Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.05.2014, 20:56:37
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea25 Vezi mesajul
Si e important ca voi sa va cunoasteti un pic, macar cateva luni, pentru ca una este sa vorbesti cu el pe mail sau la telefon si alta e sa traiesti alaturi de el lucruri in aparenta "banale" cum ar fi gatitul, plimbatul, sapatul in gradina (daca ai gradina :) ), rugaciunea... Dar nici nu e bine sa astepti prea mult, 2 sau 3 ani... Cel mai bine este sa gasesti un duhovnic care sa aiba si experienta cu tinerii si sa urmezi cu toata increderea sfaturile sale. Eu tot asta spun :)!
Referitor la asta m-am intalnit cu cineva acum ceva timp si ne-am plimbat amandoi intr-un alt oras si dupa intalnire l-am intrebat ce crede despre mine, printr-un mesaj, obisnuiesc sa intrb oamenii ce cred despre mine pt ca in liceu din cauza timiditatii eram considerata prostuta si eram izolata si am fost si necajita (sunt extrem de timida si cred ca asta ma face sa par urata ) si el a fost diplomat (nu cred ca m-a placut) si doar cand a simtit ca sunt foarte suparata mi-a spus ca sunt frumoasa. Asa mi-ar placea ca cineva sa ma vada tot timpul, si seara si dimineata...naturala, sa pot sa fiu eu... si sa ma placa. As vrea sa simta cel de langa mine ca sunt mai retinuta in aparenta si ca daca el ar face primul pas si eu as indrazni mai mult. Imi fac multe imagini in minte, cum as fi draguta cu cineva, cum am face tot felul de activitati impreuna (si gradinaritul, doar ca baietii din ziua de astazi sunt prea moderni si nu vor sa auda de asa ceva si daca aud ca tie iti place te consiera o taranca sau ceva similar), sa mergem la bunicii lui pt ca ai mei nu mai traiesc, daca ar avea si sa ii ajutam cu ce putem cu treburi casnice, sa botezam un copil (poate chiar orfan sau mai saracut) impreuna si sa ne uneasca chestia asta foarte mult, sa facem lucruri frumoase pentru altii, sa ma sarute pe frunte cand dorm, si eu pe el, sa avem un animalut de care sa avem amandoi grija, daca ne-am permite sa infiintam un centru de voluntariat, sa conteze pentru noi iubirea, gesturile mici dar intense de afectiune si nu banii, vreau ca de ziua mea sa imi ofere o floare, orice floare (mie imi plac foarte mult florile de camp, in special cele de nu-ma-uita doar ca m-am nascut iarna.... ) sa ma stranga in brate si sa imi spuna: "La multi ani! Te iubesc!" si ATAT, nu mai am nevoie de nimic altceva. Trebuie sa marturisesc acum ce nu am spus nimanui niciodata si anume cum visez eu logodna noastra si daca mi se va intampla asa promit si sper sa nu uit sa o povestesc aici: As vrea sa fim doar noi doi undeva intr-un loc frumos (eu visez sa fie primavara-vara la o cabanuta undeva la munte) sa fie o surpriza plina de emotie, eu sa spun DA, sa fiu pregatita si sa... plang, de fericire. Si atat. Sa fim fericiti. Visez mult cu ochii deschisi, cand nu sunt suparata inainte de culcare, imi imaginez cum el ma tine in brate, sau cand nu ma simt bine ca are grija de mine. Cateodata vorbesc si cu Ingerul meu pazitor si imi imaginez ca ma incurajeaza....
  #32  
Vechi 08.05.2014, 00:14:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
sa botezam un copil (poate chiar orfan sau mai saracut) impreuna si sa ne uneasca chestia asta foarte mult, sa facem lucruri frumoase pentru altii, sa ma sarute pe frunte cand dorm, si eu pe el, sa avem un animalut de care sa avem amandoi grija, daca ne-am permite sa infiintam un centru de voluntariat,...
Sa botezam copilul altuia, sa avem un animalutz, dar sa avem copii, nimic pe lista de prioritati romanticoase...interesant.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #33  
Vechi 08.05.2014, 08:12:28
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
dupa intalnire l-am intrebat ce crede despre mine, printr-un mesaj, obisnuiesc sa intrb oamenii ce cred despre mine
Daca ar proceda asa o fata cu mine ar fi evident ca este complexata de ceva, ca s-au acumulat frustrari si ca este foarte nesigura. Nu cred ca m-ar tenta sa mai incerc ceva.
Nu e vorba ca “barbatii vor femei sigure pe ele”, ci mai degraba “barbatii nu vor persoane nesigure si complexate”.


Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
sunt extrem de timida si cred ca asta ma face sa par urata

Nu exista asa ceva. Cu siguranta increderea in sine ii da unei persoane o alta “aura”, are charisma, dar timiditatea nu schimba aspectul fizic si nu face pe cineva urat. Asta este idee autoindusa.
Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Visez mult cu ochii deschisi, cand nu sunt suparata inainte de culcare, imi imaginez cum el ma tine in brate, sau cand nu ma simt bine ca are grija de mine. Cateodata vorbesc si cu Ingerul meu pazitor si imi imaginez ca ma incurajeaza....
Optimismul este un lucru bun. A trai cu capul in nori, neancorat in realitate este un lucru catastrofal.
Si ce se va intampla daca totusi nu or sa iasa lucrurile ca in vis? Ce se va intampla in cazul nefericit (iti doresc sa nu fie cazul, dar este posibil) in care la 40 de ani ai sa fii singura?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #34  
Vechi 08.05.2014, 08:18:16
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Cred ca numai d-soarele ar trebui sa poarte rochie alba de mireasa, daca intelegeti ce vreau sa spun...
Bineinteles ca intelegem. Intelegem ca invataturile Bisericii au pentru tine un rol orientativ. Intelegem ca Dumnezeu trebuie sa ne dea tot ce credem noi ca avem nevoie, dar ca noi urmam invataturile dupa cum ni se pare noua ca acestea raspund nevoilor noastre.

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Nu stiu cum sa va spun dar in ziua de astazi barbatii vor de la o femeie sa aiba casa ei proprietate personala
Faci afirmatii nefondate bazate pe pareri personale. Intrebarea este cu ce le sustii. Cati barbati stii ca asteapta ca femeia sa aiba casa ei?


Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
pe cand mai demult era tocmai invers,
Si lasi impresia ca asa era bine. Cum sa ceri altora sa renunte la idei preconcepute cand tu le ai pe ale tale?


Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Uneori ma gandesc ca ar fi mai bine sa nu am copii... insa stiu ca lumea ma va judeca.
Mai bine te-ai gandi cum te va judeca Dumnezeu.

Asa ca eu revin obsesiv la parerea mea: mergi si discuta cu un duhovnic. Si asculta de el, nu fi revoltata si sa faci ca tine pentru ca nu ti-a spus ceea ce vroia tu sa auzi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #35  
Vechi 08.05.2014, 09:53:06
lili13 lili13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2013
Mesaje: 5
Implicit ...

Nu vad nici-o problema in a ma casatorii la 36 de ani. Insa mi-as dori sa fiu mireasa si nu stiu daca o sa se mai cada la varsta aceea sa port rochie alba. (Cred ca numai d-soarele ar trebui sa poarte rochie alba de mireasa, daca intelegeti ce vreau sa spun...) Doar ca la 36 de ani vor creste si pretentiile nu credeti? Si din partea mea si din partea unui posibil sot. Si apoi se pune problema ce am agonisit pana la varsta aceea. Nu stiu cum sa va spun dar in ziua de astazi barbatii vor de la o femeie sa aiba casa ei proprietate personala pe cand mai demult era tocmai invers, sau tot felul de pretentii de natura materiala. Sa te casatoresti la 36 de ani si pana atunci sa nu ai nici-un iubit, nu mi se para incurajator in cazul meu :D Ce o sa creada el despre mine? Sau ce as putea crede eu daca el ar fi in situatia asta? Cred ca la 36 de ani nu vor mai exista prea multi barbati singuri, cel mult divortati, iar eu nu mi-as dori ca prima casatorie sa o am cu un divortat. Doi oameni divortati este altceva. Nu mai spun ca la 36 de ani trebuie sa te grabesti sa faci repede un copil, ori poate tu vrei sa te mai cunosti, si apoi nu e bine numai unul, ideal ar fi doi. Deci faci unul la 38 si urmatorul la 40. Problema e ca la varsta aceasta nu mai ai rabdare, in plus copilul se poate naste cu probleme sau mama sa aiba probleme, nu ma zic ca la 58 de ani tu trebuie sa porti copii in facultate, ori esti aproape de pensie si din pensie in Romania chiar nu iti permiti. Zic toate acestea nu din dorinta de a contrazice pe cineva, de a exagera, de a ma arata prea grijulie sau obsedata de anumite lucruri insa eu m-am nascut cu o problema de sanatate tocmai pentru ca mama a avut o varsta inaintata si drept urmare o sarcina la 36 de ani ar fi cu risc si pentru mine si pentru copil. Ori, nu stiu daca ma va accepta cineva asa sau eventual sa nu avem copii. Insa o sa mai fac pe viitor niste investigatii medicale in acest sens. Uneori ma gandesc ca ar fi mai bine sa nu am copii... insa stiu ca lumea ma va judeca.

In legatura cu aceasta postare nu pot sa ti spun decat *lasa ne...lasa ne*.Intrebarea mea este cu duhovnicul tau ai vorbit despre tot ce ne ai postat noua in topicul deschis?Daca raspunsul este nu,fa o,asculta l si indeplineste sfaturile pe care ti le da.
  #36  
Vechi 08.05.2014, 10:27:18
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit o oiae ne-cugetatoare !!!

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Ce bine ar fi sa-l cauti pe Dumnezeu cu atat vointa cu cat ii cauti pe catolici.
Tu traiesti pentru tine sau pentru lume ?
Pentru ca daca traiesti pentru lume si pentru ce spune lumea, atunci nu respecti darul pe care ti l-a dat Dumnezeu:viata.
Dumnezeu te-a creat ca sa tii cont de parerile lumii? Dumnezeu te-a creat
ca sa slujesti lumii ? Dumnezeu te-a creat ca sa alergi dupa catolici ?

Eu zic ca foarte bine s-a intamplat ca tipul ala a disparut din viata ta.
Este unul din modurile tainice in care Dumnezeu are grija de oile sale si
le desparte de lupii catolici.

Acum ceea ce o sa zic eu o sa ti se para o gluma(tinand cont starea
psihologica in care esti:adica in depresie si in una serioasa de tot) dar:
Multumeste-i lui Dumnezeu ca ai doi ochii si poti sa vezi rasaritul soarelui
si apusul lui.
Multumeste-i lui Dumnezeu ca ai doua urechi ca sa auzi.
Multumeste-i lui Dumnezeu ca nu esti muta si poti vorbi.
Multumeste-i lui Dumnezeu ca esti intreaga si poti sa te misti .
Multumeste-i lui Dumnezeu ca ai mintea intreaga si poti rationa.

Si dupa ce-i multumesti lui Dumnezeu despre aceste daruri, apoi poti sa
treci mai departe la alte cereri.

Iar apoi, ii poti cere lui Dumnezeu sa te ajute sa vezi cu ochii mintii, nu
ce vrei tu sa vezi, ci Adevarul.


Incepe ca dimineata sa spui rugaciunile de dimineata(toate rugaciunile de
dimineata) si seara sa spui rugaciunile de seara(toate rugaciunile de seara).

Apoi dupa ce ai spus rugaciunile roaga-l pe Dumnezeu sa-ti dea intelepciunea si puterea necesara ca sa-l ignori pe fiul minciunii si ispitele acestuia.

In timpul zilei, daca cate ori esti nelinistita spune rugaciunea mintii:
"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul!", iar la asta poti sa adaugi de la tine:
"Si de vreau si de nu vreau, mantuieste-ma Doamne"

Si sa vezi cum incep sa se aseze lucrurile in viata ta si cei care te
zoresc inceteaza si isi gasesc alte activitati.

Auzi tu, sa tii cont de gura lumii...Eu nu dau doi bani pe ce spune lumea.
Iar daca pentru o clipa as tine cont de gura lumii, inseamna ca incep sa ma
plictisesc si pierd timpul in desert.
Nu stiu ce tot aveti cu catolicii ! In stilul asta nu facti decat sa va negati atributul din ciudatul pseudonim !!!
  #37  
Vechi 08.05.2014, 10:49:38
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !!!

Mi se pare o dovada de habotnicie sa vrei ca partenerul tau sa aiba aceeasi religie ca tine, sau chiar sa fie crestin,si sa faci din aceste formalisme criteriile ultime ale alegerii in aceasta privinta casatoriei !

Musulman,mozaic,catolic sau ateu, potentialul partener trebuie respectat in primul rand ca om,iar apreciarea lui trebuie facuta nu dupa ritualisme goale de continut,ci numai dupa faptele concrete pe care le face,nici macar dupa vorbe !!!

O droaie de oameni de nimica se ascund dupa evalvii de vulpe si rirualisme de fatada,cand dupa faptele lor nu se ridica la inaltimea a ceea ce pretind a afisa !!!

Noi ca si crestini trebuie sa avem o viziune universalista si toleranta fata de alte culte crestine sau religii ale umanitatii si sa nu persistem intr-un dogmatism sec ,aducator de ura si aversiune !

Asa cum spunea Mantuitorul referitor la ziua Sabbathului,la fel as indrazni sa parafrazez si eu zicand : :Nu omul e facut pentru religie, ci religia e facuta pentru om !"
Aceasta e inalta viziune umanista cristica, pe care din pacate,multi capi religiosi au ignorat-o transformand religia prost inteleasa intr-o manipulare a urii fata de ceilalti frati umani !
  #38  
Vechi 08.05.2014, 18:30:50
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Mi se pare o dovada de habotnicie sa vrei ca partenerul tau sa aiba aceeasi religie ca tine, sau chiar sa fie crestin,si sa faci din aceste formalisme criteriile ultime ale alegerii in aceasta privinta casatoriei !

Musulman,mozaic,catolic sau ateu, potentialul partener trebuie respectat in primul rand ca om,iar apreciarea lui trebuie facuta nu dupa ritualisme goale de continut,ci numai dupa faptele concrete pe care le face,nici macar dupa vorbe !!!

O droaie de oameni de nimica se ascund dupa evalvii de vulpe si rirualisme de fatada,cand dupa faptele lor nu se ridica la inaltimea a ceea ce pretind a afisa !!!

Noi ca si crestini trebuie sa avem o viziune universalista si toleranta fata de alte culte crestine sau religii ale umanitatii si sa nu persistem intr-un dogmatism sec ,aducator de ura si aversiune !

Asa cum spunea Mantuitorul referitor la ziua Sabbathului,la fel as indrazni sa parafrazez si eu zicand : :Nu omul e facut pentru religie, ci religia e facuta pentru om !"
Aceasta e inalta viziune umanista cristica, pe care din pacate,multi capi religiosi au ignorat-o transformand religia prost inteleasa intr-o manipulare a urii fata de ceilalti frati umani !

Eu nu am nimic impotriva catolicilor. :) Eu cred ca suntem doua religii surori si ar trebui sa ne intelegem ca fratii. Cred ca e oarecum un pacat sa afirmi ca o religie este mai buna ca alta. Deci eu sunt de acord cu tine. Pana la urma nimeni, dintre oameni, nu poate stii care este religia adevarata, cea care a fost prima. Pe de alta parte ar fi fost mai bine daca toti am fi avut aceeasi religie, sa fie doar una ca sa nu mai existe tot felul de critici. Eu as putea avea oricand un prieten, iubit, catolic spre exemplu fara sa nu fie nici-o problema. Din contra eu vad peste tot in lume catolici care traiesc MODEST pentru ca din banii lor ajuta fie copii fie batrani saraci, cred ca la capitolul bunatate sunt superiori multor ortodocsi. Ori, cred ca Dumnezeu asta isi doreste sa vada de la noi, cum ne ajutam unii pe altii nu cum aruncam cu pietrii, in fratii nostrii pana la urma. Ura aceasta fata de alte religii si cum spunea mai sus Guardian, fata de oameni nu mi se pare deloc crestineasca. Daca gresim noi sau daca gresiti voi asta numai Dumnezeu o sa judece.
  #39  
Vechi 08.05.2014, 18:57:55
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Bineinteles ca intelegem. Intelegem ca invataturile Bisericii au pentru tine un rol orientativ. Intelegem ca Dumnezeu trebuie sa ne dea tot ce credem noi ca avem nevoie, dar ca noi urmam invataturile dupa cum ni se pare noua ca acestea raspund nevoilor noastre.



Faci afirmatii nefondate bazate pe pareri personale. Intrebarea este cu ce le sustii. Cati barbati stii ca asteapta ca femeia sa aiba casa ei?




Si lasi impresia ca asa era bine. Cum sa ceri altora sa renunte la idei preconcepute cand tu le ai pe ale tale?



Mai bine te-ai gandi cum te va judeca Dumnezeu.

Asa ca eu revin obsesiv la parerea mea: mergi si discuta cu un duhovnic. Si asculta de el, nu fi revoltata si sa faci ca tine pentru ca nu ti-a spus ceea ce vroia tu sa auzi.

In primul rand eu caut raspunsuri la Dumnezeu si nu la oameni. Stiu ca Dumnezeu lucreaza prin oamenii dar unii il lasa pe Dumnezeu si prefera sa fie rautaciosi si uneori chiar mai mult decat atat! Ceea ce am exprimat eu este o traducere a ceea ce isi doresc sa inteleaga barbatii prin egalitatea intre sexe, ori zic eu nu exista nimic pe lume care sa inlocuiasca faptul ca femeia face copii, orice ar face un barbat nimic nu va fi mai presus de asta, ori fie si numai din acest considerent un barbat ar trebui sa se comporte cu o femeie ca si cu o regina. Eu nu stiu ce varsta ai tu Lucian, de nu stii ce isi doresc tinerii din ziua de astazi insa iti propun la modul cel mai serios sa ii chestionezi. Stiu ca duhovniceste este sa NU ne uitam la bani atunci cand ne alegem partenerul si sa construim ceva impreuna daca putem dar uite ca nu toata lumea gandeste asa. Ba chiar mai mult nu sunt putini barbatii care luandu-si o sotie cu o situatie materiala mai prejos decat a lor, o trateaza precum o slujnica, reamintidu-i mereu ca se afla in casa LUI. Cat despre cum ma va judeca Dumnezeu, nu ar fi mai bine sa o lasam la, latitudinea Lui?! In deinitiv Dumnezeu nu este atat de rau cum vor unii oameni sa para. Eu cred ca oamenii judeca mai aspru decat El.
  #40  
Vechi 08.05.2014, 19:10:57
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca ar proceda asa o fata cu mine ar fi evident ca este complexata de ceva, ca s-au acumulat frustrari si ca este foarte nesigura. Nu cred ca m-ar tenta sa mai incerc ceva.
Nu e vorba ca “barbatii vor femei sigure pe ele”, ci mai degraba “barbatii nu vor persoane nesigure si complexate”.





Nu exista asa ceva. Cu siguranta increderea in sine ii da unei persoane o alta “aura”, are charisma, dar timiditatea nu schimba aspectul fizic si nu face pe cineva urat. Asta este idee autoindusa.


Optimismul este un lucru bun. A trai cu capul in nori, neancorat in realitate este un lucru catastrofal.
Si ce se va intampla daca totusi nu or sa iasa lucrurile ca in vis? Ce se va intampla in cazul nefericit (iti doresc sa nu fie cazul, dar este posibil) in care la 40 de ani ai sa fii singura?
Exact, poate este complexata. Si tu ca barbat ar trebui sa o ajuti sa treaca peste asta daca esti un om asa cum trebuie sa fii. Sau esti cumva omul perfect? Nu ai nici-o rezerva? Nu ai temerii? Ma indoiesc! Cat despre generalizarea ta nu isi are rostul. Un barbat care nu imi accepta slabiciunile si anumite stari pe care unii barbati nu le vor intelege niciodata cu siguranta nu ma merita nici in cele mai bune momente ale mele. Eu vreau doar pe cineva ca si mine, si nu cred ca sunt atat de deosebita sa nu am un corespondent in varianta masculina. Si da, eu vreau un barbat care sa ma sprijine moral foarte mult si care sa fie sensibil, iar un astfel de barbat nu se incadreaza in oala ta: “barbatii nu vor persoane nesigure si complexate” iar acesta te asigur ca exista. Nu de multe ori i-am auzit pe prietenii mei ca ei ar proteja o femeie care se simte nesigura si ar coplesi-o cu complimente daca ar simti-o complexata. P.S: Nu voi fi singura la 40 de ani pentru ca voi ADOPTA un copil in cazul acela. Acum spune-mi cat de tare o sa ma judece Dumnezeu pentru asta! :)
Subiect închis