Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.05.2010, 15:18:37
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Pe blogul Manastirii Darvari este mentionata aceasta Minune a Sf.Nectarie, deci calugarii de aici nu sunt nebuni, dupa cum acuza „desteptii” comentatori ai acestei minuni pe „credulii” minunii....

Aceasta minune a Sfantului Nectarie circula printre credinciosii din Grecia si USA…Nimeni nu stie cand s-a petrecut si cum a aparut… insa ea vorbeste despre minunile Sf Nectarie….”
http://www.schituldarvari.ro/blog/?p=500

Iar minunea relatata de parintii calugari, nu se mentioneaza ca s-au dus oamenii la PATRIARH ci la „EPSICOP”! Ideea este ca si unul si altul sunt IERARHI! Ca a fost unul sau altul, nu conteaza, ci MINUNEA S-A FACUT!!!!
Folosind aceleasi considerente si Miorita e cat se poate de adevarata. Ce sa mai spunem de Scufita rosie sau Capra cu trei iezi!? Sunt mult mai des mentionate decat minunea prezentata de tine si aduc la fel de multe probe/dovezi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.05.2010, 15:21:24
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Care-i prolema ai, nu crezi?
Ti-a luat cineva capul pentru asta si l-a infipt intr-un par? Nu?
Atunci de ce simti nevoia sa te manifesti? :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.05.2010, 15:30:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Minunea aceasta mi-a fost povestita si de un preofesor de la Teologie, pana sa o gasesc scrisa pe net, apoiacum 3 luni in urma mi s-a povestit de un Staret de la o Manastire si cu inca un parinte Ieromonah, care au fost de curand in Sf.Munte!
M-am uimit, si m-am bucurat de lucrarea Sf.Nectarie!

Chiar daca sunt oameni care nu cred, asta nu inseamna ca Sf.Nectarie nu lucreaza si in acest fel! EU am gasit minunea in greaca, deoarece intru pe site-uri grecesti si caut mereu noi minuni ale Sf.Nectarie!!

Nevoie de detalii??? NU isi au rostul!!! De ce? ex: nici in Sf.Scriptura nu se spune unde stateau ascunsi Apostolii si in ce an, cand a intrat Domnul Hristos prin usile incuiate!!!! Credinta conteaza!!!

Daca ne va fi de folos sa stim UNDE s-a intamplat minunea, adica in CARE sat, ne va arata Sf.Nectarie!!!


Cert este, ca am auzit-o NU o singura data, ci de mai multe ori, de la persoane importante si nu orice necredincios! Numai ca niciuna dintre ele, nu mi-au spus detaliile necesare! Altfel, veneam in completare!

Oricum daca voi afla detaliile acestei minuni cu Sf.Meu drag NECTARIE, nu va voi lipsi de ele!
Adica tu crezi ca se pot face orice afirmatii in numele credintei iar ele trbuie crezute implicit?
aaaaaaaa ............. nici macar nu se stie in care sat s-a intamplat?????????????????
mare taina ..........................
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.05.2010, 15:31:35
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Adica tu crezi ca se pot face orice afirmatii in numele credintei iar ele trbuie crezute implicit?
aaaaaaaa ............. nici macar nu se stie in care sat s-a intamplat?????????????????
mare taina ..........................
Nu trebuie crezute, Dumitru.
:) Nu e obligatoriu.
Unii cred. Ce treaba ai tu?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.05.2010, 15:34:11
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Folosind aceleasi considerente si Miorita e cat se poate de adevarata. Ce sa mai spunem de Scufita rosie sau Capra cu trei iezi!? Sunt mult mai des mentionate decat minunea prezentata de tine si aduc la fel de multe probe/dovezi.
Miturile nu degeaba sunt numite Mituri, sau legendele legende, iar ce se cheama MINUNE ramane MINUNE!!! Poti sa aduci dovezi, dar nu ajuta pe nimeni la INATRIREA CREDINTEI, ori minunile acest rol il au, de a INTARI CREDINTA! Nu fa asemanari fara rost, ca „margaritarele nu se arunca porcilor!”
__________________
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.05.2010, 15:34:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Pe blogul Manastirii Darvari este mentionata aceasta Minune a Sf.Nectarie, deci calugarii de aici nu sunt nebuni, dupa cum acuza „desteptii” comentatori ai acestei minuni pe „credulii” minunii....

Aceasta minune a Sfantului Nectarie circula printre credinciosii din Grecia si USA…Nimeni nu stie cand s-a petrecut si cum a aparut… insa ea vorbeste despre minunile Sf Nectarie….”
http://www.schituldarvari.ro/blog/?p=500

Iar minunea relatata de parintii calugari, nu se mentioneaza ca s-au dus oamenii la PATRIARH ci la „EPSICOP”! Ideea este ca si unul si altul sunt IERARHI! Ca a fost unul sau altul, nu conteaza, ci MINUNEA S-A FACUT!!!!
Sunt destui calugari care spun vrute si nevrute.
Faptul ca poarta o anumita haina si ca oamenii le atribuie un anumit nivel de intelepciune nu inseamna ca tot ce spun este adevarat si de luat in seama.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.05.2010, 15:37:21
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Adica tu crezi ca se pot face orice afirmatii in numele credintei iar ele trbuie crezute implicit?
aaaaaaaa ............. nici macar nu se stie in care sat s-a intamplat?????????????????
mare taina ..........................
O sa ma rog la Sf.Nectarie sa iti arate DANSUL sa te convinga de lucrarea Sa!!! dupa N postarile tale, NECREDINTA te domina!
__________________
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.05.2010, 15:40:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu trebuie crezute, Dumitru.
:) Nu e obligatoriu.
Unii cred. Ce treaba ai tu?
Ce treaba am?
Ma doare cand ca oamenii sunt manipulati in asemenea hal.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.05.2010, 15:46:05
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ce treaba am?
Ma doare cand ca oamenii sunt manipulati in asemenea hal.
Asta e un semn de mare dragoste din partea ta :)
Numai ca nu e cazul aici.. Cine crede ca sf. Nectarie e facator de minuni si cu rugaciunile lui se pot vindeca oamenii de cancer, ar fi crezut si daca nu ar fi stiut de minunea aceasta.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.05.2010, 15:51:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
O sa ma rog la Sf.Nectarie sa iti arate DANSUL sa te convinga de lucrarea Sa!!! dupa N postarile tale, NECREDINTA te domina!
chiar te rog ... astept rezultatul
pari destul de increzator in rugaciunile tale ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 20:24:33
Manastirea Sfantului Nectarie din Eghina diaden Intrebari utilizatori 0 29.04.2011 02:04:14
Un site al Sf.Nectarie din Eghina! mary20 Moaste 2 04.03.2010 14:39:53
Viata Sfantului Nectarie din Eghina geo.nektarios Diverse Sarbatori 32 26.01.2009 04:20:42
Moastele Sfantului Nectarie de la Eghina Ionelaangel Moaste 1 30.10.2006 02:54:45