Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.02.2007, 00:50:47
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Frate Iosif primul pas de a incepe postul parerea mea este sa citim ACATISTUL SFINTELOR SI MINTUITOARELOR PATIMI ALE DOMNULUI NOSTRU ISUS HRISTOS. Si te sfatuiesc sa tii prosopul linga tine asa cum fac si eu ca servetelele nu mai dovedesc . Pentru mine este cea mai puternica rugaciune , este intradevar lunga dar se merita.
Doamne si stapinul vietii mele.
De Acatistul patimilor am auzit, dar de prosoape si servetele in timpul acestui acatist nu am auzit si nu am vazut vreodata astfel de indicatii in invatatura Bisericii noastre.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.02.2007, 00:58:37
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Da, cred ca postul trebuie sa incepem prin a face ceea ce putem face! Imi place foarte foarte mult cartile Parintelui Paisie Aghioritul - Cuvinte duhovnicesti. Vi le recomand cu multa caldura, sunt niste comori, adevarata lumina si adevarat spirit ortodox.

El spune sa incepem de la lucrurile pe care le putem face. Putem posti, sa postim, putem sa ne rugam un pic mai mult, sa ne rugam un pic mai mult, putem sa ne abtinem de la barfa, sa ne abtinem.

Postul e o perioda de confruntare cu noi insine in lumina evangheliei lui Hristos. Ma gandesc ca acesta e primul pas: sa aflu unde nu sunt lucrurile asa cum le vrea Dumnezeu, care imi sunt bolile cu adevarat. Si asta se face prin citirea cartilor sfinte si prin rugaciune.

Sa ne rugam pentru ca Dumnezeu sa ne descopere bolile si sa ne vindece! Sa facem putina osteneala pentru a-L convinge pe Dumnezeu ca intr-adevar vrem sa traim in lumina.

Ma gandeam ca in acest post am putea face un grup de rugaciune, adica sa ne rugam unii pentru altii cu toata inima, chiar daca nu ne cunoastem decat prin intermediul acestui forum. Sa ne rugam exact pentru a ne arata Domnul pacatele si pentru a ne vindeca sufletele. Deci, special pentru descoperirea adevarului depsre noi insine si pentru vindecarea neputintelor noastre.

Initiez un topic cu o lista de nume pentur cei ce doresc!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.02.2007, 16:45:36
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cred ca trebuie sa incepem postul cu o spovedanie sincera sa ne curatim de patimi sa punem inceput bun...
.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.03.2007, 08:29:40
johny johny is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2007
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Cred ca-i drumul spre vituti.Abia ajuns acolo poti spune cum a fost drumul. Si pentru fiecare este altfel acest drum....
este adevarat ceea ce ai spus.


as mai adauga un aspect:

pocainta adevarata sta intr-o relatie si nu intr-o religie.(ei, nu ma intelege-ti gresit, stiu ca toti,adica "majoritatea" avem sau facem parte dintr-o religie, cult, smd)

cand ai o relatie vie cu Dumnezeu vei sti cu adevarat ce este pocainta.

cand ai o religie vei spune ceea ce spune lumea si religiosii lumii acesteia.

"1 Ioan 2:17 *Și lumea trece și pofta ei, dar cel ce face voia lui Dumnezeu rămâne în veac."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.03.2007, 10:31:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
cred ca trebuie sa incepem postul cu o spovedanie sincera sa ne curatim de patimi sa punem inceput bun...
.
Poi pocaintza, ce este pocaintza? este un lucru nu foarte dificil pe care nu-l prea mai considera nimeni in ziua de azi, in schimb cu totzii parca se pocaiesc, si unii s-ar putea chiar s-o faca... Personal nu sunt nemultzumit ca nu reushesc sa ma pocaiesc, ci lucrurile imi scapa si luind-o pe aratura, nu prea mai reushesc s-o fac a doua oara, atreia oara... a zecea oara..., a shapteshpe-a oara..., oricum macar putzinul pocait pe care l-am pocait de nu mi-ar aburii lentilele de la ochelarii pe care nu-i port fiindca vad dealtfel foarte bine si ar fi bine, ash fi multzumit... d-ar n-am cum fi ca am descoperit ca nu prea ma pocaiesc, nu prea mai stiu nici cum se face... in schimb am devenit foarte labil... si nu stiu daca e in ordine sa continui asha... adica dupa ce ma pocaiesc cate putzin, parca imi vine o nevoie de pshiholog... deci o las mai moale ca se pare ca pocaintza vine pe mai tarziu... si oricum am observat ca e foarte mare aglomeratzie la biserica... asha ca e greu si acolo...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.03.2007, 16:54:33
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"frate"las_o mai moale tu..dar oare constiinta ta te lasa???? sunt sigura ca in viata fiecarui om vine vremea cand ne putem vedea sufletul fie si pt o clipa...gandindu-ma cum vei suferi tu atunci....ma apuca plansul...cu drgasote jenica
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.03.2007, 18:39:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
"frate"las_o mai moale tu..dar oare constiinta ta te lasa???? sunt sigura ca in viata fiecarui om vine vremea cand ne putem vedea sufletul fie si pt o clipa...gandindu-ma cum vei suferi tu atunci....ma apuca plansul...cu drgasote jenica
jeni draga, cred ca ai intzeles ca mesajul meu se adresa tzie, nu este asha, l-am postat doar ca e foarte bun ce ai zis dumneata,
eu am scris ce am scris, ca sa zic si eu ceva despre pocaintza, dar se vede ca nu mi-a iesit nimic bun daca te-am amarit si pe tine, ma referam mai mult la mine, sau macar cum ar fi trebuit sa o fi facut eu...
Deci iarta-ma daca a iesit ca si cum m-ash fi referit la tine... ca e corect ce ne spui dumneata...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.03.2007, 20:27:18
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de jeny
"frate"las_o mai moale tu..dar oare constiinta ta te lasa???? sunt sigura ca in viata fiecarui om vine vremea cand ne putem vedea sufletul fie si pt o clipa...gandindu-ma cum vei suferi tu atunci....ma apuca plansul...cu drgasote jenica
jeni draga, cred ca ai intzeles ca mesajul meu se adresa tzie, nu este asha, l-am postat doar ca e foarte bun ce ai zis dumneata,
eu am scris ce am scris, ca sa zic si eu ceva despre pocaintza, dar se vede ca nu mi-a iesit nimic bun daca te-am amarit si pe tine, ma referam mai mult la mine, sau macar cum ar fi trebuit sa o fi facut eu...
Deci iarta-ma daca a iesit ca si cum m-ash fi referit la tine... ca e corect ce ne spui dumneata...
IARTA-MA TU PE MINE si te rog nu lasa un om prost ca mie sa te duca la deznadejde Doamne fereste !!!!!!!!!!curaj toti avem momente de "oboseala" cu dragsote jenica
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.03.2007, 04:14:39
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Citat:
În prealabil postat de Hartford
Frate Iosif primul pas de a incepe postul parerea mea este sa citim ACATISTUL SFINTELOR SI MINTUITOARELOR PATIMI ALE DOMNULUI NOSTRU ISUS HRISTOS. Si te sfatuiesc sa tii prosopul linga tine asa cum fac si eu ca servetelele nu mai dovedesc . Pentru mine este cea mai puternica rugaciune , este intradevar lunga dar se merita.
Doamne si stapinul vietii mele.
De Acatistul patimilor am auzit, dar de prosoape si servetele in timpul acestui acatist nu am auzit si nu am vazut vreodata astfel de indicatii in invatatura Bisericii noastre.
Cred ca e vorba de lacrimi...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.03.2007, 06:37:06
mardum mardum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2006
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Mi-e teama ca de multe ori folosim notiuni pe care nu le stim a le defini. As vrea, ca si in cazul altui topic initiat de mine, sa incercam sa definim intr-o formula cat mai personala (cu ale noastre cuvinte), ceea ce inseamna pocainta.

Pocainta pentru mine este acea stare de trezire la realitate care nu poate fi inteleasa si traita decat in lumina lui Dumnezeu. Pocainta este acea stare de regret care nu isi poate face loc decat intr-o inima sincera cu sine insasi, o inima dornica de adevarul suprem si de bucuria cea adevarata. Pocainta este usa care deschide iertarea si bucuria care vine numai de la Dumnezeu.
Pocainta este parerea de rau pt. pacatele facute. Dorinta de indreptare si de lasare de pacate.
Bineinteles ca e nevoie de spovedanie curata si deasa si cu voia duhovnicului de Sf. Impartasanie.
Pocainta e un process care trebuie sa tina toata viata. Nu e ceva ce faci odata si cata.:):):)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pocainta este schimbarea vietii brandusa Intrebari utilizatori 3 24.04.2013 20:00:39
pocainta=scimbare!!! Leinarius Generalitati 9 11.02.2013 16:49:40
POCAINTA ROMANIEI iosif Pocainta 90 16.08.2011 05:07:59
Pocainta Sf.Asteapta Generalitati 4 31.07.2010 21:42:29
pocainta nairda Pocainta 14 12.03.2008 23:26:22