Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 16.05.2019, 21:08:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mulțumim Ție, Doamne, pentru toate binefacerile Tale, pe care din ziua dintâi și până în ceasul acesta le-ai făcut cu noi nevrednicii. Îți mulțumim pentru cele pe care le știm și pe care nu le știm, pentru cele arătate și pentru cele nearătate, pentru cele cu fapta și cu cuvântul, pentru cele de voie și fără de voie și pentru toate cele făcute cu noi, nevrednicii. Îți mulțumim pentru necazuri și pentru liniște, pentru gheena și pentru pedeapsa de acolo și pentru Împărăția Cerurilor. Te rugăm păzește sufletul nostru ca să fie sfânt, având cugetul curat și vrednic de mărinimia Ta. Tu, care ne-ai iubit pe noi într-atât încât L-ai dat și pe Fiul Tău Cel Unul Născut pentru noi, învrednicește-ne a ne face vrednici de iubirea Ta. Dă-ne înțelepciunea întru cuvântul Tău și întru frica Ta. Unule Născut Hristoase, însuflă-ne puterea cea de la Tine. Tu, Dumnezeule care ai dat pe Fiul Tău Cel Unul Născut pentru noi și ai trimis pe Duhul Tău Cel Sfânt spre iertarea păcatelor noastre, iartă-ne nouă orice am greșit, cu voie sau fără de voie și nu ne socoti păcatele noastre. Pomenește, Doamne, pe toți care cheamă în ajutor Numele Tău cel Sfânt întru adevăr. Pomenește pe toți cei care ne-au făcut nouă bine sau ne-au voit rele, căci toți suntem oameni. Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #622  
Vechi 19.06.2019, 08:51:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciunea Sfântului Paisie Aghioritul pentru lume

Dumnezeul meu, să nu-i părăsești pe robii Tăi care trăiesc departe de Biserică; dragostea Ta să-i aducă pe toți lângă Tine.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care suferă de cancer.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care suferă de boli ușoare sau grave.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care suferă de infirmități trupești.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care suferă de infirmități sufletești.
Pomenește, Doamne, pe conducătorii țărilor și ajută-i să conducă creștinește.
Pomenește, Doamne, pe copiii care provin din familii cu probleme.
Pomenește, Doamne, pe familiile care au probleme și pe cei divorțați.
Pomenește, Doamne, pe orfanii din toată lumea, pe toți cei îndurerați și nedreptățiți în această viață, pe văduvi și pe văduve.
Pomenește, Doamne, pe toți cei întemnițați, pe anarhiști, pe narcomani, pe ucigași, pe făcătorii de rele, pe hoți, luminează-i și ajută-i să se îndrepte.
Pomenește, Doamne, pe toți cei înstrăinați.
Pomenește, Doamne, pe toți cei ce călătoresc pe mare, pe uscat și prin aer, și-i păzește.
Pomenește, Doamne, Biserica noastră, pe slujitorii sfințiți ai Bisericii și pe credincioși.
Pomenește, Doamne, toate frățiile monahale, pe stareți și pe stărețe, pe monahi și pe monahii.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care sunt în vreme de război.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care sunt prigoniți.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care sunt precum păsările vânate.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care și-au lăsat casele și serviciile lor și se chinuiesc.
Pomenește, Doamne, pe săraci, pe cei fără casă și pe refugiați.
Pomenește, Doamne, toate popoarele, să le ții în brațele Tale, să le acoperi cu Sfântul Tău Acoperământ, să le păzești de orice rău și de război. Și iubita noastră țară, zi și noapte să o ții la sânul Tău, să o acoperi cu Sfântul Tău Acoperământ, să o păzești de orice rău și de război.
Pomenește, Doamne, familiile chinuite, părăsite, nedreptățite, încercate și dăruiește-le lor milele Tale cele bogate.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care suferă de tot felul de boli sufletești și trupești.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care ne-au cerut nouă să ne rugăm pentru ei.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #623  
Vechi 10.07.2019, 13:57:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cred ca rugaciunea de mai jos a Fericitului Augustin este una dintre cele mai frumoase rugaciuni ale Sfintilor Parinti.
Pentru dulceața cea negrăită a lui Dumnezeu
De Te-aș cunoaște pe Tine, Doamne, Cel ce mă cunoști pe mine!
O, de Te-aș cunoaște pe Tine, Doamne, puterea sufletului meu! Arată-mi mie, Doamne, mângâierea Ta!
O, de Te-aș vedea pe Tine, Lumina ochilor mei! Vino, veselia duhului meu!
O, de Te-aș vedea pe Tine, bucuria inimii mele!
O, de Te-aș iubi pe Tine, tăria sufletului meu! Arată-te mie, bucuria mea cea mare și dulceața mea! Slăbește-mi mie, Doamne Dumnezeul meu, viața și slava sufletului meu.
O, de Te-aș afla pe Tine, dorirea inimii mele!
O, de Te-aș ține pe Tine, dragostea sufletului meu!
O, de m-aș uni cu Tine, Mire ceresc, veselia mea cea nemărginită, dinlăuntru și dinafară!
O, de Te-aș câștiga pe Tine, fericirea cea veșnică!
O, de Te-aș câștiga pe Tine, viața cea bună în mijlocul inimii mele, dulceața cea nemărginită a sufletului meu!
O, de Te-aș iubi pe Tine, Doamne, tăria mea! Doamne, întărirea mea, scăparea mea, izbăvitorul meu, ajutorul meu, turn tare și întru necazul meu, nădejde dulce!
O, de Te-aș îmbrățișa pe Tine, bunătatea, fără de care nu este nimic bun!
O, de m-aș desfăta cu Tine cel preabun, de care despărțit fiind, nimic prea bun nu este!
Deschide cele dinăuntru ale răutăților mele, ca să aud glasul Tău. Luminează ochii mei, Lumina cea necuprinsă, fulgeră lucirea Ta și o varsă peste dânșii, ca să nu vadă deșertăciune. Dă-mi ochi, lumină nevăzută, care Te va vedea pe Tine. Zidește întru mine nouă mireasmă de viață, ca în urma Ta să alerg la mirosul mirului Tău.
Dă-mi inimă care socotește cele ale Tale, cugetare care Te iubește pe Tine, pomenire care îmi aduce aminte de Tine, minte care Te înțelege pe Tine, cuvânt care se ține de Tine cu tărie, Cel cu nemărginire dulce și Te iubește pe Tine cu înțelepciune, dragostea cea înțeleaptă, la care este viața prin care toate viază. Viață, ceea ce îmi dă mie viață; viață, prin care trăiesc, fără de care mor; prin care mă scol, fără de care pier; pentru care mă bucur, fără de care mă întristez; viață de viață făcătoare, dulce, îndrăgită și de-a pururea pomenită.
Mă rog, unde ești? Unde Te voi afla pe Tine? Ca să mă odihnesc întru mine fiind, dar aflându-mă întru Tine. Aproape fii de mintea mea; aproape de inimă; aproape spre ajutorul meu; aproape de gura mea! Că de dragostea Ta mă chinuiesc, că fără de Tine mor, că aducându-mi aminte de Tine răsuflu. Mireasma Ta mă câștigă pe mine, pomenirea Ta mă vindecă pe mine. Ci mă voi sătura când mi se va arăta Slava Ta, Viața sufletului meu (Ps. 41, 2).
Dorește și se sfârșește sufletul meu, când voi veni și mă voi arăta Ție, veseliei mele? Pentru ce fața Ta întorci, bucurie, prin care mă bucur? Unde se ascunde Cel frumos, pe care Îl doresc? De mireasma Ta doresc, trăiesc și mă veselesc, dar pe Tine nu Te văd. Glasul Tău auzindu-L, iarăși viez, dar pentru ce fața Ta îți întorci de la mine? Poate zici: Nu Mă va vedea pe Mine om și să fie viu.
Deci, o, Doamne, de aș muri, ca să Te văd pe Tine! O, de Te-aș vedea pe Tine, ca să mor lumii! Nu voiesc a trăi, voiesc a muri. Doresc a mă libera și împreună cu Hristos a fi (Fapte. 7, 59; Filip. 1, 23). Doamne Iisuse, primește duhul meu. Viața mea, ia sufletul meu veselia mea, trage în sus inima mea; hrană dulce a mea, o, de Te-aș mânca pe Tine! Capul meu, îndreptează-mă pe mine! Lumina ochilor mei, luminează-mă pe mine! Mădularul meu, potrivește-mă pe mine! Mireasma mea, fă-mă pe mine viu! Lauda mea, veselește sufletul robului Tău! Intră întru dânsul, dulceața cea nemărginită, ca să guste cele cu adevărat dulci; lumină veșnică strălucește peste dânsul, ca să Te înțeleagă pe Tine și să Te cunoască și să Te iubească.
Pentru că de aceea, Doamne, nu Te iubește pe Tine, fiindcă nu Te cunoaște; și pentru aceasta nu Te cunoaște, fiindcă nu Te înțelege pe Tine; și pentru aceasta nu Te înțelege pe Tine, fiindcă nu pricepe lumina Ta. Că lumina întru întuneric luminează și întunericul pe dânsa nu a cuprins-o (Ioan 1, 5).
O, lumină a minții! O, adevăr strălucitor! O, strălucire adevărată, care luminezi pe tot omul ce vine în lume! Gonește întunericul cel de pe fața minții mele, ca să Te văd pe Tine cu înțelegere și să Te cunosc pe Tine cu cuprindere și să Te iubesc pe Tine cu cunoștință. Că cel ce Te cunoaște pe Tine Te iubește pe Tine mai mult decât pe sine; se depărtează de la sine, vine către Tine ca să se bucure întru Tine. Și pentru aceasta, Doamne, nu cât sunt dator, Te iubesc pe Tine, că nu Te cunosc pe Tine desăvârșit. Iar fiindcă puțin Te cunosc, puțin Te iubesc, puțin de Tine mă bucur.
Deci, ticălos sunt eu. Inima pe care sunt dator Ție, Unuia, cu toată dragostea și cu toată viața mea a o da, la cele deșarte am dat-o și deșert m-am făcut, deșertăciunea iubind-o. Și pentru aceasta nu mă bucur întru Tine, Doamne; și pentru aceasta nu mă lipesc de Tine, eu fiind întru cele dinafară, iar Tu întru cele dinăuntru; eu, întru cele vremelnice, Tu, întru cele veșnice; eu întru cele trecătoare mă revărs cu mintea, mă întorc cu gândul, la locuri am alergat, iar Tu, Doamne, întru cele de-a pururi vecuitoare și veșnice locuiești. Tu în Cer, eu pe pământ; Tu cele înalte le iubești, eu, cele smerite; Tu cele cerești, eu, cele pământești.
Și când acestea toate vor putea să se unească?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #624  
Vechi 28.07.2019, 17:23:52
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne Dumnezeule creatorul cerului și al pământului, creatorul spiritului si al energiei ce animă materia cauta spre mine robul Tău. Am cunoscut puritatea spiritului Tău și am început să urăsc necuratia acestei lumi plină de mândria păcatelor comise. Am cunoscut Doamne suferința spiritului Tău cauzată de mândria trupurilor si sufletelor oamenilor pe care Tu i ai lăsat să domnească pe acest pământ. Tu le ai dat libertate iar ei au folosit resursele acestei lumi pentru a o distruge, pentru că nu le pasă de creația ta, de grădină Ta acest pământ, sunt muritori si nu se gandesc decât la ei si nimic altceva. Doamne nu lua Duhul TĂU de la mine si separa mă de lume. Vreau sa fiu pur pentru tine Doamne ferește mă de intinarea acestei lumi. Vreau sa traiesc numai in Duhul Tău precum Tu ai promis că nu ne vom insura nici mărită ci vom fii îngeri ai Tăi în spirit și adevăr. Amin.
Reply With Quote
  #625  
Vechi 23.08.2019, 01:12:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne Dumnezeul nostru și al tuturor puterilor, daruiește sănătate și vindecă-i pe cei bolnavi, dă-le hrană celor înfometați, haine și adăpost celor ce nu au, libertate celor ce sunt lipsiti de ea, iertare de păcat tuturor. Luminează-le Doamne mintea celor ce sunt în examene. Dă Doamne liniște și pace în lume și ne iartă pe noi păcătoșii! Luminează-le mințile Doamne la toți mai-marii vremii care vor să distrugă întreaga omenire pentru ca să rămână ei stăpânii acestui sfint pământ al Tău Doamne!
Întărește-ne în dreapta Ta credință, alungă de la noi pe toți vrăjmașii, cei văzuți și nevăzuți. Dăruiește-mi și mie Doamne, tot ceea ce doar Tu crezi că-mi este de folos; fie Doamne așa cum voiești Tu și nu după voia mea. Binecuvântat fie Numele Tau Cel Sfânt în vecii vecilor, Amin.
Doamne, noi ne rugăm pentru cei care nu au timp să se roage, pentru cei care nu au credință, ce nu au nădejde în Dumnezeu; ne mai rugăm pentru săraci, pentru care nimeni nu se roagă. Și mai pomenește Doamne și pe cei săraci adormiți întru Domnul și care nu au pe nimeni care să-i pomenească. Amin!
PREOT ILARION ARGATU” (1913 – 1999)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #626  
Vechi 11.09.2019, 01:21:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

RUGĂCIUNE DE LĂSARE ÎN VOIA LUI DUMNEZEU
Doamne, Tu cunoști pricina îngrijorărilor mele, ia-mă în palma Ta și păzește-mă. Fii cu mine în fiecare clipă și nu mă lăsa să alunec sau să mă poticnesc. Ție îți încredințez viața mea și ființa mea, sufletul meu și tot ce am. Ai grijă de ele și folosește-le după cum vrei Tu.
Ție ți-i încredințez și pe toți cei pe care îi iubesc, ocrotește-i cu mila Ta și nu-l lăsa pe niciunul dintre ei să se piardă. Iartă-ne când greșim iar atunci când rătăcim pe cărări străine, ia-ne de mână și adu-ne cu blândețe acasă.
Îndreaptă răul pe care l-am făcut și folosește rănile noastre spre zidirea și vindecarea noastră și a altora. Rămâi cu noi până la sfârșit și dă sens vieții noastre, pentru ca și noi să rămânem în Tine și să gustăm pacea și biruința deplină în Împărăția Ta.Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #627  
Vechi 20.09.2019, 19:51:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Doamne, mă apropii de Tine și îți vestesc necazul inimii mele. Suspin și vărs lacrimi fierbinți. De fiecare dată Tu, Doamne Iisuse Hristoase, îmi deschizi brațele Tale și vindeci înălțarea minții mele. Iartă-mi toate câte am greșit din copilărie și până acum cu toate simțirile mele. Îți mulțumesc, Doamne, pentru toate! Deschide ochii inimii mele și luminează mintea mea ca să înțeleg minunile Tale!"
Parintele Hrisostom Filipescu
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #628  
Vechi 21.09.2019, 22:07:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, ajută-mă ca astăzi toată ziua să mă lepăd de mine însumi, că cine știe din ce nimicuri mare vrajbă am să fac și astfel, ținând la mine, să Te pierd pe Tine.
Doamne Iisuse Hristoase, ajută-mi ca rugăciunea Preasfântului Tău nume să-mi lucreze în minte mai mult decât fulgerul pe cer, că nici umbra gândurilor rele să nu mă întunece, căci iată păcătuiesc în tot ceasul.
Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă de noi, că umblăm împiedicându-ne prin întuneric. Patimile au pus tină pe ochii minții, uitarea s-a întărit în noi ca un zid, împietrind în noi inimile noastre și toate împreună au făcut temniță în care Te ținem bolnav, flămând și fără haină, așa risipind în deșert zilele noastre, umbriți și dosădiți până la pământ.
Doamne, Cel ce vii între oameni în taină, ai mila de noi și pune foc temniței, aprinde dragostea în inimile noastre, arde spinii patimilor noastre și fă lumină sufletelor noastre. Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă de noi, vino și Te sălășluiește întru noi, împreună cu Tatăl și cu Duhul Tău cel Sfânt. Căci Duhul Sfânt se roagă pentru noi cu suspine negrăite, când graiul și mintea rămân neputincioase.
Doamne, Cel ce vii în taină, ai mila de noi, căci nu ne dăm seama cât suntem de nedesăvârșiți și cât ești de aproape de sufletele noastre și cât ne depărtăm noi prin păcatele noastre.
Ci luminează lumina Ta peste noi, ca să vedem lumină prin ochii Tăi, să trăim în veci prin viața Ta. Lumina și Bucuria noastră, slavă Ție! Amin.
Părintele Arsenie Boca
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #629  
Vechi 04.10.2019, 00:53:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

..."Rugăciunea Sfântului Filaret"către Mântuitorul
"... Doamne, nu știu ce să cer de la Tine.
Tu UNUL știi de ce am nevoie, Tu mă iubești pe mine mai mult decât pot să Te iubesc eu pe Tine.
Părinte, dă robului Tău cele ce singur nu știe a le cere.
Nu îndrăznesc să cer nici cruce,nici mângâiere: numai stau înaintea Ta.Inima mea e deschisă Ție;Tu vezi trebuințele mele pe care nu le știu eu.Vezi și fă după mila Ta.
Lovește-ma și mă tămăduiește, doboară-ma și mă ridica.Ma cutremur și tac cu evlavie înaintea voinței Tale sfinte și a căilor Tale cele nepătrunse de mine.Ma aduc Ție jertfă, nu am alta dorință decât să fac voia Ta; învață-ma să mă rog, singur roagă-Te în mine!"
Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #630  
Vechi 28.10.2019, 17:36:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

LA PICIOARELE TALE, DOAMNE NE RUGĂM CU LACRIMI



La picioarele Tale, Doamne, zăcem în lacrimi de pocăință dimpreună cu toți cei ce au plâns: ierarhi, proroci, apostoli, sfințiți mucenici și cu toți drepții, și milă cerem de la Tine cu rugăciunile lor, și mântuirea sufletelor noastre, și împărăția Cerurilor, măcar că nevrednici suntem de ea pentru păcatele noastre.
Aduc Ție spre mijlocire pe Preacurată Maica Ta, cetele îngerești și toată făptura înțelegătoare: miluiește-ne și ne mântuiește pe noi, păcătoșii, cu harul și cu mila Ta. Așa. Amin.
(Sfântul Ioan de Kronstadt – Ultimile însemnări)

O rugăciune de dimineață!



Dumnezeule! Făcătorule și Stăpâne al lumii, caută cu milostivire în ceasul acesta al dimineții asupra făpturii Tale împodobită cu dumnezeiescul Tău chip. Fă ca ochiul Tău să mă învioreze și să vină lumina Ta cea mai strălucitoare decât Soarele în bezna sufletului meu, cel ticăloșit de păcat. Ia de la mine întristarea și lenea, dăruiește-mi veselie și vigoare sufletească, pentru ca inima mea să slăvească cu bucurie bunătatea și sfințenia Ta, nemărginita-Ți măreție, desăvârșirile Tale fără de sfârșit, în toată vremea și în tot locul. Că Tu ești Făcătorul meu și Stăpânul vieții mele, Doamne, și Ție se cuvine slavă de la toate făpturile Tale raționale, în tot ceasul, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
(Sfântul Ioan de Kronstadt – Viața mea în Hristos)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 15:08:21
O problema cu un prieten . Templier Knight Generalitati 3 12.03.2012 15:01:38
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 17:18:24
Alta minune a bunului dumnezeu ionut12 Generalitati 3 25.10.2010 16:48:34
Dumnezeu cel ascuns in cate un vers... inorog Arta bisericeasca in general 4 31.01.2010 23:49:41