Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.11.2010, 12:47:41
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Salutare tuturor,
Ideea topicului este foarte buna, si da, trebuie facut ceva, insa cauza provocatoare este mult mai complexa si greu de eliminat.Sunt departe de a da sfaturi, dar pentru ca si eu m-am simtit de nenumarate ori deranjat de diverse lucruri o sa incerc sa formez o parere. Trebuie sa mentionez ca am fost deranjat uneori de cei care pur si simplu sunt doar fizic la biserica dar si de cei care dintr-un exces de zel trag observatii legate de gesturile altora din biserica - vorbesc aici de absorvatii fara argumente serioase, mai mult chestii babesti.
Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Fac apel ca sa luam atitudine in urmatoarele probleme:
1. Ascultarea fortata a horoscopului in statiile de autobuz sau oriunde in localurile publice!
In Romania am locuit in Timisoara si acolo nu erau, si nu cred ca sunt (asa era ultima data cand am fost acolo) difuzoare in statiile de autobuz sau tramvai. Prima data cand am venit in Germania (2003) erau doar in statiile de metrou muzica si alte informatii vocale. Acum s-au redus la panouri LCD pentru ca mai mult de 50% din oameni au castile in urechi sau citesc. Nu stiu daca populatia a cerut liniste, dar ar fi un pas. Cat despre localurile publice (local public pentru mine nu este tot una cu loc public, local public - cluburi, mall etc, loc public - stadion, spital, parc) este oarecum de inteles, dar nu neaprata de acceptat. Daca noi dorim in biserica cele placute lui Dumnezeu, atunci si potrivnicul isi afiseaza in localurile lui cele placute lui.
Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
2. Sa se lucreze sau sa se organizeze orice alta activitate in aproprierea bisericilor in timpul Sfintelor Liturghii!
Poate treburile s-au schimbat si acum oamenii mai lucreaza duminica. De obicei toti asteapta weekendul sau zilele libere. Acum depinde si de ce lucreaza duminica: ca nu au facut treaba la timp si trebuie predata lucrarea, ca vor mai multi bani, sau ca ii obliga angajatorul? In primele 2 cazuri e problema educatiei: obisnuiti sa fie lenesi, nu inteleg ca rostul in viata nu sunt banii. Iar daca pana la o anumita varsta nu au invatat asta e tare greu sa-i schimbi. In ultimul caz se poate discuta cu detinatorul lucrarii ca pe perioada liturghiei sa opreasca lucrarile, mai departe depinde de gradul de intelegere al acestuia care e tot o problema de educatie.De cand sunt in strainatate ma intreb oare de ce aici nu numai de Paste si de Craciun au oamenii zile libere ci se respecta toate sarbatorile mari(aprox 15 zile), sunt ei mai crestini ca noi? Imi place sa cred ca nu, si ca la noi este doar inca o indobitocire ramasa de la comunism care va trece cu timpul.
Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
3. Interzicerea si sanctionarea usturatoare a celor care isi fac nevoile si inca cu fata ca sa

nu spun altceva - spre iertare sa-mi fie - spre/langa Sfintele Biserici!
Cum mai spunea cineva, asta e, pe langa lipsa de educatie, o treaba de organizare a politiei, care dupa ce ia mita in loc de amenzi fac si demonstratii ca vor mariri de salarii, iar meseriasii nostri politicieni la negocierile cu demonstrantii uita sa aduca in discutie asta. E un lant al slabiciunilor.....
Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
4. Interzicerea fumatului si a vorbitului trivial al muncitorilor care construiesc, repara, etc.

sau orice alt lucru care-l fac in incinta Bisericilor!
Asta inca nu am auzit/vazut si sper ca in cazul in care s-a intamplat este doar un caz izolat. Tatal meu fumator inrait, avea mai mult de 30 de ani de fumat, si ne trecut prea des pe la biserica, chiar cu atitutdine contra preotilor, cand a ajutat la inoirea picturii bisericii nu fuma in biserica - macar din bun simt daca nu din credinta.
Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
5. Rugamintea de a se afisa la intrarea in Biserica Ortodoxa a unui afis (cum sunt si cele pentru interzicerea telefoanelor) cu reguli de buna cuviinta in Biserica, cum ar fi de exemplu: barbatii sa se alinieze intr-o parte si femeile in cealalta parte, obligativitatea unei tinute corespunzatoare - poate mai bine zis interzicerea purtarii fustelor mini, de exemplu, care dau motiv de sminteala!
Biserica ortodoxa unde merg eu are astfel de afise la intrare: respectarea linistii, inchiderea telefoanelor mobile, lipsesc cele legate de tinuta dar am aflat ca preotul la spovedanie atrage atentia multora. Cu toate acestea se mai intampla sa fie galagie in biserica pe care dupa caz preotul le sanctioneaza: se opreste din rugaciune si tace pana cand biserica se linisteste complet, si/sau la finalul slujbei tine cate o morala buna cat inca o predica. Imi aduc aminte ca odata slujba s-a prelungit cu mai mult de o ora jumate, iar cei care de nerabdare se agita acum prefera sa faca liniste ca sa se termine mai repede slujba, sau pleaca pur si simplu. Solutii se pare ca sunt, in functie de caz, dar niciodata nu sunt 100%. Doar nu credem ca diavolul va sta pe pace sa se faca liturghia fara nici o abatere!
Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Daca nu cartim cand purtam o anumita tinuta obligatorie la joburile noastre cu atat mai mult sa nu ne deranjeze ca suntem sfatuiti de Biserica spre un mult mai mare folos!
Cred ca in cazul jobului omul a inteles pericolele dar daca nu e educat religios nu stie ca si in cazul rugaciunii poate pierde mult mai mult decat un job - sufletul.
Asa cum s-a mentionat si de alti colegi, ajung si eu la concluzia ca tine cel mai mult de educatie. Cei deja trecuti prin viata e greu sa-i mai schimbi, dar nu inseamna sa stam cu mainile in san. Cred ca trebuie macar sa-i atentionam ca le lipseste ceva. Metoda... e greu de aflat ca nu e intotdeauna aceiasi. Uneori atentionam cu cuvant, dar cum zicea Sf. Teofan Zavoratul - numai daca e dispus sa asculte, uneori prin exemplu. Cred si ca daca pe noi insine ne educam corespunzator, si apoi sa fim exemplu bun copiilor nostri deja am facut mult.
Toate cele bune va doresc.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.11.2010, 13:03:48
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Bine, bine....si mai concret?
Ce crezi tu ca ar trebui sa facem in fapte?
Sa raspundem exact cu fatarnicia celor mai multi : sa nu judecam, cica; cine suntem noi sa judecam pe aproapele ? cine suntem noi sa spunem ca noi suntem mai buni crestini decit altii ? cine suntem noi sa aratam cu degetul? cine suntem noi sa dam sentinte ? Sa il lasam pe D.zeu sa hotarasca el ! Sa stam de o parte cu bratele in sin si sa ne miorlaim ca noi suntem crestini autentici si noi nu judecam nici macar lucrurile proaste si rele ale fratilor nostri si ca D.zeu nu lucreaza prin oameni ci numai si numai el singur si direct!

Vedeti cit de rea este atitudinea prefacuta si mincinoasa a celeor care se dau cu pieptul de pamint cum ca ar fi piosi si mai ortodocsi de cit Hrtistos, netinind cont ca dupa invatatura insasi a Mintuitorului si a sfintilor parinti iubirea si iertarea aproapelui se face dupa anumite rigori si nu de-a valma deoarece insusi Mintuitorul a facut si invatat aceasta cu anumite masuri, cu un anumit tilc, dupa numite rigori .
Eu spun asta de peste un an si jumatate pe acest forum .
Exemplul acesta este in primul rind impotriva ta insati deoarece si tu mult actionezi ,dupa parerea mea, fara frontiere in a iubi si ierta mult, a recomanda cit de mult asta,cit de mult dar fara rigori .

Pt. tine si pt. toti cei ce vor sa ia seama : numai judecind, discriminind, deosebind si comparind faptele oamenilor putem sa deosebim faptele lor ca fiind bune sau rele . Ori de cite ori faptele sunt rele, acest frate al nostru se corecteaza explicindu-i cum este canonic (si nu cum ni se pare noua ca ar fi bine ; daca nu sti raspunsul corect si canonic mai bine renunti !) dar fara a-i si impune obligatoriu parerea noastra . Asa trebuie sa actioneze un crestin drept si nu sa-i fie indiferent aproapele deoarece cu el impreuna ne mintuim . Asa trebuie sa procedeze corect crestinul drept si nu sa se ascunda in spatele tacerii prostesti sau a minciunii ticaloase motivind ca el ,,nu judeca" ci el ,,iubeste" ! Asa trebuie sa procedeze corect un crestin drept pt. a forma o opinie duhovnicesc-sanatoasa , trainica, cuminte si asezata pe canoanele si dogmele bisericii si nu sa fie un ignorant mincinos si ascuns dupa te miti ce sofisme ale diavolului .

Iar de iertat ii iertam pe toti pe care ii iarata si Hristos , adica pe cei care se intorc de la pacatul lor, se pocaiesc si vor sa fie vi !
Noi avem obligatia sa le spunem si sa-i invatam o data iar daca se intorc , se iarta si se reintegreaza in preocuparile bisericii si cele fratesti ale noastre . Daca au aflat parerea noastra dar nu voiesc sa se pocaiasca si sa se intoarca considerind ca defapt ei reprezinta binele (cum avem puzderie de exemple aici pe forum !!!!) se predau bisericii si se lasa in pace de catre noi .

Acesta este nivelul preocuparilor si actiunilor individuale impotriva celor care zic ceva dar fac altceva, adica impotriva celor care au 2 dumnezei . Exista insa si actiuni coordonate de reprezentantii bisericii , preoti si duhovnici , atitudine la care suntem chemati sa raspundem activ doar atunci cind actiunea este fundamentata corect canonic , are un scop sincer si o finalitate precisa si nu echivoca sau ascunsa !
Asta este de facut sora ... desigur dupa parerea mea umila !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 24.11.2010 at 13:06:25.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.11.2010, 13:08:47
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Frumoasa atitudine, insa este nevoie de discernamant.
Dupa parerea mea, a lupta cu lumea este o mare greseala. Noi trebuie sa luptam cu patimile din inima noastra.

Boxele din locurile publice sunt inca abia la inceput. Va fi din ce in ce mai rau, garantat.
Totul tine de manipulare si control.
Ultima si cea mai neinteleapta metoda de a rezista este de a lupta cu fortele lumesti.
Cel mai intelept lucru este de a vietui intr'o continua asceza si rugaciune.
Cel ce a dobandit harul Duhului Sfant nu va mai fi tulburat de zgomotul lumii.

Desi sunt departe de a fi dobandit linistea interioara, zilele trecute mergeam prin piata Unirii, un furnicar nebun de lume, si ma simteam ca in pustie. Mi'am dat seama cat de singur si cat de "in chilie" poate fi omul in mijlocul unui zgomot infernal si a unei multimi de oameni grabiti si neatenti. Tot ce trebuie sa faca e sa fie atent pe unde paseste si sa se roage. Apoi vine odihna.

Iti recomand filmul "1948", lucrat dupa cartea omonima a lui George Orwell.
Vechiul film sau "noua varianta". Eu am vazut'o pe cea noua.



Lumea e necrestina. Lumea nu va fi niciodata crestina.
Nici macar crestinii nu mai se comporta duhovniceste.
Imparatia lui Dumnezeu este in inima noastra. Daca nu vrem, in inima noastra nu vor fi niciodata lucrari si zgomote.



Asta e un caz ciudat. Pe la orase sunt multe lumini, nu stiu daca pot.
Daca preotul ar amenaja o toaleta curata, cu siguranta "nevoiasii" ar merge acolo, mai ales ca ar gasi toate cele de trebuinta.



Vina este a preotilor, care angajeaza necrestini.
Daca ar angaja oameni care vin la biserica, ceva bani ar ajunge in familiile de crestini, iar nu la unii care nu respecta biserica.



Omul s'a saturat de afise. Nu cred ca ar da roade. Cel mai bun mijloc de indreptare este "predica" parintelui.
Cui ii lipsesc cei sapte ani de acasa, cu siguranta nu'i va recupera prin niste afise..
Intr-adevar, asa si este!
A fost o mare placere sa-ti citesc postarea!
Esti un om intelept. Si crede-ma ca sunt foarte constienta ca am o fire mai ,,bataioasa''.
Eu nu stiu mare lucru, dar stiu ca indiferenta nu este buna!
Somnul natiunii naste monstri!
Este rau sa fi patimas, dar la fel de rau este sa inchizi ochii cand altul pacatuieste. Se spune ca daca vezi pe cineva pacatuind, dar nu faci nimic, esti partas la pacatul acela!
In acelasi timp, stiu ca nu poti scoate paiul din ochiul fratelui tau pana nu ai scos barna din ochiul tau.
Ca atare, nu am cerut despatimirea complecta - caci eu insumi sunt atat de departe - si nu o zic ca sa par modesta, ci insasi acest topic spune asta despre mine!

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Vezi tu, de cele mai multe ori Ortodoxia ne apara pe noi, iar nu noi pe Ea.
Ortodoxia nu are nevoie sa fie aparata prin mijloace lumesti, prin forte, concurente, etc.
A apara Ortodoxia inseamna a fi sfant, a se vedea in tine toate roadele Ortodoxiei.
Sfintii sunt singurii aparatori autentici ai Ortodoxiei, in ei vazandu'se implinite toate aspectele Ei.
FOARTE FOARTE ADEVARAT! Nu am vrut sa sune asa! Graba mea strica treaba si prostia mea omenia!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.11.2010, 13:36:40
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

Vedeti cit de rea este atitudinea prefacuta si mincinoasa a celeor care se dau cu pieptul de pamint cum ca ar fi piosi si mai ortodocsi de cit Hrtistos, netinind cont ca dupa invatatura insasi a Mintuitorului si a sfintilor parinti iubirea si iertarea aproapelui se face dupa anumite rigori si nu de-a valma deoarece insusi Mintuitorul a facut si invatat aceasta cu anumite masuri, cu un anumit tilc, dupa numite rigori .
Eu spun asta de peste un an si jumatate pe acest forum .
Exemplul acesta este in primul rind impotriva ta insati deoarece si tu mult actionezi ,dupa parerea mea, fara frontiere in a iubi si ierta mult, a recomanda cit de mult asta,cit de mult dar fara rigori .!
Frate Zaharia, tocmai de aceia am si postat pe acest forum Crestin Ortodox pentru ca stiu ca nu stiu! Adica stiu ce ma supara, dar nu stiu daca e bine ca ma supara, stiu ca trebuie sa fac ceva totusi, dar nu stiu cum!
Spune-ne care sunt aceste rigori.
Multe lucruri am invatat din mers, dar unele nu se pot invata asa!


Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Acesta este nivelul preocuparilor si actiunilor individuale impotriva celor care zic ceva dar fac altceva, adica impotriva celor care au 2 dumnezei . Exista insa si actiuni coordonate de reprezentantii bisericii , preoti si duhovnici , atitudine la care suntem chemati sa raspundem activ doar atunci cind actiunea este fundamentata corect canonic , are un scop sincer si o finalitate precisa si nu echivoca sau ascunsa !
Asta este de facut sora ... desigur dupa parerea mea umila !
NU vreau sa ma repet, dar exact asta dorim sa stim si noi: cum se poate si mai ales inaite de toate DACA se poate face o actiune coordonata de catre reprezentantii bisericii , de preoti si duhovnici , atitudine la care sa fim chemati sa raspundem activ doar atunci cind actiunea este fundamentata corect canonic , are un scop sincer si o finalitate precisa si nu echivoca sau ascunsa!

Zaharia, iarta-ma ca eu nu pot sa ma exprim ca si tine, caci sunt saraca in cuvinte, dar tu ai dat glas gandurilor si dorintelor mele EXACT ASA CUM TREBUIE SI CUM SE CUVINE SA FIE!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.11.2010, 14:42:44
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Sunt și eu de părerea că e un topic bun, care merită pus și în acțiune.

Mult depinde de fiecare in parte, cum e ,ce creință și educație are, dar nu în ultimul rând ce iubire are față de Sfânta Treime, față de Sfânta Fecioară Maria, s.a. și față de aproapele.

Căci cu dragoste față de aproapele foarte multe putem face, și cu un cuvânt bun spus la timp si cu o faptă buna ,nobilă ,dar mai ales și cu rugăciunea.

Un mare creștin ortodox a spus:"Dacă voi părinții nu puteți să vorbiți cu copiii voștri despre Dumnezeu, vorbiți cu Dumnezeu despre copiii voștri."

Slavă lui Dumnezeu că mai sunt mari Sfinți care nu au avut in copilărie e educație crestină ,dar au ajuns la cunoașterea adevărului prin dorința lui Dumnezeu si a lor si și-au apărat credința cu prețul vieții.
De ce vă spun asta ,și probabil vă întrebați ce legătura are cu topicul, vă spun asta fiindcă foarte mult contează și educația.
De ce spun anume educatia! fiindcă cu părere de rău, și din păcate ,și aici în Republica Moldova sunt unele din aceset situații.

Sunt de părerea ca fiecare din noi când v-a vedea pe cineva ca face lucrurile care le-ati menționat in topic, sa ne apropiem de el cu dragoste si cu smerenie sa îl îndreptăm corect.

Un om a fost odată la un mare preot și l-a întrebat cum să îl ajut pe apropapele mai mult-
Știți ce a răspuns preotul? Să fii un exemplu bun și demn de urmat pentru toți."
Imi place foarte mult acest sfat. Preotul printr-un scurt răspuns a spus foarte multe.

Ci schimbarea incepe din fiecare din noi înșine!
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.11.2010, 15:23:28
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am zis ca n-am sa intru o perioada mai indelungata, dar citind acest topic, nu rezist pacatoasei ispite si cum sunt un om slab, iaca-ta-ma-s si pe mine cu parerea mea. Nu ca ar conta ca oricum am vazut ca ea a fost spusa si de alte persoane pe care le apreciez, dar asa, ca sa intaresc intr-o oarecare masura un... curent de opinie...
Sunt de acord ca "Somnul Ratiunii naste monstri", dar acum nu mai putem vorbi de "nastere" ci de cum sa scapam de invazia monstrilor nascuti cu mult timp in urma?
Vad pe alocuri dandu-se vina pe cei 7 ani de-acasa. Din pacate cadem in aceeasi grava greseala de a invinui ceva sau pe cineva, in loc "Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte, Sfanta jertfa cu pace a o aduce!" Orice atitudine de constrangere si ingradire a libertatii omului, de orice natura ar fi ea, este o ofensa si starneste revolta, cu atat mai mult in mijlocul celor care nu prea au multe in comun cu Biserica. Dar nu numai... Puneti-va oricare de aici, indiferent cat calm credeti ca aveti, cat sunteti de induhovniciti, in situatia jenanta de a vi se atrage atentia (in biserica mai ales) asupra unui aspect (corect sau nu, asta chiar nu conteaza). Atunci sa va vad cat de "intelept" veti raspunde si va veti stapani. Cu atat mai greu sa abordezi pe cineva din afara bisericii.
In ultimul timp, chiar credeam despre mine ca ma pot stapani in astfel de cazuri, dar Dumnezeu mi-a aratat duminica trecuta cat sunt de superficial in credinta mea. Era dupa terminarea Sfintei Liturghii, iar parintele urma sa faca slujbe pentru jertfe la morti, dar si pentru vii. El era inca in Sf. Altar, dupa ce a tinut predica si a miruit, iar diaconul a inceput cantarile atat de cunoscute pentru cei adormiti. Mesele erau pline cu colive si parastase, iar separat erau si pentru vii. Auzind acestea, am mers sa aprind lumanarile, asa cum de altfel procedau si altii. O doamna bine, a venit sa-mi atraga atentia ca sa nu aprind la morti ca parintele face pentru vii intai. I-am zambit si i-am raspuns ca deocamdata eu ascult slujba pentru morti. Sotia mea a incercat sa ma convinga sa nu aprind intrucat doamna era o "persoana importanta" din oras si nu se poate sa nu stie ea... Ei, asta m-a cam scos din sarite si i-am spus ca pentru mine, doamna este o snoaba daca n-are habar ce se canta in strana! (Sotia mea nu vine regulat la biserica si nu am pretentia de la ea sa stie, dar ma deranja ca se alia unei doamne cu shtaif care s-a bagat fara sa-i ceara nimeni). Discutia s-a prelungit si acasa si nu intelegeam cum am putut sa ma tulbur atat de mult pentru o nimica toata, cand puteam sa spun simplu: "Bine!" si sa-mi vad de ale mele, indiferent de comentariile ei de "doamna bine".
Ideea este ca, daca neintelegerea si tulburarea se poate naste si intre doua persoane din aceiasi tabara, care mai au si pretentia ca sunt... induhovnicite, ce sa mai spunem cand conflictul este intre tabere complet diferite? La ce ar trebui sa ne asteptam?
Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
NU vreau sa ma repet, dar exact asta dorim sa stim si noi: cum se poate si mai ales inaite de toate DACA se poate face o actiune coordonata de catre reprezentantii bisericii , de preoti si duhovnici , atitudine la care sa fim chemati sa raspundem activ doar atunci cind actiunea este fundamentata corect canonic , are un scop sincer si o finalitate precisa si nu echivoca sau ascunsa!
Nu exista actiune coordonata decat in mintea noastra. Cand gandul a iesit pe gurita, nu putem sa ne asteptam decat la haos si dezbinare. Fiecare om are un caracter extrem de dificil si numai Dumnezeu poate crea imprejurarile prin care sa ajungem cu totii la aceleasi valori morale. Si pentru asta nu putem face nimic decat sa ne rugam. Iar ca sa ne rugam este extrem de important sa incepem cu cea mai de pret schimbare: A NOASTRA
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.11.2010, 15:49:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Până murim , ne tot schimbăm , iar loc de schimbare e mai tot timpul !

Insist pe cei șapte ani de acasă ! Insist pe o familie sănătoasă și o educație corespunzătoare . În rest constatăm o degradare în toate și mai cu seamă în sistemul de învățământ ! Conceptul de familie creștină a devenit o simplă lozincă, ceva izolat și nu numai . Zaharia de data asta a fost mult mai aproape de Adevăr, a fost mult mai tranșant , dur dar adevărat de astă dată !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.11.2010, 17:51:50
anirod anirod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 28
Implicit

la punctul 5, referitor la tinuta, am vazut in Mama Rusiei, La Ortodocsi, la intrarea in biserica, sau pe teritoriul manastirilor, exista un pangar, de unde poti inchiria o fusta, un batic, sau alte chestiipt cei care vin si nu stiau care este cererea de tinuta, si prin urmare, nu exista, cum se intampla la noi in romania, vb de manastiri, nu mai zic de biserici, fete cu fusta, care de-abia acopera fundul, sau barbati cu pantaloni mulati si scurti, cu maieuri , etc, nu judec, dar mi-e rusine mie, ca femeie, intr-o manastire de calugasi sa vezi una ca asta. Pai atunci oare ce sa mai faca acei traitori, calugari, unde sa se mai duca, daca si in casa lor, vine ispita, in halul acesta.....

Iertati fratilor, dar e strigator la cer!
__________________
Cu DRAGODTE +CREDINTA si NADEJDE vom reusi
Degeaba avem credinta, daca nu avem Dragoste si Nadejde
Degeaba avem Nadejde, daca nu avem Credinta si Dragoste
Iar daca dradoste nu e, nimic nu e.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.11.2010, 20:02:38
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cineva mentiona foarte corect- sa pornim de la exemplul personal.Este nevoie de atitudine civica, de implicare.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.11.2010, 21:01:25
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
1. Ascultarea fortata a horoscopului in statiile de autobuz sau oriunde in localurile publice! In afara ca se incalca flagrant legile lui Dumnezeu, se incalca si cele ale libertatii omului. Cine vrea sa le asculte, spre pieirea lui o face. Eu una nu sunt obligata sa ascult uraciunea asta. M-am saturat!
La fel mi se incalca si mie libertatea (si dreptul la odihna) in fiecare duminica dimineata, cand imi vizitez parinitii (de cele mai multe ori ajung sambata noapte, rupt de oboseala) si trebuie sa ma trezesc la 8:30 in zgomot de clopote, urmat de slujba ortodoxa transmisa prin boxe, cu toate ca biserica e pe jumatate goala.

Si aici nu vorbim de un autobuz unde e volum decent, ci de boxe scoase pe geam, in cel mai manelist mod cu putinta.

Citat:
2. Sa se lucreze sau sa se organizeze orice alta activitate in aproprierea bisericilor in timpul Sfintelor Liturghii! Nu o data am prins firme de constructii sau firme de curatenie deranjand slujbele Bisericesti si inca in zi de duminica sau in zi de sarbatoare!
Ai prins tu firme? In ce calitate le-ai prins? Nu stiam ca exista functia de inspector religios, cu toate ca nu m-as mira, la ce teocratie vad ca avem la orizont. Si despre ce fel de deranj era vorba? Aveau si ei ceva boxe pe dube si pusesera un CD cu Black Sabbath, in timp ce stationau in curtea bisericii?

Treaba e foarte simpla (d.p.d.v. legal): bisericile de care zici tu dispun de o anumita suprafata de teren, care le apartine, si unde pot decide ce se face si ce nu se face duminica. Mai departe de hotarul ala, fiecare face ce vrea. Faptul ca tu crezi ca zeul tau se va supara ca lucrezi duminica, si ti se pare verosimila treaba asta, nu inseamna ca toata lumea trebuie sa creada sau sa actioneze ca tine.

Citat:
3. Interzicerea si sanctionarea usturatoare a celor care isi fac nevoile si inca cu fata ca sa nu spun altceva - spre iertare sa-mi fie - spre/langa Sfintele Biserici! RUSINE! Asa ceva nu se mai poate tolera!
Legea exista deja. Si nu are legatura cu biserica. Avand in vedere ca legile in statul asta sunt (inca) laice, nu stiu exact ce vrei sa faci in legatura cu treaba asta. Iti sugerez un telefon la 112.

Citat:
Dar eu ca si simplu mirean asi dori din tot sufletul ca atunci cand intru intr-o Biserica, sa ma rup total de lumea de afara.
Si cum te impiedica in acest efort cei care asculta horoscopul in tramvai, sau cei care isi curata gradina la o strada distanta, sau cei care fac pipi pe gard la 100 de metri distanta? Nu cumva te intereseaza mai mult cum iti percep altii credinta, decat trairea propriei credinte?

E nostim ca aduci vorba de libertate in primul rand, pentru ca dupa aceea sa vii cu niste sugestii care distrug exact aceeasi libertate, doar ca a altora, aia care nu isi conduc viata dupa credinta ta, si nici nu sunt interesati sa o faca, vreodata in viitor.

Te rog sa observi ca nu ma intereseaza catusi de putin sugestiile legate de ce ar trebui sa se intample in interiorul bisericilor. Atata timp cat regulile alea se applica celor care merg la slujba, si care le accepta implicit, nu am o problema cu asta. Dar am o problema cand faptul ca subscrii unei anume religii te face sa crezi ca ai dreptul sa le spui altora cum si ce ar trebui sa faca.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
atitudine, indiferenta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog haideti sa intindem iar mana mara2008 Umanitare 0 17.12.2010 05:40:54
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13
Haideti sa ne cunoastem reciproc. Bine v-am gasit. Remus-Emilian Stiri, actualitati, anunturi 3 19.01.2007 23:22:02