Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2010, 12:42:37
suflet si inima si constiinta suflet si inima si constiinta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Mesaje: 18
Smile Va rog...un sfat

Buna ziua! Va rog sa ma indrumati din cultura dumneavoastra catre o carte utila. Pe 20 mai eu si prietenul meu implinim trei ani de cand suntem impreuna si doresc sa- daruiesc o carte despre cum ar trebui sa fie o relatie de iubire.As dori sa ne educam spre un viitor impreuna cu Dumnezeu.Apelez pe acest forum pentru ca ieri, spre ex am trecut prin kaufland si am zarit o carte ce m-a intrigat foarte tare.Scria ca intr-o relatie , un barbat doreste de la femeia lui sprijin, loialitate si sex, dar pe acest ultim subiect se punea cel mai mult accent. Si parca tot mai multe carti-editii noi, ating acest subiect.Cum se poate asa ceva?Deja, sentimentele sunt trecute pe locul doi si acest lucru ma intristeaza. Asa ca , mi am dat seama ca este foarte greu sa mai cumperi in ziua de azi o carte din care sa inveti ceva bun. Si de aceea, va rog , sa ma ajutati in acest sens. Vreau o carte care sa ne formeze in spiritul crestinesc, sa ne pregateasca pentru viata. Si de asemenea, mentionez ca am nevoie de o carte ce ar putea sa-i trezeasca interesul de a o citi(el nu este foarte pasionat de citit).
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2010, 12:53:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Doamne ajuta! Eu recomand oricui in aceasta situatie Cartea nuntii a lui Danion Vasile, care se poate citi online de aici - http://www.danionvasile.ro/cartea-nuntii.php. Este scrisa special pentru tineri.
Se mai gaseste la librarii, la Sophia am vazut-o acum cateva saptamani.
Te poti uita si pe acest topic cu recomandari - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9403
Poti citi, pentru sufletelul tau, si vol. 5 din "Ne vorbeste parintele Cleopa", care trateaza despre tema casatoriei crestine. - http://www.scribd.com/doc/2283918/Ne...mul-05-SCANATA.
Sa va ajute Dumnezeu sa va casatoriti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2010, 12:54:50
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

recomand si eu aceasta carte:

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...a-crestinului/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2010, 17:17:29
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu recomand cartea: Ridicarea casatoriei la rang de Taina scrisa de parintele Arsenie Boca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2010, 16:01:24
suflet si inima si constiinta suflet si inima si constiinta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Mesaje: 18
Implicit

Va multumesc foarte mult pentru indrumari! Toate ma intereseaza si mi le-as dori , dar pt inceput am cumparat ,,Cartea nuntii"...este o carte excelenta, ajutatoare, indrumatoare si accesibila.Pentru el este foarte potrivita pentru ca este scrisa intr-un mod atractiv. Am citit si eu din ea si o voi citi in continuare, abia astept sa citeasca si el si sa putem conversa despre ea.Numai bine!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2010, 16:09:28
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Cu adevarat "Cartea nuntii" scrisa de Danion Vasile este frumoasa si pe inteles! Dar si cartea Parintelui Arsenie Boca daca o gasesti e bine sa o citesti!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2010, 16:44:59
suflet si inima si constiinta suflet si inima si constiinta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Mesaje: 18
Implicit

Intr-adevar!Dupa ce am postat comentariul meu , am si dat search pt cartea Parintelui Arsenie Boca si cartea este fundamentala..Intai il iau cu inceputul ,defapt nu numai pe el , ci si pe mine, si apoi continui cu aceasta.Cartea te si invata , te si infricoseaza, pe mn personal...E atat de greu sa faci intocmai ... Iar societatea in care traim e atat de puternic degradata...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2010, 18:09:00
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu ai de ce sa te ingrijorezi pentru ca sunt lucruri de care trebuie sa tinem cont pentru binele nostru si al copiilor nostri.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.05.2010, 12:03:03
suflet si inima si constiinta suflet si inima si constiinta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Mesaje: 18
Implicit

Da, asa este. In felul asta, cel putin te agati de drumul drept si incerci sa il mentii.Pentru ca numai asa, suntem aproape de fericire, chiar si pe acest pamant.Insa, sa fim realisti, oare suntem capabili sa ne purtam intocmai ? In plus, casatoria este un risc, cu doua taisuri, nu sunt singura sa hotarasc decat eu....Cred ca ma intelegi...Dar cred ca lupta noastra o vede Dumnezeu si ne sprijina..Iar la copii, eu ma gandesc ...pentru ca cea mai mare durere , cred, pe care o poate avea un parinte este aceea de a nu-si vede copilul fericit, sanatos.Cand el este asa de nevinovat...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.05.2010, 14:49:31
anirod anirod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 28
Implicit Doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de suflet si inima si constiinta Vezi mesajul
Buna ziua! Va rog sa ma indrumati din cultura dumneavoastra catre o carte utila. Pe 20 mai eu si prietenul meu implinim trei ani de cand suntem impreuna si doresc sa- daruiesc o carte despre cum ar trebui sa fie o relatie de iubire.As dori sa ne educam spre un viitor impreuna cu Dumnezeu.Apelez pe acest forum pentru ca ieri, spre ex am trecut prin kaufland si am zarit o carte ce m-a intrigat foarte tare.Scria ca intr-o relatie , un barbat doreste de la femeia lui sprijin, loialitate si sex, dar pe acest ultim subiect se punea cel mai mult accent. Si parca tot mai multe carti-editii noi, ating acest subiect.Cum se poate asa ceva?Deja, sentimentele sunt trecute pe locul doi si acest lucru ma intristeaza. Asa ca , mi am dat seama ca este foarte greu sa mai cumperi in ziua de azi o carte din care sa inveti ceva bun. Si de aceea, va rog , sa ma ajutati in acest sens. Vreau o carte care sa ne formeze in spiritul crestinesc, sa ne pregateasca pentru viata. Si de asemenea, mentionez ca am nevoie de o carte ce ar putea sa-i trezeasca interesul de a o citi(el nu este foarte pasionat de citit).
Va multumesc!
Doamne ajuta,

Nu sunt nici eu prea citita dar mi-a placut enorm, cartea Parintelui Paise Aghirotul Volumul "Viata de familie", sunt si altele de ale dansului cam 6 volume, din toate ai ce invata, sau "Indrumarul Crestinului Ortodox" sunt multe si de ale Parintelui Arsenie Boca-foarte mult constructive.

Doamne ajuta
__________________
Cu DRAGODTE +CREDINTA si NADEJDE vom reusi
Degeaba avem credinta, daca nu avem Dragoste si Nadejde
Degeaba avem Nadejde, daca nu avem Credinta si Dragoste
Iar daca dradoste nu e, nimic nu e.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25