Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.06.2008, 02:22:57
stefan_90 stefan_90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Mesaje: 1
Implicit

Imi crapa obrazul de rusine scriindu-va aceste randuri. Am 17 ani, si sunt un pacatos, cu nenumarate pacate. De multe ori am incercat sa o iau pe drumul cel bun, dar tot de atatea ori am slabit in credinta si m-am intors la patimi. Frica de a muri inainte de a "pune inceput bun vietii" este feroce. Poate parea absurda aceasta frica , dar este clar ca unul ca mine, in starea de acum, nu poate ajunge in rai.
Poate totusi mai exista o mica speranta pentru mine.Nu stiu insa cum sa imi gasesc un duhovnic. Orice preot poate fi duhovnic sau trebuie indeplinite anumite conditii? Spovedania poate fi facuta doar in anumite momente sau oricand? Nu stiu cum sa fac primul pas.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.06.2008, 10:33:23
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan_90
Imi crapa obrazul de rusine scriindu-va aceste randuri. Am 17 ani, si sunt un pacatos, cu nenumarate pacate. De multe ori am incercat sa o iau pe drumul cel bun, dar tot de atatea ori am slabit in credinta si m-am intors la patimi. Frica de a muri inainte de a "pune inceput bun vietii" este feroce. Poate parea absurda aceasta frica , dar este clar ca unul ca mine, in starea de acum, nu poate ajunge in rai.
Poate totusi mai exista o mica speranta pentru mine.Nu stiu insa cum sa imi gasesc un duhovnic. Orice preot poate fi duhovnic sau trebuie indeplinite anumite conditii? Spovedania poate fi facuta doar in anumite momente sau oricand? Nu stiu cum sa fac primul pas.
Doamne ajuta.
Un duhovnic se cauta cu rugaciune. In cazul tau, caci esti fragil, ti-ar trebui un duhovnic puternic. Nu stiu in ce oras locuiesti ca sa-ti recomand unul care ar putea sa te ajute.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.06.2008, 11:28:02
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan_90
Imi crapa obrazul de rusine scriindu-va aceste randuri. Am 17 ani, si sunt un pacatos, cu nenumarate pacate. De multe ori am incercat sa o iau pe drumul cel bun, dar tot de atatea ori am slabit in credinta si m-am intors la patimi. Frica de a muri inainte de a "pune inceput bun vietii" este feroce. Poate parea absurda aceasta frica , dar este clar ca unul ca mine, in starea de acum, nu poate ajunge in rai.
Poate totusi mai exista o mica speranta pentru mine.Nu stiu insa cum sa imi gasesc un duhovnic. Orice preot poate fi duhovnic sau trebuie indeplinite anumite conditii? Spovedania poate fi facuta doar in anumite momente sau oricand? Nu stiu cum sa fac primul pas.
Doamne ajuta.
Pai fii atent: te duci la o biserica aproape de casa ta si vorbesti cu preotul de acolo. Nu trebuiesc conditii speciale, ci sa te duci si sa deschizi gura, atat. Daca vei vorbi, daca vei pune o intrebare, este imposibil sa nu ti se raspunda, numai vezi sa il gasesti pe preot pe acolo. Stiu ca mai sunt si emotiile la inceput, dar dupa ce vei incepe sa vorbesti cu elm deja ele dispar. :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2008, 12:40:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

IPS Andrei Andreicut spune: "Consideram ca pentru noi, cei ce suntem oameni patimasi, incapabili de a discerne duhovniceste lucrurile, este bine sa le cerem celor ce au deja o reputatie duhovniceasca recunoscuta sa ne recomande un duhovnic. In orice caz, fie ca duhovnicul ne-a fost recomandat, fie ca, povatuiti de Duhul Sfant l-am ales noi singuri, trebuie sa-l ascultam. Rezumatul la cele afirmate il facem citandu-l pe Sfantul Vasile cel Mare: "Daca te vei incredinta unui barbat cu multe virtuti, vei deveni mostenitorul bunatatilor lui si vei fi foarte fericit inaintea lui Dumnezeu si a oamenilor. Iar daca, fiind intristat trupul tau, vei cauta dascal care este ingaduitor fata de patimile tale sau, mai mult, care impartaseste caderea ta, in zadar ai intreprins lupta tagaduirii, fiindca te-ai incredintat unei vieti pline de patimi, incredintandu-te unui indrumator orb si inaintand spre groapa, "Caci daca orb pe orb va calauzi, amandoi vor cadea in groapa" (Matei 16,1 4)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.07.2008, 13:31:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan_90
Imi crapa obrazul de rusine scriindu-va aceste randuri. Am 17 ani, si sunt un pacatos, cu nenumarate pacate. De multe ori am incercat sa o iau pe drumul cel bun, dar tot de atatea ori am slabit in credinta si m-am intors la patimi. Frica de a muri inainte de a "pune inceput bun vietii" este feroce. Poate parea absurda aceasta frica , dar este clar ca unul ca mine, in starea de acum, nu poate ajunge in rai.
Poate totusi mai exista o mica speranta pentru mine.Nu stiu insa cum sa imi gasesc un duhovnic. Orice preot poate fi duhovnic sau trebuie indeplinite anumite conditii? Spovedania poate fi facuta doar in anumite momente sau oricand? Nu stiu cum sa fac primul pas.
Doamne ajuta.
pune langa tine o icoana cu Maica Domnului shi iata duhovnicul tau, pune sfanta cruce la geamurile shi ushile tale shi iata calea spre rai... mergi de te spovedeshte shi fa-tzi canonul shi te lipeshte de Liturghie shi iata inceputul cel bun caci altfel burdufurile vechi se vor sparge, haina peticita se va destrama... spovedania se face daca n-ai mancat nimic in diminetza acea shi daca eshti sincer shi incepi cu pactele cele mai mari shi eshti hotarat sa duci o viatza sfanta deci sa te indreptzi din pacate... mandrie, lacomie, desfranare, iubire de argintzi, trandavie, manie, tristetzea ratarii ce cauta sa se linishteasca ca un purcelash aventurand de colo-colo, invidie, rautate, minciuna, hula-injuratura, betzie, tzigara, adica toata fapta shi sevrajul ingamfarii gLumei gLumii adica a grijilor in deshert... ceva de genul asta... dar potzi lua un indreptar de spovedanie shi sa-tzi notezi shi asha sa te spovedeshti... incepand cu pacatele cele mai mari... ca se poate sa tzi le shtearga dracul din memorie shi sa te tarasca apoi in deznadejde...???
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.07.2008, 13:48:05
simi simi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 19
Implicit

BUNA SI DOAMNE AJUTA.CA SA TI GASESTI DUHOVNIC EU ITI RECOMAND SA MERGI LA O BISERICA APROAPE DE CASA TA CA SA POTI MERGE DES ACOLO SAU MANASTIRE DACA AI APROAPE SI STAI IN BISERICA SI ROAGATE BUNULUI DUMNEYEU SA TI DEA DUHOVNICUL DE CARE AI NEVOIE SI URMARIND PROTII DIN ACEL LACAS SFANT AI SA L GASESTI AI SA SIMTI CU INIMA CARE ESTE SA FIE DUHOVNICUL TAU SI APOI NU TREBUIE DACAT SA VORBESTI CU DANSUL SI EL O SA TE INDRUME IN TOATE NELAMURIRILE TALE FIE CA SANT DE VIATA DE YI CU YI SAU DESPRE CUM SA TE IMPARTESASTI SI ASA MAI DEPARTE .DUMNEYEU SI MAICUTA DOMNULUI SA TE AJUTE
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.07.2008, 16:39:11
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Stefane, iti poti gasesi duhovnicul la cea mai apropiata Biserica. Nu trebuie sa strabati zarile. Dumnezeu a randuit duhovnici in tot locul, pentru poporul sau. Cum il gasesti? asa, pur si simplu, simti. Totul este mult mai simplu decat iti imaginezi. Oricum, ai facut primul pas, iar daca, asa cum spui, iti este rusine, inseamna ca esti un baiat bun. Nu cumva sa deznadajduiesti. Dumnezeu ne asteapta pe toti, cu dragoste nemarginita.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.07.2008, 19:01:04
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan_90
Imi crapa obrazul de rusine scriindu-va aceste randuri. Am 17 ani, si sunt un pacatos, cu nenumarate pacate. De multe ori am incercat sa o iau pe drumul cel bun, dar tot de atatea ori am slabit in credinta si m-am intors la patimi. Frica de a muri inainte de a "pune inceput bun vietii" este feroce. Poate parea absurda aceasta frica , dar este clar ca unul ca mine, in starea de acum, nu poate ajunge in rai.
Poate totusi mai exista o mica speranta pentru mine.Nu stiu insa cum sa imi gasesc un duhovnic. Orice preot poate fi duhovnic sau trebuie indeplinite anumite conditii? Spovedania poate fi facuta doar in anumite momente sau oricand? Nu stiu cum sa fac primul pas.
Doamne ajuta.
Nu cred ca gasesti un duhovnic bun pe toate drumurile. L-am intrebat odata pe Pr. Iustin Parvu, de la Petru Voda, cat de grijuliutrebuie sa fie un om cand isi alege / cauta un duhovnic. Parintele mi-a raspuns:

"Pai daca pentru un doctor bun mergi pana la Targu Mures, sau la Cluj, sau ..., pai si pentru un duhovnic bun..." (nu mai retin toate cuvintele)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.07.2008, 21:54:48
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan_90
Imi crapa obrazul de rusine scriindu-va aceste randuri. Am 17 ani, si sunt un pacatos, cu nenumarate pacate. De multe ori am incercat sa o iau pe drumul cel bun, dar tot de atatea ori am slabit in credinta si m-am intors la patimi. Frica de a muri inainte de a "pune inceput bun vietii" este feroce. Poate parea absurda aceasta frica , dar este clar ca unul ca mine, in starea de acum, nu poate ajunge in rai.
Poate totusi mai exista o mica speranta pentru mine.Nu stiu insa cum sa imi gasesc un duhovnic. Orice preot poate fi duhovnic sau trebuie indeplinite anumite conditii? Spovedania poate fi facuta doar in anumite momente sau oricand? Nu stiu cum sa fac primul pas.
Doamne ajuta.
cam in aceiasi situatie sunt si eu frate :|
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.07.2008, 22:15:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Avem cativa parinti cunoscuti, mergeti la ei. E bine ca va intrebati, e semn ca iubirea curata vrea sa se nasca. Nu ramaneti aici, caci iubirea fata de Domnul nu va lasa sa stati pe loc. Iubirea fata de EL este: a va lua picioarele la spinare. Iar daca l-ati gasit daruiti ascultare, caci degeaba il numiti parinte, daca inima voastra este departe de cuvintele lui.
Reply With Quote
Răspunde