Sigur, e un robotel teleghidat.

Citat:
Este un om bolnav, ajuns la capatul puterilor, nu mai gandeste si nu mai poate nimic.
Bolnav de ce? Dar cum a ajuns acolo?

Citez din memorie - sinuciderea e ultima treapta a pacatului.

Citat:
Pana cand acest lucru nu este inteles va ma trece mult timp si se vor mai duce vieti multe.
Sigur, si o data ce am inteles asta, sinucigasii nu se vor mai sinucide.

Citat:
Si daca un ortodox gandeste ca tine, mai bine nu se mai numeste ortodox si credincios.
Scuze, dar nu cred ca vorbim de aceeasi ortodoxie.

Ortodoxia matale e o fantezie cu reguli proprii, unde nici avortul nu este pacat, sinucigasii sunt nevinovati, pacatele sunt iertate in avans, etc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.07.2012, 17:19:52
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"nu pot" si "nu vreau" se confunda cam des din pacate.

In felul asta, nici o fapta imorala n-ar fi condamnabila: n-a putut rezista tentatiei, n-a putut sa refuze, n-a putut..
Bolnav de ce? Dar cum a ajuns acolo?
cred ca nu ai ajuns vreodata intr-o asemenea situatie de vb cu atata usurinta....
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 04.07.2012 at 17:24:13.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.07.2012, 17:25:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
cred ca nu ai ajuns vreodata intr-o asemenea situatie de vb cu atata usurinta....
Sigur???

Repet, chiar daca ajungi acolo, este vorba de valorile care le-ai cultivat inainte sa ajungi acolo.
Daca sacul este (aproape) gol, binenteles ca intervine abandonul.

Viata asta este ca sa se cearna oamenii, sa se faca diferenta intre cei care au trait si au murit pentru ceva autentic si cei care traiesc pentru lucruri derizorii sau abandoneza din motive la fel de derizorii.

Last edited by AlinB; 04.07.2012 at 17:30:15.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.07.2012, 17:28:30
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
cred ca nu ai ajuns vreodata intr-o asemenea situatie de vb cu atata usurinta....
Nu e obligatoriu să nu fi fost ăn asemenea situații și nici nu aș spune că vorbește cu ușurință, dar nu e cazul să găsim scuze pentru păcate, ci soluții de vindecare. Primul pas ar fi să ne asumăm greșelile (să recunoaștem că am greșit - "din vina noastră").

Întrebările tale au la bază un caz concret, sau sunt doar teoretice?

Last edited by Annyta; 04.07.2012 at 17:32:58.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.07.2012, 18:53:35
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

si daca abandonezi unde este pacatul? daca ai facut tot ce ti-a stat in putinta ?

pentru o persoana care s-a sinucis pot face slujbe? sau pomelnice? multumesc
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 04.07.2012 at 18:55:44.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.07.2012, 21:40:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
...Desi, sunt chiar sfinti care au apelat la sinucidere dar au facut-o din motive binecuvantate si probabil cu binecuvantare de sus...
1-Poți să amintești un singur astfel de sfânt?
2-Oare nu te contrazici în termeni? Cum poate fi păcatul sinuciderii binecuvântat de sus?

Citat:
În prealabil postat de AlinB;
"nu pot" si "nu vreau" se confunda cam des din pacate.
Cine spune nu pot spune de fapt nu vreau.

Citat:
În prealabil postat de Jamaica;
si daca abandonezi unde este pacatul? daca ai facut tot ce ti-a stat in putinta ?

pentru o persoana care s-a sinucis pot face slujbe? sau pomelnice? multumesc
Cum motivezi acest topic deschis de tine?
Pentru cine cauți aceste explicații?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.07.2012, 22:07:38
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

o tragedie printre prieteni. m-a marcat ce a spus sophia ca cei din jur pot fi raspunzatori pt ca aproapele a ajuns la disperare si nu a vazut alta cale...
si eu am citit de mucenici care au apelat la sinucidere cum a spus alin.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 04.07.2012 at 22:09:48.
Reply With Quote
Răspunde