Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #861  
Vechi 26.10.2010, 12:06:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Fiul întelept înveseleste pe tatãl sãu

iar cel nebun este supãrarea maicii lui.
Nu sunt de nici un folos comorile dobândite prin fãrãdelege; numai dreptatea scapã de la moarte.
Domnul nu lasã sã piarã de foame sufletul celui drept; însã el respinge lãcomia celor fãrã de lege.
Mâna lenesilor pricinuieste sãrãcie, iar mâna celor întelepti adunã avutii. Cel ce adunã în timpul verii este un om prevãzãtor, iar cel care doarme în vremea secerisului este de ocarã.
Binecuvântarea Domnului vine pe capul celui drept, iar ocara acoperã fata celor fãrã de lege. Pomenirea celui drept este spre binecuvântare, iar numele celor nelegiuiti va fi blestemat.
Cel cu inimã înteleaptã primeste sfaturile, iar cel nebun grãieste vorbe spre pieirea lui.
Cel ce umblã întru neprihãnire umblã pe cale sigurã, iar cel ce umblã pe cãi lãturalnice va fi dat de gol.
Cel ce clipeste din ochi va fi pricinã de supãrare; iar cel care ceartã cu inimã bunã asazã pacea.
Izvor de viatã este gura celui drept, dar gura celor fãrã de lege, izvor de nedreptate.
Ura aduce ceartã, iar dragostea acopere toate cusururile.
Pe buzele omului priceput se aflã întelepciunea; toiagul este pentru spatele celui lipsit de chibzuintã.
Cei întelepti ascund stiinta, iar gura celui fãrã de socotintã este o nenorocire apropiatã.
Avutia este pentru cel bogat o cetate întãritã; nenorocirea celor sãrmani este sãrãcia lor.
Agonisita celui drept este spre viatã; roadele celui fãrã de lege spre pãcat;
Cel ce pãzeste învãtãtura apucã pe calea vietii, iar cel ce leapãdã certarea rãtãceste.
Cel care ascunde ura are buze mincinoase; cel ce rãspândeste defãimarea este un nebun.
Multimea cuvintelor nu scuteste de pãcãtuire, iar cel ce-si tine buzele lui este un om întelept.
Limba omului drept este argint curat, dar inima celor fãrã de lege este lucru de putin pret. Buzele celui drept cãlãuzesc pe multi oameni, iar cei nebuni mor din pricinã cã nu sunt priceputi.
Numai binecuvântarea Domnului îmbogãteste, iar truda zadarnicã nu aduce spor.
Ca o pricinã de bucurie este pentru nebun sãvârsirea unei fapte rusinoase; la fel este cu întelepciunea pentru omul priceput. De ceea de ce se teme cel nelegiuit nu scapã, iar cererea celor drepti (Dumnezeu) o împlineste. Precum trece furtuna, asa piere si cel fãrã de lege, iar dreptul este ca o temelie neclintitã.
Precum este otetul pentru dinti si fumul pentru ochi, asa este omul lenes pentru cei ce-l pun la treabã.
Frica de Dumnezeu lungeste zilele (omului), iar anii celor fãrã de lege sunt putini.
Nãdejdea celor drepti este numai bucurie, iar nãdejdea celor pãcãtosi sfârseste în rãu.
Calea Domnului este o întãriturã pentru cel desãvârsit si o prãbusire pentru cei ce sãvârsesc fãrãdelegi.
Niciodatã cel drept nu se va clãtina, iar cei nelegiuiti nu vor locui pãmântul. Gura celui drept rodeste întelepciune, iar limba urzitoare de rele aduce pierzare. Buzele celui drept cunosc bunãvoirea, iar gura pãcãtosilor strâmbãtatea.

( de la Parohia Sfantul Nicodim din Craiova)
Reply With Quote
  #862  
Vechi 26.10.2010, 21:53:39
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Fraților, despre cei ce au adormit, nu voim să fiți în neștiință, ca să nu vă întristați, ca ceilalți, care nu au nădejde, . Pentru că de credem că Iisus a murit și a înviat, tot așa (credem) că Dumnezeu, pe cei adormiți întru Iisus, îi va aduce împreună cu El. . Căci aceasta vă spunem, după cuvântul Domnului, că noi cei vii, care vom fi rămas până la venirea Domnului, nu vom lua înainte celor adormiți, . Pentru că Însuși Domnul, întru poruncă, la glasul arhanghelului și întru trâmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și cei morți întru Hristos vor învia întâi, . După aceea, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți, împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh, și așa pururea vom fi cu Domnul. De aceea, mângâiați-vă unii pe alții cu aceste cuvinte. (I Tesaloniceni 4:13-18)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #863  
Vechi 26.10.2010, 21:59:17
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Și am auzit un glas din cer, zicând: Scrie: Fericiți cei morți, cei ce acum mor întru Domnul! Da, grăiește Duhul, odihnească-se de ostenelile lor, căci faptele lor vin cu ei, (Apocalipsa 14:13)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #864  
Vechi 31.10.2010, 16:49:51
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Căci zice: "La vreme potrivită te-am ascultat și în ziua mântuirii te-am ajutat"; iată acum vreme potrivită, iată acum ziua mântuirii, (II Corinteni 6:2)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #865  
Vechi 01.11.2010, 08:23:19
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Iar ingramadindu-se multimile, El a inceput a zice: Neamul acesta este un neam viclean; cere semn dar semn nu i se va da decat semnul proorocului Iona. Caci precum a fost Iona un semn pentru Niniviteni asa va fi si Fiul Omului semn pentru acest neam. Regina de la miazazi se va ridica la judecata cu barbatii neamului acestuia si-i va osandi, pentru ca a venit de la marginile pamantului, ca sa asculte intelepciunea lui Solomon; si, iata, mai mult decat Solomon este aici. Barbatii din Ninive se vor scula la judecata cu neamul acesta si-l vor osandi, pentru ca s-au pocait la propovaduirea lui Iona; si, iata, mai mult decat Iona este aici. Nimeni, aprinzand faclie, nu o pune in loc ascuns, nici sub obroc, ci in sfesnic, ca aceia care intra sa vada lumina.

Noi românii suntem regina de la Miazăzi, Regina România de azi. Și de aia ne pomenește Domnul Iisus Hristos că pe vremea lui Zalmoxis, dacii au mers de au învățat înțelepciunea lui Solomon și apoi au implementat-o la noi în popor prin urmașii preoți daco-geți care au adus și un cult al castității. Ei au osândit firea bețivă și adulterină și curvară și lașe din popor, și le-au insuflat cultul credinței în preoții și regii daci slujitori ai Atotputernicului Dumnezeu, și mai mult, ei au implementat jertfele animaliere pe munți și au bătut în pămînt stâlpii credinței în Divinitatea Supremă... au oprit bețiile, serbările destrăbălării, au eliminat credințele în tot felul de zeități căci Zamolxis nu era zeu ci un om care a fost să învețe înțelepciune de la greci și de la urmașii lui Solomon... și înțelepciunea era ca poporul să aibă credință în ascultarea poruncilor căci Dumnezeu va veni să-i întrebe cum au ascultat, și așa, după ce i-a învățat, s-a ascuns într-o peșteră și a stat acolo ascuns un timp îndelungat până ce poporul a uitat, crezând poporul că o fi murit și abea apoi a ieșit ca să vadă dacă ei mai ascultă poruncile și după moartea lui... Deci înțelepciunea învierii lui Mesia, dacii au înțeles-o încă de atunci căci ei știau de Avraam care a crezut că Dumnezeu va putea să-l învie pe unicul său fiu Isaac și să-și țină promisiunea de a-i dărui atâția urmași cât stelele de pe Cer prin Iacov căci el a fost drept și curat.

Deci iată că dacii au crezut și au învățat înțelepciunea și au implementat-o aici la noi pocâind poporul și smulgând năravurile din rădăcină: beția, curvia, hoția, lașitatea și trădarea, violul și tâlhăria...

„Regina de la miazazi se va ridica la judecata cu barbatii neamului acestuia si-i va osandi, pentru ca a venit de la marginile pamantului, ca sa asculte intelepciunea lui Solomon; si, iata, mai mult decat Solomon este aici.”

Deci Domnul nostru Iisus Hristos de noi a vorbit și a proorocit. Dar noi să nu judecăm pe nimeni căci a Domnului este judecata și răzbunarea. Deci daco-geții nu aveau credințe absurde și păgâne ca grecii sau romanii sau celții sau sarmații ci aveau și țineau Înțelepciunea marelui rege Solomon, fiul lui David, unsul lui Dumnezeu.

Last edited by vsovivi; 01.11.2010 at 10:34:02.
Reply With Quote
  #866  
Vechi 01.11.2010, 11:47:32
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit 1 Tesaloniceni 3:1-8

De aceea, nemaiputând răbda, noi am hotărât să rămânem singuri la Atena. Și am trimis pe Timotei, fratele nostru și slujitorul lui Dumnezeu și împreună-lucrător cu noi la Evanghelia lui Hristos, ca să vă întărească și să vă îndemne în credința voastră, ca nimeni să nu se clatine în aceste necazuri, căci singuri știți că spre aceasta suntem puși. Căci și când eram la voi, v-am spus de mai înainte că vom avea de suferit necazuri, precum s-a și întâmplat și știți prea bine. Pentru aceea și eu, fiind nerăbdător, am trimis ca să cunosc credința voastră, ca nu cumva să vă fi ispitit ispititorul și în zadar să ne fie osteneala. Acum însă, venind Timotei de la voi la noi și dându-ne vestea bună despre credința și dragostea voastră și că aveți bună amintire de noi totdeauna, dorind să ne vedeți; la fel și noi pe voi, de aceea, fraților, ne-am simțit mângâiați întru voi, prin credința voastră, în toată nevoia și strâmtorarea noastră. Căci acum noi suntem vii, dacă voi stați neclintiți întru Domnul. (1 Tesaloniceni 3:1-8)
Reply With Quote
  #867  
Vechi 01.11.2010, 21:37:51
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Fiindcă știți ce porunci v-am dat, prin Domnul Iisus. Căci voia lui Dumnezeu aceasta este: sfințirea voastră; să vă feriți de desfrânare, Ca să știe fiecare dintre voi să-și stăpânească vasul său în sfințenie și cinste, . Nu în patima poftei cum fac neamurile, care nu cunosc pe Dumnezeu. . Și nimeni să nu întreacă măsura și să nu nedreptățească pe fratele său, în această privință, căci Domnul este răzbunător pentru toate acestea, după cum v-am și spus mai înainte și v-am dat mărturie. . Căci Dumnezeu nu ne-a chemat la necurăție, ci la sfințire. . De aceea, cel ce disprețuiește (acestea), nu disprețuiește un om, ci pe Dumnezeu, Care v-a dat pe Duhul Său cel Sfânt. . Despre iubirea frățească nu aveți trebuință să vă scriu, pentru că voi înșivă sunteți învățați de Dumnezeu ca să vă iubiți unul pe altul. (I Tesaloniceni 4:2-9)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #868  
Vechi 01.11.2010, 22:03:37
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
19. Atunci, apropiindu-se ucenicii de Iisus, I-au zis de o parte: De ce noi n-am putut sa-l scoatem?
20. Iar Iisus le-a raspuns: Pentru putina voastra credintă. Caci adevarat graiesc voua: Daca veti avea credintă în voi cat un graunte de mustar, veti zice muntelui acestuia: Muta-te de aici dincolo, si se va muta; si nimic nu va fi voua cu neputinta.
21. Dar acest neam de demoni nu iese decat numai cu rugaciune si cu post.(Matei17:19-21)

Si spre marea noastra durere sunt foarte multi si rai deopotriva . Raul a inceput de mult sa invinga binele si aceasta datorita faptului ca am inceput sa ne pierdem ce avem mai sfint in noi CREDINTA .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #869  
Vechi 04.11.2010, 20:50:59
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

17. Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol!
18. Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi.
19. Eu pe câți îi iubesc îi mustru și îi pedepsesc; sârguiește dar și te pocăiește.
20. +++++ Iată, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el și el cu Mine. ++++++
21. Celui ce biruiește îi voi da să șadă cu Mine pe scaunul Meu, precum și Eu am biruit și am șezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui.
22. Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.


(Apocalipsa)
Reply With Quote
  #870  
Vechi 05.11.2010, 11:59:15
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Și în același timp, adunându-se mulțime mii și mii de oameni, încât se călcau unii pe alții, Iisus a început să vorbească întâi către ucenicii Săi: Feriți-vă de aluatul fariseilor, care este fățărnicia. Că nimic nu este acoperit care să nu se descopere și nimic ascuns care să nu se cunoască. De aceea, câte ați spus la întuneric se vor auzi la lumină; și ceea ce ați vorbit la ureche, în odăi, se va vesti de pe acoperișuri.

Dar vă spun vouă, prietenii Mei: Nu vă temeți de cei care ucid trupul și după aceasta n-au ce să mai facă. Vă voi arăta însă de cine să vă temeți: Temeți-vă de acela care, după ce a ucis, are putere să arunce în gheena; da, vă zic vouă, de acela să vă temeți. Nu se vând oare cinci vrăbii cu doi bani? Și nici una dintre ele nu este uitată înaintea lui Dumnezeu. Ci și perii capului vostru, toți sunt numărați. Nu vă temeți; voi sunteți mai de preț decât multe vrăbii.

Și zic vouă: Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, și Fiul Omului va mărturisi pentru el înaintea îngerilor lui Dumnezeu. Iar cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor, lepădat va fi înaintea îngerilor lui Dumnezeu. Oricui va spune vreun cuvânt împotriva Fiului Omului, i se va ierta; dar celui ce va huli împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta.

Iar când vă vor duce în sinagogi și la dregători și la stăpâniri nu vă îngrijiți cum sau ce veți răspunde, sau ce veți zice, că Duhul Sfânt vă va învăța chiar în ceasul acela, ce trebuie să spuneți. [Luca 12:1-12]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30