Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.07.2011, 22:47:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Sa isi lase urmasi sa se roage pentru el. Ca pana la urma si Pamantul se duce de rapa si va fi Pamant Nou.
Cand am zis activitate, m-am referit si la cea duhovniceasca, dar si la cea profesionala, familiala, casnica, sociala etc. De exemplu, daca intr-o familie moara, Doamne fereste, mama unui copil, atunci rudele ramase, tatal, fratii, rudele, preiau si atributiile care ii reveneau mamei, asa cum pot ei, nu stau numai sa se roage pentru sufletul ei si copilul sa moara de foame intre timp. E un exemplu cam tras de par, dar sper sa intelegi. Si munca poate fi o rugaciune, atunci cand este pusa in slujba seamanului, si nu pentru un profit personal. Traim in lume, nu in manastire, si vom fi judecati ca mireni, nu ca monahi.


Sa nu uitam ca la judecata, vom da socoteala de talantii avuti si nu putem spune: pai, Doamne, m-am gandit sa-l ingrop, ca, oricum, vine sfarsitul lumii si la ce mai folosesc bogatiile? Iar daca la judecata particulara, vom da socoteala numai pentru faptele noastre, la cea de apoi, vom da socoteala pentru consecintele faptelor noastre, pentru ce am lasat in urma, ce a crescut din ce am sadit noi...

Sunt aproape sigura ca esti de acord cu acestea, dar am vrut sa mai nuantez putin lucrurile.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.07.2011, 23:10:27
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Acuma am inteles ce ai vrut sa zici. Multumesc de mesaj.

Dar pe de alta parte Ioan al Atenei a fost chemat de Maica Domnului sa cheme pe preot la o femeie care tragea sa moara ca sa o Impartaseasca. Deci pana la urma si Impartasirea pe patul de moarte are folosul ei daca Maica Domnului a facut aceasta.

""One afternoon, Crazy John was standing in front of the icon of the Holy Mother. I was in the office. I could hear him talking and I could hear -without seeing- that he was conversing with a woman, I paid no attention. When I came out of the office, I could see only Crazy John, and there was nobody else inside the church. The sacristan was away on an errand. Crazy John approached me and, after prostrating himself before me as he usually did, he said:

--'Father, you should go to Mrs.Stamata after Vespers. She is waiting for you to give her Holy Communion because her hours are numbered and she may not make it through tonight."

--"And how do you know this?" I asked him.

--"A woman told me, a while ago", Crazy John replied.

--"And why on earth didn't she come and inform me?"

--"Well, she must have thought I was the sacristan" he said, and departed immediately afterwards.

I have a clear view of the main entrance of the church from my office, and I didn't see any woman entering. But even so, I didn't give it much thought...

After Vespers, I went to Stamata's house. Her daughter was astounded when she saw me, as she was planning to come and notify me the next day so that her mother can receive Holy Communion, and not oblige me to go there in the night. I entered Stamata's room and gave her Holy Communion. She thanked me, and held my hand for a short while, then said to me, breathing with difficulty:

--"Father, please look after my daughter and my grandchildren."

"
http://www.greekorthodoxmonastery.or...%20CHRIST.html

In romaneste, Ioan al Atenei a fost vazut langa icoana Maicii Domnului vorbind cu o femeie apoi s-a dus repede la preot si i-a spus sa se duca la o femeie care tragea sa moara si preotul s-a dus la timp sa o Impartaseasca.

Last edited by spre_rasarit; 16.07.2011 at 23:17:39.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.07.2011, 13:08:44
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Impacat ! Cu Dumnezeu si cu el insusi !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.07.2011, 13:57:11
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

"Ce se intampla daca a murit omul fara lumanare?
Daca moare omul fara lumanare nu-i nimica. Lumanarea este numai un simbol. Auzi ce spune Mantuitorul in Evanghelie, ca sa arate care-i lumanarea noastra: <<Asa sa lumineze lumina voastra inaintea oamenilor- si apoi arata care-i lumina- ca, vazand oameniifaptele cele bune ale voastre, sa-L slaveasca pe Tatal vostru Care este in ceruri.>>
Un om, crestin bun in sat la noi, care nu injura, nu fura, nu fumeaza, duce viata curata cu sotia, posteste toate sfintele posturi, lunea, miercurea si vinerea; merge la biserica regulat, creste copiii in frica Domnului, acela esteo lumina pentru tot satul. <<Mai, pe cutare nu l-ai vazut niciodata in crasma, nu l-ai auzit vreodata injurand, l-ai vazut totdeauna la biserica, ai vazut copiii lui cum se inchina, ai vazut ca ii milostiv, ai vazut ca posteste sfintele posturi,merge la marturisiri cat mai des, este o lumina pentru tot satul.>> Asta-i lumina. Faptele bune.
Poti sa ai un milion de lumanari, nu-ti ajuta nimic la moarte. Cine le-a aprins lumanarea la cei care au murit pe front? Iata lumina: daca au avut fapte bune, aceea-i lumina.
Lumanarea este un simbol. Daca o aprinzi este bine, daca nu poti, nu-i nimic. Faptele bune merg cu noi, nu lumanarea.
Nu-i o primejdie daca ai murit fara lumanare, este primejdie daca ai murit nespovedit, neimpartasit. Aceea este primejdia. " (parintele Ilie Cleopa)
Nu mai cititi toate bazaconiile de pe net ca mai si dezinformati oamenii :)
__________________
"Exista doua feluri de a imprastia lumina: sa fii lumanarea sau sa fii oglinda care o reflecta. "(Edith Wharton)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.07.2011, 16:10:16
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Deci in final conteaza sa mori asa cum ai trait: cu Hristos, cu bagajelul cu cat mai multe ganduri, vorbe si fapte bune in el.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.08.2011, 14:58:41
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow LumInarea aprinsa la moartea omului

Domnul Dumnezeu sa ne ajute sa facem voia LUI si poruncile lui si sa le implinim pe ele amin amin amin.


Am sa va povestescpe scurt o trairea a mea care nu este vis nici o parere nici minciuna .

Mama mea a murit In spania la mine si am ImormIntato dupa toate regulile ortodoxiei. 20 XI 2004 odihneascase in pace
In clipa cInd a murit sau nu stiu cum sa zic cInd sa simtit ca a venit timpul plecari aveam in casa sfesnic cu lumInari pentru ca la rugaciunile de dimineata sau de seara aprindem trei sfesnice cu trei luminar asa am Inceput acum 10 ani si asa este si astazi, cInd a cazut de pe scaun fara sa fie bolnava am prinso eu ca eram lInga dumneaei si vorbeam cu dInsa si la un moment dat Imi spusese in discutie as fi vrut sa ma duc acasa sa nu mor pe aici , dar daca mor sa ma ingropati In pamInt sa nu ma ardeti cum se procedeaza aici la catolici, eu mam si supart putin parca. A venit la mine de la o sora ce locuia in satul vecin si mea adus cu ea o Psaltire si o carte de rugaciuni in care este psaltirea Maici Domnului, si Imi zice cInd a intrat In casa era seara la 19,30 tile dau tie dar eu zic dumneata stii ca eu am carti de rugaciuni si Psaltire si altele multe , zice stiu dar eu tile dau tie , la nici 30 de minute a si venit ceasul despartiri si spun ca am aprins o luminare care eu am tinuto In mIna stInga ca era cu capul pe bratul meu drept si a deschis ochi si a vazut lumInarea si a Intins Mina si ma prins de mIna cu LumInarea si sa luminat la fata ca si cum ar fi ZIMBIT si asa a ramas acel ZIMBET pe fata si In clipa In care am Introduso In mormInt , nu Il pot uita si spun ca ea stia ceva ce nu mea spus dar a vrut sa moara la mine In casa si cu LumInare aprinsa .

Deci cred ca eu am trait real acest episod si stiu ca este pentru unele suflete prilej de bucurie la plecarea din lumea asta si se bucura dar pentru unele este intristare mare si frica de ce urmeaza.
Dumnezeu sa odihneasaca In Imparatia cerurilor pe toti cei ce sau savIrsit din aceasta lume de la Intemeierea lumi si pIna la sfIrsitul veacurilor si or ce au fi gresit ei cu cuvIntul cu lucru cu gIndu cu stinta si cu nestiinta sau cu fapta sai ierte pe ei iar pe noi cei ce asteptam rindul la plecare sa ne miluiasac dupa mare mila lui amin amin amin

Slavit sa fie Domnul In veacul veacului amin
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.08.2011, 16:39:22
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Daca esti crestin ortodox si il iubesti pe Dumnezeu si nu omori oameni si nu faci pacate groaznice si nu hulesti sau chiar daca ai facut aceste pacate si te spovedesti si iti pare rau, atunci ceasul mortii iti este anuntat cu vreo 10 zile inainte. Vezi pe cei din rudele tale decedatii. La inceput ii vezi prin autobuz, in camera ta , doar se uita la tine sa te pregateasca pentru trecere. Apoi iti si vorbesc si daca nu te rogi sa mai ramai iti spun aceste rude ca sa te pregatesti sa te duci in lumea cealalta. La inceput ii vezi cateva minute si apoi mai mult si mai mult.Asta nu insemna ca gata, sigur mori. Nu inseamna ca daca te rogi sa mai fi lasat nu mai esti lasat pe pamant. Daca te rogi la IIsus sa te mai lase pe pamant sa-ti cresti copii sau sa dai milostenie, mai esti lasat. ai grija ca stand pe Pamant sa nu cazi in patimi. Deci multi oameni normali, fara sa fie rai si cu pacate mari stiu cand mor.Cand iti spun rudele decedate care apar ca sa te pregatesti daca nu ai reusit sa intorci sorocul prin rugaciune la IIsus si la Dumnezeu atunci sa te duci la preot sa te spovedeasca si sa te impartaseasca. daca vine dracul sa te ia , si nici atunci nu e totul pierdut, imediat sa chemi pe Iisus cu rugaciune saqu pe Maica lui IIsus sau pe Sfanta Parascheva ca sa vina si zii asa: Doamne IIsuse Hristoase ia-ma si pe mine ca pe talharul de pe cruce ca mi-am irosit viata. Daca esti sectar sau necrestin acolo pe patul de moarte cand vine Iisus poti trece la ortodoxie si sa te mantuiesti., Un musulman s-a mantuit asa. DACA AI MULTE BUBE SAU NU ESTI CRESTIN ORTODOX, CARE E SI ASTA UN BUBOI MARE CACI NU L-AI PRIMIT PE CUVANTUL LUI DUMNEZEU sau AI PRIMIT INVATATURI GRESITE, IL CHEMI PE IISUS IMEDIAT.

Astea 10 zile CU APROXIMATIE , CA POT FI MAI PUTINE SAU MAI MULTE, sunt anuntate ca sa faci pocainta, sunt probabil o chemare la pocainta. Nu lasa pocainta pe ultima zi, incepe din prima ora. INAINTE DE PRIMUL LUCRU E DISCUTIA CU PREOTUL ORTODOX, CUM TREBUIE SA TE PREGATESTI SA E DUCI IN RAI. PRIMUL LUCRU DIN POCAINTA ESTE SPOVEDIREA SI IMPARTASIREA la care au renuntat Protestantismul. APOI TI POSTUL MIERCURI SI VINERI. APOI FACI MILOSTENIE. APOI TE ROGI. APOI TE DUCI LA MANASTIREA CRASNA SAU DERVENT SA-TI FACA 7 ANI DE LITURGHII DUPA MOARTE. LA MANASTIREA DERVENT POTI DA 7 ANI DE LITURGHII CHIAR DIN STRAINATATE AICI: http://www.dervent.ro/pomelnice.php?...ce&cType=INDEX APOI lasi beutura, fumatul, curvia, televizorul si te apuci de rugaciuni. Nu mai injuri, nu mai hulesti. Nu-ti mai iese nici un cuvant urat pe gura. Te duci la Biserica. Citesti acatiste. DEci daca un parinte sau om in varsta iti spune ca vede pe cei disparuti trebuie pregatit sau sa ziceti rugaciuni sa-l mai lase Dumnezeu pe Pamant. In loc sa-ti faci cavou si marmura la mormant ca oricum vin viermii la trup, da banii de marmura ca milostenie la saraci pentru suflet ca tu esti suflet in primul rand. Ce dai la saraci, chiar si o chifla ti-o gasesti pe lumea ailalta. Se pot face transferuri pe lumea ailalta sa ai ce-ti trebuie numai ca Western Unionul lumii celeilalte este saracul. Ce ii dai la sarac gasesti insutit pe lumea cealalta.

Sunt unele din aceste lucruri descrise de ingerul mortii intr-o carte denumita testamentul lui Avraam, altele le-am auzit de la diverse intamplari

Last edited by spre_rasarit; 14.08.2011 at 18:13:00.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.08.2011, 18:17:22
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Smile

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
... atunci ceasul mortii iti este anuntat cu vreo 10 zile inainte. Vezi pe cei din rudele tale decedatii. La inceput ii vezi prin autobuz, in camera ta , doar se uita la tine sa te pregateasca pentru trecere. Apoi iti si vorbesc si daca nu te rogi sa mai ramai iti spun aceste rude ca sa te pregatesti sa te duci in lumea cealalta. La inceput ii vezi cateva minute si apoi mai mult si mai mult.Asta nu insemna ca gata, sigur mori.
Dre... i see dead ppl....

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Deci multi oameni normali, fara sa fie rai si cu pacate mari stiu cand mor.
de unde sti... ai facut un sondaj si ai intrebat lumea daca stiu cand vor muri?

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
In loc sa-ti faci cavou si marmura la mormant
mai bine o piramida... are o perioada de garantie mai mare. lol

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Se pot face transferuri pe lumea ailalta sa ai ce-ti trebuie numai ca Western Unionul lumii celeilalte este saracul. Ce ii dai la sarac gasesti insutit pe lumea cealalta.
Si ce sa faci cu ele... parca nu mai ai corp. Atunci la ce iti trebuiesc?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.08.2011, 18:52:24
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

1. Daca vezi oameni departati sunt fie rude care te anunta de moarte fie oameni decedati la care ai gresit ex copii avortati si apar ca sa le ajuti sufletul , SA TE SPOVEDESTI, sau poate este altceva.
2. Am auzit multi spunand de aparitiile rudelor dar nu am statistica asa ca multi e relativ.
3. Legile din rai nu sunt ca aici asa ca daca crezi sau nu , oamenii din rai, sufletele mananca cumva. Nu stiu cum.

Oricum ce e important e sa te rogi acum pentru moarte crestineasca:

Doamne mantuieste-ma si da-mi moarte crestineasca dupa spovedire cu folos si impartasire cu folos si dupa fapte bune suficiente , dupa rugaciune cat mai multa si dupa post tinut cu folos astfel incat sa fiu mantuit pentru toate eternitatile. Ajuta de asemenea ca trupul meu sa fie ingropat si nu ars si sa am parte de ajutorul de care am nevoie de la Biserica inclusiv de Liturghiile necesare de dupa moarte. Da-mi de asemenea inainte moarte ceea ce tu stii ca imi lipseste. Toate aceste lucruri da la cat mai multi oameni.Amin.

Last edited by spre_rasarit; 14.08.2011 at 18:56:40.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.08.2011, 19:00:52
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Un om ar trebui sa moara avand mintea unita cu Dumnezeu, in inima sa.

Este cea mai inalta realizare la care trebuie sa aspiram neincetat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
Cum ar trebui sa fie un crestin? Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 80 11.08.2011 18:30:32
Ce-ar trebui sa fac? silverstar Generalitati 23 19.11.2008 11:43:05
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 18:58:43