Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.06.2012, 21:25:01
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Nu judecam noi asta, treaba lor.
Nu sunt de acord cu nu judecam noi asta... biserica este lasata de Dl Hristos pentru a fi calauza drept credinciosilor nu pentru a-i duce pe cai gresite.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.06.2012, 21:28:57
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Motivele ar fi multe ,deoarece in foarte multe locuri din tara programarile se fac cu un an doi si chiar trei inainte de cununie altfel nu gasesti local iar cand postul este foarte scurt cum se intampla anul acesta atunci se acorda dispense pt ca Biserica in primul rand nu opreste pe om de la a se casatori sunt trei mari posturi cand nu se fac cununii si din acest motiv se tine seama si de aspectul acesta al organizarii si da nu sunt suficiente sambetele si duminecile de peste an mai ales ca multi isi doresc sa se casatoreasca vara pe soare pe caldura si nu in alta perioda a anului si este bine ca lasa si fac acest pogoramant biserica nu ar mai fi biserica fara ingadiunta .Canoanele nu se incalca chiar ele prevad pogoraminte pt diferite nevoi neputinte sau ocazii in diferite perioade ale anului bisericesc
eu stiu ca sunt 4 posturi si in niciunul nu se fac cununii. Ma intreb oare ce legatura au rezervarile la local si dorinta de a ne cununa vara pe caldura cu dreapta credinta? Oare la restaurant cei care-si fac cununia in post servesc mesenii cu bucate de post si nu consuma alcool? sau poate doar vin si peste cum este astazi dezlegare? Si ce treaba are vara cu Taina Sfintei Cununii? Oare aceasta nu are aceeasi insemnatate si putere de taina indiferent in ce anotimp o faci? catre ce ne duc oare atatea ingaduinte?
Da, am mai auzit-o si pe-aia cu "daca sunt prea asprii preotii lumea se indeparteaza de biserica".... insa uite ca exista si alta situatie... din prea multa ingaduinta eu risc sa ma smintesc si sa nu mai am incredere intr-o institutie care nu e ferma in respectarea canoanelor insasi de ea instituite.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.06.2012, 21:38:13
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
eu stiu ca sunt 4 posturi si in niciunul nu se fac cununii. Ma intreb oare ce legatura au rezervarile la local si dorinta de a ne cununa vara pe caldura cu dreapta credinta? Oare la restaurant cei care-si fac cununia in post servesc mesenii cu bucate de post si nu consuma alcool? sau poate doar vin si peste cum este astazi dezlegare? Si ce treaba are vara cu Taina Sfintei Cununii? Oare aceasta nu are aceeasi insemnatate si putere de taina indiferent in ce anotimp o faci? catre ce ne duc oare atatea ingaduinte?
Da, am mai auzit-o si pe-aia cu "daca sunt prea asprii preotii lumea se indeparteaza de biserica".... insa uite ca exista si alta situatie... din prea multa ingaduinta eu risc sa ma smintesc si sa nu mai am incredere intr-o institutie care nu e ferma in respectarea canoanelor insasi de ea instituite.
Ai dreptate dar ce sa facem daca asta e situatia eu stiu un preot care a refuzat sa faca slujba inmormantarii unui sinucigas si familia decedatului s-a dus in parohia vecina ca preotul acela a fost de acord, din pacate nu este o regula peste tot si un alt exemplu la mine in parohie s-a botezat ortodox un italian (catolic) si cand a ajuns in Italia a mers la o biserica ortodoxa la sf Liturhie si a stat de vorba cu acel preot(ortodox) si a zis ca nu trebuia sa se boteze pt ca botezul catolic e valabil. Deci asta e situatia...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.06.2012, 21:50:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Daca tot suntem offtopic, intreb si eu: ce se intampla cu biserica aceea in care s-a savarsit o crima? Se mai poate sluji in ea? Se resfinteste?...

Dumnezeu sa-l ierte! Nu credeam sa apucam asemenea vremuri.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.06.2012, 21:52:02
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
eu stiu ca sunt 4 posturi si in niciunul nu se fac cununii. Ma intreb oare ce legatura au rezervarile la local si dorinta de a ne cununa vara pe caldura cu dreapta credinta? Oare la restaurant cei care-si fac cununia in post servesc mesenii cu bucate de post si nu consuma alcool? sau poate doar vin si peste cum este astazi dezlegare? Si ce treaba are vara cu Taina Sfintei Cununii? Oare aceasta nu are aceeasi insemnatate si putere de taina indiferent in ce anotimp o faci? catre ce ne duc oare atatea ingaduinte?
Da, am mai auzit-o si pe-aia cu "daca sunt prea asprii preotii lumea se indeparteaza de biserica".... insa uite ca exista si alta situatie... din prea multa ingaduinta eu risc sa ma smintesc si sa nu mai am incredere intr-o institutie care nu e ferma in respectarea canoanelor insasi de ea instituite.
Daca fratia ta doreste sa fie smintita pt ca Biserica cum am mai spus prin canoane ingaduie un astfel de pogoramant vei da seama pt lipsa de ingaduinta a ta in fata Celui de sus.Eu ti-am spus cum stau lucrurile pt ca stiu ce vorbesc si experienta mea in BO e vasta.Canoanele sunt norme doar norme de ghidare nu legi in sine nu se fac pogoraminte sau dispense la canoanele de ordin dogmatic si moral .la cele de ordin disciplinar se fac pogoraminte atata timp cat nu aduc atingere moralei sau dogmei .Nu poti sili pe cineva sa faca ceva doar ca tu vezi rdaga doamne te smintesti sau ca e post si pt ca nu e un post aspru dur si nu e legat de un praznic imparatesc sau al Maicii Domnului prin canoane sa hotarat astfel de pogoramant .Cerceteaza si vei vedea De altfel ar trebui sa incheiem aici subiectul pt ca locul lui nu e aici .
__________________
Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata Parintele Tadei Staretul manastirii Vitovnita
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.06.2012, 21:56:10
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca tot suntem offtopic, intreb si eu: ce se intampla cu biserica aceea in care s-a savarsit o crima? Se mai poate sluji in ea? Se resfinteste?...

Dumnezeu sa-l ierte! Nu credeam sa apucam asemenea vremuri.
Eu stiu ca daca moare cineva in biserica trebuie resfintita, acum asteptam sa vedem ce se va intampla.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.06.2012, 21:57:09
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca tot suntem offtopic, intreb si eu: ce se intampla cu biserica aceea in care s-a savarsit o crima? Se mai poate sluji in ea? Se resfinteste?...

Dumnezeu sa-l ierte! Nu credeam sa apucam asemenea vremuri.
Biserica va fi resfintita .in biserica nu este voie sa se faca varsare de sange de orice fel si daca te tai la deget sau aluneci pe marmura dai cu capul si curge pe jos biserica trebuie resfintita . Ei uite ca sunt vremuri si vremuri si crede-ma nu va fi nici primul nici ultimul caz din nefericire .Oameni frustrati pe biserica pe preotii lor sunt cu duiumul dar sunt si preoti care nu fac cele de cuviinta ale preotiei si din pacate cel care cade e cel nevinovat .Nu stim de ce ingaduie Dumnezeu asa ceva dar uite ca se intampla .In orice caz parintele acu sa odihnit si a aflat usurare multa caci sa mutat din moarte la viata si de pamant la cer cum spune cantrarea de la slujba imormantarii.Dumnezeu sa il odihneasca
__________________
Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata Parintele Tadei Staretul manastirii Vitovnita
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.06.2012, 21:59:22
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Ai dreptate dar ce sa facem daca asta e situatia eu stiu un preot care a refuzat sa faca slujba inmormantarii unui sinucigas si familia decedatului s-a dus in parohia vecina ca preotul acela a fost de acord, din pacate nu este o regula peste tot si un alt exemplu la mine in parohie s-a botezat ortodox un italian (catolic) si cand a ajuns in Italia a mers la o biserica ortodoxa la sf Liturhie si a stat de vorba cu acel preot(ortodox) si a zis ca nu trebuia sa se boteze pt ca botezul catolic e valabil. Deci asta e situatia...
si eu am invatat ca botezul catolic este valid de fapt in acest sens exista si un protocol semnat intre cele doua biserici cred totusi ca dar nu sunt sigur ca ar trebui sa ii se administreze doar partea cu ungerea cu sfantul si marele mir
__________________
Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata Parintele Tadei Staretul manastirii Vitovnita
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.06.2012, 22:04:23
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Eu stiu ca daca moare cineva in biserica trebuie resfintita, acum asteptam sa vedem ce se va intampla.
au spus deja ca va fi resfintita
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.06.2012, 22:10:06
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Daca fratia ta doreste sa fie smintita pt ca Biserica cum am mai spus prin canoane ingaduie un astfel de pogoramant vei da seama pt lipsa de ingaduinta a ta in fata Celui de sus.Eu ti-am spus cum stau lucrurile pt ca stiu ce vorbesc si experienta mea in BO e vasta.Canoanele sunt norme doar norme de ghidare nu legi in sine nu se fac pogoraminte sau dispense la canoanele de ordin dogmatic si moral .la cele de ordin disciplinar se fac pogoraminte atata timp cat nu aduc atingere moralei sau dogmei .Nu poti sili pe cineva sa faca ceva doar ca tu vezi rdaga doamne te smintesti sau ca e post si pt ca nu e un post aspru dur si nu e legat de un praznic imparatesc sau al Maicii Domnului prin canoane sa hotarat astfel de pogoramant .Cerceteaza si vei vedea De altfel ar trebui sa incheiem aici subiectul pt ca locul lui nu e aici .
de acord cu faptul ca suntem off-topic. cu restul nu!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un preot din Focsani a fost injunghiat Simply_me Preotul 23 19.06.2012 18:54:57
Cristian Florea fost preot ortodox Raul Ortodox Secte si culte 207 30.07.2010 17:08:09
Invitatie la Focsani pe 27 Mai (Praznuirea Sfantului Ioan Rusul) eduardd Pelerinaje la locuri Sfinte 3 25.05.2010 19:53:51
PREOT alexandra Preotul 24 21.01.2007 00:47:25