Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 21.09.2010, 13:40:07
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"Sfintii" de care vorbesti, au distrus idolatria cu mare violenta si constrangeri de tot felul.
Cu tot respectul, dar este un exemplu care nu face cinste crestinismului.
Adica puterea data de Hristos acestor sfinti, de a distruge temple idolatre, pagane, mai ales cu RUGACIUNEA, nu face cinste crestinismului !? Tu ti-ai facut propriul crestinism ?
  #402  
Vechi 21.09.2010, 13:42:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Wow,domnule Evident,abia acum ai realizat ca suntem noi vs ei ?
Asta nu se va schimba niciodata.Noi vrem ca noi,ei vor ca ei.Cel mai tare va castiga.
Fiindca este vorba de Adevar aici,nu avem voie sa intoarcem obrazul.Adevarul nu este un lucru personal al nostru pe care putem sa-l distrugem.Adevarul este de sine statator si cine va incerca sa-l modifice va pieri (sau cel putin merita sa piara)

adevarul > orice om.Fara adevar existenta este egala cu 0. ergo ,omul nu valoreaza nimic daca nu traieste in adevar.
Atunci hai sa facem a nu stiu cata cruciada ... asta vreti?
  #403  
Vechi 21.09.2010, 13:45:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Adica puterea data de Hristos acestor sfinti, de a distruge temple idolatre, pagane, mai ales cu RUGACIUNEA, nu face cinste crestinismului !? Tu ti-ai facut propriul crestinism ?
Ma feream la puterea lor politica, proaspat dobandita, pe care nu s-au dat in laturi sa o foloseasca in orice mod.
Daca era vorba de o putere divina asa cum afirmi, de ce au recurs la violente?
De ce nu s-a desfasurat convertirea in acelasi mod cum o faceau cand erau prigoniti? Atunci oamenii erau cuceriti de frumusetea noii religii.
  #404  
Vechi 21.09.2010, 14:22:09
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Atunci hai sa facem a nu stiu cata cruciada ... asta vreti?
Nu poti da in Hristos si sa scapi cu basmaua curata.Lovesti crestinul,poate iti intoarce obrazul.Lovesti crestinismul,iti ceri scuze sau te pregatesti pentru ce urmeaza.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
  #405  
Vechi 21.09.2010, 14:37:58
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ma feream la puterea lor politica, proaspat dobandita, pe care nu s-au dat in laturi sa o foloseasca in orice mod.
Daca era vorba de o putere divina asa cum afirmi, de ce au recurs la violente?
De ce nu s-a desfasurat convertirea in acelasi mod cum o faceau cand erau prigoniti? Atunci oamenii erau cuceriti de frumusetea noii religii.
Eu invoc traditia crestina de cateva sute de ani, de la inceputurile crestinismului, cand sfintii prin puterea data de Hristos dadeau cu idolatria de pamant si tu imi invoci cruciadele catolice, arderea pe rug catolica, atrocitatile savarsite de conquistadori in numele catolicismului, etc. N-au primit putere politica sa darame idolatria, ci Duh Sfant !
Te-am mai intrebat si te mai intreb o data: de ce nu citesti istoria crestinismului ortodox ? De ce nu citesti ce faceau sfintii cu puterea data de Hristos, cu templele pagane..Bietii sfinti s-au repetat cateva sute de ani, au fost martirizati ca sa invete si ultimul crestin cum se procedeaza si tu....!
  #406  
Vechi 21.09.2010, 14:42:57
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Deci ceea ce te deranjează e numele de Iudeea? Eu mă referam la teritoriu, nu la denumirea oficială. Iudeea e numele istoric al acestui ținut și totodată el desemnează pe locuitorii săi, Iudeea = țara evreilor. Acest teritoriu e vatra lor ancestrală, evreii fiind descendenții celor mai vechi populații canaanite, contrar legendei biblice despre o migrare din alte părți. Aceasta este concluzia cercetărilor arheologice și lingvistice.


Acuzații de antisemitism nu o să primești, dar iudeofobia ta e vizibilă.

Așa cum ți-am spus mai înainte, populația majoritară a Iudeei a continuat să fie cea evreiască (evrei mozaici și creștini, mai apoi apoi evrei musulmani care se vor arabiza), amestecată cu un număr de greci, latini și alte populații. Evrei, adică vorbeau aramaica și ebraica.
vorbesti serios aici? faptul ca evreii au migrat e o legenda? atunci de ce a fost nevoie sa se infiinteze statul Israel?

nu ma deranjaza denumirea.
am vrut sa arat pe de o parte ,ca la acea data Iudeea era parte a Imperiului Bizantin
pe de alta parte, ca majoritatea evreilor nu erau in Iudeea la acea data.
Imparatul Iustinian ii prigonea pe evrei..prin constantinopol.


Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dacă populația era așa ruralizată, cum îți explici că Talmudul de la Ierusalim, Mișna și Niqqud, unele din textele de bază ale religiei iudaice au fost compuse în această perioadă în Iudeea?
asta-i buna..ca si cand m-ai intreba..
cum imi explic ca scrierile Sfintilor Parinti au fost compuse in perioada sau anul X
Talmudul a fost scris in decursul a catorva sute de ani.a fost definitivat la Ierusalim ..repet,nu neg continuarea prezentei lor acolo.

Daca ar fi sa arzi numai o carte ..ce ai alege intre Talmud si Coran?
  #407  
Vechi 21.09.2010, 15:03:42
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai Traditie si taranca_o voi nu va puteti paruii privat? Sincer nu cred ca intereseaza pe cineva care va avea ultimul cuvint (intre noi fie vorba taranca va avea ultimu cuvint)
  #408  
Vechi 21.09.2010, 15:05:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Eu invoc traditia crestina de cateva sute de ani, de la inceputurile crestinismului, cand sfintii prin puterea data de Hristos dadeau cu idolatria de pamant si tu imi invoci cruciadele catolice, arderea pe rug catolica, atrocitatile savarsite de conquistadori in numele catolicismului, etc. N-au primit putere politica sa darame idolatria, ci Duh Sfant !
Te-am mai intrebat si te mai intreb o data: de ce nu citesti istoria crestinismului ortodox ? De ce nu citesti ce faceau sfintii cu puterea data de Hristos, cu templele pagane..Bietii sfinti s-au repetat cateva sute de ani, au fost martirizati ca sa invete si ultimul crestin cum se procedeaza si tu....!
Eu nu am pomenit de catolici.
Ci de cum s-a extins crestinismul dupa incetarea prigoanei, prin asa zisa "putere de sus", cum zici tu.
  #409  
Vechi 21.09.2010, 15:10:24
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
vorbesti serios aici? faptul ca evreii au migrat e o legenda? atunci de ce a fost nevoie sa se infiinteze statul Israel?
Mă referam la venirea în pământul Canaanului a evreilor conduși de Avraam, nu la migrarea lor recentă din diaspora spre Israel.

Citat:
nu ma deranjaza denumirea.
am vrut sa arat pe de o parte ,ca la acea data Iudeea era parte a Imperiului Bizantin
pe de alta parte, ca majoritatea evreilor nu erau in Iudeea la acea data.
Imparatul Iustinian ii prigonea pe evrei..prin constantinopol.
Poate nu erau majoritatea în Iudeea, dar era concentrarea principală de evrei.


Citat:
asta-i buna..ca si cand m-ai intreba..
cum imi explic ca scrierile Sfintilor Parinti au fost compuse in perioada sau anul X
Talmudul a fost scris in decursul a catorva sute de ani.a fost definitivat la Ierusalim ..repet,nu neg continuarea prezentei lor acolo.
Întrebarea era: dacă erau alte comunități mai semnificative, de ce nu au realizat lucrări la fel de importante sau de ce acestea nu au fost realizate în diaspora?


Citat:
Daca ar fi sa arzi numai o carte ..ce ai alege intre Talmud si Coran?
Dacă ar trebui să ard una cu orice chip, aș alege curanul, pentru că el ordonă subjugarea și asuprirea nemusulmanilor și alte mârșăvii. Nu cunosc Talmudul, am auzit că ar conține hule la adresa Mântuitorului, dar nu văd ca evreii să asuprească creștinii pe baza textelor religioase așa cum fac musulmanii.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #410  
Vechi 21.09.2010, 15:11:35
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul


According to the Book of Jeremiah (52:28-30), 3,023 Jews were deported in the first wave, 832 in the second, and 745 in the third, making 4,600 in all. However, it is likely that only the men were counted. Including women and children it is estimated that 14,000 to 18,000 people would be the full number. A larger estimate is given in 2 Kings 24:14-16, which refers only to the first deportation 597 [SIZE=2]B.C.E. Verse 14 gives the numbers as 10,000 men, while verse 16 puts the number at 8,000, an estimate roughly double that of Jeremiah's for all three deportations. Scholars tend to accept Jeremiah's figures as more accurate. In either case, since scholars estimate the total population of the Kingdom of Judah [/SIZE]during this time at between 120,000 and 150,000, less than one quarter of the population was actually taken into exile.
http://en.wikipedia.org/wiki/Babylonian_exile
eu ma refeream la cati s-au intors din exil ...vad ca aici imi arati cati au fost luati in exil..
(e a ,,n,, oara cand nu ne intelegem..devine obositoare discutia asta)
de ce e importand momentul..intoarcerii din robie?
uite ce scrie chiar pe pagina dvs.
,,thus, it also marks the beginning of the "Jewish diaspora",,


Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Poate ai ceva surse pentru afirmațiile tale, niște situri serioase, că din ce am citit pe Wikipedia reiese că Iudeea era centrul lumii evreiești.
wikipedia ,site serios
in adresa de sus gasiti o trimitere la o carte:
Rainez Albert,Israel in exile,the hystory and literature of the sixth century BCE,,
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istorie a islamului si Coranului Petruta2 Religia Islamica 0 24.05.2007 01:43:36