Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.04.2011, 22:18:05
Gabita_30 Gabita_30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2011
Mesaje: 24
Implicit Din ‘secretele’ mele

Am observat ca de fiecare data cand sunt intr-un moment in care simt ca ma pandeste ispita si-L chem pe El in ajutor, intotdeauna ies cu bine din ispita. Zic asa: ‘Doamne al puterilor fi cu noi’ si neintarziat apare :) de fiecare data…nelipsit.

Acum am inteles de ce este pacat sa nu-I cerem inaintea inceperii oricarui lucru ajutorul.
‘Fara Mine, nimic nu puteti face.’ Au fost multe situatiile in care, fara El , ce as fi facut ar fi fost doar un motiv de a adauga inca ‘un rand in plus pe foaia pregatita pentru spovedanie.’
Voi aveti ‘secrete’ de genul? :)

Last edited by Gabita_30; 14.04.2011 at 22:30:04.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.04.2011, 22:41:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mai demult, cînd eram în stare de apostazie, îmi părea rău în adîncul sufletului meu că nu pot să-I mulțumesc Lui Dumnezeu pentru binefacerile Sale. Multe la număr. Și mă gîndeam că într-o zi îmi voi lua inima în dinți și mă voi pocăi și Îi voi mulțumi retroactiv.

Efectiv, bunătatea Domnului m-a scos din starea de împietrire a inimii. Slavă Domnului că m-a trezit din starea de ignoranță! Lăudămu-Te, binetecuvîntăm, mulțumim Ție pentru slava Ta cea mare...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.04.2011, 22:46:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu, ca om neindamanatic si zapacit, pus in postura de bucatar, realizez ca mancarea iese nesperat de comestibila daca se face semnul crucii atunci cand incepe prepararea, iar daca se insemneaza cu cruce si mancarea, cand e pusa pe foc, iese chiar gustoasa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.04.2011, 22:47:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu, ca om neindamanatic si zapacit, pus in postura de bucatar, realizez ca mancarea iese nesperat de comestibila daca se face semnul crucii atunci cand incepe prepararea, iar daca se insemneaza cu cruce si mancarea, cand e pusa pe foc, iese chiar gustoasa.
Multumesc, Glykys, pt sfat.

Acum este atat de clar ca asta ii lipsea mancarii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.04.2011, 22:51:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu, ca om neindamanatic si zapacit, pus in postura de bucatar, realizez ca mancarea iese nesperat de comestibila daca se face semnul crucii atunci cand incepe prepararea, iar daca se insemneaza cu cruce si mancarea, cand e pusa pe foc, iese chiar gustoasa.
După învățătura bunicii, săp semnul crucii pe drob sau construiesc o cruce în relief pe aluatul pe care îl las la crescut. Și, înainte de orice treabă, indiferent dacă dau cu mătura sau repar ceva, zic "Doamne ajută" și îmi fac o cruce mare. Mai și uit uneori, recunosc...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.04.2011, 22:54:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
După învățătura bunicii, săp semnul crucii pe drob sau construiesc o cruce în relief pe aluatul pe care îl las la crescut. Și, înainte de orice treabă, indiferent dacă dau cu mătura sau repar ceva, zic "Doamne ajută" și îmi fac o cruce mare. Mai și uit uneori, recunosc...
Din invatatura bunicii, care a preluat-o si ea de la altii, inainte de a se taia painea, se face semnul crucii cu cutitul pe ea.

Pe asta cu coca nu o stiam, dar o sa am ocazia sa o aplic, iar la capitolul inceput orice treaba cu semnul crucii stau cam prost! E tare bine cand ne invatam unul pe altul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.04.2011, 01:03:59
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Multumesc, Glykys, pt sfat.

Acum este atat de clar ca asta ii lipsea mancarii.
Am vrut sa il conving pe fiul meu de acest adevar (bunica mea nu m-a convins cand eram de varsta lui).
I-am spus, cu scop ajutator (fiul meu are 5 ani), o poveste citita candva, despre un zidar crestin care facea semnul Sfintei Cruci asupra fiecarei caramizi pe care o potrivea in zidul pe care il ridica.
Ei vezi, am incheiat eu, zidarul construieste astfel o casa mai durabila. La cutremur nu va mai cadea.
Ba nu, tata, mi-a zis copilul, zidarul isi construieste casa in Cer.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.04.2011, 01:07:21
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

parintele Arsenie Boca spunea: dupa rugaciunea mesei sa facem trei sfinte cruci peste mincare.
parerea mea este ca noi chear de am minca o napolitana o ciocolata, prajitura la cofetarie sa ii dam o astfel de binecuvintare ca si pe liniile de fabricatie sunt tot felul de oameni si marfa trece din mina in mina pina la noi.

Dumnezeu sa va ajute.Amin.

Last edited by mihaila_alin; 15.04.2011 at 01:09:38.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.04.2011, 01:20:57
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit dragii mei

o data fiind la manastirea turnul pe valea oltului aproape de cozia si fiind hramul manastirii dupa ispravirea slujbelor cu totii am fost invitati la masa,in apropiere de mine se aflau doua doamne cred eu din bucuresti si una intreaba: ore de ce domnule aceasta mincare simpla de post este mai buna decit mincarea ce o fac eu.dupa cum era imbracata avea posibilitati materiale.si atunci eu ii raspund:doamna la mincarea dv.ii lipseste binecuvintarea preotilor de aici,sa luminat la fata si mi-a dat dreptate.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.04.2011, 02:18:31
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Smile

Micul meu secret e ca imi fac cruce cu limba in gura, daca vad ceva ciudat si este lume in jur sau cand nu vreau sa ma cert cu cineva.
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Secretele UM 0110 Decebal Stiri, actualitati, anunturi 8 01.12.2012 21:39:08
‚Intoarce-te si spune cat bine ti-a facut tie Dumnezeu’ Ana-Maria N Generalitati 0 22.04.2012 11:04:14
Secretele cromozomului de grau... Florin-Ionut Teologie si Stiinta 1 15.04.2009 17:12:26
Visele mele patinina34 Generalitati 20 15.02.2009 02:29:26
Banii McDonald’s ajung la homosexuali Iustin32 Generalitati 44 21.07.2008 21:00:07