Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.03.2012, 11:58:15
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am inteles despre ce persecutii vorbiti acum, nu cunosc detaliile dar care era cadrul legal pentru ele practic?
penticostalii nu prea au fost persecutati, deoarece ei nu s-au impotrivit niciodata uciderii in razboi, au mers fara nicio problema de constiinta si au impuscat cu sange rece pe cine li se spunea, fie rusi, fie nemti(dupa 23aug)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.03.2012, 12:26:33
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Pe scurt, ce a făcut acest părinte? În Duminica Ortodoxiei, într-o sală plină de creștini penticostali, a vorbit sincer, deschis și incredibil de direct despre Maica Domnului, despre importanța cinstirii icoanelor, despre Sfânta Euharistie și despre alte comori spirituale ale credinței noastre.
si ce rezultat a fost? s-a convertit vreun penticostal la ortodoxie?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.03.2012, 21:18:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Cum am zis, penticostalii au o deschidere ecumenica neobisnuita chiar in lumea (neo)protestanta, dublata de politete si intelegere.
Asta e de fapt problema, astfel s-a impus invatatura lor in majoritatea cultelor, ma refer la miscarea carismatica. Pe crestini nu i-a interesat ca musulmanii spuneau ca ei sunt religia adevarata, problema e atunci cand cineva sustine ca si ei sunt ca noi in adevar si nu sunt.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 26.03.2012, 14:21:37
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
si ce rezultat a fost? s-a convertit vreun penticostal la ortodoxie?
Nu s-a convertit dar preotul Necula si-a facut datoria iar ei la Judecata nu vor avea scuze .
S-a implinit ce a spus Hristos la sf.Evanghelist Matei ,cap.13 :

" Și se împlinește cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veți auzi, dar nu veți înțelege, și cu ochii vă veți uita, dar nu veți vedea".

Căci inima acestui popor s-a învârtoșat și cu urechile aude greu și ochii lui s-au închis, ca nu cumva să vadă cu ochii și să audă cu urechile și cu inima să înțeleagă și să se întoarcă, și Eu să-i tămăduiesc pe ei. Dar fericiți sunt ochii voștri că văd și urechile voastre că aud."

La fel si cu d-voastra ,nu ati inteles mare lucru despre ortodoxie ,poate prin fire nefiind atras de viata sufletului
Crucea o vedeti ca un instrument de tortura ,o bucata de lemn .
Ortodocsii sunt evlaviosi ,adica respectuosi.
Exista o carte despre minunile care s-au facut de-a lungul secolelor prin puterea sfintei Cruci.




Last edited by anita; 26.03.2012 at 14:55:59.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 26.03.2012, 17:09:38
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit

As vrea sa spun si eu citeva cuvinte in privinta..."idolatriei" cinstirii sfintelor icoane, sfintei Cruci.

Spun unele rugaciuni sau texte duhovnicesti: "sa ne insemnam cu semnul sfintei Cruci". Adica, atunci cind ne facem semnul Crucii "declaram" ca suntem gata sa-I urmam lui Hristos, si chemam asupra noastra Harul. Ne-o facem cu mina noastra, cum s-ar spune; facindu-ne semnul sfintei Cruci, ne sfintim noi insine, cam prin acelasi..."mecanism" prin care se transsubstantiaza Darurile pe Masa Jertfei prin rugaciunea si gesturile preotului si ale credinciosilor.

In acelasi timp, ne declaram apartenenta la Biserica, apartenenta dorita din tot sufletul. Si mai facem un lucru: ne asumam propria cruce, iar prin Crucea lui Hristos, care este modelul nostru absolut, si prin crucea noastra personala, a fiecaruia, nadajduim sa inviem. Daca Hristos a venit sa ne arate cum trebuie sa fim, si a spus in mod repetat ca El a venit pentru Cruce, noi avem un respect maximal pentru Cruce, pentru ca Crucea este cea prin care Hristos ne lucreaza mintuirea.

Statul cu genunchii pe coji de nuca, daca ar fi fost asumat in mod dreptslavitor de catre penticostalii la care facea referire domnul de mai sus le-ar fi adus cununi de mucenici celor care au fost supusi unui astfel de tratament; daca s-au dezis de Cruce (sub pretextul pueril ca Crucea este "idol"), e de plins pur si simplu...

Citi dintre dumneavoastra, cei care vorbiti impotriva cinstirii sfintei Cruci si a sfintelor icoane, ati sarutat vreodata mina parintilor vostri? I-ati idolatrizat facind asta? Nici ortodocsii nu sunt idolatri atunci cind saruta imaginea sfinteniei unor oameni (sau chiar imaginea Sfinteniei Lui Dumnezeu) de la care asteapta ajutor in a-si construi sufletul cit mai aproape de Dragostea lui Dumnezeu! Daca cineva dintre dumneavoastra are un model, un om apropiat (bunic, unchi, bunica, mama, prieten de familie etc), un om pe care il respecta si-l iubeste enorm, un om care va face sa tresaltati de bucurie cind il vedeti, un om ale carui cuvinte si gesturi va trezesc sentimente minunate, imaginati-va ca acel om va poate ajuta sa-L bucurati pe Dumnezeu si sa infaptuiti poruncile Lui mult mai usor si mai temeinic... Imaginati-va ca omul acela este nemuritor, si ca va iubeste mult, si ca va va ajuta cit mai mult, numai sa-i cereti... Nu va veti manifesta in niciun fel recunostinta, bucuria si dragostea dumneavoastra fata de el? Asta se intimpla de fapt in Biserica, atunci cind credinciosii cinstesc icoanele - isi exprima sentimentele (si nu numai!) fata de Sfinti si fata de Dumnezeu.

In rugaciunea de sfintire a icoanelor se spune:Tu, Cel Care ai poruncit sa se faca pe Chivotul Legamintului chipuri de Serafimi din aur si argint si lucru cusut... Oare si Moise, care a primit aceasta porunca de la Insusi Dumnezeu, era idolatru? Si cei care chiar asa au facut, si tamiiau Chivotul cu tot cu Serafimi si cu niste bucati de piatra pe care scria nu-stiu-ce? Si aceia erau idolatri?


Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 26.03.2012, 17:17:24
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit

P.S. Am locuit citiva ani la Stockholm. Parintele de acolo tine slujbe in capela unei catedrale luterane suedeze, si de-a lungul anilor a cultivat cu multa grija relatiile cu clerul catedralei suedeze. La un moment dat, parintele a daruit pastorilor suedezi o icoana a Maicii Domnului cu Pruncul, pictata si sfintita la manastirea Sihastria. Suedezii au pus-o in mijlocul catedralei, si au inceput dupa o vreme sa-i faca slujbe speciale Maicii Domnului, ajungind chiar sa il roage pe parintele sa le imprumute cadelnita, sa tamiieze icoana.

Cam asta a facut, la o scara mai mica, si parintele Necula predicindu-le penticostalilor... A facut sa se auda glas de dreapta slavire in adunarea penticostala. Poate ca macar unii vor pierde inversunarea impotriva doctrinei si a Bisericii ortodoxe. Oamenii se schimba enorm de greu, uneori e nevoie de o viata intreaga pentru a se schimba. Iar schimbarea este treptata, in pasi marunti, uneori microscopici - trebuie sa ai microscop duhovnicesc ca sa-i vezi...

Sunt sigura ca parintele Constantin Necula nu si-a facut datoria doar. Cred ca o astfel de viziune este lipsita de dragostea crestineasca; parintele nu s-a dus acolo ca sa se asigure ca oamenii aceia au auzit formal cuvintul Adevarului si sa arda mai virtos in iad daca nu recunosc suprematia ortodoxiei. Eu cred ca parintele, asa cum transpare din toate conferintele si cartile lui, s-a dus acolo sa..."faca dragoste" de sufletele acelor oameni si de Dumnezeu Insusi. Cuvintul acesta este din Pateric, si inseamna sa lucreze fapta dragostei Dumnezeiesti, iar in unele texte inseamna si a face milostenie.

Last edited by Iuliana_crestina; 26.03.2012 at 17:27:21.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 26.03.2012, 17:28:18
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliana_crestina Vezi mesajul
Statul cu genunchii pe coji de nuca, daca ar fi fost asumat in mod dreptslavitor de catre penticostalii la care facea referire domnul de mai sus le-ar fi adus cununi de mucenici celor care au fost supusi unui astfel de tratament;
Le-a si adus. Ei au suferit pentru credinta si Dumnezeu i-a iubit. Si le va rasplati. Iar suferintele lor vremelnice nu sunt vrednice sa fie puse alaturi de slava viitoare. Dupa cum spunea apostolul: Căci socotesc că pătimirile vremii de acum nu sunt vrednice de mărirea care ni se va descoperi.Romani 8:18

Citat:
În prealabil postat de Iuliana_crestina Vezi mesajul
daca s-au dezis de Cruce (sub pretextul pueril ca Crucea este "idol"), e de plins pur si simplu...
Nu, in nici un caz nu s-au dezis de Cruce. Pur si simplu au refuzat sa-si faca semnul crucii, ceea ce in credinta lor semnifica lepadarea de credinta.

Indiferent care ar fi fost realitatea (inchinare sau neinchinare la idoli) Dumnezeu vede ce este in inima omului si a apreciat faptul ca acei oameni, de dragul Lui, au fost gata sa sufere.
Citat:
În prealabil postat de Iuliana_crestina Vezi mesajul
Poate ca macar unii vor pierde inversunarea impotriva doctrinei si a Bisericii ortodoxe.
Sa dea Dumnezeu asa sa fie.

Si poate cu aceasta ocazie si unii ortodocsi vor pierde inversunarea impotriva doctrinei si a Bisericii Penticostale.

Last edited by penticostalul; 26.03.2012 at 17:31:00.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 26.03.2012, 18:22:36
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit

[/quote]
Si poate cu aceasta ocazie si unii ortodocsi vor pierde inversunarea impotriva doctrinei si a Bisericii Penticostale.[/quote]

Am uitat sa scriu si varianta aceasta, pentru ca raspunsul era pentru doamna de mai inainte, care parea sa spuna ca scopul parintelui Necula ar fi fost sa se asigure ca penticostalii nu vor avea scuza la Judecata, si pentru Profetul de carton, care umbla aiurea dupa cifre statistice...

E totusi de plins ca au refuzat sa-si faca Cruce "martirii" de care vorbeati mai inainte. Pentru ca, in dorinta de a se disocia de Biserica ortodoxa, au refuzat cel mai crestin simbol posibil. Si oricum, treaba asta cu disociatul de Biserica este cu cintec. Care este diferenta dintre biserica penticostala si cea Ortodoxa? O sa-mi vorbiti despre tot felul de lucruri care sunt marginale pentru credinta, pentru ca in privinta "simburelui", lucrurile sunt mai clare - toti credem in Hristos, in Inviere, si in celelalte care fac caracterul "crestin" al celor doua confesiuni. Ei bine, pentru aceste aspecte marginale, cei despre care ati vorbit au refuzat sa-si faca cruce. Adica, mai concret spus, diavolul le-a gasit punctul slab, si i-a facut sa-si refuze semnul Crucii, ceea ce pentru el a fost desigur o victorie. Mica, dar nu neinsemnata.

De aceea, cind este recunoscut oficial un sfint, Biserica ortodoxa se uita si la un lucru primordial, care influenteaza decizia de canonizare: credinta dreapta si dupa adevar. Daca are scapari doctrinare, respectivul nu poate fi recunoscut oficial. Nu este nicio diferenta relevanta intre cineva care moare in tortura pentru un crez gresit (de exemplu, cazul sustinatorilor Qi Gong in China) si comunistii ilegalisti batuti la singe de "securistii" interbelici...

Cei de care vorbiti nu au fost torturati pentru Hristos, ci au fost torturati pentru ca nu si-au facut cruce. Imi amintesc de o relatare a parintelui Iustin Pirvu: in timpul detentiei, tortionarii obisnuiau sa dea ordin detinutilor preoti sau calugari sa iasa in fata, pentru a-i tortura mai mult decit pe ceilalti. Dupa citeva batai crunte, parintele a pierdut curajul la un moment dat, si n-a mai iesit in fata, de teama bataii; atunci unul dintre calai, plimbindu-se printre detinuti, s-a oprit in fata parintelui, si i-a spus: "De ce n-ai iesit in fata, popa?", apoi i-a administrat cea mai crunta bataie, mai salbatica decit a tuturor celorlalti, preoti sau nepreoti. Si zicea parintele: "Asa-mi trebuia! Daca m-am lepadat de vrednicia pe care mi-o dase Dumnezeu!".

Insa nu pot judeca deplin situatia celor despre care vorbiti dumneavoastra, pentru ca nu am toate datele. De pilda, nu stiu daca nu cumva oamenii aceia au refuzat sa faca tot ce li se cerea de catre tortionari, pentru ca in cazul in care a fost mai mult un efort de ignorare a calailor cred ca trebuie nuantat mult... Este o situatie cam..discutabila..si nici dumneavoastra n-ar trebui sa o utilizati in discurs prea mult, pentru ca mi se pare destul de sterila...

[/quote] Indiferent care ar fi fost realitatea (inchinare sau neinchinare la idoli) Dumnezeu vede ce este in inima omului si a apreciat faptul ca acei oameni, de dragul Lui, au fost gata sa sufere.[/quote]

Nu este deloc indiferent care e realitatea. Niciodata nu este indiferent care e realitatea. Dimpotriva, e....crucial care e realitatea!

Last edited by Iuliana_crestina; 26.03.2012 at 18:27:30.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 26.03.2012, 19:35:00
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Părintele Necula și-a făcut datoria de a vesti cuvântul Lui Dumnezeu. Un adevărat mărturisitor al Dreptei Credințe (la Duminica Ortodoxiei). Dumnezeu să-i ție harul!!! Amin!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 27.03.2012, 09:35:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Si poate cu aceasta ocazie si unii ortodocsi vor pierde inversunarea impotriva doctrinei si a Bisericii Penticostale.[/quote]

Am uitat sa scriu si varianta aceasta, pentru ca raspunsul era pentru doamna de mai inainte, care parea sa spuna ca scopul parintelui Necula ar fi fost sa se asigure ca penticostalii nu vor avea scuza la Judecata, si pentru Profetul de carton, care umbla aiurea dupa cifre statistice...

[/quote]


Dupa cum vorbiti am insinuat ca parintele s-ar fi dus acolo ca sa-i osandeasca pe acei penticostali sa ramana fara raspuns la Judecata ,o atitudine sadica ,de neconceput si neadevarata.
Eu am spus foarte clar ca in fata lui Dumnezeu el si-a facut datoria ,ce se va intampla mai departe nu avem de unde sa stim .
Posibil ca multi dintre cei de acolo sa se converteasca ,desi dupa atitudinea lor ,pareau mai degraba sceptici.
Dar daca macar un suflet s-a convertit ,va dati seama ce victorie?
Nu meritau si acesti oameni sa stie ce este ortodoxia ,mai ales ca in momentul cand s-au dus la secta nu stiau nimic despre credinta ?
De ce sa fie osanditi la chinurile vesnice ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duminica Ortodoxiei costel Diverse Sarbatori 4 21.03.2013 09:59:32
Pastorala Sfântului Sinod al B O R la Duminica Ortodoxiei (2012) laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 0 03.03.2012 16:42:08
Duminica Ortodoxiei + cristiboss56 Diverse Sarbatori 2 28.02.2009 22:36:50
DUMINICA ORTODOXIEI georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.03.2008 00:46:06