Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #21  
Vechi 02.05.2006, 22:54:27
tiberiu_ssg tiberiu_ssg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2006
Mesaje: 2
Implicit

Atata timp cat parintii sunt botezati ortodocsi,copilul trtebuie la randul lui botezar ortodox,dupa cum ne invata si Mantuitorul:"Botezati-va in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.05.2006, 22:56:01
tiberiu_ssg tiberiu_ssg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena
da, , poate nu m-am exprimat prea bine, dar am zis asa pt ca raspunsurile de mai sus pt mine sunau un pic altfel. un raspuns scurt si la obiect cred ca este suficient. eu nu judec pe nimeni. iar daca ce am scris eu intareste ce s-a zis mai sus, atunci afla ca asta e parerea mea!daca te-a deranjat raspunsul meu atunci, imi cer scuze! dar cred ca fiecare are dreptul la propria opinie. sa auzim de bine!
Putem avea o discutie dogmatica?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.05.2006, 16:10:34
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Important este ca cel care boteaza, sa fie botezat si sa spuna Crezul. In ortodoxie cuvantul este unit cu taina si invers. Biserica nu se defineste doar ca o comunitate care se impartaseste cu Trupul si Sangele lui Hristos, ci si ca o comunitate a celor care s-au botezat pe baza aceleiasi credinte. A gandi cineva ca inlaturarea deosebirilor dogmatice constituie conditia reunirii Bisericilor, echivaleaza cu staruirea in dezbinare.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.06.2006, 19:24:38
SEVERIUS SEVERIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2006
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de Diana
O intrebare de interes personal si una de curiozitate.Poate un om nebotezat sa mearga la biserica?Din cate stiu nu e prea bine ca un pagan sa faca asta.Si...un om nebotezat la biserica,dupa ce moare merge direct...acolo jos,la subsol,nu?Curiozitatea mea e ce cauta un ateu pe un site de felul acesta.Chiar vreau sa stiu,nu sa ofensez.
Invatatura de credinta, spune ca si paganii fac din fire cele ale legii. Despre paganism poti discuta in zilele noastre sub foarte multe aspecte, inclusiv sub aspectul vietii cotidiene a celor (la modul real!)mai buni crestini! Cred ca si un om nebotezat poate merge la Biserica, sigur, chiar prima parte a Sfintei Liturghii se numeste Liturghia Catehumenilor, adica a celor care nu sunt inca botezati, dar se pregatesc, inclusiv teoretic, pentru primirea botezului. Aceasta deoarece in primele veacuri ale crestinismului, pedo-baptismul, adica, botezul copiilor, nu fusese inca generalizat!
Deci cred ca poate merge la Biserica, atata doar ca nu poate sa sa ia parte la administrarea Sfintelor Taine, practic, in comunitatea haric-liturgica a Bisericii, nu esti primit decat prin botez. Botezul inseamna practic primirea in randul comunitatii crestine!
Stii eu ori si ce as face nu pot sa nu vad in fiecare om un semen si o cruce, priveste oricine, fiece OM este o CRUCE, si nu pot sa condamn pe nimeni la iad! La iad ne condamnam singuri, prin prostie, rautate si ura, la care as mai adauga lacomia, invidia si desfraul! Ca stii vorba aceea care spune, ceea ce isi face omul cu mana lui..........!
Sa stii ca nu stiu ce cauta un ateu pe forumul asta?!:thumbsup:
Dar cred ca poti sa-l intrebi pe el (utilizatorul care ti se pare ateu!)! Eu am constatat cu groaza ca acest forum este mai degraba un Forum pentru promovarea New-Age, am gasit in mesaje, si nu cred ca exista vreo exceptie, toate ereziile posibile de la arianism, gnosticism, modalism,...........SI ASTIA CICA ERAU CRESTINI BOTEZATI??????!!!!!!!!:dontgetit::dontgetit::dontg etit: :(
Sa nu ma intrebi unde merg!:( Te rog!:(

Poate doar Qvo vadis Domine?:( Ca sa-L mai rastignim odata?:(:(:(
Cat despre yawn-life, utilizatorul acesta nu-i mai ateu ca mine cel putin!:(
Pentru ca eu constat ca in esenta spunem acelasi lucru numai ca fiecare foloseste limbajul lui!
Stii ce iese o..............babilonie!
pentru ca yawn-life, vrea sa demonstreze ca Dumnezeu nu exista, dar Este Cel Ce Este, Yahve, Eu sunt Cel Ce Sunt. Eu ii spun ca Dumnezeu Este in esenta Sa Spirit, Duh, si ca ne este accesibil prin intermediul energiilor Sale harice, care insa nu sunt acelasi lucru cu Fiinta Lui Dumnezeu!, care ne este inaccesibila! De aia spune Yawn-Life, ca Dumnezeu nu exista!
Cat despre alti utilizatori sunt de-a dreptul periculosi, si stii de ce pentru ca vor sa faca politica si habar nu au ce-i aceea!
UN ATEU IL CAUTA PE DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.06.2006, 19:26:12
SEVERIUS SEVERIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2006
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de mihaiporubin
pe multi ii framanta o problema... poate eu nu cunosc detaliile... In Biblie sta scris "Cine crede,se boteaza" daca nu se pune problema credintei unui prunc,atunci este relevant si suficient ca un interpus - parintii,nasii,un tert...- sa creada in locul copilui...?
oricum cred ca nici un copil nu-si mai aduce aminte de ce s-a intamplat cu el la botez...
atunci...au imputernicire nasii care au marturisit credinta in locul copilului sa-l reprezinte pe acesta inaintea Domnului Dumnezeu? si in ce conditii?
mihai porubin
Nasii, sau sponsorii, sau garantii, caci acestea sunt acceptiunile cuvantului nas! Se angajeaza la botez inaintea Lui Dumnezeu si a oamenilor, a Bisericii comunitate harica a sfintilor, a credinciosilor, ca vor purta de grija pruncului, care prin botez devine membru al Bisericii dreptmaritoare, astfel incat prin educatia crestina si cresterea pe care o vor da pruncului, acesta se va forma ca un bun crestin, om cu frica Lui Dumnezeu!
Nasii sunt de fapt parinti spirituali, pentru ca botezul este o nastere spirituala!
Si dupa cum parintii trupesti poarta de grija celor ale trupului, tot asa parintii spirituali trebuie sa aiba grija in primul rand de cresterea in duh crestin a pruncului!
Pentru ca cele ce vor pune in el, acelea vor si culege si fiind parinti spirituali ai copilului, este clar ca au o mare responsabilitate in ceea ce priveste educatia crestina a acestuia. Nu spune apostolul de unde vine credinta? Din auzire, din propovaduire, din educatie si puterea exemplului personal.
Conform modelului apostolic, sunt botezaţi numai aceia care au crezut în Isus Hristos ca Mântuitorul lor personal. “Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit” (Marcu 16: 16). Aceasta se face printr-o singură scufundare în apă a persoanei, aşa cum au făcut-o apostolii, şi cum s-a făcut în primele secole după apostoli. Stropirea şi turnarea nu are bază biblică, şi au fost inventate în timpul creştinizării forţate. Chiar şi astăzi se face acest lucru. Un copil nu poate fi întrebat, el nu poate decide, astfel este oarecum forţat.
Petru, bărbatul primului ceas, împuternicit de Dumnezeu şi sub călăuzirea Duhului Sfânt, a spus în ziua inaugurării bisericii noutestamentale: “Pocăiţi-vă, şi fiecare din voi să fie botezat în numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, apoi veţi primi darul Duhului Sfânt” (Fapte 2:38). “Şi să se propovăduiască tuturor neamurilor, în numele Lui, pocăinţa şi iertarea păcatelor, începând din Ierusalim” (Luca 24:47). Prin botez, credinciosul mărturiseşte că a primit iertarea păcatelor, şi de aceea confirmă acest lucru prin ascultare, lăsându-se botezat.
Apostolii, de la început, şi Filip, şi Pavel, au înţeles corect marea însărcinare din Matei 28:19, şi au botezat în conformitate cu aceasta, în acel nume sfânt. Ei nu au repetat însărcinarea ca pe o formulă, ci au înţeles că numele de legământ nou-testamental este ISUS, nume în care singurul Dumnezeu s-a descoperit ca Tată, Fiu şi Duh Sfânt. Numai în acel nume avem noi mântuirea de la Dumnezeul nostru. Căci astfel a însărcinat Domnul nostru: “Botezându-i în numele Tatălui şi al Fiului şi al duhului Sfânt” (Mat. 28:19). Dumnezeu este Tată, dar acela nu este un nume. Nici Fiul, nici Duhul Sfânt nu sunt nume. Acestea sunt denumiri. Singurul nume care aparţine Tatălui şi Fiului şi Duhului Sfânt, în care urmau să boteze apostolii şi oricine, este Domnul Isus Hristos. Aceasta este adevărata învăţătură şi practică apostolică. La începutul bisericii nou-testamentale, şi aşa cum mărturiseşte istoria bisericii, la mult timp după apostoli, toţi credincioşii au fost botezaţi în numele lui Isus Hristos.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.06.2006, 19:27:00
SEVERIUS SEVERIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2006
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiporubin
pe multi ii framanta o problema... poate eu nu cunosc detaliile... In Biblie sta scris "Cine crede,se boteaza" daca nu se pune problema credintei unui prunc,atunci este relevant si suficient ca un interpus - parintii,nasii,un tert...- sa creada in locul copilui...?
oricum cred ca nici un copil nu-si mai aduce aminte de ce s-a intamplat cu el la botez...
atunci...au imputernicire nasii care au marturisit credinta in locul copilului sa-l reprezinte pe acesta inaintea Domnului Dumnezeu? si in ce conditii?
mihai porubin
Conform modelului apostolic, sunt botezaţi numai aceia care au crezut în Isus Hristos ca Mântuitorul lor personal. “Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit” (Marcu 16: 16). Aceasta se face printr-o singură scufundare în apă a persoanei, aşa cum au făcut-o apostolii, şi cum s-a făcut în primele secole după apostoli. Stropirea şi turnarea nu are bază biblică, şi au fost inventate în timpul creştinizării forţate. Chiar şi astăzi se face acest lucru. Un copil nu poate fi întrebat, el nu poate decide, astfel este oarecum forţat.
Petru, bărbatul primului ceas, împuternicit de Dumnezeu şi sub călăuzirea Duhului Sfânt, a spus în ziua inaugurării bisericii noutestamentale: “Pocăiţi-vă, şi fiecare din voi să fie botezat în numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, apoi veţi primi darul Duhului Sfânt” (Fapte 2:38). “Şi să se propovăduiască tuturor neamurilor, în numele Lui, pocăinţa şi iertarea păcatelor, începând din Ierusalim” (Luca 24:47). Prin botez, credinciosul mărturiseşte că a primit iertarea păcatelor, şi de aceea confirmă acest lucru prin ascultare, lăsându-se botezat.
Apostolii, de la început, şi Filip, şi Pavel, au înţeles corect marea însărcinare din Matei 28:19, şi au botezat în conformitate cu aceasta, în acel nume sfânt. Ei nu au repetat însărcinarea ca pe o formulă, ci au înţeles că numele de legământ nou-testamental este ISUS, nume în care singurul Dumnezeu s-a descoperit ca Tată, Fiu şi Duh Sfânt. Numai în acel nume avem noi mântuirea de la Dumnezeul nostru. Căci astfel a însărcinat Domnul nostru: “Botezându-i în numele Tatălui şi al Fiului şi al duhului Sfânt” (Mat. 28:19). Dumnezeu este Tată, dar acela nu este un nume. Nici Fiul, nici Duhul Sfânt nu sunt nume. Acestea sunt denumiri. Singurul nume care aparţine Tatălui şi Fiului şi Duhului Sfânt, în care urmau să boteze apostolii şi oricine, este Domnul Isus Hristos. Aceasta este adevărata învăţătură şi practică apostolică. La începutul bisericii nou-testamentale, şi aşa cum mărturiseşte istoria bisericii, la mult timp după apostoli, toţi credincioşii au fost botezaţi în numele lui Isus Hristos.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.06.2006, 19:28:35
SEVERIUS SEVERIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2006
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tiberiu_ssg
Atata timp cat parintii sunt botezati ortodocsi,copilul trtebuie la randul lui botezar ortodox,dupa cum ne invata si Mantuitorul:"Botezati-va in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant"
Conform modelului apostolic, sunt botezaţi numai aceia care au crezut în Isus Hristos ca Mântuitorul lor personal. “Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit” (Marcu 16: 16). Aceasta se face printr-o singură scufundare în apă a persoanei, aşa cum au făcut-o apostolii, şi cum s-a făcut în primele secole după apostoli. Stropirea şi turnarea nu are bază biblică, şi au fost inventate în timpul creştinizării forţate. Chiar şi astăzi se face acest lucru. Un copil nu poate fi întrebat, el nu poate decide, astfel este oarecum forţat.
Petru, bărbatul primului ceas, împuternicit de Dumnezeu şi sub călăuzirea Duhului Sfânt, a spus în ziua inaugurării bisericii noutestamentale: “Pocăiţi-vă, şi fiecare din voi să fie botezat în numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, apoi veţi primi darul Duhului Sfânt” (Fapte 2:38). “Şi să se propovăduiască tuturor neamurilor, în numele Lui, pocăinţa şi iertarea păcatelor, începând din Ierusalim” (Luca 24:47). Prin botez, credinciosul mărturiseşte că a primit iertarea păcatelor, şi de aceea confirmă acest lucru prin ascultare, lăsându-se botezat.
Apostolii, de la început, şi Filip, şi Pavel, au înţeles corect marea însărcinare din Matei 28:19, şi au botezat în conformitate cu aceasta, în acel nume sfânt. Ei nu au repetat însărcinarea ca pe o formulă, ci au înţeles că numele de legământ nou-testamental este ISUS, nume în care singurul Dumnezeu s-a descoperit ca Tată, Fiu şi Duh Sfânt. Numai în acel nume avem noi mântuirea de la Dumnezeul nostru. Căci astfel a însărcinat Domnul nostru: “Botezându-i în numele Tatălui şi al Fiului şi al duhului Sfânt” (Mat. 28:19). Dumnezeu este Tată, dar acela nu este un nume. Nici Fiul, nici Duhul Sfânt nu sunt nume. Acestea sunt denumiri. Singurul nume care aparţine Tatălui şi Fiului şi Duhului Sfânt, în care urmau să boteze apostolii şi oricine, este Domnul Isus Hristos. Aceasta este adevărata învăţătură şi practică apostolică. La începutul bisericii nou-testamentale, şi aşa cum mărturiseşte istoria bisericii, la mult timp după apostoli, toţi credincioşii au fost botezaţi în numele lui Isus Hristos.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.06.2006, 21:57:52
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Ai infiintat o noua "biserica"?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.06.2006, 11:38:56
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Argumentatia ta are mari lacune. Scrii tu:
"Conform modelului apostolic, sunt botezati numai aceia care au crezut în Isus Hristos ca Mântuitorul lor personal. “Cine va crede si se va boteza va fi mântuit” (Marcu 16: 16). Aceasta se face printr-o singura scufundare în apa a persoanei, asa cum au facut-o apostolii, si cum s-a facut în primele secole dupa apostoli."

1.Inexact! Acest "personal" este un adaus neoprotestant. In Biserica Apostolica, botezul este o necesitate ontologica, fiintiala, nu o optiune. Nimeni nu asteapta sa creasca copilul pentru a-l vindeca de o afectiune care trebuie tratata urgent. Fiinta umana este bolnava de pacat si trebuie tratata. A, vrei sa spui ca pruncul nu are optiuni de alegere? Eu, ca parinte, am sau nu dreptul sa-mi impun religia mea fiului meu? Oare Mantuitorul Iisus Hristos, desi Dumnezeu adevarat, n-a venit in lume facand ascultare de Tatal Sau? Problema copilului va fi, atunci cand va creste, daca vrea sau nu sa faca sa rodeasca botezul pe care l-a primit. Si apoi, in Biserica Ortodoxa, copilul nu ar putea beneficia de celelalte Taine in lipsa botezului.
2.In care Istorie a Bisericii scrie ca Apostolii si cei de dupa ei au botezat printr-o singura scufundare? Ca Biserica, de la Cincizecime si pana acum boteaza prin 3 scufundari.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.06.2006, 12:09:50
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Daca oamenii astia ar avea atita ravna in a cauta sa inteleaga, sa patrunda in adincul credintei, cum au in a da explicatii si a face teorie, mare folos ar avea.
Dar pe cum vad e mai usor sa vorbesti decat sa asculti, iar ortodoxia inseamna in mare masura ascultare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afişare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 02:33:12
Botezul Hartford Biserica Ortodoxa Romana 34 30.12.2009 14:30:00
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 11:17:27
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 02:10:00