Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.02.2009, 10:41:00
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit

Din decembrie 2007 nu ne-am vazut! Il stiu din primavara lui 2004. In noiembrie 2008 am vb ultima data....

multumesc oameni buni pentru sfaturile utile!
__________________
[SIZE=3]Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant, Treime Sfanta, Slava Tie![/SIZE]
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.10.2009, 08:37:35
anirod anirod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona76 Vezi mesajul
Din decembrie 2007 nu ne-am vazut! Il stiu din primavara lui 2004. In noiembrie 2008 am vb ultima data....

multumesc oameni buni pentru sfaturile utile!
Doamne Ajuta Simona,

De ce te mai gandesti la el?
Ai incercat sa te rogi Domnului si pt el , daca tii atat de mult la el? incearca sa inlocuiesti gandurile ce duc la el, cu rugaciuni pentru cei dragi. Ia aminte , Sfarsitul nu e aici, te-ai gandit de ce Dumnezeu a randuit ca sa nu va mai vedeti?
Poate iti facea tie rau faptul daca erati impreuna, poate, fiind impreuna te indepartai de Dumnezeu, sau cine stie cum te vatama. Asa ca Multumeste-i Celui de Sus ca te pazeste si te apara de toate cele Rele ca Un Bun Parinte ce se ingrijeste de fii sai.


Doamne Ajuta si numai bine.
Cu drag si cu ganduri Frumoase, Dorina
__________________
Cu DRAGODTE +CREDINTA si NADEJDE vom reusi
Degeaba avem credinta, daca nu avem Dragoste si Nadejde
Degeaba avem Nadejde, daca nu avem Credinta si Dragoste
Iar daca dradoste nu e, nimic nu e.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.10.2009, 10:06:11
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Simona,nu el a fost alesul tau.
Parte din obsesia ta se datoreaza faptului ca ti-ai bagat acest lucru in cap,pentru ca el a aparut ulterior rugaciunii tale.
Pe acel ales,jumatatea ta sau cum vrei sa il numesti,il vei intalni atunci cand vei fi cu adevarat pregatita pentru asta.
Iubirea adevarata nu se spulbera pur si simplu si este reciproca.
Pentru a-ti intalni sortitul,va trebui intai sa te vindeci de obsesia pentru acesta.
Dumnezeu sa te calauzeasca!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.10.2009, 10:09:45
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa sunt femeile, irationale. Nu intelege de ce inca e obsedata cu unu din trecutul ei si ceilalti care au curtat-o dupa aceea nu o atrag. Dar pentru ochiul psihologului e totul clar.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.10.2009, 10:22:20
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flegmatic Vezi mesajul
Asa sunt femeile, irationale. Nu intelege de ce inca e obsedata cu unu din trecutul ei si ceilalti care au curtat-o dupa aceea nu o atrag. Dar pentru ochiul psihologului e totul clar.
Asa,domnul psiholog de serviciu...daca e atat de clar,lamureste-ne si pe noi,te rugam.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.10.2009, 10:29:17
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E clar ca individul de care ea vorbeste inspira un aer de indiferenta superioara, astfel observam ca au trecut cativa ani si nu a curtat-o. Femeile sunt atrase de indiferenta asta pentru ca o simt ca "putere si independenta masculina". A mai spus ca a mai avut alti pretendenti care insa nu au inspirat-o la fel ca primul.

Parca am vazut ca spunea cineva ca e "manipulare" insa e doar atractia femeilor catre putere. Nu o face constient omul acela.

Last edited by flegmatic; 01.10.2009 at 10:39:54.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.10.2009, 11:58:26
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona76 Vezi mesajul
In primavara lui 2004 (aveam 28 de ani), am gasit intr-o biserica din Constanta - catolica Sf Anton( eu sunt crestin ortodoxa dar cred ca un Dumnezeu e pentru toti si rarut intru si acolo)- ...am gasit o rugaciune...,trebuia spusa intr-un anumit fel si iti puneai apoi o dorinta.
In aceea vreme, imi doream tare mult macar sa-mi intalnesc sortitul(viitorul sot)...si pentru asta m-am rugat intens. Am finalizat rugaciunea iar dupa o vreme , la serviciul meu a aparut un barbat(cu treaba acolo) pe care l-am privit din prima secunda ca pe un dar ceresc si IL tot intrebam pe Dumnezeu in gand: <<Doamne, el este cel pentru care m-am rugat??).
Ne-am imprietenit, parea interesat sa lege o prietenie cu mine..Timpul a trecut...am gresit si eu, si el. Isi doreste sa traiasca clipa...si daca stau bine sa ma gandesc nici n-am ajuns vreodata sa-l cunosc f bine. Viata ne-a despartit.... Singura sursa de a-l mai vedea sunt niste poze pe un site de prietenii...acolo am si vb ultima data prin noiembrie.
Au trecut 5 ani...si nu il pot uita..
De unde reiese atat de clar ca acest om afisa o indiferenta superioara?
In caz ca nu ai inteles,viata i-a facut sa urmeze doua cai diferite si de asta au pierdut legatura.Deci,logic privind,daca au pierdut legatura,cum mai putea sa o curteze?
Indiferent poate fi un om care iti este in preajma,dar nu se manifesta nicicum,nu unul care este absent.
Ceva,ceva ti-a ajuns tie la urechi,domnul psiholog,dar vezi ca lipesti piesele unui puzzle in altul si nu prea se potrivesc...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.10.2009, 12:14:50
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona76 Vezi mesajul
Nici nu stiu cum sa incep, imi face rau sa si povestesc...dar simt ca am obosit, ma simt epuizata psihic...si ma rog la bunul Dumnezeu sa se faca la un fel odata pentru totdeauna.
In primavara lui 2004 (aveam 28 de ani), am gasit intr-o biserica din Constanta - catolica Sf Anton( eu sunt crestin ortodoxa dar cred ca un Dumnezeu e pentru toti si rarut intru si acolo)- ...am gasit o rugaciune...,trebuia spusa intr-un anumit fel si iti puneai apoi o dorinta.
In aceea vreme, imi doream tare mult macar sa-mi intalnesc sortitul(viitorul sot)...si pentru asta m-am rugat intens. Am finalizat rugaciunea iar dupa o vreme , la serviciul meu a aparut un barbat(cu treaba acolo) pe care l-am privit din prima secunda ca pe un dar ceresc si IL tot intrebam pe Dumnezeu in gand: <<Doamne, el este cel pentru care m-am rugat??).
Ne-am imprietenit, parea interesat sa lege o prietenie cu mine..Timpul a trecut...am gresit si eu, si el. Isi doreste sa traiasca clipa...si daca stau bine sa ma gandesc nici n-am ajuns vreodata sa-l cunosc f bine. Viata ne-a despartit.... Singura sursa de a-l mai vedea sunt niste poze pe un site de prietenii...acolo am si vb ultima data prin noiembrie.
Au trecut 5 ani...si nu il pot uita..Am avut si alti pretendenti dar el este atat de special pt mine incat nu il pot uita cu niciun chip. Mi-e teama ca a devenit deja obsesie.

Daca la inceput m-am rugat sa-mi apara sortitul, acum ma rog sa-l uit. Am obosit...realizez ca nu am sorti de izbanda, realizez ca este cel mai deosebit dintre toti cei pe care mi i-a scos Dumnezeu in cale dar vreau sa-l uit si nu pot.
Ce sa fac? Un sfat, o vorba buna!

Multumesc!
Simona (32 ani) -din Constanta
Exemplul tau ,sora draga,este unul f. bun, potrivit pt. atmosfera sa-i zicem duhovniceasca de aici de pe forum si pt. felul nostru de a privi ortodoxia . Sfaturi multe ca intotdeauna,multumiri in consecinta si...atit !
Eu vad lucrurile astfel : noi nici o data nu stim ce voieste D.zeu cu noi la un moment dat sau pe termen mai lung. Deasemenea nici nu stim ce ni se va intimpla in viitorul apropiat sau mai indepartat decit daca am merge pe la oculta satanica sa ne spuna viitorul. Cu alte cuvinte nu stim nimic, stim doar prezentul si trecutul si atit !. Pai starea aceasta ar putea fi simtita ,la un moment dat, ca o desorientare. Deasemenea ,indiferent de cit de credinciosi am fi sau nu noi avem dorinta, uneori si pretentia, de a trece prin toate evenimentele vietii pe care noi le consideram standard si mai ales la timpul lor . Nu gindim ca s-ar putea ca noi sa nu fim binecuvintati de D.zeu cu firescul lucrurilor si sa le sarim pe anumite ...asta bine inteles cu stiinta si cu incuvintarea tot a lui D.zeu. Nu gindim ,nu voim sa gindim , nu voim sa actionam in acest sens si mai mult decit atit nici nu acceptam o asemenea situatie . Noi stim una si buna ca si cu noi trebuie sa se intimple tot ceea ce se intimpla cu mai toata lumea. Si atunci ,dupa un timp de lincezeala duhovniceasca (in care puteam sa practicam bine viata ortodoxa)incepem sa intram in ,,furia" crestina . Adica incepem sa umblam pe la cit mai multe biserici, pe la multi duhovnici ,chipurile sa-i cercetam, sa facem tot felul de rugaciuni care mai de care mai neauzite(ale sf. Lazar, Corneliu sutasu,Parascevi, etc, etc)si in moduri dintre cele mai uimitoare : la anumite ore ale zilei, de un numar anumit pe zi, un numar precis de zile in sir ,cu luminari aprinse si de numere dintre cele mai diverse, cu aprindere de smirna si tamiie care se vinde special pt. anumite trebuinte, cu posturi cit mai severe, cu port de imbracaminte cit mai riguros acasa in timpul rugaciunii si si pe strada ,si cite si mai cite ciudatenii . Pina atunci nu prea ne-am omorit cu ortodoxia, nici dupa o asemenea perioada de supliciu dar cit ne bintuie nevoia pai ne sdrobim de rid dracii si se scarpina pe burta ,vorba batrinului Cleopa ! Alteori se intimpla ca D.zeu vazindu-ne zapaceala rivnitoare sa ne dea exact ce am vrut noi (ca si in cazul tau : ,,macar sa-l vad !")si sa constatam repede ca a fost o nebunie ce am cerut si ca ori nu-i bine ,ori nu-i destul ori este prea greu ...si sa o schimbe totusi, sa revina ca inainte !
Asa ca una peste alta, asemenea moduri de a vedea viata crestina si de a ,,comunica" cu D.zeu este mult gresita . Intimplarea arata ca nici duhovnic nu ai sau ca nu faci chiar ce te-a invatat el pt. ca altminteri nu ajungeai in stadiul acesta ! dar ce este de facu ?
Un crestin care poarta in sine dumnezeirea si dorinta constanta de a se curatii de pacate si a se apropia cit mai mult de Mintuitor are un mod de viata specific :
- are o legatura f. strinsa cu biserica (participa la cit mai multe slujbe ) si cu duhovnicul (se spovedeste regulat si des cautind sa traiasca cit mai curat posibil);
- isi face canonul zilnic si se roaga nu pentru ceva anume (la D.zeu nu mergem la conferinta de presa ca sa-I punem intrebari ,sa asteptam raspunsuri si sa-I facem cereri de graba)ci se roaga CA SA II DEA DUMNEZEU CE II ESTE LUI FOLOSITOR SI SPRE MINTUIRE ! Atit cerem de la Hristos si nici de cum lucruri precise,tintite pe nevoi aparente,momentane . Chiar este o vorba laica ,desprinsa dintr-un film, care spune ,, aveti grija ce-i cereti lui D.zeu pt. ca s-ar putea sa va si dea si sa nu puteti duce !"
- posteste , miluieste saracii , si nu are treaba cu lumea mondena ci cu cea a lui D.zeum,ferindu-se de ,,pacatele rele"(vorba unei surori de pe forum !)

Asta este treaba noastra , adica sa traim cu adevarat ortodox,sa facem poruncile lui Hristos si sa ne ferim de pacate, sa suportam in tacere si cu rabdare tot ce ni se trimite spre petrecere si de acolo in colo sa-L lasam pe Mintuitor sa lucreze El, pt. ca ne stie nevoile si sufletul si nevointa si se va milostivi spre noi cu tot ce ne este de folos si spre mintuire. Sa nu ne sperie ca trece timpul si noi nu mai apucam sa facem ceva anume pt. ca nici nu stim daca ni se ingaduie acel ceva pt. viata noastra sau mai rau noi nu avem de unde sti ca daca nu ni se da suntem feriti astfel de multe alte lucruri rele viitoare,tot spre mintuirea noastra .
Asa ca parerea mea este sa nu te mai sbuciumi si sa te mai necajesti cu aceasta problema. Cauta-ti duhovnic si marturisestete, analizeaza-ti viata pe care o duci daca este conforma cu poruncile Mintuitorului , traieste in tocmai, rabda in tacere tot ce-ti trimite Hristos, fa-ti pravila ta si te roaga pt. mintuirea ta si atit ! Si vei vedea minuni cu ochii tai facind numai astfel !
Poate tonul meu te va deranja dar sa nu-l intelegi ca pe o rafuiala sau ca o dare peste nas si nici ca pe o bravada pt. ca nu asta am dorit . Ci am dorit sa folosesc prilejul pt. a-ti raspunde si pt. a-mi spune parerea vis-a-vis de mentalitatea de a-l cauta pe D.zeu la nevoie si de a-l abandona iarasi dupa ceea cit si despre metoda rugaciunii tintita pe un folos urgent.
O singura neclaritate am : daca nu esti catolica ce cauti intro biserica catolica? S-au demolat toate cele ortodoxe din orasul tau sau ai epuizat rugaciunile la sfintii bisericii ortodoxe si acestia si-au intors fata de la tine nemaiprimind ajutor? Pai ce faci ,esti itineranta prin biserici ? Nu este bine asa, vezi de biserica ta si nu te mai lasa raspindita pe ori si unde !

Pace si spor duhovnicesc tie !

Last edited by zaharia_2009; 01.10.2009 at 12:21:53.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.10.2009, 12:29:06
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flegmatic Vezi mesajul
E clar ca individul de care ea vorbeste inspira un aer de indiferenta superioara, astfel observam ca au trecut cativa ani si nu a curtat-o. Femeile sunt atrase de indiferenta asta pentru ca o simt ca "putere si independenta masculina". A mai spus ca a mai avut alti pretendenti care insa nu au inspirat-o la fel ca primul.

Parca am vazut ca spunea cineva ca e "manipulare" insa e doar atractia femeilor catre putere. Nu o face constient omul acela.
Extraordinar. Eu cred ca scriam 3 pagini ca sa spun acelasi lucru. Te-as angaja pe post de "exprimator de ganduri", daca este vreo meserie din asta.

On-topic:
fratilor si surorilor! Orice se rezolva de la Dumnezeu (nu de la sine). Solutia problemei (sau problemelor care or fi ele) sta in putina smerenie, sfiala si teama crestina, si iubire de frati (care se va rasfrange apoi asupra ta). Intelepciunea lui Dumnezeu are 2 capete: unul este frica, ca prin frica te aproprii de El; frica te imblanzeste, si intelepciunea se incheie cu dragostea fata de El. Sa te ajute Dumnezeu!
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 01.10.2009 at 12:31:23.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.10.2009, 12:38:26
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

totul se intampla din lipsa de comunicare,
de obicei barbatii nu spun in fata femeilor ceea ce cred cu adevarat dspre ele
si de aceea,Simona mai spera ca poate El se va intoarce la ea,
occidentalii bine fac atunci cand apeleaza la psiholog,preotul nu are dispozitia necesara sa ne asculte pe noi cu toate framantarile noastre,te trimite sa te rogi,de acord si cu asta dar cand ai probleme de genul asta eu zic ca tot psihologul te poate ajuta inainte sau paralel cu duhovnicul
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare