Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.11.2015, 21:05:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Noi atentate

Deoarece, din pacate, atentatele prietenilor lui Mahomed se inmultesc, propun acest fir unic.

Dupa Paris vinerea trecuta si Mali ieri, astazi a fost randul Cameroun-ului sa fie lovit. In jur de zece morti si tot atatia raniti (bilant provizoriu). Dupa primele informatii, organizatia Boko Haram pare a fi la origine (la Paris a fost vorba, in mod cert, de ISIS, iar ieri, in Mali, probabil de "Fratia musulmana").

Sursa: https://fr.news.yahoo.com/cameroun-a...161612154.html

Partea cea mai socanta este ca la baza noului atac au fost patru fete kamikadze. Minore.


In alta ordine de idei, dar on topic, Bruxelles este in alerta maxima (nivel 4). Locuitorii au fost avertizati sa nu iasa din case. Metroul nu functioneaza. Potrivit autoritatilor, un atentat in mai multe puncte este iminent.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 21.11.2015 at 21:08:06.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2015, 21:13:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sa inteleg ca in cazul in care ati fi prezentat un atentat IRA ar fi fost ceva de genul: "Pentru ca atentatele prietenilor lui Cristos si ai Papei se inmultesc..."
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.11.2015 at 21:15:07.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2015, 21:31:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa inteleg ca in cazul in care ati fi prezentat un atentat IRA ar fi fost ceva de genul: "Pentru ca atentatele prietenilor lui Cristos si ai Papei se inmultesc..."
Stiu ca preferati turbanu' turcului decat tiara papei. Inteleg ca ati fost atent la stirile de saptamana trecuta din Paris, in care 8 papistasi radicalizati, reprezentand Statul Catolic, dupa ce au strigat "Christosu' akbar" au omorat 130 de oameni, strangulandu-i cu rozariile, dupa care si-au dat foc la lumanari ?

Iata ca atentatele continua. Patru fete kamikadze, care, dupa ce le-au fost spalate creierele la sedintele de catehism pentru tineri, se pregateau sa primeasca Sfantul si Marele Mir, s-au sinucis cu sange rece, provocand moartea in jurul lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 21.11.2015 at 21:34:03.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2015, 21:35:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vai dom' doctor, sa nu stiti cine a fost IRA, cam cine facea parte din IRA si cu ce s-a ocupat IRA?

Oare faptul ca nu strigau "Cristos e mare" inainte sa detoneze o bomba face o diferenta majora?

Nu stiu daca exista marturii instorice in acest sens, dar nu e improbabil ca si cruiatii sa fi decapitat musulmani, inclusiv femei i copii strigand formule religioase si cu convingerea ca asta ii va duce direct in Rai, convingere probabil intarita de declaratii papale solemne.

In ceea ce privese romano-catolicismul da, a reusit de minune, intr-o maniera sinucigasa si cu strigate victorioase "Mare e Papa" sa se excluda cvasi-complet din tari in care detineau pana nu foarte de mult o majoritate religioasa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.11.2015 at 21:43:33.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2015, 22:08:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Stiu ca preferati turbanu' turcului decat tiara papei.
Am citit zilele trecute despre Rusia kieveana. In perioada dominatiei tataro-mongole acestia se temeau mai tare de cavalerii teutoni catolici decat de musulmanii carora le plateau tribut. Pentru ca, pe langa o dominatie mult mai aspra, catolcii aveau obiceiul sa incerce sa-i converteasca pe cei cuceriti. Mai bine o dominatie lumeasca decat pierderea sufletului, deci preferabil dominatia turbanului decat o religie moarta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.11.2015, 01:32:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Valorile catolice:

Franța: Le Pen vrea pedeapsa cu decapitarea pentru jihadiști


http://www.agerpres.ro/externe/2015/...-03-10?ref=yfp

Exclus în vară din Frontul Național (FN), partidul pe care l-a înființat în 1972 și pe care în prezent îl conduce fiica sa Marine, "patriarhul" Jean-Marie Le Pen, 87 de ani, a propus "restabilirea pentru teroriști a pedepsei cu moartea prin decapitare, cum face Daech" (acronimul arab al Statului Islamic).

Nepoata sa în vârstă de 25 de ani, Marion Maréchal-Le Pen, deputat din 2012 și cel mai tânăr membru al Adunării Naționale, apreciază la rândul ei că musulmanii în Franța "nu pot avea exact același rang ca religia catolică".

Sau de ce nu, arderea pe drug?
Cum spuneam pe un topic asemanator, daca romano-catolicismul s-ar intoarce la putere...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.11.2015 at 01:36:26.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.11.2015, 17:50:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Asa ce ma enerveaza comentariile unora...

Mai bine faceti-va cruce si spuneti "Doamne fereste".
Ca oamenii astia nu stiu multe despre crestinism si felurile lui, iar pe fruntea noastra (a niciunuia) nu sta scris carei confesiuni apartinem. Pentru ei suntem toti o apa si-un pamant.
Si nu cred ca ne romanii ne-or iubi mai mult.

Habar nu aveti ce spaima este in alte tari, in toti oamenii!

Ce-a fost in istorie a fost. Acum se scrie alta istorie. Mai mult nu vreau sa mai scriu. Dar ceva trebuie facut. Statul cu mainile in san nu cred ca va ajuta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.11.2015, 17:59:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Asa ce ma enerveaza comentariile unora...

Mai bine faceti-va cruce si spuneti "Doamne fereste".
Ca oamenii astia nu stiu multe despre crestinism si felurile lui, iar pe fruntea noastra (a niciunuia) nu sta scris carei confesiuni apartinem. Pentru ei suntem toti o apa si-un pamant.
Si nu cred ca ne romanii ne-or iubi mai mult.

Habar nu aveti ce spaima este in alte tari, in toti oamenii!

Ce-a fost in istorie a fost. Acum se scrie alta istorie. Mai mult nu vreau sa mai scriu. Dar ceva trebuie facut. Statul cu mainile in san nu cred ca va ajuta.
Si pe mine ma enerveaza. Dar ce sa fac, trebuie sa invat sa-l suport pe Mihnea...sau pe tine. :)
De ce anume se tem oamenii ? Dar cand liderii lor politici au hotarat sa bombardeze Irak-ul sau Libia de ce nu au protestat ? De ce nu i-au dat jos ? De ce au acceptat sa fie condusi de niste criminali ? Eu cred ca daca i-ar da jos macar acum, s-ar opri si atentatele teroriste.


Last edited by iuliu46; 22.11.2015 at 18:05:33.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.11.2015, 18:18:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ah, ce m-am inervat!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.11.2015, 09:12:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Habar nu aveti ce spaima este in alte tari, in toti oamenii!

Ce-a fost in istorie a fost. Acum se scrie alta istorie.
Dar, Sophia, era de asteptat sa se ajunga aici. Explicatia fundamentala este demografica, desi cauza prima este, ca de obicei, spirituala.
In ultimele secole nu s-a schimbat nici apetenta Islamului de a cuceri occidentul si lumea, dorinta lui ca "din Pristolul de la Roma sa dea calului ovaz". Nici conceptia (iudeo)crestina despre razboiul just, nici dorinta Bisericii de a salva Locurile Sfinte de impietate si de a asigura libertatea de cult pentru toti crestinii, mai ales pentru cei mai asupriti, aflati in tarile pe care musulmanii le considera "Dar-al-Islam".

Ceea ce a adus, cu adevarat, nou, nu ultimele secole, ci ultimele decenii este 1) cresterea enorma a numarului musulmanilor din Europa si 2) desfiintarea caracterului crestin al statelor.

Referitor la 1), eu am auzit despre "iarna demografica" inca de acum vreo 25 de ani. Adica, acum o generatie. Ceea ce in Franta se numeste "le Grand Remplacement" devine o realitate care prinde contur chiar sub ochii nostri. Cand in Paris numarul mahomedanilor a ajuns la 3 milioane, cand in Franta numarul lor se apropie de zece milioane, cand in Bruxelles ei creeaza zone de non-drept de care si Politia se teme la numai un kilometru de cartierul general al UE, cand ferentarizarea cuprinde nu numai orasele mari, ci si cele mijlocii, atunci realizam ca are loc o schimbare istorica a raportului de forte. Pana la urma, intre Biserica Luptatoare si Armata lui Mahomed raportul e o chestiune de "cate divizii ?" Imi amintesc de momentul socant in care Anuarul Pontifical a confirmat ca numarul musulmanilor l-a egalat pe cel al catolicilor. Acest funest "break even point" s-a intamplat acum nu mai mult de zece ani. Intre timp, distanta creste in mod exponential.

2) Si totusi, s-a intamplat (rar) in istoria razboaielor ca o armata sa obtina victoria in conditii de inferioritate. Adolescentul David l-a putut invinge pe enormul Goliat. Da, numai ca aici e o alta problema: de data asta una de calitate. Atat calitatea trupei, cat si cea a generalilor a scazut dramatic. Biserica, oastea lui Cristos, nu este atat impinsa in catacombe, cel putin in Occident, cat se refugiaza singura acolo. Din motive necunoscute (care, pana la urma, nu pot tine de altceva decat de insuficienta credintei), crestinii se complac intr-o stare de spirit a ascunzisului. Alta fumam la servici sau la facultate decat acasa. Preotii au renuntat sa mai predice despre "domnia sociala a lui Cristos". Cand se mai aude ceva despre "Christus Rex", problema e vazuta ca tinand exclusiv de o regalitate a Lui in inimile noastre. Ideea ca El ar fi Regele Popoarelor, in fata caruia tot genunchiul trebuie sa se plece ? S-avem pardon! Ideea ca legile Lui ar trebui sa fie fundamentul legilor popoarelor, ca Ierusalimul pamantesc ar trebui sa fie oglinda celui de Sus ? A se scuti! Ideea misiunii politice a Laicatului crestin ? Hai sa fim seriosi! E mult mai comod si mai magulitor pentru statutul pe care ni-l atribuim de "crestini adevarati" sa ne retragem in contemplatie.
Si atunci, de ce sa ne miram ca pierdem batalie dupa batalie, daca oastea, in loc sa lupte, se retrage in coliva ei ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde