Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.01.2010, 12:44:13
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragi mei,
m-am gandit sa atasez si eu aceste randuri...poate reusim impreuna sa ne mai dezlegam din
enigmele sufletului...





"Ultima carte din Nout Testament, Apocalipsa, scrisă după Tradiție de Ap. Ioan, cel mai tînăr dintre apostoli, pe la anul 100 e.n., în insula grecească Patmos, este cea mai tainică dintre toate scrierile biblice, de aceea tîlcuirea ei nu se poate face la nivel singur rațional sau de anagramare logică, ea se face numai de către cei avizați, chemați, în sfințenie fiind. Totuși, atît cît trebuie, din adîncurile înțelesurilor apocaliptice, Sfinții Părinți ne-au tîlcuit cît ne este nouă dat să pricepem. Să nu uităm că din Apocalipsă nu se citește la nici o slujbă din Biserică, de aceea semnalul de alarmă tras de Biserică rămîne valabil: “Nimeni să nu încerce tîlcuirea cărții decît dacă este în Duh, sub îndrumare duhovnicească competentă. Pentru mîntuire ne este de ajuns tot Noul Testament; după, ni se vor deschide înțelesurile adînci ale Apocalipsei.” (Părintele Steinhardt). În încercarea de tîlcuire ne vom folosi numai de izvoarele recunoscute ale Bisericii de Răsărit, printre care și comentariile la Apocalipsă a Sfîntului Andrei, arhiepiecopul Cezareii Capadociei, din 1704, tradus din chirilică. "


Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.01.2010, 09:10:12
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit mi s-a parut interesant

http://mdn.md/index.php?view=viewarticle&articleid=5657
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.01.2010, 14:59:57
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
De ce nu stie Fiul ziua cand va fi sfarsitul lumii?
Deja cativa dintre voi au dat raspunsuri foarte exacte la acesta intrebare si aveti perfecta dreptate, Duhul Sfant v-a calauzit sa raspundeti atat de bine la o chestiune in care unii se impotmolesc sau profita ca sa spuna ca Fiul e inferior Tatalui. Intr-adevar, Cristos omul s-a subordonat total Tatalui si in acesta postura nu stie ziua accea, insa ca Dumnezeu Adevarat El cunoaste toate lucrurile, cu atat mai mult ziua glorioasa cand va reveni.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.01.2010, 13:46:25
zuzu17 zuzu17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 5
Implicit ganditi prea mult..

haideti sa va intreb eu o chestie..

de ce va batieti toti capul cu lucruri care nu va sunt menite sa le stiti? cu ce va ajuta pe voi sa stiti de ce nu stie Fiul cand va fi sfarsitul lumii? primiti vreo satisfactie psihica sau spirituala doar cand va ganditi ca stiti acel lucru?

aceasta nu va e menit sa stiti, si sincer, eu cred ca va faceti pacat ca discutati chestia asta, pentru ca mintea omului nu poate sa perceapa nici o sutime din mintea Creatorului. deci de ce sa spuneti niste lucruri de care nu sunteti siguri? nu mai bine sa taci decat sa spui o prostie?

eu zic sa va vedeti de credinta voastra, si sa nu va mai bateti capul atatea cu toate lucrurile astea. nu are rost. nu va e menit sa stiti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apocalipsa Gabriel-G Spiritualitatea ortodoxa 1 05.12.2011 22:03:32
Apocalipsa gabrielazamfir Intrebari utilizatori 9 03.03.2010 17:07:36
Apocalipsa IonutS Din Noul Testament 54 01.08.2009 13:05:58
APOCALIPSA elyere Despre Biserica Ortodoxa in general 15 01.06.2008 00:49:27
APOCALIPSA saccsiv Generalitati 5 30.03.2008 11:40:27