Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.12.2010, 19:11:02
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
. Astazi, nu stiu cati mai au constiinta ca sunt asemeni ingerilor - vestitori ai Nasterii Mantuitorului.
Mă consider vestitoare când colind, dar nu asemenea îngerilor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.12.2010, 19:13:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Ieri au venit niște seminariști să ne colinde, probabil că tot așa, vor să colinde tot orașul și încep din timp.
Seminaristii si teologii vin de regula mai devreme pentru ca vor intra in vacanta si nu vor mai fi in formula completa. Altii sunt nevoiti ca incepand cu data de 20 decembrie, chiar si mai devreme, sa sustina diverse concerte - asa ca prefera sa iasa la colindat inainte de aceste momente.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.12.2010, 19:15:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mă consider vestitoare când colind, dar nu asemenea îngerilor.
Ei, poate am spus eu prea mult, asemeni ingerilor, important e sa avem constiinta ca mergem sa vestim Nasterea Domnului.

Nasterea Domnului sa va bucure pe toti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.12.2010, 19:31:10
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mă consider vestitoare când colind, dar nu asemenea îngerilor.
Si eu m-am intrebat de ce tocmai ingerii si pastorii au vestit Nasterea Domnului prin cantare. Ingerii deoarece pururea lauda pe Domnul. Acestia sunt vestitori prin excelenta, au aceasta disponibilitate continua de a aduce doxologie. Iar pastorii pentru simplitatea lor. Au primit vestea si au purtat-o mai departe cu inima smerita si bucurie.

Si mie imi plac mult colindele, dar atunci cand le cant nici eu nu indraznesc sa spun ca ma aseman acestora. Dar nici sa negam faptul ca atunci cand colindam, ne aflam pe o cale intru asemanarea cu acestia.

Nu trebuie sa devenim ingeri sau pastori pentru a colinda. Trebuie numai sa ne facem partasi bucuriei si smereniei cu care ei au binevestit.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.12.2010, 19:32:43
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirceamoraru Vezi mesajul
Nu-mi place ca ne-a vrajit de tot lumea asta moderna.. Colindatorii vin inca de la inceputul lui Noiembrie sa ne cante despre acest"craciun".. Ce Craciun dom'ne. ce craciun? E Nasterea Domnului si mai e pana la ea! e pe 25 , nu e astazi nu a fost nici ieri, nici maine, ci pe 25! Pai unde mai e explozia de bucurie daca ea rasufla toata luna? Daca ne spunem de pe acum urarile astea pe 25 o sa fim niste blazati...
Poate ca aveti dreptate in privinta urarilor insa pe 25 nu intra toata lumea pe forum si initiatoarea topicului a dorit sa ne faca o urare... si ii multumim!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.12.2010, 19:34:44
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Si eu m-am intrebat de ce tocmai ingerii si pastorii au vestit Nasterea Domnului prin cantare. Ingerii deoarece pururea lauda pe Domnul. Acestia sunt vestitori prin excelenta, au aceasta disponibilitate continua de a aduce doxologie. Iar pastorii pentru simplitatea lor. Au primit vestea si au purtat-o mai departe cu inima smerita si bucurie.

Si mie imi plac mult colindele, dar atunci cand le cant nici eu nu indraznesc sa spun ca ma aseman acestora. Dar nici sa negam faptul ca atunci cand colindam, ne aflam pe o cale intru asemanarea cu acestia.

Nu trebuie sa devenim ingeri sau pastori pentru a colinda. Trebuie numai sa ne facem partasi bucuriei si smereniei cu care ei au binevestit.
Ce frumos ar fi dacă ar veni un înger să ne colinde! Dar păcat că n-am putea asculta cântecul, căci am muri.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.12.2010, 19:42:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Ce frumos ar fi dacă ar veni un înger să ne colinde! Dar păcat că n-am putea asculta cântecul, căci am muri.
Colinda si acum ingerii, numai ca noi atat de mult ne-am indepartat de Dumnezeu, incat nu mai auzim graiurile lor. Vestirea lor nu aduce moarte, lucru descoperit si cu pastorii - niciunul din acestia nu a murit dupa ce s-au impartasit de vestirea adusa de ingeri.

Si un lucru pe care nu trebuie sa-l uitam e ca si in cadrul Liturghiei ei sunt prezenti. Si nu moare nimeni. Dar nu mai scriu pe aceasta tema, pentru ca ne abatem de la discutia propusa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.12.2010, 20:01:16
Matei Marilena Matei Marilena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 5
Implicit Sarbatori cu tihna si pace-n suflete !

...dupa 3 zile de mers cu autocarul, am ajuns in tara...mi-a fost dor si de pietrele de pe drum...
voi fi singura de sarbatori, dar sper sa ajung la manastirea Popouti din Botosani, sa-mi alin durerile...
pe 25 il voi plange pe tata, asa cum il plang de 9 ani, cand mi-a murit in brate...
dar, e bine,
e pace si e frumos !
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.12.2010, 20:21:03
mirceamoraru mirceamoraru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Mesaje: 10
Implicit

Am spus eu ce am spus, dar nu am pretentia sa se faca dupa cum zic eu toate.. Dar un lucru imi este cert, ca nerabdarea asta si concertaraia asta, oamenii se duc ca sa omoare timpul, auzi tu, turnee! Turneu de tacere si de rabdare nu mai face nimeni.. La Biserica elefterie am vazut o scenta penibila si patetica, tare de tot.. este o doamna care vine cu un C D player si cu Cd-uri de vanzare pe care sunt cantece ,cantate de ea si sta cu sotul ei in frig si zice "poftiti avem cantece cantate cu har si va dam si un autograf" si ea o neconoscuta iar pretul acelui cd este de 200 de mii de lei! dar e plin de har! Asa si "concertele" .. Ce cuvant anapoda ! Concert de Craciun! Nu simtiti? Nu intelegeti? pestera? Pastori? hello? Ring a bell? Smerenie? Lacrimi, pace? liniste? -CONCERT! iata ce am pierdut si ce avem.. Oamenii nu au cutremurul Sfant de asta zic dianinte aceste urari.. le poti lasa pe 24 si le citeste omul cand le citeste.. Nu-mi spune mie ca te impusca evlavia in asa fel ca nu mai ai incotro.. Suntem asa de lumesti si de imprastiati si de lipsiti de umilinta si de smerita cugetare.. Aceste neoranduilei apartin acelora care deasemenea vin la liturghie aproape de Crez Pleaca dupa tatal nostru, se imping ei cu pomelnicul lor in mijlocul slujbei, fac forfota nu au stare, nu au rabdare, pleaca mai devreme, adorm in timpul slujbei, in viata cauta toate cele ale lumii ,vor cariera, slava desarta, mancare si placere ,multa placere, se uita la Tv, nu se infraneaza de la nimic, nu obisnuiesc sa se roage, mintea lor e foarte brambura si nu poate sta in rugaciune.. In aceste suflete apare dorinta de a "ura " mai devreme.. Aica, aoleo, nu mai vine odatab momentul sa mancam fripturile alea? Ia ca lansez eu macar o urare ca m-am plictisit de atata asteptare.. acestia cand rareori postesc abia ultima saptamana li se pare un infern si se duc de Luni la magazin si golesc rafturile si postesc numarand zilele pana la Craciun.. Colindatorii, la fel, asa audienta-asa oferta, va dam craciun, pe caseta, in concert, toata luna, in fiecare zi, peste tot sa faceti supradoza de craciunie.. iata sora draga cum a murit sufletul crestin curat si rabdator, smerita si umilita cugetare la Dumnezeu si la taina Intruparii -Asta este Sarbatoarea de samabata, nu un prilej de petrecere ce am facut noi din aceasta zi.. dar daca nu vrem si nu vrem sa traim asa cum trebuie vom gasi pana dimineata argumente si indreptatiri ale duhului lumesc exact ce am spus eu ca e boala tu ai scuzat ca fiind "normal"..
Ce pot sa mai spun decat ca Imi pare rau ca ati ratat Nasterea Domnului sarbatorind craciunul lumii...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.12.2010, 21:04:48
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Colinda si acum ingerii, numai ca noi atat de mult ne-am indepartat de Dumnezeu, incat nu mai auzim graiurile lor. Vestirea lor nu aduce moarte, lucru descoperit si cu pastorii - niciunul din acestia nu a murit dupa ce s-au impartasit de vestirea adusa de ingeri.

Si un lucru pe care nu trebuie sa-l uitam e ca si in cadrul Liturghiei ei sunt prezenti. Si nu moare nimeni. Dar nu mai scriu pe aceasta tema, pentru ca ne abatem de la discutia propusa.
Știu că sunt prezenți, dar nu-i auzim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Craciun fericit tuturor crestinilor! MariS_ Generalitati 15 24.12.2010 20:27:00
BOSV - Craciun Fericit! andreicozia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 07.01.2010 17:14:07
An nou fericit! adam000 Generalitati 48 03.01.2010 16:38:21
Craciun fericit! maria-luisa Generalitati 4 26.12.2009 15:36:07
CRACIUN FERICIT ! icamilin Rugaciuni 0 26.12.2007 15:28:00