Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.12.2008, 21:41:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ma intristeaza ca multe persoane nu retin din ziua de astazi, decat faptul ca e o zi libera si ca se fac parade. Lipseste din mintea si inima lor cuvantul "unire". Ma rog sa ne daruiasca Dumnezeu unire, caci multa dezbinare e astazi intre noi.

Ai dreptate,dar recunsoc ca nici eu nu prea m-am gandit de multe ori la unire de 1 decembrie,oamenii stiu mai mult despre unirea de la 24 decembrie si eu am stiut la fel.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.12.2008, 00:40:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ai dreptate,dar recunsoc ca nici eu nu prea m-am gandit de multe ori la unire de 1 decembrie,oamenii stiu mai mult despre unirea de la 24 decembrie si eu am stiut la fel.
Aline draga, fratele nostru Costel , se referea mai mult la o altfel de unire, o unire pe cale de disparitie, ce s-a transformat in dezbinare, ura, dusmanîe si hula. La asta unire ce ne lipseste atat si atat de mult, a facut referire cu atata durere Costel.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.12.2008, 22:52:11
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit trezeste-te Romanie!!

ESTE F.F.DREPT SI ADEVARAT CE SCRIE DL.claudiu tirziu,ia cititi si domniile voastre!!http://razbointrucuvant.ro/recomanda...i-ani-romania/Televiziunile de știri titrează azi, cînd se împlinesc 90 de ani de la Marea Unire: “La mulți ani, România!E o urare care sună a batjocură. Nu știu dacă ăi de-o lansează sînt cinici sau doar ipocriți.
Ne despart 90 de ani de un moment crucial al istoriei noastre, pe care unii băieți deștepți foc s-au grăbit să-l coboare, nu demult, la nivelul integrării țării în UE (care este, în fapt, un soi de anexare benevolă la un alt fel de imperiu, dictată de presiuni politice și economice internaționale; deci taman pe dos decît ce s-a întîmplat în 1918). Dar, în realitate, România de astăzi este la depărtare de veacuri de România veche, România profundă, România adevărată.
Ce motiv de sărbătoare avem astăzi? Rememorarea unei izbînzi uriașe a acestui neam în istorie nu poate fi, de una singură, suficientă pentru veselia generală stropită cu șampanie și acoperită de salve solemne de tun.
România de azi este lipsită de părți esențiale ale trupului său: Basarabia și Bucovina de Nord.
România de azi privește cu îngrijorare tsunamiul economic stîrnit de SUA și care vine spre noi, neavînd nici o idee despre cum s-ar putea salva.
România de azi este la cheremul mafiei politico-economice născută din împreunarea Securității cu PCR (care și-a schimbat numele de fată, în intenția de a-și șterge trecutul de femeie ușoară).
România de azi are o clasă politică alcătuită din pigmei - în comparație cu oamenii politici români de acum 90 de ani.
România de azi este sub influența unei false elite, lipsită de patriotism și fără Dumnezeu.
România de azi e scîrbită de ce trăiește - și o dovedește prin absenteismul cu rol de avertizare de la alegerile desfășurate ieri.
Unei astfel de Românii, a-i spune “La mulți ani!” este ca și cum i-ai ura unui bolnav cronic: “nu ți-ar mai muri mulți înainte!“. [COLOR=#000080]Dacă ne iubim cu adevărat țara, ar trebui să-i și să ne urăm în această zi: “Deșteaptă-te, România!”[/COLOR]
PS:
Admit că e posibil ca urarea de “La mulți ani!” să nu vină nici din cinism, nici din ipocrizie. Poate că vine doar dintr-o obișnuință tîmpă, sau din prostie pur și simplu. Însă, realitatea rămâne aceeași.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.12.2008, 23:54:01
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
ESTE F.F.DREPT SI ADEVARAT CE SCRIE DL.claudiu tirziu,ia cititi si domniile voastre!!http://razbointrucuvant.ro/recomanda...i-ani-romania/Televiziunile de știri titrează azi, cînd se împlinesc 90 de ani de la Marea Unire: “La mulți ani, România!E o urare care sună a batjocură. Nu știu dacă ăi de-o lansează sînt cinici sau doar ipocriți.
Ne despart 90 de ani de un moment crucial al istoriei noastre, pe care unii băieți deștepți foc s-au grăbit să-l coboare, nu demult, la nivelul integrării țării în UE (care este, în fapt, un soi de anexare benevolă la un alt fel de imperiu, dictată de presiuni politice și economice internaționale; deci taman pe dos decît ce s-a întîmplat în 1918). Dar, în realitate, România de astăzi este la depărtare de veacuri de România veche, România profundă, România adevărată.
Ce motiv de sărbătoare avem astăzi? Rememorarea unei izbînzi uriașe a acestui neam în istorie nu poate fi, de una singură, suficientă pentru veselia generală stropită cu șampanie și acoperită de salve solemne de tun.
România de azi este lipsită de părți esențiale ale trupului său: Basarabia și Bucovina de Nord.
România de azi privește cu îngrijorare tsunamiul economic stîrnit de SUA și care vine spre noi, neavînd nici o idee despre cum s-ar putea salva.
România de azi este la cheremul mafiei politico-economice născută din împreunarea Securității cu PCR (care și-a schimbat numele de fată, în intenția de a-și șterge trecutul de femeie ușoară).
România de azi are o clasă politică alcătuită din pigmei - în comparație cu oamenii politici români de acum 90 de ani.
România de azi este sub influența unei false elite, lipsită de patriotism și fără Dumnezeu.
România de azi e scîrbită de ce trăiește - și o dovedește prin absenteismul cu rol de avertizare de la alegerile desfășurate ieri.
Unei astfel de Românii, a-i spune “La mulți ani!” este ca și cum i-ai ura unui bolnav cronic: “nu ți-ar mai muri mulți înainte!“. [COLOR=#000080]Dacă ne iubim cu adevărat țara, ar trebui să-i și să ne urăm în această zi: “Deșteaptă-te, România!”[/COLOR]
PS:
Admit că e posibil ca urarea de “La mulți ani!” să nu vină nici din cinism, nici din ipocrizie. Poate că vine doar dintr-o obișnuință tîmpă, sau din prostie pur și simplu. Însă, realitatea rămâne aceeași.

Am citit si am crezut prima data ca nu vad bine. Mai ales ultimele randuri suna destul de urat. Poate ca dl Tarziu are dreptate si urarea mea "La multi ani Romania" este expresia bunei mele intentii devansata insa de o semnificativa doza de tampenie. Poate.

Cred ca multi dintre cei care am ales aceasta urare avem cam aceleasi suparari la adresa conducerii de azi a tarii. Nu avem nici macar o singura personalitate marcanta angrenata in politica. Din acest motiv nu am spus "La multi ani PD-L sau PSD sau ..." Am spus inclusiv "La multi ani Claudiu Tarziu", "La multi ani SofiaIuga", "La multi ani copiii mei" samd. Nu vad cum o astfel de urare ar putea suna "La multi ani TOT ASA"
Am recitit ce am postat si nici acum nu cred ca razbate din cele scrise un asa groaznic mesaj.

Mai mult chiar, nu cred ca este deplasat sa urezi "La muti ani" cuiva care este suparat. Urarea are clar o nota optimista, transmite nadejde si nu disperare.

Dar, poate eu sunt cel care a gresit si atunci nu pot decat sa-mi cer iertare fata de toti cei care s-au simtit jigniti de cuvintele mele.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.12.2008, 04:03:04
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit

Am vazut harta aceea... Mi s-a parut trist cana am inteles ce ar putea semnifica acele maini: mainile potrivnicilor care vor sa rupa tara noastra si sa o traga sub stapanrie. Mai triste este ca si o mana apasa in partea teritoriului romanesc Basarabia. Teritoriu pe care comunistii rusi l-au luat cu forta, cu mult timp in urma, si acum pretind ca este al lor. Acest lucru se intampla si in cadrul celor doua Mitropolii din Moldova: Chisinau (Mitrop. Vladimir) si Balti (Mitrop. Petru). IPS. Vladimir este sub patronajul rusesc, IPS Petru este sub patriarhia romana. Situatia acelor romani din Basarabia este destul de tensionata, in ceea ce priveste originea lor..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelerinaj de ziua sfantului spiridon decembrie 2010 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 30.08.2010 18:21:24
Pelerinaj de ziua sfantului spiridon al trimitundei in insula corfu decembrie 2010 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 10.04.2010 11:12:47
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41
Decembrie... silverstar Generalitati 10 05.12.2006 20:52:57