Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1031  
Vechi 10.04.2013, 21:39:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Inabilitatea astrofizicienilor de a explica unele date nu este dovada pentru povestile lui Moise. Deocamdata exista mai multe teorii; mai devreme sau mai tarziu vom avea o imagine mai fidela decat acum asupra a ce s-a intamplat. Acum 15 ani nu exista inflation model, acum exista si este acceptat. Sunt toate sansele ca peste 15 ani sa existe alte teorii care sa ne lase si mai perplecsi.
Chiar si modelul inflationist, e mai mult o descriere a ceea ce vedem acum, la fel cum e si TE decat ceva care poate fi testat. Ar fi si aiurea sa-l putem testa.
Dar cu privire la originea universului orice teorie nu poate fi decat speculatie. Nu putem sti ce se afla in afara universului, ce legi functioneaza acolo, cum si de ce functioneaza acele legi. Deci orice fel de model ar fi acceptat de catre oamenii de stiinta este vorba de credinta oarba.

P.S : Chiar si daca Pascal a ajuns in iad pentru ca era eretic, tot nu a pierdut nimic mai mult decat ar pierde un ateu. Dar macar a fost pe aproape.
Reply With Quote
  #1032  
Vechi 10.04.2013, 21:52:07
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
In domeniul biologiei se poate judeca similar; chiar daca s-ar dovedi ca intreaga lume vie actuala s-a format prin alte mecanisme decat selectia naturala si adaptarea la mediu (cum sustine T.E.) tot nu ar fi o dovada pentru creatia biblica.

Intreg topicul asta s-au cautat puncte slabe in teoria evolutiei. S-au adus argumente si contraargumente, unele s-au si repetat fiinca nimeni nu are rabdare sa reciteasca tot, de la inceput. Cum v-ar placea sa aduceti voi, crestinii, dovezi pozitive pentru credinta voastra? Asa cum am mai spus, este mai usor sa critici teoria opusa decat sa o construiesti pe a ta.
Eu am gasit dovada ca suntem creati jucandu-ma pe calculator. Acolo am vazut si un univers creat din nimic, si "miracole". Nici nu e de mirare ca putem crea aceste randuri la randul nostru ( desigur la un nivel mult mai slab ), pentru ca suntem inzestrati cu puterea de a crea. Pentru mine a fost o dovada suficienta, restul inseamna teologie pentru ca faptul ca am gasit asemanari intre universul de pe calculator si universul nostru nu raspunde la niste intrebari de baza la care crestinismul raspunde.
Reply With Quote
  #1033  
Vechi 11.04.2013, 14:09:44
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Cum v-ar placea sa aduceti voi, crestinii, dovezi pozitive pentru credinta voastra?
Ai pus gresit intrebarea ceea ce dovedeste ca nu te intereseaza credinta[cel putin deocamdata].Nu trebuie sa-ti aduca nimeni dovezi ca sa le "analizezi"[whatever that means] tu ,ci tu PERSONAL trebuie sa cauti aceste informatii cu infrigurare si neliniste pana AFLI. Mintea ta percepe credinta ca facand parte din formatia adversa cu care trebuie sa te lupti ,desi tu nu stii nimic despre credinta.Nu e cam ciudat?
Reply With Quote
  #1034  
Vechi 11.04.2013, 18:19:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Lipsa liberului arbitru este consecinta logica a materialismului. Daca suntem doar materie si energie, daca suntem sclavii ADN-ului si ai genelor atunci cu siguranta nu avem liber arbitru, pentru ca nu e nici o parte din noi care sa nu fie alcatuita din ADN si gene. Deci cei care sustin ca nu exista liber arbitru au dreptate din punct de vedere materialist.
stai cam prost cu logica.
nu susține nimeni că nu exista liberul arbitru.
Reply With Quote
  #1035  
Vechi 11.04.2013, 20:37:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
stai cam prost cu logica.
nu susține nimeni că nu exista liberul arbitru.
Ba toti sustin asta, de la Hawking la Dawkins, ti-am si aratat un biolog care spune asta deschis : Nu exista fundament pentru moralitate si nu exista liber arbitru. La fel Hawking scrie in The grand design : "It is hard to imagine how free will can operate if our behavior is determined by physical law, so it seems that we are no more than biological machines and that free will is just an illusion."
Toti sustin asta si e unul din motivele pentru care evolutionismul este promovat asa agresiv in SUA. Oamenii trebuie indoctrinati ca sa creada asta, pentru ca serveste scopurilor politicului.

Uite-l si pe Dawkins :

http://www.youtube.com/watch?v=anBxaOcZnGk

"When i think i have free will i am deluding myself ".

Last edited by iuliu46; 11.04.2013 at 20:41:56.
Reply With Quote
  #1036  
Vechi 11.04.2013, 22:17:14
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
...un biolog care spune asta deschis : Nu exista fundament pentru moralitate si nu exista liber arbitru.

...La fel Hawking scrie in The grand design : "It is hard to imagine how free will can operate if our behavior is determined by physical law, so it seems that we are no more than biological machines and that free will is just an illusion." ...


Uite-l si pe Dawkins :
"When i think i have free will i am deluding myself ".
Toate personajele de mai sus n-au nici o treaba cu logica ;ca sa declari ca liberul arbitru e o iluzie TREBUIE sa ai mintea care nu are acea iluzie ,altfel cum ti-ai da seama ca e o iluzie,nu?

Idea e clara :daca avem liber arbitru ,nu e doar chimie ci e mai mult[a se citi suflet -substanta imateriala]si toata lumea stie ca avem liber arbitru ,inclusiv ateii ,numai ca ei spun ca ...e o iluzie.Eu spun ca iluzia e ateismul ,nu liberul arbitru.
Reply With Quote
  #1037  
Vechi 11.04.2013, 22:43:56
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Toate personajele de mai sus n-au nici o treaba cu logica ;ca sa declari ca liberul arbitru e o iluzie TREBUIE sa ai mintea care nu are acea iluzie ,altfel cum ti-ai da seama ca e o iluzie,nu?

Idea e clara :daca avem liber arbitru ,nu e doar chimie ci e mai mult[a se citi suflet -substanta imateriala]si toata lumea stie ca avem liber arbitru ,inclusiv ateii ,numai ca ei spun ca ...e o iluzie.Eu spun ca iluzia e ateismul ,nu liberul arbitru.
Este consecinta logica a materialismului, e unul din putinele puncte unde toti au dreptate. Daca materia si energia sunt singurele lucruri care exista atunci ne aflam exact unde spune Will Provine in primul film. Sigur ca e cam greu de crezut ca ne-am da seama ca materia si energia sunt singurele lucruri care exista, dar asta e o problema veche a ateismului.
Reply With Quote
  #1038  
Vechi 11.04.2013, 22:54:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Deci daca suntem sclavii ADN-ului (o ciudata metafora) inseamna ca nu avem liber arbitru. Asta vrei sa spui, sau mi-a scapat mie ceva, fiindca nu pricep care e legatura...
Nu o spun eu, Dawkins o spune, noi dansam dupa cum ne canta ADN-ul, deci cum te-ai putea impotrivi daca esti controlat de ADN in totalitate ? Ce anume din corpul tau se poate impotrivi ? Materia sau energia ?


"DNA neither cares nor knows. DNA just is. And we dance to its music." - Dawkins

Last edited by iuliu46; 11.04.2013 at 23:01:38.
Reply With Quote
  #1039  
Vechi 12.04.2013, 00:25:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Macar ADN-ul stie sa dea muzica mai tare :

http://www.nytimes.com/2012/09/06/sc...anted=all&_r=0

"Cand oamenii de stiinta si-au indreptat atentia inspre "gunoiul" din ADN (partea din ADN care nu e formata din gene continand instructiunile pentru proteine ), ei au descoperit un sistem complex care controleaza genele. Cel putin 80% din acest ADN e activ si necesar. Rezultatul muncii lor e o harta a acestui ADN, pe care e notat ce si cum face fiecare parte.
Harta include sistemul de intrerupatoare care, functionand ca niste potentiometre pentru lumina [ sau volum (n.t.)]
controleaza care gene sunt folosite intr-o celula si cand sunt folosite, si determina de exemplu daca o celula devine parte a ficatului sau un neuron."
Reply With Quote
  #1040  
Vechi 12.04.2013, 01:00:49
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
orice fel de model ar fi acceptat de catre oamenii de stiinta este vorba de credinta oarba.
...cu exceptia Genezei care este confirmata de catre de catre adevaratii oameni de stiinta, deci nu e vb de credinta oarba, nu?

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Chiar si daca Pascal a ajuns in iad pentru ca era eretic, tot nu a pierdut nimic mai mult decat ar pierde un ateu.
Deci a pierdut pariul (era gresit) si totusi a avut dreptate?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 04:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 13:41:07
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 15:51:43
Venirea Antihristului ancah Biserica Romano-Catolica 16 23.04.2008 03:29:50
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 19:58:43