Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.04.2007, 18:53:28
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stef_sumner
buna Arhanghel!

Sfintii Parinti au avut pe Duhul Sfant in ei. Despre Buda, Aristotel etc...ei nu au avut Duhul Sfant in ei, de ce? Pentru ca trebuie sa fii botezat cand esti nascut, in numele ortodoxiei, sa primesti pe Duhul Sfant. Si spun numai in numele ortodoxiei pentru ca daca ma gandesc bine, numai biserica ortodoxa procedeaza corect cu taina botezului.

Esti inspirat de Duhul Sfant atunci cand il ai pe Dumnezeu in minte si suflet; atunci cand cauti sa faci bine tuturor si sa ii unesti pe cei rataciti cu dreapta credinta. Nu esti inspirat de Duhul Sfant atunci cand cauti sa denigrezi adevarata credinta si revii cu teorii noi, absurde, impotriva credintei si a lui Dumnezeu.
Dar Avraam,Iacob,Moise,David,Solomon,etc. au fost botezati in numele Ortodoxiei???????
Si totusi au avut asupra lor Duhul Sfint.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.04.2007, 15:21:43
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Catrea arhanghelul. As avea ceva de spus si eu. Hai sa facem o comparatie intre Buda si ceilalti necrestini si Hristos. Ce au dat ei? Invataturi, scrieri si povesti ziditoare ( sa zicem ). Ce a dat Hristos? Pe langa invataturile sale a dat sange, carne, deznadejde. Hristos a murit in chinuri cand toti isi bateau joc de ei si plini de deznadejde. Acel Eli, Eli arata ca Hristos nu se prefacea. In plus hai sa ne luam la toti inteleptii. Corecteaza-ma daca gresesc dar cine dintre acestia s-a facut Fiul lui Dumnezeu? Cine a zis ca Tatal este in el si ca daca l-a vazut pe el L-a vazut pe Tatal? Citeste evenghelia si uimeste-te la invataturile care nu pot fi gandite de mintea umana. Poate te intrebi unde vreau sa ajung. Hristos dupa ce a fost marturisit de Petru a spus ca "pe aceasta piatra voi zidi Biserica mea si portile iadului nu o vor birui" ( iar piatra nu era Petru cum spun catolicii ci credinta lui Petru ). In lume exista o singura Biserica care nu s-a contrazis niciodata: Biserica Ortodoxa. Inseamna ca ortodoxia nu va fi biruita niciodata. Totusi unuii sf. Parinti au scris impotriva reincarnarii. Iar Biserica nu a spus ca scrierile sunt eretice. Asta inseamna ca nu exista reincarnare. Ceilalti neortodocsi puteau sa fie si ei insuflati de Duhul Sfant dar nu e problema noastra. Noi stim ca ortodocsii au adevarul. Trebuie sa nu uiti ca Dumnezeu nu poate fi inteles de om asa ca cailalti intelepti se pune problema cat au inteles corect. Pe cand in Biserica Ortodoxa portile iadului nu o vor birui. Daca s-ar strecura o erezie Biserica ar fi fost biruita. Sa luam si cazul lui Buda. Acesta dupa ce a experimentat ce a experimantat a transmis invataturile sale prin viu grai la 12 discipoli si viecare au transmis mai de parte cum au inteles. Totusi si la budisti sunt mai multe secte. Daca discipolii lui Buda nu au putut sa transmita corect invatatura Acestuia cu atat mai mult un om nu poate transmite corect invatatura lui Dumnezeu daca nu este ajutat de El care e atotputernic. Sper ca nu vei gasi si aici ceva care sa ma contrazici. :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.04.2007, 14:01:33
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Catrea arhanghelul. As avea ceva de spus si eu. Hai sa facem o comparatie intre Buda si ceilalti necrestini si Hristos. Ce au dat ei? Invataturi, scrieri si povesti ziditoare ( sa zicem ). Ce a dat Hristos? Pe langa invataturile sale a dat sange, carne, deznadejde. Hristos a murit in chinuri cand toti isi bateau joc de ei si plini de deznadejde. Acel Eli, Eli arata ca Hristos nu se prefacea. In plus hai sa ne luam la toti inteleptii. Corecteaza-ma daca gresesc dar cine dintre acestia s-a facut Fiul lui Dumnezeu? Cine a zis ca Tatal este in el si ca daca l-a vazut pe el L-a vazut pe Tatal? Citeste evenghelia si uimeste-te la invataturile care nu pot fi gandite de mintea umana. Poate te intrebi unde vreau sa ajung. Hristos dupa ce a fost marturisit de Petru a spus ca "pe aceasta piatra voi zidi Biserica mea si portile iadului nu o vor birui" ( iar piatra nu era Petru cum spun catolicii ci credinta lui Petru ). In lume exista o singura Biserica care nu s-a contrazis niciodata: Biserica Ortodoxa. Inseamna ca ortodoxia nu va fi biruita niciodata. Totusi unuii sf. Parinti au scris impotriva reincarnarii. Iar Biserica nu a spus ca scrierile sunt eretice. Asta inseamna ca nu exista reincarnare. Ceilalti neortodocsi puteau sa fie si ei insuflati de Duhul Sfant dar nu e problema noastra. Noi stim ca ortodocsii au adevarul. Trebuie sa nu uiti ca Dumnezeu nu poate fi inteles de om asa ca cailalti intelepti se pune problema cat au inteles corect. Pe cand in Biserica Ortodoxa portile iadului nu o vor birui. Daca s-ar strecura o erezie Biserica ar fi fost biruita. Sa luam si cazul lui Buda. Acesta dupa ce a experimentat ce a experimantat a transmis invataturile sale prin viu grai la 12 discipoli si viecare au transmis mai de parte cum au inteles. Totusi si la budisti sunt mai multe secte. Daca discipolii lui Buda nu au putut sa transmita corect invatatura Acestuia cu atat mai mult un om nu poate transmite corect invatatura lui Dumnezeu daca nu este ajutat de El care e atotputernic. Sper ca nu vei gasi si aici ceva care sa ma contrazici. :)
Credinta se reflecta in oameni iar ce inpartaseste Biserica Ortodoxa nu este prea diferit de celelalte Biserici doar ritualurile sau mentinut dar noi avem nevoie de Adevar nu de ritualuri.Poate noii Sf.Parinti au scris inpotriva reincarnarii ca cei vechi nu au dezbatut acest subiect.Adevarul este cu mult mai mult decat arata Biserica iar cei care conduc Biserica nu ne invata mai nimic,daca vrei o explicatie ce este dincolo de noi trebuie sa cauti in alte carti scrise de alti oameni care Biserica ii considera eretici iar unii din ei chiar au aratat ce este dincolo de fizic.
Dupa Slujba Preotul comenteaza versetele citite din Biblie iar explicatia lui este cea corecta sau se poate insela in aceste comentarii???????
Care este Adevarul Ortodoxilor??????? Spunemil si mie.


Eu nu fac comparatie intre Domnul Nostru HRISTOS si ceilalti invatati ai vremurilor trecute pentru ca nu se poate face comparatie.Pe DUMNEZEU nu putem sa-l comparam.

Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.09.2007, 22:56:08
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Biserica rasariteana niciodata nu a trecut cu vederea contributia filozofiei antice, de aceea o parte din filozofi sunt pictati fie in pronaosul unor biserici, sau pe peretii exteriori ai bisericilor din Moldova. Contributia lor se leaga de ideea de Bine, Frumos, Dreptate. insa este absurd sa se spuna ca aceasta stiinta sau cultura era mantuitoare. Sfantul Vasile cel Mare: "De nu vom cunoaste adevarul privitor la aestea, nimic nu ne va impiedica sa ajubgem la fericirea promisa"-mantuirea. Filozofia antica a imbracat o alta haina prin teologia Sfintilor Parinti din sec IV
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.12.2007, 11:03:34
aminadab aminadab is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2007
Mesaje: 7
Implicit

Daca iubirea intre Tatal suprem si numai Tata al unui unic Fiu ni se descopera in cea mai inalta iubire, fara inceput si fara sfarsit, iubirea aceasta se arata desavarsita, existand tot din eternitate si o alta Persoana, catre Care se indreapta iubirea dintre Tatal si Fiul si Care, la randul Ei, se bucura cu fiecare dintre ei si celalalt. Simplul fapt ca e o alta Persoana decat cele doua aflate in relatie de Eu-Tu poate aduce o nota noua, sporita, in iubirea dintre cele doua, primind intr-o noua evidenta importanta ei.
Desigur, s-ar putea spune ca Tatal fiind infinit si Fiul, infinit, nu mai e lipsa de o alta Persoana pentru a aduce ceva nou in iubirea Unuia fata de Celalalt. Dar cu judecata aceasta s-ar putea afirma si ca o singura Persoana dumnezeiasca isi este suficienta in
infinitatea ei pentru fericirea proprie. Dar, daca infinitatea unei Persoane cere pentru iubirea care da fericire si o alta Persoana, de ce n-ar cere infinitatea iubirii Lor, care e primul mod de iubire, sporindu-l pe primul cu toata infinitatea Ei? Nu infinitatea in sine da bucuria iubirii, ci reprezentarea ei de catre o alta persoana decat cea proprie. Unde lipseste constiinta, lipseste bucuria. Dar bucuria reala o da alta constiinta atenta la ea. Si vedem chiar in noi, care suntem dupa chipul dumnezeiesc, ca un altul decat eu si tu ne aduce un mod nou si sporit de iubire si deci de bucurie. Iubirea intre eu-tu, chiar in planul infinit, vrea sa se extinda spre alta persoana, sau bucuria unuia de altul sporeste cand e insotita de bucuria unui al treilea, sau cand bucuria celor doi traieste bucuria comuna de un al treilea. Poate in acest sens, Sfantul Atanasie al Alexandriei a spus: Iar Domnul a spus ca Duhul este Duh al Adevarului si Mangaietor: prin aceasta a aratat ca in Duhul este Treimea desavarsita .
Traim acest fapt si noi, oamenii, chiar prin necesitatea limbii de-a adauga la eu-tu, un el. Nu putem sa uitam de un el, aflandu-ne in relatie de eu-tu. Poate ca, cu cat ne iubim mai mult unul cu altul, simtim si iubirea fata de el; sau invers: cu cat traim doi insi, legati ca eu-tu, pe un al treilea mai mult, cu atat ne iubim si unul pe altul. Noi simtim trebuinta sa fim iubiti de al treilea si sa iubim pe al treilea, si cu cat il iubim mai mult impreuna, cu atat ne iubim si noi mai mult.
Daca am fi numai doi, am simti ca ne-ar lipsi ceva din realitate. Chiar fiinta divina trebuie sa traiasca in deplina multumire, in relatie de trei constiinte personale. Eu nu vreau sa fiu iubit numai de unul (de tu), oricat ar fi de infinit, ci vreau sa fie insotit in iubirea lui fata de mine si de un al treilea (de un el); si tu al meu voiesti la fel, sa am si pe altul care te iubeste impreuna cu mine. Dar si cel de-al treilea vrea sa ne vada uniti in iubirea fata de el, sau in iubirea lui fata de noi.
Al treilea in Dumnezeu nu poate fi ca al doilea, deci Fiu. Aceasta ar arata pe Fiul neatragand iubirea integrala a Tatalui. Ci trebuie sa fie o Persoana de alta categorie, Care, chiar prin felul in care isi primeste subzistenta de la Tatal, arata pe Tatal iubind deplin pe Fiul insusi si pe Fiul iubind pe Tatal insusi. Astfel, Duhul uneste si mai mult pe Tatal si pe Fiul, ceea ce-L face sa fie si El iubit de Amandoi si El sa-I iubeasca pe Amandoi, dar aratand iubirea Lui deosebita fata de fiecare in raport cu iubirea lor intre Ei, si a fiecaruia dintre Ei fata de El, deosebita. El face pe Fiul si mai iubit de Tatal si pe Tatal si mai iubit de Fiul. De aceea si Tatal nu-L iubeste pe Fiul decat in Duhul, si pe Duhul, decat in Fiul, si deci pe noi, ca fii duhovnicesti, si Fiul, ca frati duhovnicesti.
Fiecare cuprinde si descopera adeseori nu Eul sau, ci pe ceilalti. De aceea, in fiecare ipostas se pot vedea celelalte. Vezi, prin urmare, zice Sfantul Vasile cel Mare, ca uneori Tatal descopera pe Fiul, alteori Fiul pe Tatal. Deci toata Dumnezeirea ti se arata uneori in Tatal, alteori in Fiul si in Duhul.
Daca ar fi patru, n-ar fi totul in aceasta relatie directa neincetata. Ar ramane mereu un El exterior. S-ar vedea ca cineva ramane mereu afara. In doua Persoane, iarasi, s-ar vedea ca nu e totul, ca ceva lipseste. In Dumnezeu Trei e totul.
Pr. Prof. Dr. Dumitru Staniloae, Sfanta Treime sau La inceput a fost iubirea
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.12.2007, 16:32:28
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

SFINT,SFINT,SFINT ESTE DOMNUL SAVAOT[Isaia6,3]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.12.2007, 20:56:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
E posibil ca SFANTA TREIME sa fie an DUMNEZEUL PREA ANALT???????
NADEJDEA MEA ESTE TATAL , SCAPAREA MEA ESTE FIUL , ACOPERAMANTUL MEU ESTE DUHUL SFANT, TREIME SFANTA , SLAVA TIE ! +
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.01.2008, 19:17:39
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Treimea este taina si structura supremei iubiri, este cea care le explica pe toate sau fara de care nu se poate explica nimic. (Pr Dumitru Staniloae)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.05.2008, 18:45:47
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stef_sumner
buna Arhanghel!

Sfintii Parinti au avut pe Duhul Sfant in ei. Despre Buda, Aristotel etc...ei nu au avut Duhul Sfant in ei, de ce? Pentru ca trebuie sa fii botezat cand esti nascut, in numele ortodoxiei, sa primesti pe Duhul Sfant. Si spun numai in numele ortodoxiei pentru ca daca ma gandesc bine, numai biserica ortodoxa procedeaza corect cu taina botezului.

Esti inspirat de Duhul Sfant atunci cand il ai pe Dumnezeu in minte si suflet; atunci cand cauti sa faci bine tuturor si sa ii unesti pe cei rataciti cu dreapta credinta. Nu esti inspirat de Duhul Sfant atunci cand cauti sa denigrezi adevarata credinta si revii cu teorii noi, absurde, impotriva credintei si a lui Dumnezeu.
Intresanta afirmatie ! Ati putea, va rog sa imi spuneti unde anume in Biblie sa caut, ceea ce dvs. sustineti ? As dori vreo cateva sau daca nu, o referinta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.07.2009, 19:42:28
misulik1985 misulik1985 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: sunt multumit asa cum este
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Unhappy Va multumesc!

Eu sunt nou pe acest sit sper sa ma prmiti si pe mine!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime: 1=3 Va_iubesc Despre Sfanta Scriptura 56 24.10.2022 22:56:35
Sfanta Treime - ce este? Bast-et Generalitati 28 25.10.2018 22:24:15
Sfanta Treime PuiMicGeorgiana Diverse Sarbatori 3 08.06.2014 22:58:57
De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ? nesperatu Dogmatica 46 23.01.2013 16:02:52
Sfanta Treime Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.12.2010 17:50:55