Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 16.12.2010, 16:51:36
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
si la intrebari cand raspunzi?
Dacă tu spui că postarea conține întrebări concrete, tradu-mi te rog și o să încerc să răspund:

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
nu inteleg tu esti crestin ,ortodoxii ce sunt?
Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
cum sa -l folosim sa renuntam la tot ce avem sa ne rebotezam la adventisti eventul si s-ar zice atunci ca-l folosim? te-ar multumi?am fi pe directia corecta?
Nu sunt eu în măsură să dau sfaturi, Biblia dă destule. Uite, spre pildă privitor la icoane ce sfaturi dă? De când aștept un răspuns concret la această întrebare din partea voastră... Dacă spuneți că e o practică (închinarea și puparea icoanelor) a lui Hristos și a sfinților apostoli arătați-ne. Dacă nu puteți -că nu aveți de unde decât din izvoare extrabiblice- înseamnă că ai găsit și răspusul la "la ce să renunțăm?" și la "suntem pe direcția bună?".
Reply With Quote
  #192  
Vechi 16.12.2010, 17:13:05
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Te învârți în cerc. Tocmai îți arătam că lucrarea Bisericii este una cu cea a Domnului și a apostolilor.
Aici te înșeli în mod evident. Dacă lucrarea Bisericii (referindu-ne strict la topic) ar fi una cu a lui Hristos și a apostolilor ar avea corespondente în viața Lui, respectiv a lor. Or Sfânta Scriptură nu arată așa ceva, iar tu ești nevoit să amețești în continuare în cercul de care vorbeai.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dacă ai fi un pic atent și detașat de habitusurile neoprotestante, ai observa că Iisus relativizează corect toate pasajele citate. Fapt care nu-l regăsesc în hermeneutica adventistă sau a altor atomi ai protestantismului.
Mă uimești, ca să nu zic "mă dezamăgești"! "Iisus relativizează"? Eu știam că El face tocmai invers: clarifică textele Vechiului Testament - și acest adevăr face parte din hermeneutica tuturor confesiunilor creștine, nu doar a celei adventiste. Biserica Ortodoxă face notă separată?

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Sinecdocă caracteristică interpretărilor abuzive ale unui text. Dăcă citești cu atenție pasajele invocate de d-ta ai să observi cu surprindere că mesajele au adresă și conținut, precise. Alminteri, n-ai dat niciun exemplu din Evanghelii întrucât ști bine că nu există așa ceva.
Întrebarea dumitale nu viza Evangheliile în mod special, iar mesajele lui Hristos din Apocalipsă în ciuda localizării precise sunt adresate Bisericii Sale din întreaga eră creștină (atât profetic, cât și concret). Concluzia este că Hristos totuși a poruncit să se scrie texte pentru creștini, că o recunoști dumneata sau nu. Iar reproducerea mot a mot a cuvintelor Lui în textul Apocalipsei chiar este de folos creștinilor, că o recunoști dumneata sau nu (sper totuși că nu ai pretenția absurdă că Hristos a rostit cuvinte în vânt și încă cu poruncă de a fi scrise pentru posteritate). Revenind la chestiunea topicului, aștept în continuare texte concrete favorabile confecționării și pupării icoanelor...

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Discuția noastră nu va avea nicio finalitate și nu ne schimba sau spori nici cunoașterea nici evlavia. Practicăm axiologii ireconciliabile. Eu nu voi renunța la credința Bisericii nici dacă ar veni un înger din cer să-mi spună că nu-i așa cum cred eu. Apoi îți dai seama, dragă Trices, cât de dispus sunt să primesc sofisme neoprotestante răsuflate.
Prietene, nu ți-am cerut să renunți la credința ta, nici măcar nu ți-am sugerat așa ceva. Dimpotrivă ai avea foarte mari șanse s-o schimbi pe a mea. Ai de făcut un singur lucru, știi care este acela... Eu mă supun riscului de a ți-l solicita în continuare.

Last edited by tricesimusquintus; 16.12.2010 at 17:16:48.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 16.12.2010, 18:03:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
Aici te înșeli în mod evident. Dacă lucrarea Bisericii (referindu-ne strict la topic) ar fi una cu a lui Hristos și a apostolilor ar avea corespondente în viața Lui, respectiv a lor. Or Sfânta Scriptură nu arată așa ceva, iar tu ești nevoit să amețești în continuare în cercul de care vorbeai.
Împingi discuția spre absurd. Dacă nu crezi în lucrarea Bisericii atunci Sfânta Scriptură, față de care d-ta și filozofii din asociație aveți o atitudine idolatră, nu are nicio valoare. Poate orgoliul te împiedică să recunoști asta, și de-aia tot aștept un arbitraj competent din partea unei terțe persoane. Ai putea să citești iconic Sfânta Scriptură atunci o să observi numai corespondețe în lucrarea lui Iisus și a apostolilor. Dacă o citești cu prejudecăți iconoclaste n-ai să găsești nimic folositor ci doar un eșafodaj artificial pentru o doctrină deraiată de la adevăr.

Citat:
Mă uimești, ca să nu zic "mă dezamăgești"! "Iisus relativizează"? Eu știam că El face tocmai invers: clarifică textele Vechiului Testament - și acest adevăr face parte din hermeneutica tuturor confesiunilor creștine, nu doar a celei adventiste. Biserica Ortodoxă face notă separată?
Aici constat că avem probleme cu semantica limbii române. Când spun "relativizează" se înțelege "a pune în relație" și nu în sensul peiorativ pe care l-ai priceput d-ta.

Citat:
Întrebarea dumitale nu viza Evangheliile în mod special, iar mesajele lui Hristos din Apocalipsă în ciuda localizării precise sunt adresate Bisericii Sale din întreaga eră creștină (atât profetic, cât și concret). Concluzia este că Hristos totuși a poruncit să se scrie texte pentru creștini, că o recunoști dumneata sau nu. Iar reproducerea mot a mot a cuvintelor Lui în textul Apocalipsei chiar este de folos creștinilor, că o recunoști dumneata sau nu (sper totuși că nu ai pretenția absurdă că Hristos a rostit cuvinte în vânt și încă cu poruncă de a fi scrise pentru posteritate). Revenind la chestiunea topicului, aștept în continuare texte concrete favorabile confecționării și pupării icoanelor...
Nu pun aici în discuție valoarea cuvintelor din Apocalipsă pentru Biserică, că nu despre asta discutăm. Sofistica d-tale e total inoperantă și nu m-ai convins că Iisus ar fi poruncit cuiva să relateze în scris lucrarea Sa. Cu o asemnea hermeneutică nici la grădiniță nu convingi.

Citat:
Prietene, nu ți-am cerut să renunți la credința ta, nici măcar nu ți-am sugerat așa ceva. Dimpotrivă ai avea foarte mari șanse s-o schimbi pe a mea. Ai de făcut un singur lucru, știi care este acela... Eu mă supun riscului de a ți-l solicita în continuare.
Știu că nu mi-ai cerut explicit să renunț la ceva, dar prezența d-tale pe un forum ortodox pe care-l monitorizezi mai des decât administratorul, mă face să cred că ai ceva de lucrat cu noi. Că prea te străduiești să ne bagi în cap, cu o politețe în care se străvede viclenia, că am fi de fapt niște smintiți care alergăm prin ceață!

Last edited by Mihailc; 16.12.2010 at 18:21:28.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 16.12.2010, 22:04:03
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Împingi discuția spre absurd. Dacă nu crezi în lucrarea Bisericii atunci Sfânta Scriptură, față de care d-ta și filozofii din asociație aveți o atitudine idolatră, nu are nicio valoare. Poate orgoliul te împiedică să recunoști asta, și de-aia tot aștept un arbitraj competent din partea unei terțe persoane. Ai putea să citești iconic Sfânta Scriptură atunci o să observi numai corespondețe în lucrarea lui Iisus și a apostolilor. Dacă o citești cu prejudecăți iconoclaste n-ai să găsești nimic folositor ci doar un eșafodaj artificial pentru o doctrină deraiată de la adevăr.

Aici constat că avem probleme cu semantica limbii române. Când spun "relativizează" se înțelege "a pune în relație" și nu în sensul peiorativ pe care l-ai priceput d-ta.

Nu pun aici în discuție valoarea cuvintelor din Apocalipsă pentru Biserică, că nu despre asta discutăm. Sofistica d-tale e total inoperantă și nu m-ai convins că Iisus ar fi poruncit cuiva să relateze în scris lucrarea Sa. Cu o asemnea hermeneutică nici la grădiniță nu convingi.

Știu că nu mi-ai cerut explicit să renunț la ceva, dar prezența d-tale pe un forum ortodox pe care-l monitorizezi mai des decât administratorul, mă face să cred că ai ceva de lucrat cu noi. Că prea te străduiești să ne bagi în cap, cu o politețe în care se străvede viclenia, că am fi de fapt niște smintiți care alergăm prin ceață!
OK. În afară de drăgălașul slalom ideatic la care recunosc te pricepi bine, ai ceva concret să-mi comunici? Bineînțeles vis a vis de fundamentala întrebare ce ți-am pus-o. Nu de alta, dar s-ar putea să n-o mai pun și nu va da bine încă o spinoasă problemă neelucidată de-a ortodoxiei.

P.S. Plină de culoare caricatura aceea cu atitudinea noastră idolatră față de Scriptură, în care membri Asociației Zănaticilor Sectari își fac cruce și pupă de zor Biblia. Felicitări!
Reply With Quote
  #195  
Vechi 30.03.2011, 21:35:16
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Post

Este cineva care picteaza icoane pe pietre de rau?
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mica intrebare despre casatorie cred_cu_adevarat Nunta 5 21.11.2012 22:35:44
O mica intrebare ! Darkanian Generalitati 1 02.03.2011 22:29:30
O mica intrebare evika_evita Generalitati 21 16.09.2009 02:39:33
Despre icoane alecsandru Pictura si Sculptura Bisericeasca 44 29.05.2008 10:58:01
O mica intrebare... Andragel Generalitati 11 23.02.2008 15:46:57