Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 06.06.2016, 00:11:14
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Vladimir Putin nu se ghideaza dupa principiile religiei ortodoxe ci dupa niste lucruri amintite de mine.
Aha!
In acest caz....
Reply With Quote
  #192  
Vechi 06.06.2016, 08:14:22
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
Pai pentru ca sunt rockeri, satanisti, promovatori de Haloween, idolatrii, prietenii celui rau etc
De ce e satan, satan?
Pai pentru ca e satanic.


Stalin asa ateu cum a fost, in al doilea razboi mondial a cerut Bisericii ortodoxe sa vina sa incurajeze soldatii pe front.
Biserica a venit si i-a sfintit pe sodati.

Probabil daca nu ar fi fost acest episod azi n-am mai vorbi de Rusia si in mod sigur am vorbi toti in germana.


Acolo asa a fost voia lui Dumnezeu.
Cu toata rusinea ar trebui sa recunoastem ca Rusia era de partea dreptatii si restul niste pagani.
Dar ce e sigur e ca romanii au jucat un rol important in victoria rusilor.
Diviziile romanesri erau cele care aparau pozitiile din spatele frontului din orasul Stalingrad. Romanii erau si in partea de nosd si in partea de sud. In timp ce germanii avansau in Stalingrad.
Armata rusa a facut doua invaluiri ale orasului, una din nord pe unde aparau romanii si a doua din sud pe unde aparau tot romanii. Au spulberat diviziile de romani (si mai erau si cativa unguri) si asa au ajuns sa incercuiasca orasul unde se dezlantuiau nazistii.

Legat de aceea asa-zisa apropiere dintre Biserica Ordoxa si Stalin in timpul celui de-al doilea razboi mondial, a fost o actiune strict propagandistica de a lui Stalin, care, prin aceasta urmarea ridicarea moralului populatiei.
Stalin personal, atat prin actiunile lui criminale si demente, cat si prin propriile cuvinte, era complet ateu.


Participarea Romaniei la cel de-al doilea razboi mondial- pana la Nistru- a fost o actiune justa, dreapta si demna, care viza eliberarea unor teritorii romanesti ocupate in 1940 de catre URSS.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 06.06.2016, 11:17:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
Pai nu-i opreste nimeni pe altii mai destepti sa faca pentru ortodoxie ce face Becali.
De altfel cu cat mai multi cu atat ar fi mai bine.

Cu acest prilej (si multe altele de fapt) imi cer scuze fratelui pterodactil pentri dojana nepotrivita vizavi de vorbele lui intelepte :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.06.2016 at 11:26:21.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 06.06.2016, 11:18:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cred ca se da prea mare importanta vizitei lui Putin la Sfantul Munte! A fost o vizita strict protocolara, diplomatica, sau de "relatii publice".

Acuma cat de ortodox este Putin ca si om si cat de mult sau de putin crede in religia ortodoxa in sufletul lui, probabil numai el si Dumnezeu pot sti.

Insa fiti convins ca in atributiile de servici (ca sef de stat ), Vladimir Putin nu se ghideaza dupa principiile religiei ortodoxe ci dupa niste lucruri amintite de mine.


Chiar si un ceas defect arata ora corecta de 2 ori pe zi!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 06.06.2016, 11:58:25
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nu prea am inteles ce ati vrut sa spuneti prin asta!
Reply With Quote
  #196  
Vechi 07.06.2016, 03:35:47
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu prea am inteles ce ati vrut sa spuneti prin asta!
Rautacios cum il stim, a inteles ca e un moment prielnic sa-l atace pe Iohannis. :)

https://www.youtube.com/watch?v=06g-0kflYMw
Reply With Quote
Răspunde