Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 06.06.2012, 00:18:57
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Si DRACU dadea citate si inca din Sfata Scriptura dar nu spre zidire ci spre pieirea celui care il asculta.


Asa ca ia aminte cand te trezesti dand citate, ca cine stie cine vorbeste prin tine..
nu se stie niciodata
Reply With Quote
  #142  
Vechi 06.06.2012, 00:22:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exista. Aia care nu pot vedea cand o mai si ia pe aratura.



Poate dar nu neaparat.

Povestea asta cu masoneria repetata pana la refuz si obsesie arata o imaturitate spirituala.

Cand omul uita care sunt adevarate cauzele ale pacatului, incepe sa vada evrei, masoni, dusmanii poporului, si uite asa ajunge la crime, tortura, toate pentru o cauza nobila.
Dar Alin faptul ca oamenii astia exista pe langa BOR (si am dat exemplele lui Balaceanu Stolnici sau Frunza Verde ) este o realitate.Problema nu e ca unii vad masoni prin toate partile, problema e ca oamenii astia nu ar trebui sa influenteze viata Bisericii. Daca aleg sa faca parte din masonerie ar trebui invitati sa faca un pas in spate.Ce e asa de greu de inteles ?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Continutul este si mai ridicol si chiar mai mult decat ridicol.

Sa vorbesti in numele monahilor romani din umbra anonimatului este o impertinenta jignitoare.

Si DRACU dadea citate si inca din Sfata Scriptura dar nu spre zidire ci spre pieirea celui care il asculta.


Asa ca ia aminte cand te trezesti dand citate, ca cine stie cine vorbeste prin tine..
Si eu sant de acord ca de multe ori putem face exact jocul celor pe care pretindem ca-i combatem.Masoni sau draci.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 06.06.2012, 00:25:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Magda M. Vezi mesajul
Dar nu ma refeream la parintele Amfilohie...Sfintia Sa are a atitudine mai ferma si mai demna care, scoasa din context, ar putea fi interpretata ...si cunosc si eu oameni care s-au tulburat prima oara cand l-au ascultat pentru ca apoi sa inteleaga ca spune adevarul.
Eu pot sa-ti spun ca l-am ascultat de multe ori.
Si in timp ce are dreptate cand vorbeste de anumite lucruri si chiar vorbeste bine, mai are scapari pe ici si colo:

1. vesnicul laitmotiv mason - problema crestinilor/societatii este dracu (sau masoneria daca vrei) - lipsa lor de virtute cade in plan secund.

2. avea un discurs nelalocul lui acum cativa ani cu simpatii legionare.

Din ce am auzit tot acum cativa ani, nu prea mai tine discursuri si nici nu mai iese din manastire (mai mergea pe la conferinte organizate in tara) avand interdictie in virtutea ascultarii..

N-as zice ca e un lucru tocmai rau, duhovnicia se coace in tacere :)

As mai putea da un exemplu in acest sens (fara nume) de calugar care vorbea putin si rar, prin cateva carti si rar pe la ceva conferinte - cuvinte cantarite si cu greutate.

A inceput mai tarziu sa-si deschida blog si sa-si "extinda" viziunea duhovniceasca si scriitoriceasca cu niscai politica ajungand la probleme de atitudine, vorbe in vant, trante inutile, timp irosit fara folos.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 06.06.2012, 00:26:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
nu se stie niciodata
Da, sa dam cu zarurile.
La asa nume, asa atitudine responsabila.

Last edited by AlinB; 06.06.2012 at 00:31:06.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 06.06.2012, 00:30:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar Alin faptul ca oamenii astia exista pe langa BOR (si am dat exemplele lui Balaceanu Stolnici sau Frunza Verde ) este o realitate.Problema nu e ca unii vad masoni prin toate partile, problema e ca oamenii astia nu ar trebui sa influenteze viata Bisericii. Daca aleg sa faca parte din masonerie ar trebui invitati sa faca un pas in spate.Ce e asa de greu de inteles ?
1. Problema e ca se vorbeste ca si cand se cunosc lucruri si de fapt nu se stie nimic concret, se arunca doar cu banuieli in stanga si dreapta.

2. Chiar daca s-ar sti ceva cu certitudine 100% (ceea ce nu se intampla de fapt niciodata) lipseste orice parghie reala de a schimba ceva.

Asadar ne intoarcem la problema vorbelor in vant care nu de putine ori poposesc in urechi care nu sunt suficient de mature pentru a le primi si in consecinta nici nu reactioneaza cu maturitate.

Citat:
Si eu sant de acord ca de multe ori putem face exact jocul celor pe care pretindem ca-i combatem.Masoni sau draci.
In cazul asta e de ajuns sa te intrebi care e rezultatul practic al povestilor astea ca sa-ti dai seama de care parte e treaba.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 06.06.2012, 00:40:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Problema e ca se vorbeste ca si cand se cunosc lucruri si de fapt nu se stie nimic concret, se arunca doar cu banuieli in stanga si dreapta.

2. Chiar daca s-ar sti ceva cu certitudine 100% (ceea ce nu se intampla de fapt niciodata) lipseste orice parghie reala de a schimba ceva.

Asadar ne intoarcem la problema vorbelor in vant care nu de putine ori poposesc in urechi care nu sunt suficient de mature pentru a le primi si in consecinta nici nu reactioneaza cu maturitate.
Dar in cazul celor doi nu e vorba numai de o banuiala ei sant masoni cunoscuti Alin.Si nu trebuiau sa fie acolo in momentul alegerii patriarhului.
Iar parghia exista daca cineva ar fi dorit sa o foloseasca.

Ca unii fac din asta un scenariu mai larg este problema lor.Dar intrebarea ramane.Cum este privita la ora actuala masoneria de catre BOR ?
Reply With Quote
  #147  
Vechi 06.06.2012, 00:44:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar in cazul celor doi nu e vorba numai de o banuiala ei sant masoni cunoscuti Alin.Si nu trebuiau sa fie acolo in momentul alegerii patriarhului.
Iar parghia exista daca cineva ar fi dorit sa o foloseasca.
Nu stiu la ce te referi, nu am vazut postarea.
Ei sunt cei care au ales Patriarhul sau erau prin zona, sau cum?

Citat:
Ca unii fac din asta un scenariu mai larg este problema lor.
Hm, sa zicem ca eu as spune despre tine ca tu fiind barbat insurat era aseara la poarta ta o femeie usoara. Eventual i-ai dat si niste bani.
Nimic mai mult.

Ceea ce inteleg altii mai departe, e problema lor, nu a mea, corect?

Citat:
Dar intrebarea ramane.Cum este privita la ora actuala masoneria de catre BOR ?
Pozitia a ramas (oficial) aceeasi dintotdeuna.

Problema e ca - nu stiu daca intelegi - nu exista "BOR" - exista mai multi oameni in anumite locuri. Iar de la loc la loc asa cum si oamenii sunt diferiti, lucrurile pot sa difere.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 06.06.2012, 00:51:55
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu la ce te referi, nu am vazut postarea.
Ei sunt cei care au ales Patriarhul sau erau prin zona, sau cum?



Hm, sa zicem ca eu as spune despre tine ca tu fiind barbat insurat era aseara la poarta ta o femeie usoara. Eventual i-ai dat si niste bani.
Nimic mai mult.

Ceea ce inteleg altii mai departe, e problema lor, nu a mea, corect?



Pozitia a ramas (oficial) aceeasi dintotdeuna.

Problema e ca - nu stiu daca intelegi - nu exista "BOR" - exista mai multi oameni in anumite locuri. Iar de la loc la loc asa cum si oamenii sunt diferiti, lucrurile pot sa difere.

Da cei 2 au facut parte din comitetul care a ales noul Patriarh.Nu spun ca au influentat decisiv votul, spun doar ca nu era locul lor acolo.

http://www.originea.net/2011/02/orto...masoneria.html

Uite aici un articol care e cred eu decent, subliniaza si inflamarile unora dar si problemele care exista.

Mie mi-a placut faza cu " Jos Nasoii ".
Reply With Quote
  #149  
Vechi 06.06.2012, 00:58:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Da cei 2 au facut parte din comitetul care a ales noul Patriarh.Nu spun ca au influentat decisiv votul, spun doar ca nu era locul lor acolo.
Nici locul acelei femei nu era la poarta ta, corect?
Si totusi era acolo..
Mai conteaza de ce?
Lumea a tras deja concluziile.

Citat:
http://www.originea.net/2011/02/orto...masoneria.html
Uite aici un articol care e cred eu decent, subliniaza si inflamarile unora dar si problemele care exista.
Mie mi-a placut faza cu " Jos Nasoii ".
Interesant, amuzant dar iarasi nu cred ca iese mult din logica omului de rand care a auzit de femeia usoara care era la poarta ta si i-ai dat bani :)
Reply With Quote
  #150  
Vechi 06.06.2012, 01:27:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Interesant, amuzant dar iarasi nu cred ca iese mult din logica omului de rand care a auzit de femeia usoara care era la poarta ta si i-ai dat bani :)
Dar eu sant o persoana particulara Alin.Eu daca gresesc o fac pe cont propriu pe cand aici e destinul multor oameni in joc.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
antiecumenism e nazist, capitalism=nazism, dezinformare, francmasonerie, incultură, rotary

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noul sef al Masoneriei romane ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 109 08.01.2011 23:33:21
Ortodoxia si masoneria Don_Juan Generalitati 29 26.02.2010 11:43:47
Biserica lui Hristos si Masoneria Laurentiu Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 0 26.12.2007 00:19:38