Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2009, 05:08:39
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Icoanele in dormitor

Cum vedeti voi icoanele in dormitor,la capul patului mai ales cei casatoriti,eu una de la o vreme ma tare jenez in dormitorul meu cind vine timpul sa ma schimb de haine
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2009, 06:43:19
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu zic ca mai degraba sa te jenezi de gandurile necurate,de lipsa iubirii,de altele...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2009, 09:06:05
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Cum vedeti voi icoanele in dormitor,la capul patului mai ales cei casatoriti,eu una de la o vreme ma tare jenez in dormitorul meu cind vine timpul sa ma schimb de haine
Pai de ce te jenezi? Ai impresia ca Sfintii si Dumnezeu sunt straini de fizicul nostru? Parca era vorba ca nici un fir de par nu se clinteste fara stirea lui Dumnzezu. Inteleg sa te jenezi atunci cand pacatuiesti in dormitor, dar in rest asa a fost lasat totul sa fie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.08.2009, 18:37:36
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Si eu ma jenez, dar cred ca asta se datoreaza faptului ca nu avem destula credinta. Noi credem ca sfintii sau Dumnezeu ne-ar privi ca oamenii. Cand te mai jenezi, gandeste-te ca Dumnezeu ti-a creat fiecare particica a corpului. Tu pentru El esti ceva chiar mai cunoscut decat bebelusul pentru mama. Si bebelusul nu se jeneaza de mama lui. Iar Sfintii, fiindca acum sunt la Dumnezeu, sunt partasi si ei la privirea plina de curatenie si dragoste a Lui. Pentru ei tu esti ca un bebelus.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.08.2009, 20:37:54
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Cum vedeti voi icoanele in dormitor,la capul patului mai ales cei casatoriti,eu una de la o vreme ma tare jenez in dormitorul meu cind vine timpul sa ma schimb de haine
Pt. ca subiectul este interesant si pt. ca il gasesc f. potrivit imi permit sa-mi spun si eu parerea, formata din scrierile parintilor contemporani din Athos(Paisie aghioritul si Sofronie Saharov)si a parintelui ioanichie Balan. Daca voi ceilalti frati si surori aveti alte pareri va rog sa ma iertati si sa ma considerati doar un ,,trecator" prin topic:
Sigur ca trebuie sa ne rusinam de gindurile noastre necurate,de nedreptatile noastre, de necinstea noastra ,de nesmerenia noastra,de nesupunerea noastra,de neascultarea noastra,de lipsa bunatatii dupa putere... de toate,toate pacatele noastre; dar cind este vorba de icoane atuncea avem obligatia sa:
in orice casa de ortodox trebuie sa existe o icoana(cel putin) si o candela care sa functioneze(vorba parintelui Cleopa).Pt. a-si pastra harul de la sfintire cit mai indelungat si pt. a ne fi de mult folos in preajma icoanelor trebuie sa ne comportam intr-un fel anume,adica sa le acordam toata cinstea cuvenita exact ca si cum sfintul din icoana ar fi prezent real in camera noastra. Adica,nu trebuyie sa umblam in pielea goala prin fata lor,nu trebuie sa injuram sau sa vorbim vulgar,nu trebuie sa urmarim la TV programe vulgare ,nu trebuie sa facem desfrinari extra sau conjugale(ci doar implinirea fireasca a impreunarii conjugale cu cit mai multa buna cuviinta)trebuie sa ne rugam inaintea lor in tinuta cit mai decenta,trebuie sa le tamiem cel putin o data pe luna iar cind le curatam si le stergem de praf va trebui sa folosim o cirpa special aleasa si imbibata in aghiasma; este potrivit de asemenea ca la fiecare intii ale lunii(prima zi din luna)sa mergem la biserica ,sa luam aghiasma atunci facuta si sa stropim prin toata casa cu ea,inclusiv peste icoane, in ziua sfintului sa facem acatistul si paraclisul inaintea ei.
Necinstindu-le,tinindu-le in locuri dosite,netamiindu-le si nepunindu-le candele ramin doar obiecte de decor,elemente de arta bisericeasca cu valoare doar estetica.Schimbatul de haine se poate face f. bine in baie.
Cine se indoieste sau chiar are aversiune fata de un asemenea tratament ...faca cum o crede de cuviinta.Dar cine le iubeste(nu doar le indrageste !)si asteapta ajutor duhovnicesc de la icoane(mai bine zis de la sfintul reprezentat in icoana) ,bine ar fi sa se poarte cu mare dragoste fata de ele !

Last edited by zaharia_2009; 08.08.2009 at 20:42:44.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.08.2009, 21:11:28
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Si eu ma jenez, dar cred ca asta se datoreaza faptului ca nu avem destula credinta. Noi credem ca sfintii sau Dumnezeu ne-ar privi ca oamenii. Cand te mai jenezi, gandeste-te ca Dumnezeu ti-a creat fiecare particica a corpului. Tu pentru El esti ceva chiar mai cunoscut decat bebelusul pentru mama. Si bebelusul nu se jeneaza de mama lui. Iar Sfintii, fiindca acum sunt la Dumnezeu, sunt partasi si ei la privirea plina de curatenie si dragoste a Lui. Pentru ei tu esti ca un bebelus.
Anna sa stii ca mi-ai dat curaj, nu stiu nici eu de ce de o vreme simt jena poate ai dreptate nu am destula credinta o sa incerc sa ma rog mai mullllllltttt. Asa este Dumnezeu stie si cite fire de par avem si doar cind am venit pe lume am venit dezbracati.
Doamne ajuta
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.08.2009, 21:19:03
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt. ca subiectul este interesant si pt. ca il gasesc f. potrivit imi permit sa-mi spun si eu parerea, formata din scrierile parintilor contemporani din Athos(Paisie aghioritul si Sofronie Saharov)si a parintelui ioanichie Balan. Daca voi ceilalti frati si surori aveti alte pareri va rog sa ma iertati si sa ma considerati doar un ,,trecator" prin topic:
Sigur ca trebuie sa ne rusinam de gindurile noastre necurate,de nedreptatile noastre, de necinstea noastra ,de nesmerenia noastra,de nesupunerea noastra,de neascultarea noastra,de lipsa bunatatii dupa putere... de toate,toate pacatele noastre; dar cind este vorba de icoane atuncea avem obligatia sa:
in orice casa de ortodox trebuie sa existe o icoana(cel putin) si o candela care sa functioneze(vorba parintelui Cleopa).Pt. a-si pastra harul de la sfintire cit mai indelungat si pt. a ne fi de mult folos in preajma icoanelor trebuie sa ne comportam intr-un fel anume,adica sa le acordam toata cinstea cuvenita exact ca si cum sfintul din icoana ar fi prezent real in camera noastra. Adica,nu trebuyie sa umblam in pielea goala prin fata lor,nu trebuie sa injuram sau sa vorbim vulgar,nu trebuie sa urmarim la TV programe vulgare ,nu trebuie sa facem desfrinari extra sau conjugale(ci doar implinirea fireasca a impreunarii conjugale cu cit mai multa buna cuviinta)trebuie sa ne rugam inaintea lor in tinuta cit mai decenta,trebuie sa le tamiem cel putin o data pe luna iar cind le curatam si le stergem de praf va trebui sa folosim o cirpa special aleasa si imbibata in aghiasma; este potrivit de asemenea ca la fiecare intii ale lunii(prima zi din luna)sa mergem la biserica ,sa luam aghiasma atunci facuta si sa stropim prin toata casa cu ea,inclusiv peste icoane, in ziua sfintului sa facem acatistul si paraclisul inaintea ei.
Necinstindu-le,tinindu-le in locuri dosite,netamiindu-le si nepunindu-le candele ramin doar obiecte de decor,elemente de arta bisericeasca cu valoare doar estetica.Schimbatul de haine se poate face f. bine in baie.
Cine se indoieste sau chiar are aversiune fata de un asemenea tratament ...faca cum o crede de cuviinta.Dar cine le iubeste(nu doar le indrageste !)si asteapta ajutor duhovnicesc de la icoane(mai bine zis de la sfintul reprezentat in icoana) ,bine ar fi sa se poarte cu mare dragoste fata de ele !
Asa vad si eu o icoana daca o ai in casa trebuie sa si respecti pe cine e in icoana nu? de sters cu aghiazma nu am stiut dar e bine ca stiu acum, de dezbracat in baie da se poate dar stii cum citeodata mai te dezbraci si in dormitor. La capitolul desfrinari Doamne multam ca nu mai trebuie sa duc grija la virsta mea nu mai e cazul.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.08.2009, 21:50:38
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Cum vedeti voi icoanele in dormitor,la capul patului mai ales cei casatoriti,eu una de la o vreme ma tare jenez in dormitorul meu cind vine timpul sa ma schimb de haine

Eu cred ca sunteti o persoana foarte sensibila,emotiva,poate impresionabila,de aceea va e jena sa va dezbracati in fata icoanelor.
Si mie mi se intampla.
Stiti....eu nu pot sa ma dezbrac nici in fata pisoiului,cu atat mai mult in fata icoanelor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.08.2009, 21:56:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Stiti....eu nu pot sa ma dezbrac nici in fata pisoiului
asta-i buna! m-ai facut sa rad, Casandra.

trupul in sine nu este necuviincios si cred ca nici imbracatul/ dezbracatul - daca nu este exhibitionism.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.08.2009, 22:11:59
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
asta-i buna! m-ai facut sa rad, Casandra.

trupul in sine nu este necuviincios si cred ca nici imbracatul/ dezbracatul - daca nu este exhibitionism.
Serios!Stiu,raspunsul meu nu a tinut neaparat de religiozitate,dar ma gandesc ca asta i se poate intampla unei persoane sensibile...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 12:36:26
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
ma intereseaza icoanele bizantine carmenserghi Pictura si Sculptura Bisericeasca 10 01.05.2011 10:07:43
Vor sa elimine icoanele din scoli Va_iubesc Stiri, actualitati, anunturi 79 26.06.2010 15:56:53
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 21:00:04