Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.03.2009, 15:58:41
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Leviticul-cartea a treia a lui Moise

Capitolul 12 1.Și a grăit Domnul lui Moise și a zis:
2. "Grăiește fiilor lui Israel și le zi: Dacă femeia va zămisli și va naște prunc de parte bărbătească, necurată va fi șapte zile, cum e necurată și în zilele regulei ei.
3. Iar în ziua a opta se va tăia pruncul împrejur.
4. Femeia să mai șadă treizeci și trei de zile și să se curățe de sângele său; de nimic sfânt să nu se atingă, și la locașul sfânt să nu meargă, până se vor împlini zilele curățirii ei.
5. Iar de va naște fată, necurată va fi două săptămâni, ca și în timpul regulei ei; apoi să mai stea șaizeci și șase de zile pentru a se curăți de sângele său.
6. După ce se vor împlini zilele curățirii ei pentru fiu sau pentru fiică, să aducă preotului la ușa cortului un miel de un an ardere de tot și un pui de porumbel sau o turturică, jertfă pentru păcat;
7. Preotul va înfățișa acestea înaintea Domnului și o va curăți și curată va fi de curgerea sângelui ei. Aceasta e rânduiala pentru ceea ce a născut prunc de parte bărbătească sau de parte femeiască.
8. Iar de nu-i va da mâna să aducă un miel, să ia două turturele sau doi pui de porumbel, unul pentru ardere de tot și altul jertfă pentru păcat, și o va curăți preotul și curată va fi".


Acum na,multe din Biblie nu se respecta ,cum tot in cartea a treia a lui Moise se spune ca porcul e spurcat si nu trebuie sa il mancam.Se subintelege raspunsul.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.03.2009, 16:01:25
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit rect

rectificorcul e necurat.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.03.2009, 16:02:39
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit erata

of,ce-am scris si ce a iesit.rectific: Porcul e necurat.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.03.2009, 11:07:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutzy Vezi mesajul
Capitolul 12 1.Și a grăit Domnul lui Moise și a zis:
2. "Grăiește fiilor lui Israel și le zi: Dacă femeia va zămisli și va naște prunc de parte bărbătească, necurată va fi șapte zile, cum e necurată și în zilele regulei ei.
3. Iar în ziua a opta se va tăia pruncul împrejur.
4. Femeia să mai șadă treizeci și trei de zile și să se curățe de sângele său; de nimic sfânt să nu se atingă, și la locașul sfânt să nu meargă, până se vor împlini zilele curățirii ei.
5. Iar de va naște fată, necurată va fi două săptămâni, ca și în timpul regulei ei; apoi să mai stea șaizeci și șase de zile pentru a se curăți de sângele său.
6. După ce se vor împlini zilele curățirii ei pentru fiu sau pentru fiică, să aducă preotului la ușa cortului un miel de un an ardere de tot și un pui de porumbel sau o turturică, jertfă pentru păcat;
7. Preotul va înfățișa acestea înaintea Domnului și o va curăți și curată va fi de curgerea sângelui ei. Aceasta e rânduiala pentru ceea ce a născut prunc de parte bărbătească sau de parte femeiască.
8. Iar de nu-i va da mâna să aducă un miel, să ia două turturele sau doi pui de porumbel, unul pentru ardere de tot și altul jertfă pentru păcat, și o va curăți preotul și curată va fi".


Acum na,multe din Biblie nu se respecta ,cum tot in cartea a treia a lui Moise se spune ca porcul e spurcat si nu trebuie sa il mancam.Se subintelege raspunsul.
Textul este clar, dar sa nu uitam ca acest text se referaclar la taierea imprejur. Aceasta-taierea imprejur- se mai face in Biserica? De cate ori argumentam scripturistic sa nu uitam contextul.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.03.2009, 17:50:15
alxdany's Avatar
alxdany alxdany is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 8
Implicit

eu am nascut in 2007 in iulie, iar in septembrie mi-am botezat fetita si am participat la botez. bupa ce a fost botezata si impartasita preotul m-a chemat in fata, am facut 3 metanii iar el mi-a incredintat fetita dupa botez, mi-a dat-o crestina.
asa ca daca nu eram de fata cui ii dadea fetita.
40 de zile femeia nu are voie sa intre in Biserica, si daca botezul se tine dupa 40 de zile are voie femeia sa mearga la Biserica.
si Maica Domnului s-a dus la templu cu Domnul Nostru Iisus Hristos tot la 40 de zile.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.03.2009, 00:27:50
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

Eu stiu de la bunicii mei ca daca mama sta in biserica in timpul botezului, copilul va muri inecat. N-am dubii in privinta acestui fapt, pentru ca am cunoscut doua persoane la al caror botez au asistat si mamele, si ambele au murit inecate.
Una dintre aceste doua persoane, o fata, a murit (la doar 17 ani) inecata luata de apa venita brusc in albia unui rau (se mai intampla cand ploua, vine multa apa de sus,de la munte, subit si cu presiune mare). A doua persoana, un baiat, a murit (la 28 de ani) inecat in mod inexplicabil in apa nepericuloasa si cu persoane care nu l-au putut salva. Era la inot pe marginea unui rau cu niste prieteni. Inotand mai spre centrul raului, a inceput sa strige dupa ajutor,neputandu-se mentine la suprafata... prietenii s-au grabit sa ajunga la el, dar a fost prea tarziu, cand il scosesera la mal, deja murise. E inexplicabil pt ca apa nu era nici foarte adanca, vartejuri nu avea, nici putere mare, iar el inota bine... Dar... cum se spune, ce ti-e scris in frunte ti-i pus. Doamne fereste de-asa ceva, cred ca nu-i durere mai mare in lumea asta pentru un om decat sa-si ingroape copilul, mai ales asa tanar...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.03.2009, 22:27:42
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Doamne!,ce mai credeti in superstitii,mai ales cand acestea sunt asociate cu moartea,nimic mai mult decat instinctul omului primitiv de-a invoca durerea.
Nu exista nici o confirmare religioasa precum ca mama nu are voie sa asiste la botezul copilului.Si-atunci,cum ramane cu botezurile care se savarsesc la orice varsta,in cazul in care acestea nu au fost efectuate si in cadrul carora nu exista circumstante atenuate?!
Numai tampenii,pentru care unii "nu au dubii"!
Mama,de regula nu asista la botezul pruncului propriu,tocmai pentru ca este in perioada lahuziei,sau imediat urmatoarea si,de regula,nu are inca citite pogoramintele specifice.O mama nu are voie sa intre in biserica dupa ce naste,decat numai dupa ce i se citeste acesteia rugaciunile specifice,ulterioare nasterii.
Eu am asistat la botezul fiului meu,si,in general toti crestinii pe care-i cunosc au facut aceasta(si cunosc foarte multi),si nu i-a oprit pe acestia preotul,si nu au avut nici un fel de probleme copii.Sunt superstitii emise doar de unii oameni mai mult sau mai putin crestini,sau mai bine spus culese de prin nicaieri,fiindca nu cred ca existe preot care sa spuna asemenea aberatii.Eu am asistat la botezul fiului meu,dar am stat in pritvor,pentru ca nu mi se citise inca rugaciunile de dezlegare,dupa botez mi-au fost citite.
Cine spune ca a auzit de anumite intamplari,asociate,de altfel cu astfel de superstitii,acelea nu sunt decat pure intamplari,sunt presupuneri ori simple coincidente.Nu va mai avantati in a da crezare superstitiilor,mai presus decat invatamintele pe care le cunoasteti...daca le cunoasteti.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.03.2009, 23:00:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Mama,de regula nu asista la botezul pruncului propriu,tocmai pentru ca este in perioada lahuziei,sau imediat urmatoarea si,de regula,nu are inca citite pogoramintele specifice.O mama nu are voie sa intre in biserica dupa ce naste,decat numai dupa ce i se citeste acesteia rugaciunile specifice,ulterioare nasterii.
Ar fi interesant daca vom argumenta. Sunt canoane care interzic?? Sau ramane valabila prescriptia Vechiului Testament?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.03.2009, 23:04:24
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nume Vezi mesajul
Eu stiu de la bunicii mei ca daca mama sta in biserica in timpul botezului, copilul va muri inecat. N-am dubii in privinta acestui fapt, pentru ca am cunoscut doua persoane la al caror botez au asistat si mamele, si ambele au murit inecate.
Una dintre aceste doua persoane, o fata, a murit (la doar 17 ani) inecata luata de apa venita brusc in albia unui rau (se mai intampla cand ploua, vine multa apa de sus,de la munte, subit si cu presiune mare). A doua persoana, un baiat, a murit (la 28 de ani) inecat in mod inexplicabil in apa nepericuloasa si cu persoane care nu l-au putut salva. Era la inot pe marginea unui rau cu niste prieteni. Inotand mai spre centrul raului, a inceput sa strige dupa ajutor,neputandu-se mentine la suprafata... prietenii s-au grabit sa ajunga la el, dar a fost prea tarziu, cand il scosesera la mal, deja murise. E inexplicabil pt ca apa nu era nici foarte adanca, vartejuri nu avea, nici putere mare, iar el inota bine... Dar... cum se spune, ce ti-e scris in frunte ti-i pus. Doamne fereste de-asa ceva, cred ca nu-i durere mai mare in lumea asta pentru un om decat sa-si ingroape copilul, mai ales asa tanar...
Nu cred ca sunt argumente pentru a intari o superstitie care nu are nimic in comun cu practica Bisericii. Cautam prea multe justificari prin superstitii si pierdem din vedere pedagogia si pronia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.03.2009, 23:43:22
silgam silgam is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.03.2009
Mesaje: 2
Implicit intors la viata

http://www.youtube.com/watch?v=qJehEtHPL2s
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
stie cineva un copil ce poate fi adoptat? diador Umanitare 97 19.02.2016 16:44:57
Ajutor. Mama se opune casatoriei. Nu poate ierta trecutul sotului meu ioanacluj Nunta 270 27.02.2013 10:12:37
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
Mama Carmen FUNIERU Calugarul 7 01.02.2011 21:01:08
o mama ... cristiana21 Generalitati 23 01.11.2010 11:38:43